Alan şefi görevlendirme - istifa sonrası

Kodla Büyü

nur4lk

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Aşağıya yönetmelik maddesini de koyuyorum.
8 bilişim öğretmeniyiz. Biri alan şefi dördü laboratuvar şefi. Üçü de öğretmen. Alan şefi istifa ediyor. Bu durumda hiç kimsenin alan şefi olmak istememesi söz konusu (bazı sebeplerden dolayı)
Bu durumda yönetmelikle nasıl hareket edileceği yazıyor ama

1. İstifa eden alan şefi adına da ilgili form doldurulacak mı ?
2. Laboratuvar şefleri için de ilgili form doldurulacak mı ?

Yorumlarınızı alabilir miyim ?
1000058571.jpg

Son düzenleme:
istifa eden şefin dilekçesi kabul edildi işleme konulduysa görevi sona erer, yeni şefi belirlemek için kalan 7 kişiye duyuruya çıkar okulunuz. İstekli biri çıkmazsa atölye şeflerinden en yüksek puanı / şeflik süresi vb kriterlere uyan birini şef olarak resen görevlendirir müdür. atölye şefi bölüm şefi olursa aynı işlemleri boşalan atölye şefliği için de yapar. paylaştığınız metinden bunu anlıyorum.

İstekli biri çıkmazsa atölye şeflerinden en yüksek puanı / şeflik süresi vb kriterlere uyan birini şef olarak resen görevlendirir müdür.
hocam sanırım attığım yönetmelik maddelerini hiç okumandan kendi düşüncelerinizi yazdınız. müdürün atama yetki yok bir kere.

özellikle yönetmelikteki ilgili maddeyi koyayım belki o zaman farklı bir cevap yazmak istersiniz ! tamamı yukarıda var.

"
(7) Alanda yeterli öğretmen olduğu hâlde istekli öğretmen bulunmaması hâlinde okul/kurum müdürü tarafından ilgili alan öğretmenleri arasından
bu maddenin birinci, üçüncü ve dördüncü fıkralarına göre resen görevlendirme yapılır. Bu durumda Ek-5’te yer alan form, okul müdürlüğünce ilgili
alandaki öğretmenlerin okul/kurum kayıtları esas alınarak düzenlenir.
"

ve

“Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Meslekî ve Teknik Eğitim Kurumları Alan/Bölüm, Atölye ve Laboratuvar Şeflikleri Değerlendirme Formu” (Ek-5) kullanılarak yapılan
değerlendirme sonucu puan üstünlüğüne göre okul/kurum müdürünün inhası ve il millî eğitim müdürünün teklifi üzerine valinin onayı ile dört yıl süreyle
görevlendirme yapılır.

Aşağıya yönetmelik maddesini de koyuyorum.
8 bilişim öğretmeniyiz. Biri alan şefi dördü laborauar şefi. Üçü de öğretmen. Alan şefi istifa ediyor. Bu durumda hiç kimsenin alan şefi olmak istememesi söz konusu (bazı sebeplerden dolayı)
Bu durumda yönetmelikle nasıl hareket edileceği yazıyor ama

2. Atölye şefleri için de ilgili form doldurulacak mı ?

Yorumlarınızı alabilir miyim ?
Ekli dosyayı görüntüle 76786
Hocam alan şefi istifa dilekçesi verip istifa onayı geldikten sonra artık o hariç diğer kalan atölye şefi ve öğretmenlerden bir tanesi müdür tarafından alan şefi olarak görevlendirilmek için teklif edilir. Bu kişiye ait ek form da kurum kayıtları dikkate alınarak idare tarafından doldurulur. İşleyiş bu şekilde.

hocam sanırım attığım yönetmelik maddelerini hiç okumandan kendi düşüncelerinizi yazdınız. müdürün atama yetki yok bir kere.

özellikle yönetmelikteki ilgili maddeyi koyayım belki o zaman farklı bir cevap yazmak istersiniz ! tamamı yukarıda var.

"
(7) Alanda yeterli öğretmen olduğu hâlde istekli öğretmen bulunmaması hâlinde okul/kurum müdürü tarafından ilgili alan öğretmenleri arasından
bu maddenin birinci, üçüncü ve dördüncü fıkralarına göre resen görevlendirme yapılır. Bu durumda Ek-5’te yer alan form, okul müdürlüğünce ilgili
"

ve

“Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Meslekî ve Teknik Eğitim Kurumları Alan/Bölüm, Atölye ve Laboratuvar Şeflikleri Değerlendirme Formu” (Ek-5) kullanılarak yapılan
değerlendirme sonucu puan üstünlüğüne göre okul/kurum müdürünün inhası ve il millî eğitim müdürünün teklifi üzerine valinin onayı ile dört yıl süreyle
görevlendirme yapılır.
Alanda yeterli öğretmen olduğu hâlde istekli öğretmen bulunmaması hâlinde okul/kurum müdürü tarafından ilgili alan öğretmenleri arasından
bu maddenin birinci, üçüncü ve dördüncü fıkralarına göre resen görevlendirme yapılır.

Kendiniz yazmışsınız hocam işte. Olay sizi belki direk etkiliyor bilemiyorum ama durum bu. Müdür 7 kişiden birini seçip gönderecek il mem valiye sunacak görevlendirme başlayacak. Nasıl bir görevlendirme şekli bekliyorsunuz anlamadım?

diğer kalan atölye şefi ve öğretmenlerden bir tanesi müdür tarafından alan şefi olarak görevlendirilmek için teklif edilir. Bu kişiye ait ek form da kurum kayıtları dikkate alınarak idare tarafından doldurulur. İşleyiş bu şekilde.
yönetmeelik böyle demiyor ki sayın hocam ?
form herkes için doldurulur. puan üstünlüğüne göre en yüksek puanlı teklif edilir diyor. müdür kendi seçer anlamına gelen bir madde ben göremedim ?

Alanda yeterli öğretmen olduğu hâlde istekli öğretmen bulunmaması hâlinde okul/kurum müdürü tarafından ilgili alan öğretmenleri arasından
bu maddenin birinci, üçüncü ve dördüncü fıkralarına göre resen görevlendirme yapılır.

Kendiniz yazmışsınız hocam işte. Olay sizi belki direk etkiliyor bilemiyorum ama durum bu. Müdür 7 kişiden birini seçip gönderecek il mem valiye sunacak görevlendirme başlayacak. Nasıl bir görevlendirme şekli bekliyorsunuz anlamadım?
maddenin devamı var sayın hocam

"
siz ne yazmıştınız atölye şefleri arasından seçer.........

ve ayrıca birinci, üçüncü dördüncü madde de puan üstünlüğü ile ilgili

beni doğrudan ilgilendirmiyor bu arada

Nasıl bir görevlendirme şekli bekliyorsunuz anlamadım?
Nasıl görevlendirleceği belli zaten. Ben onu sormuyorum.

Sorularım

Ki bana göre onun adına da doldurulmalı çünkü sonuçta diğerleri de isteksiz.

2. Atölye şefleri için de ilgili form doldurulacak mı ?

Bana göre atölye şefleri için doldurulmamalı çünkü onlar zaten bir görev yürütüyor. İstifa mı edecekler böyle bişey için ? Müdürün şefliği üzerinden alması söz konusu değil. Ancak istifa etmeleri gerek. (Merak edenler ortaöğretim kurumları yönemeliğinin şefliğin sona ereceği haller kısmına bakabikir.)
Haaaa herkes atölye şefidir o zaman anlarım ama zaten şef olmayan öğretmenler var... Ayrıca "Etmiyorum istifa" derse atölye şefi ne olacak ?

Son düzenleme:
maddenin devamı var sayın hocam

"
siz ne yazmıştınız atölye şefleri arasından seçer.........

ve ayrıca birinci, üçüncü dördüncü madde de puan üstünlüğü ile ilgili

beni doğrudan ilgilendirmiyor bu arada
şefler arasından seçer deme sebebim ; önceki görevlendirmelerin de puan üstünlüğüne göre yapıldığını farz ederek yazdım hocam. En yüksek puanı alabilecek olanlar onlar diye.

şefler arasından seçer deme sebebim ; önceki görevlendirmelerin de puan üstünlüğüne göre yapıldığını farz ederek yazdım hocam. En yüksek puanı alabilecek olanlar onlar diye.
puanı yüksek olup şimdiye kadar şeflik istememiş te olanlar olabilir. mesela ilgili formda en yüksek puan yüksek lisans 5 puan, doktora 10 puan. diğer kriterlerin puanları oldukça düşük.

yönetmeelik böyle demiyor ki sayın hocam ?
form herkes için doldurulur. puan üstünlüğüne göre en yüksek puanlı teklif edilir diyor. müdür kendi seçer anlamına gelen bir madde ben göremedim ?
Hocam tam da bunu diyor. Okul müdürü tarafından resen görevlendirilir demek müdür uygun gördüğü birini seçer ve onaya sunar demek. Öyle olmasa ek puanı en yüksek olan atanır derdi.
Atölye şefleri de dahil hepsinden seçilir.
İstifa eden şefin valilikten istifası uygun görüldüğünden tekrar teklif edilmesi mantıksız olur. Müdür de resen teklif yaparken birini ikna edip yapmalı ki yeni görevlendirilen de istifa etmesin

Hocam tam da bunu diyor. Okul müdürü tarafından resen görevlendirilir demek müdür uygun gördüğü birini seçer ve onaya sunar demek. Öyle olmasa ek puanı en yüksek olan atanır derdi.
Atölye şefleri de dahil hepsinden seçilir.
İstifa eden şefin valilikten istifası uygun görüldüğünden tekrar teklif edilmesi mantıksız olur. Müdür de resen teklif yaparken birini ikna edip yapmalı ki yeni görevlendirilen de istifa etmesin
resen görevlendirir diyor ama birinci, üçüncü, dördüncü fıkraya göre yapar bunu. birinci fıkra da puan üstünlüğü zaten

sizin dediğiniz gibi olsaydı istekliler arasından da müdür puana bakmadan kendince en uygun gördüğünü seçerdi.

