Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Alan Değişikliği için bölüm önerisi

Konu, 'Meb Atama ve Yer Değiştirme' kısmında katafalk tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. promethus

promethus Aktif Üye

Universiteye girdiğim sene, bizim bölüm lise matematikten 1-2 puan düşük, ilköğretim matematikten 1-2 puan yüksekti. Fen ve teknolojiden dediğiniz gibi 5-6 puan yüksekti. Kazandığım üni.'de tıptan sonraki en yüksek bölümdü. Elektronik müh. 2. öğretime girebiliyorduk. Makine müh.'den 5-6 puan yüksekti.
    Mesleğe başladığımda bir baktım, okulda fasulyeden adamız. Bizden 7-8 puan düşük puanla girilen sınıf öğretmeliği bile daha çok ciddiye alınıyordu. Sınavımız yoktu, seçmeli 1 saate düşmüştü. Hiçbir öğrenci dersi ciddiye almıyordu. Lab desen ya yok ya da yetersiz. Bunları gördüğümde şok olmuştum. Kendimi resmen kazık yemiş gibi hissettim. Gelecek bilgisayar çağı diye puanımı çöpe atmışım meğer. 2-3 puan farkla eczacilik dis hekimligi kazanilabiliniyordu. 4 puan farkla tip kazanabiliniyordu. Oturup 1 sene daha çalışmadım ne gerek var diye. Şimdi okulda şipşakçı oldum. Düğün fotoğrafçısı gibi etkinlik fotografi çekiyorum. Nasıl bu kadar öngörüsüz olabildim bilmiyorum. Ben lisedeyken sinav dersleri dışındaki dersleri ciddiye alıyor muydum? Hatta sayisal derslerin dışındaki dersleri ciddiye aliyor muydum? Niye bu basit akıl yürütmeyi yapamadım bilmiyorum. Sırf dünya bankası laboratuar bağışlayacak diye düşünüp taşınmadan gecekondu bölüm açıldı. Bizim bölüm gecekondu bölümdür. Bu gecekondu bölüm yüzünden yıllarımız sürüncemede belirsizlik icinde gecti. Umarim ikinci uni. kazabilecek ve okuyabilecek enerjim olur. Zararin neresinden dönülürse kardır. Bu mesaji okuyan genç yeni atanmış arkadaşlar varsa, robotik goy goyuna kendilerini kaptirmasinlar, ikinci üni.'lerini bir an evvel okusunlar. Robotik, kodlama MEB'in şov malzemesidir. Aslolan merkezi sınavlardır.

Son düzenleme: 12 Ocak 2020
  2. Buzkırıcı

Buzkırıcı Hiperaktif Üye Hiperaktif

Ben okuyorum şu an.Belki de 4 sene sonra alan değişikliği kalkacak yada acıköğretimden almayacak.Ama olsun ybs bölümünde güzel seyler öğreniyorum özelde işime yarayacak.

3. Buzkırıcı

seneye de Netkent yazılım muh düsünüyorum uzaktan sınavsız

4. Buzkırıcı

Youtubeda bir abi var 50 yaşında tıpta okuyor ilham verici izleyin

5. cadde07

cadde07 Site Gezgini

Hocam valla süper konuşmuşsun ben kendi adıma konuşursam geç atandım 4 sene özel sektörde (Türkiye in en büyük firmasındanlarından birinde) bilgi işlem uzmanı olarak çalıştım ama öğretmenlik yapma ve çalışma şartları daha iyi diye atandım ama atanınca şunu gördüm gerçekten bizim bölüm değersiz varsa yoksa sınavdan çıkan konuların olduğu dersler veliler yüzümüze dahi bakmıyor atanma dersen istediğim yere 8 seneden beri gidemiyorum şu anda kendimde o gücü görsem hiç düşünmeden başka Bi bölüm okurum bazen zümrelerim diyor diğer bölümde ders anlatmak zor diye inanın bilişimciler çogu diğer dersleri anlatmakta hiç zorluk çekmez.

ogretmen_pc, malhun ve katafalk bunu beğendi.
  6. katafalk

katafalk Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocalarım tıp falan yazmışsınız iyi güzel de, diyelim kazandık da... 6 yıl mesleği bırakıp ne yiyip içeceğiz bu yaştan sonra? Diğer bölümler gibi yaya yaya, çalışırken okunacak bir bölüm de değil.

