Alan Değişikliği Basvuruları

Kodla Büyü
Bilişim alanı var hocam. Hatta şu an bir öğretmen de var kendisi bizim okuldan Kocaeli TEF mezunu. Ama başvurularda BÖTE mezunlarına göründü. Bir arkadaş ile konuştum. O tercih etmedi zaten bu olayı biliyor. Diğer adayları bilmiyorum.

Anladığım kadarıyla Bilişim bölümü olmadan genel bilgi dersi öğretmeni olarak girseydi olurdu. Ama atölye / lab. Öğretmeni olarak atanmış olacağı için olmuyordur.

Bunun dayanağı yasal kaynağına nasıl ulaşabilirim hocalarım?

Arkadaşlar merhaba... elektronik haberleşme bölümü mezunu bir elektronik öğretmeniyim. Mebbiste radyo tv bölümü açıldı alan değişikliğinde ve başvurdum. Ancak okul ve ilçe onaylamasına rağmen il ttk 9. Sayılı kanuna göre kaynak alanlardan çıkartıldığı için bölüm reddetmiş. Ama bir önceki alan değişikliğinde de aynı durumu yaşamış bir arkadaşım geçici 3. Maddesinde yazan bölüm alan kaynaktan çıkarılsa bile mezun olan veya yasa çıktığında öğrenci olanların atamaları yapılır maddesini kullanarak atandı. Şimdi aynı durum benim başımda kazanılmış hak ve madde 9 sayılı kanunda da var sizce ne yapmalıyım

Geçici Madde 3 - (1) Bu kararla öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programları arasından çıkarılan programlardan mezun olanlar ile bu kararın yürürlüğe girdiği tarihte ilgili fakültelerde öğrenim görmekte olanların mezuniyetleri halinde daha önce atanabilecekleri alanlara, alanlarının kaldırılması halinde ise öğrenimlerine uygun alanlara atamalarına devam edilir. Bakanlığımız ile ilgili üniversiteler arasında imzalanan “Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği Sertifika Programı İş Birliği Protokolü” kapsamında kazanılan haklar korunur.

Sizi ilgilendiren madde bu. Ancak tam olarak alanınız kaynak alanlardan çıkarılmadı. O yüzden bu konuda bir hak iddia edebilirmisiniz bilmiyorum. İLMEM aracılığıyla Bakanlığa sormak en doğrusu.

Bilişim alanı var hocam. Hatta şu an bir öğretmen de var kendisi bizim okuldan Kocaeli TEF mezunu. Ama başvurularda BÖTE mezunlarına göründü. Bir arkadaş ile konuştum. O tercih etmedi zaten bu olayı biliyor. Diğer adayları bilmiyorum.

Anladığım kadarıyla Bilişim bölümü olmadan genel bilgi dersi öğretmeni olarak girseydi olurdu. Ama atölye / lab. Öğretmeni olarak atanmış olacağı için olmuyordur.

Bunun dayanağı yasal kaynağına nasıl ulaşabilirim hocalarım?
Yasal dayanağı yok hocam. Bazen hatalı olarak görünüyor. Daha önce de oldu bu tür durumlar

Norm fazlası olanlara alan değişikliği hakkı tanınmalıydı. Bu alan değişikliğinde umudum çok fazlaydı. Bulunduğum ilde boş ihtiyaç olan norma alan değişikliği yapamadım. Kontenjanı açmadılar. Kontenjanlarda kriterler nedir belli değildi. (Kriter mriter yok dağılın mantığıyla yapılmış)

Geri