Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Alan Değişikliği için bölüm önerisi

Konu, 'Meb Atama ve Yer Değiştirme' kısmında katafalk tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. katafalk

katafalk Aktif Üye

Açıköğretim, uzaktan eğitim ya da İkinci Öğretim okunabilecek hangi bölümü önerirsiniz?

Bu arada İlahiyat mezunları hala DKAB öğretmeni olarak atanabiliyor mu yoksa İHL Meslek Dersleri'ne mi atanıyor sadece?

Gözüme kestirdiklerim, Adalet, Çocuk Gelişimi, Ilahiyat, Felsefe...

Yer değiştirme açısından en avantajlısı DKAB ama İlahiyat bitirebileceğimi sanmıyorum.

AÖF Kamu Yönetimi bitirilecek Adalet alanına geçilebiliyor. Sanırım onlar da Ticaret Meslek bölümü olduğu için Teknik Öğretmen sayılıyoruz.

Çocuk Gelişimi de İstanbul AÖF'de var ancak Anadolu kadar yerleşme iş sistemi ve sanırım staj zorunluluğu var.

Felsefe sevilirse girilebilecek ders. Açıkçası Bilişim'i kıyasla bir avantajı yok. Tek avantajı "Hocam bir dakika bakar mısınız ŞUNA bir şey oldu galiba." gibi yardım taleplerinden kaçmak.

TDE güzel olabilirdi ancak hem bitirmesi zor hem de temel derslerden. Hakkını veremem derslerin ve bu vebali alamam.

Sizin düşünceleriniz nelerdir?

2. selcuknet27

selcuknet27 Aktif Üye

Maalesef hepimizi bu durumu düşürdüler. Eğer yer değiştirme isteğiniz de varsa ilahiyat. Ama kamu yönetimi okuyup da ekstradan meslek sahibi de olabilirsiniz.

3. eirene

eirene Üye

Okuyabiliyorsanız iki öğretim matematik okuyun hocam. Bıkubduğunuz ilde ikinci öğretim matematik varsa eğer en temizi o. Ben de alan değişikliği yapmayı kafaya koyup tekrar sınava girmiştim. Keyif aldığım bir bölüm olsun bari deyip ikinci öğretim Edebiyata başladım Marmara 'da. Bir yıl sonra Edebiyat açık öğretime de açıldı. Sınıfçıların bir kısmı da açıktan başladı. Bölümü bitirdim ama bitirdikten sonra kaç yıl alan değişikliği olmadı, o süreçte açıktan da çok mezun verdi. Iki yıldır alan değişikliği başvurusu yapıyorum, Istanbul iki yıldır 280 puanla kapanıyor. Genelde sınıfçılar geçmiş oluyor. Benim henüz 220 puanım var. Bu gidişle ümidi keseceğim artık. Tavsiyem, okuyabiliyorsanız ikinci öğretim, açıkta olmayan bir bölüm okuyun hocam.

4. killemall

killemall Üye

AÖF Kamu Yönetimi okuyordum yaz okulu ve üstten ders alarak sanırım 3 yılda bölümü bitirmiş olacağım. Açıkçası biraz keyiften biraz yeni bir şeyler öğrenmek bahanesiyle okuyordum; AÖF Kamu Yönetimi mezunlarının Adalet branşına geçebileceğini bu başlıktan öğrenmiş oldum. Adalet branşı nedir ne değildir bilmiyorum; ama liselerde görev yapabilmek adına güzel bir tercih olacak sanıyorum.

katafalk bunu beğendi.
  5. klebsiella

klebsiella Süper Üye Süper Üye

bende arkadaşların fikirler

hocam merhaba meslekte kaçıncı yılınız.
    bu düşünceler içinde eminim bir çok arkadaş vardır.
    Listeyi çok güzel hazırlamışsınız tebrikler.

katafalk bunu beğendi.
  6. katafalk

katafalk Aktif Üye

5. yılım ve 3. okulum. EML (MTAL), ÇPAL ve Anadolu Lisesi. Son okulumda idareciyim. Ama gönlümde hep öğretmenlik var. Hemen her girişimim (idareci olma sebebi dahil) yer değiştirme üzerine maalesef.