7. Btrgs

Btrgs Seçkin Üye Seçkin Üye

lise yıllarımda tam bir matematik aşığıydım.bulunduğun ilin en iyi 3 lisesinden birinde okumama ve çok başarılı ve efendi bir öğrenci olmama rağmen bir öğretmenim bile yol göstermedi bir tane rol modelim yoktu halbuki öğretmenlerim de bilrlerdi matematik aşığı olduğumu. en yüksek 280 ham puan üzerinden 262, 360 ek puanlı üzerinden 340 almıştım ve o kadar güzel bölümler geliyordu ki. EN BÜYÜK PİŞMANLIĞIMDIR BİLİŞİM SEÇMEK. teknoloji devri önü açık olur dedik çok büyük öngörüsüzlük etmişiz.
    2014 yılında matematik bölümüne yerleştim. epeyce fazla dersten muaf oldum ama bir türlü derslere gidemedim. derse gidemeyince dersten de geçilmiyor. gerçekten kolay değil. özveri lazım. şimdi çoluk çocuk olunca daha zor oluyor. ikinci üniversite ,kamu yönetimi bitirdim aöf den. ADALET bölümüne geçilebildiğini burdan öğrendim sevindim. bazen düşünüyorum madem aktif bir öğrenci olarak bir bölüm okumak istiyorum neden öğretmenlik diyorum. bence hukuk okumak lazım. bizim müdür yardımcısı kıbrısta hukuk kazandı ve adam baya baya okuyor. 3 tanıdığım yine kıbrıs hukuku bitirdiler. ama şu an öğretmenlik yapıyorlar. bizim bölümde iş yok. kesinlikle zerre değeri de yok kimsenin gözünde. insanların işlerini yaparsanız iyisinizdir. hele yapmayın selam vermezler. kader bizi çok değişik yerlere sürükledi bu konuda. hakkımızda hayırlısı artık. burada dertleşmek de çok hoşuma gidiyor. damdan düşenler hep burda biliyorum değerli damdan düşen arkadaşlarım...

8. katafalk

Hocam KKTC'de nasıl okuyorlar? En son devam zorunluluğu gelmişti?

9. promethus

promethus Aktif Üye

Hocam, matematiği bıraktınız mı? Belki bölüm olduğu için zor gelmiştir. İlköğretim mat. o kadar zor olmayabilir. Bir de illa 3-4 senede bitecek diye bir sey yok. Geçebildiginiz kadar dersi gecersiniz, gerekirse 6 senede biter.
    Hukuk, meb içinde hukuk bürosuna gecmek icin mi? Hangi amacla okuyor arkadasiniz. Ne gibi avantaji var.

katafalk bunu beğendi.
  10. Btrgs

devam zorunluluğu yok hocam bildiğim kadarıyla. sınavdan sınava izin rapor vs ile gidip geliyolar. bu arkadaşlar müdür yardımcısı. ilerde avukatlık hakim savcı vs için bitiriyolar hukuğu.

11. Btrgs

hocam katılıyorum size. bırakmadım bölümü hatta ben epeydir kayıt yaptırmıyordum kendimce silmişlerdir felan diyordum ama baktım ki kaydım silinmemiş bu dönem tekrar yeniledim. aslında hocalarla da konuştum. onlar da çok anlayışlılar. ilk sene 16 dersin 10 undan muafım. diğer yıllarda da dönemde 4-5 ders vermem gerekiyor. epey muafiyet verdiler yani. whatsapp guruplarına vs hep girdim. not konusunda yardımcı olan arkadaşlar da vardı gittim tanıştım. yine de olmadı maalesef bilemiyorum.aslında en büyük hata benim. gayret etmedim yoksa bir başkası olsa şimdiye çoktan bitirmişti.

katafalk bunu beğendi.
  12. irfanturk21

irfanturk21 Site Gezgini

+1 damdan düşenler :) 3 sene fen edeb. kimya bölümünü okuyup bırakarak bu bölümü seçerken atanabilme oranına baktım ilk.mat ve bilgisayar öğretmenlikleri yazdım. ama şimdi branş değişikliği, üniv. okuma zor bu yaştan sonra. bence beden öğretmenleri gibi dersimize sahip çıkıp bizim için en iyi hale getirmek. ben böyle düşünüyorum. kolay değil ama yapılabileceğini düşünüyorum. mesela teknik müdür yardımcılığı gibi

katafalk bunu beğendi.
  13. katafalk

Gelir/dersin önemsenmesi göz önünde bulundurulduğunda en mantıklısı merkezde bir Eml'de görev yapmak. Idarecilik yapıyorum şu an Anadolu Lisesi'nde ama teknik öğretmenlik optimum şartları sağlıyor bence hocam.

14. Buzkırıcı

Netkent sorunlarını çözdü Ahmet Yesevi gibi denklikde alacak.Tamamiyle uzaktan sınavsız lisans.
    Tıp kendi sehrinizde ikili eğitim yapan bir okulda hocalarla anlaşılarak olur.Ben brans öğretmeni olsam ek dersi takmam haftada 3 günüm boş olsa okurdum

katafalk bunu beğendi.
  15. Buzkırıcı

Şimdi açıköğretim okuyorum tek derdim branşa geçip okula gitmemek ek ders zerre umurunda değil.

16. Btrgs

bölüm ne okuyorsunuz hocam

17. zgnet

zgnet Üye

yeni bir bölüm okumak hem çok yorucu hem de keyifli. istiyorsanız çabalayın fen edebiyat fakültelerini kazanmak çok kolay zaten. azim ve kararla tüm zorluklara rağmen (çoluk çocuk ev okul...) bitirmek de mümkün. zira ben matematik bölümünü beş senede bitirdim. ancak sonuç biraz zor gibi çünkü koskoca Ankara'da matematik bölümü için tek bir okul açıldı. gene de diplomayı almak o hakkınızın belki bir gün işe yarayacağını bilmek de güzel:)

katafalk bunu beğendi.
  18. eddielee

eddielee Aktif Üye

takip.

katafalk bunu beğendi.
  19. katafalk

Hocam yanlış anlaşılmasın ama bu Netkent pek güven vermedi. Biraz araştırdım. Ahmet Yesevi güvenli ama onlar da KKTC üniversiteleri gibi kar amaçlı şark kurnazlığı yapıyor.

En güvenlisi AÖF/Uzaktan Eğitim ya da bir devlet üniversitesi.

20. ogretmen_pc

ogretmen_pc Seçkin Üye Seçkin Üye

hocam ben de 11. yılımda yavaş yavaş sevmeye başladım :) iki sefer alan değişikliğine başvurdum sınıfçıların puanları sağolsun geçemedim. Matematik Öğretmeni olmak istiyordum ataması daha iyi diye Bilgisayar seçmiştim hem okurken hem çalışırken keyif almadım ama baktım geçemiyorum kendimi geliştirmeye başladım bu yıl dersler daha eğlenceli gelmeye başladı akıllı tahta imkanı olunca zaten çok güzel içerikler var . okulumdaki matematik hocası da bilgisayar öğretmeni olmak istiyordum puanım yetmedi keşke olsaydım sizin bölüm çok rahat diyor tabii tabiii diyorum ben de :)

katafalk bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal