Alan Değişikliği - Bilişim Teknolojileri Öğretmenliğine Geçeceğim

Kodla Büyü
Meslek liseleri iyi gibi anlatılmış da.
Meslek lisesi öğrencisi ile uğraşmak zor
Öğrenci ve şube sayıları hızla azalıyor kapanan çok bilişim bölümü var.
Okul da iş proje şu bu bitmiyor.
Allah herkese kolaylık versin

Şu anda imkanım olsa düşünmeden başka bir branşa geçerim dersimizin okullarda fazla önemi yok artı idare tarafından tamirci gözüyle bakılıyorsun görevin olmayan işler veriliyor.En büyük sıkıntılardan biri norm sıkıntısı kurs açamıyorsun yani sıkıntı üstüne sıkıntı keşke şöyle bize de bi bölüm söyleseler de bizde geçşek hiç düşünmeden sabahına geçerim.Yani anlıyacağınız bölüm bitik hatta okullarda en değersiz branş o yüzden hiç düşünmem bu bölüme geçmeyi.Branş farketmez yani anlayacağınız okul öncesinden tutunda özel eğitime kadar geçmeyi düşünürüm.

Aynen öyle hakkımı helal etmiyorum.... Bu branşı bu hale getirenlere... Üniversite de ilk atandığımda en yüksek puanlardan biriydi bizim branşımız. Bileydim fen ve teknoloji bölümünü seçerdim.... Neyse Allah'a şükür ikinci bir üniversite okudum inşaAllah branşımı değiştireceğim...

Hocam 2004 girişliyim o zamanlarda girdiğimiz bölümün puanları tıp ve eczacılıkla yarışıyordu üniversitedeki sınıfımızdaki arkadaşların %90 ı fen lisesi ya da anadolu lisesi mezunuydu.bölümün ataması kolay diye geldik şu anda bakıyorum okullarda bizim bölümü küçümsemeler sanki biz hep oyun oynatıyoruz gibi imalı laflar keşke o zaman ilk. mat yada fen bilimlerine geçseydim hem daha düşüktü puanları hem de daha itibarlıydı.

imkan verilse %99 umuz hemen başka branşa geçer diye düşünüyorum ama malesef o imkanı hiçbir zaman vermeyecekler.Dersimize hiçbir önemi vermiyorlar ama okullardaki angarya işleri yapacak biri olması için bizi hiçbir branşa geçirmezler ki universite o kadar analiz,kimya,biyoloji,izik dersi almamıza rağmen.ama birileri sırf 2 saat seçmeli matematik dersi aldı diye onları hemen matematiğe geçiriverdiler malesef
Kafası çalışan sorunlara çözüm üreten insanları böte diye bir çatıda toplayıp her türlü sorun sıkıntı çıkarılmasına ne denir acaba? Diğer branşlar 1 gün bile çalışamazlar bizim yerimizde, direk terapi almak zorunda kalırlar..Bötecilerin çok sağlam psikolojileri var geçen zamanda onu anladım:)

Biz ne dersek diyelim hocam kararını vermiş anlaşılan. Buyur gel hocam biraz da sen takıl bizim branşta. Ben şahsen yükseklisans ile akademik düşünüyorum, bir yandan da ilköğretim matematik okuyacağım inşallah. Bu branş artık bitti sayılır, gemiden hızla uzaklaşmak lazım.

Değerli hocalarım herkese iyi akşamlar.
Sınıf öğretmeniyim ve alan değişikliği ile bilgisayar öğretmenliğine geçeceğim. (Sınıf öğretmenliğinin yanında bilgisayar programcılığı ve bilgisayar mühendisliği mezunuyum)
Seçeceğim birkaç okul var bu konuda bana yardım ederseniz sevinirim.

Anadolu Lisesi 22 saat ders görünüyor
İmam Hatip Lisesi 16 saat ders görünüyor
Çok Programlı Lise 44 saat ders görünüyor.

Lise seçerken hangi kriterlere bakmam gerekiyor. Ben ders saatlerine baktım ancak çalışma kalitesi olarak hangisini tavsiye edersiniz?

bilgisayar mühendisi olup BT gibi karmaşık bir bölüme neden geçmek istiyorsunuz hocam? sınıf öğretmenliğiyle daha sakin bir hayat yaşarsınız bana kalırsa.
illa bu kahrı çekeceğim ve geçeceğim derseniz de anadolu lisesi seçin. daha donanımlı ve bilgiye aç öğrenciler. en azından çalıştığım bölgede böyle.

Merhabalar sınıf öğretmeniyim aöf ybs okuyorum 2.sinifim.Alan değişikliği ile bt öğretmenliğine geçmek istiyorum fakat burda yazilanlari görünce bir değişik oldum.su anda bramsimdaki sıkıntılar burda da var.ben memleket ime sittin sene gidemem ama bt ile belki şansım var.velinin oyuncağı olmuşuz normlar tıkalı.bt ye de hep ilgim ve öğrenme arzumdan geçmek istiyorum.umarim geçerim.bt arkadaşlarım var çok memnunlar bilemedim

Merhabalar sınıf öğretmeniyim aöf ybs okuyorum 2.sinifim.Alan değişikliği ile bt öğretmenliğine geçmek istiyorum fakat burda yazilanlari görünce bir değişik oldum.su anda bramsimdaki sıkıntılar burda da var.ben memleket ime sittin sene gidemem ama bt ile belki şansım var.velinin oyuncağı olmuşuz normlar tıkalı.bt ye de hep ilgim ve öğrenme arzumdan geçmek istiyorum.umarim geçerim.bt arkadaşlarım var çok memnunlar bilemedim
Memlekete gitmek için geçecekseniz gidemezsiniz çünkü heryer dolu . Hepimiz zaten fazlayız . 14 yıldır memlekete tayin isteyen btciyim

Hocam sınıf öğretmenliği zor gibi görünebilir ama bana göre öğretmenlik konusunda en çok haz duyabileceğin bir branş olduğunu sakın unutmayınız..En zor 1. sınıflardır ama 1. sınıfta emeğini en iyi şekilde verirsen geri kalan 3 sene rahat edersin ve değerli bir öğretmen olursun ve öğrencilerin kalbindeki unutulmayacak bir öğretmen olursunuz. Ama bizim branşta kesinlikle ne kadar emek versen de hiçbir zaman meyvesini alamazsın ve her zaman unutulursun.Öğretmenlik konusunda da kesinlikle o duyguyu yaşayacağınızı zannetmiyorum. en basitinden öğretmenler gününde bile hatırlanmazsınız.3-5 öğrenci öğretmenler gününüzü kutlar diğerleri adınızı bile hatırlamaz. Tabiki karar sizin.Şimdiden hakkınızda hayırlısı olsun

Teşekkür ederim herkesin düşüncesine.Bi bitirelim bakalım.insallah o zaman daha sakin düşünülür.Selamlar

Sınıfçılar branşçı olduklarında puanları yüksek olur.Mesela ben 2 sene sonra geçecek olsam puanım 420 olacak.
Denklik meselesi artık önemli birşey değil.Zaten devlet memuru olmuşuz.Bu uluslararası devletlerde ve şirketlerde yetkinliğinin üstüne tamamlayıcı bir diploma.Şu an teknik kadrolarda memur yada özel çalışan olup buraya kayıt yaptıran çok.Denklik ilk işe girecekler için geçerli.
Bir zamanlar Ahmet Yeseviyi kimse beğenmiyordu.Şimdi 100 kişilik bölüme 900 kişi başvuruyor.

tayin istemek için bir alternatif geç hocam.. sıkılınca alan değiştirir tekrar köye dönersin.. emekliliğe yakın

Başına iş alma hocam. Öğretmenliğini ararsın. Bizlere teknisyen gözüyle bakarlar.

Bir Öğretmen olarak öğretmenliğin hasretiyle yaşıyorum.