7. klebsiella

klebsiella Süper Üye Süper Üye

hocam bende 4 senedir norm fazlasıyım okulumda, bölümden nefret ettirdiler iyice.
    Açıköğretim Adalet okuyorum ama sonum ne olur bilinmiyor.

katafalk bunu beğendi.
  8. girdap08

girdap08 Süper Üye Süper Üye

Hocam sana neler yaşattılar da bu kadar birbiriyle alakasız bölümleri düşünecek kadar bu bölümden soğudunuz?

katafalk bunu beğendi.
  9. katafalk

katafalk Aktif Üye

Hocam aslında bilindik şeyler, derse algı hem idarecilerin hem öğrencilerin hem de diğer branş öğretmenlerinin. Onun dışında alan bilgim de zayıf ve verimli olamıyorum. Kendimi geliştirmiyorum da sevmediğim için. Ayrıca yer değiştirme imkanı çok zayıf.

ogretmen_pc bunu beğendi.
  10. robotikarduino

robotikarduino Aktif Üye

Sayın hocam edebiyat okuma, alan değişikliğinde çok az hatta 1 yer açılıyor birçok ilde. O tek açıkta çok yüksek puanla kapatıyor. Bende edebiyat bitirdim ama iki alan değişikliğinde de benim 220 puanın var 350-300 puan arası atama oldu. Umudu kestim asla bana sıra gelmez.
    Hocam bu alanda kendi geliştirsen de fark etmiyor. Netlik yok öğretmeniyiz miyiz yoksa BTR mi? Artık dersten hiç umudum kalmadı. Bari BTR kadrolu olsa diyorum.
    Alan değişikliği için açık öğretim bölümlerini bitirirsen sınıf öğretmenlerinden sıra gelmez. Hiç yorma kendini

cadde07 bunu beğendi.
  11. promethus

promethus Aktif Üye

Hocam benim bildiğim eğitim fakültelerinde ikinci öğretim kaldırıldı. Ancak fen-edebiyat fakültelerinde bölüm okuyabilirsiniz. Zaten eğitim fakültesi mezunu olduğunuz için formasyona ihtiyacınız olmaz. Fakat bölüm mezunları sadece lisede görev alabiliyor. Liselerde de tüm branşlarda atama sıkıntısı var. Ama fen edebiyatı da kazanması daha kolay. Şu an için en mantıklısı ilköğretim matematik ve ingilizce. Açık daha fazla. Fakat örgün eğitim okumak zor olur. Sürekli izin almak zorunda kalırsınız veya sürekli üniversitedeki hocalara derdinizi anlatıp yardımcı olmalarını istemek zorunda kalırsınız. Veya daha uzun sürede bitirmeyi göze alıp, gidebildiğiniz kadar derse gidersiniz.
    Yalnız şöyle sıkıntılar var: 2016'de formasyon derslerinin içeriği değişmiş, bu nedenle formasyon derslerinin tamamını saymayabilirler. O zaman en azından kağıt üstünde 2.5 senede bitirme ihtimaliniz yok. 3-3.5 seneyi göze almak lazım. Ben uzun zamandır düşünüyorum, ama "mutlaka bir çare bulunur, böyle gitmez" diyerek erteledim. Artık yaş da geçiyor. iki gün sonra okumak istesem bile okumaya enerjim kalmayacak. Bir an evvel ikinci üniversiteyi okumak lazım. Ben ingilizce öğretmenliğine girmeye çalışacağım. Ama kararsızım. İlköğretim matematiğe de yönelebilirim. Bu iki branşı da seviyorum. Diğer branşlar bana uzak geliyor zaten. Açıkçası sırf branş değişikliği için ikinci üniversite okumak zor geliyor. Millet ikinci üni'yle ikinci meslek sahibi oluyor. Aynı meslekte kalıp ta 8 yıl okumak mantıklı gelmiyor. Ama yapacak bir şey yok. Zaten alan değişikliğine çok az kontenjan ayrılıyor, iki gün sonra o imkanı da vermeyecekler.