resen görenvlendirir diyor ama birinci, üçüncü, dördüncü fıkraya göre yapar bunu. birinci fıkra da puan üstünlüğü zaten
Hocam bu iş görevlendirmeyi yapacak makamlar olan okul müdürü ve il deki yetkililer nasıl yorumluyorsa ona göre çözülür. Buradakiler bizim fikirlerimiz ve sonucu etkilemiyor

Bu cevap güzel. Öyle oluyor memlekette. Teşekkürler.
Belki daha önce bu durumla karşılaşanlar olduysa diye açtıydım konuyu...
Hocam başıma gelmedi ama şöyle bir durum oldu. Ben alan şenliğini bırakmak istediğimde müdürle konuşurken (ki tecrübeli bir müdürdü) ben bölümden uygun gördüğüm birini resen öneririm demişti. Ben de güvendiğim bir müdür olduğu için onun gibi düşünerek cevap yazdım.
Gerçi ben de sonra bırakmayınca bu durum olmadı

Hocam başıma gelmedi ama şöyle bir durum oldu. Ben alan şenliğini bırakmak istediğimde müdürle konuşurken (ki tecrübeli bir müdürdü) ben bölümden uygun gördüğüm birini resen öneririm demişti. Ben de güvendiğim bir müdür olduğu için onun gibi düşünerek cevap yazdım.
Gerçi ben de sonra bırakmayınca bu durum olmadı
Peki dediğin zaman 2017 den önce olabilir mi ? Çünkü benim attığım maddeler 2017 de eklenmiş gözüküyor şu habere göre

Son düzenleme:
Yönetmelik istekli olmadığı durumda müdür yine ek-5 e bakacak diyor, demek ki müdür kafasına göre seni seçtim pikaçu demiyor. tekrar ediyorum siz yada diğer alan öğretmenleri doldurmasanız dahi, müdür ek-5 i okul kurum kayıtlarına göre düzenleyip görevlendirme yazınızı yazabilir. Yani müdür kafasına göre resen sensin demiyor, ek-5 göre resen sensin diyor. Peki kime şef sensin diyebilir? Onun cevabını da yönetmelik alan öğretmenleri olarak cevaplamış. Peki yönetmelik eski şef yada mevcut alan şefleri hariç demiş mi? Hayır dememiş, alan öğretmenleri demiş, yani tüm alan öğretmenlerini kastediyor. Burada ise bir istisna devreye giriyor, 84/c 1. maddesi doğal yollarla görevin sona ereceği halleri sayıyor, 4 yıllık sürenin dolması, ücretsiz izin vs. 84/c 2. madde ise istek yada ceza halinde görevin sona ereceği halleri sayıyor. 84/c 2. madde ilk fıkrasında müdür uygun görmesi ifade ediliyor, yani müdür istifasını uygun gördüğünü niye tekrar teklif etsin durumu ortaya çıkıyor. Tüm bu yorumlarıma göre bence mevcut şef hariç ek-5 e göre alan öğretmenlerinden biri resen alan şefi olacaktır diyebilirim.(sağlıklı olur olmaz orası tartışılır) Son olarak şunu da diyebilirim, aslında en başında müdür hocam yerine birini bul, ondan sonra istifa dilekçeni uygun görürüm diyebilirdi.

Yok hocam geçen yıl idi.
Neyse artık sizin okulda sorun yaşamadan konu çözülür inşallah.

2020 yılında buna benzer bir durum yaşadık.1 alan ve 3 atölye şefliği mevcuttu. Alan şefi iken müdür istifa etmemi istedi ve bende istifa ettim. Bu durumdan sonra alan öğretmenleri müdürle konuşup istifanın yanlış olduğunu hocamızın arkasındayız kimse resen verilecek bir görevi yapmayacağını şeflik gelse bile hemen istifa edeceklerini belirtince müdür ilçenin dikkatini çekmemek için kimseye resen gibi bişey diyemedi belkide yönetmelikte yoktu orasını bilemiyorum. Bu olay sonrası idare herkese ek-5 formu doldurttu, bu forma göre herkesin bir puanı oluyor. Benim puanımın diğer hocalarımıza göre az çıkacağını bildiğimden formu doldurmamın bir sakıncası olmadığını düşündüm. İstifa etmiş bir kişinin bu formu doldurması bana mantıksız geldi form sonunda en yüksek puan yine ona çıkarsa tekrar mı şef olacak? Bu puan sonrası atölye şeflerinden bir hocamızın puanı daha yüksek çıkınca o alan şefi oldu.

Geri