Ama ne var ki ihtiyaçtan dolayı BTR yapmak zorundayım. Sanırım çoğumuz da aynı sebepten dolayı zorundayız.

Ama ille de geçeceğim diyorsanız, inşaallah iyi bir okula ve iyi idarecilere denk gelirsiniz. Aksi halde ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

Siz bilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Teknik lise iyidir sayın hocam.Ek dersiniz iyi olur.maaşınıza ekstra 250 lira kadar bir tazminat gelir kordinatörlüğü olur.Atölye şefliği olur.Haftada 3 gün okul olur geri kalan size kalır.

Ben varım.Bu işte il ve ilçe mebte çalışmaktan tutun okulda yapmadığım iş kalmamıştır.Ama yarın geçsem formatörlük yapmam. Sadece 21 saat derse girerdim ve teknik işlerin hiçbirine dokunmazdım.
Gözünü seveyim makinelerle uğraşmanın.Alırdım çayımı giderdim odaya kasayı vidasına kadar dağıtır ve yaptığım işlerden de kimse anlamazdı.
Açıkçası sınıf öğretmenliğinin veli tarafı, sorumlulukları, haftada 30 saat mecbur girme, tayin sıkıntısından kurtulmak için geçeceğim.

Ben varım.Bu işte il ve ilçe mebte çalışmaktan tutun okulda yapmadığım iş kalmamıştır.Ama yarın geçsem formatörlük yapmam. Sadece 21 saat derse girerdim ve teknik işlerin hiçbirine dokunmazdım.
Gözünü seveyim makinelerle uğraşmanın.Alırdım çayımı giderdim odaya kasayı vidasına kadar dağıtır ve yaptığım işlerden de kimse anlamazdı.
Açıkçası sınıf öğretmenliğinin veli tarafı, sorumlulukları, haftada 30 saat mecbur girme, tayin sıkıntısından kurtulmak için geçeceğim.
davulun sesi uzaktan hoş demişler hocam. geçin de tek makinayla mı uğraşıyorsunuz görürsünüz. bol şans. bir de tabi biz de tayin olayın da kıpırdıyacak yer yok. tabi siz bilirsiniz? tercih sizin. bizden uyarması.

Meslek Lisesini bilmem ama bu geçmeyi düşünen arkadaşlar için söylüyorum .İmkanları varsa mutlaka bilgisayar derslerine girip ders versinler ondan sonra karar versinler.Sınıfta çocuklara çiçek olun demek gibi hiç değil bu ders.Çocuklar bilgisayarları kullanırken onları odaklamanız ve sınıfta sessizliği sağlamanız gerçekten çok zor.Özellikle çocuklarlar göz teması neredeyse hiç kuramıyorsunuz.(sürekli bilgisayara bakıyorlar sizi unutuyorlar bile).Çocuklar bu dersi sadece bilgisayarda oyun oynamaktan ibaret görüyor.Gürültü hat safhada oluyor.Atandığınz yerde eğer bilgisayar lab. yoksa (gerçekten de çoğu yerde yok)dersi tahtada anlatmanız imkansız gibi bişey.Elinizdeki program bilgsisayarda anlatmaya elverişli sadece.Böyle olunca da ders içeriğini doldurması çok çok zor oluyor.ortaokulda da yine bir sınıfın öğretmenliği size veriliyor yine aynı şekilde o sınıfın her türlü evrak kağıt kürek,veli işleri ile siz ilgileniyorsunuz.Ayrıca çoğu yerde ders saati çok az olduğu için sürekli norm fazlası durumuna düşüyorsunuz.Atamalara gelince bir çok yerde normlar full dolu nerdeyse.Her yıl yayınlanan il içi ihtiyaç listelerine il il bakabilirsiniz.Eğer gitmek istediğiniz yerde norm yoksa 500 puanınız bile olsa yine gidemezsiniz.illerin ihtiyaç listelerinde en çok ihtiyaç olan ve en az ihtiyaç olan branşalara bakın isterseniz.

Geri