katafalk bunu beğendi.
  12. Batu15

Batu15 Üye

Ben İstanbul Çocuk Gelişimi okuyorum geçmeyi düşünüyorum. Bu bölümden soğudum tamamen. Staj olayına gelince öğretmenler için muafiyet vs olabilir diyorlar

katafalk bunu beğendi.
  13. katafalk

katafalk Aktif Üye

Hocam Sınavlar nasıl kaynaklar nasıl Elektronik kitap veya video imkanı

14. Rdn Mth

Rdn Mth Site Gezgini

Her üniversitenin muafiyet durumu değişiyor. bazıları hiç muaf etmiyor. başıma geldi maalesef :(
    ingilizceyi bilmiyorum ama ilköğretim matematik için 2018 aralık alan değişikliğinde izmirde 101 okul açılmıştı. tercih yapan 2 kişiydik bildiğim kadarıyla.
    tayin konusunda dikab ve özel eğitimden sonra en avantajlı ilköğretim matematik galiba. ingilizcede tayinler zorlaştı diye biliyorum.
    8 yıl konusuna gelince bu tamamen sizin isteğinize bağlı, matematiği çok istediğimden dolayı başka seçenek de yoktu. şu an çok memnunum.
    diplomaya dayalı alan değişikliği olan yıllar 2019-2018-2013-2012-2011.... arada 4-5 yıl hiç yapmadılar. bilginiz olsun.

promethus ve katafalk bunu beğendi.
  15. cadde07

cadde07 Üye

Bizim bölümü ne hale getirdiler herkes başka bölüme geçmeye çalışıyor oysaki çok yüksek puanla bu bölüme girdik üniversiteye girdiğimiz senelerde ilk mat fen edebiyatı begenmezdik onları seçmedik bile bu bölüm için şimdi o bölümleri okuyalımda alan değiştirelim diye dua ediyoruz aslında bankada fırsat verilse hemen değiştiririm bölümünü zümreleriminde dediği gibi bölümün değeri yok varsa yoksa sınavda çıkan bölümler

katafalk bunu beğendi.
  16. sahininces

sahininces Seçkin Üye Seçkin Üye

Ben de Anadolu Üni AÖF Tarih okudum. Şimdilik geçme taraftarı değilim. zaten onda da açık yok ama ileriki yıllarda ve yaşlarda belki geçebilirim.

katafalk bunu beğendi.
  17. robotikarduino

robotikarduino Aktif Üye

Hocam, üniversite tercihlerimde aynı üniversitenin ilk bötesi vardır, bir sonraki tercih ilköğretim matematikti. Böteden düşüktü benim sınava girdiğim yıl. Birkere okulda matematik öğretmenlerine bu durumu söylediğimde yok olur mu öyle şey diye karşı çıktılar. Bilgisayar öğretmenliği, ilköğretim matematikten nasıl yüksek olurmuş?
    İlkögretim matematikle arasında 1-2 puan fark vardı. Fen bilgisini söylemek bile istemiyorum en az 5-6 puan azdı Böteden.

ogretmen_pc, cadde07 ve katafalk bunu beğendi.
  18. katafalk

katafalk Aktif Üye

İngilizce ilk atama güzel aam yer değiştirme baya zorlaşmış yahu.

Ben TEF'te 3 dönem okul deneyimi gördüm, AKTS yetersiz diye VAN ELT muaf etmedi. Hatta Türk Dili'nden bile muaf etmesi ama İngilizce 1-2'den muaf etti :)))

19. Buzkırıcı

Buzkırıcı Hiperaktif Üye Hiperaktif

Hocam MEB öğretmenlik için okumayın.Özel sektöre yönelik birsey olsun ya tıp ya yazılım müh.

katafalk bunu beğendi.
  20. katafalk

katafalk Aktif Üye

Ilköğretim matematik hem zevkli hem de imkanı yüksek bir branş. Ama gel gör ki benim için hem kazanması hem bitirmesi zor bir bölüm.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal