alan değişikliği kafa karışıklığı

Kodla Büyü

apahce

Üye
Sayın Hocalarım geçen yıl yaşadığım kafa karışıklığı bu yıl yeniden başladı. Elektronik öğretmeniyim, MEBBİS modülü üzerinden alan değişikliği kısmında bilişim teknolojileri alanına değişiklik yapabiliyorum. Bu alana geçiş yapıp yapamayacağım konusunda kafam çok karıştı. Bakanlığı aradım ulaşamadım. 2 soru takılıyor aklıma. Birincisi MEBBİS izin veriyorsa ben bu başvuruyu yapabilir miyim. İkincisi de başvuru yapsam okul-ilçe-il onay verdikten ve atamam yapıldıktan sonra atıyorum bu işlem hatalı deyip de 2 yıl sonra eski alana iade edilme yada herhangi bir idari yaptırım ile yüzyüze kalır mıyım. Görüş, fikir, öneri ve tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum.

Mezuniyetiniz onemli?
Daha sonra anlasilan hatayi duzeltirler tabi. Dogru olmayan beyanlarda idari yaptirim olabilir
Ama mebbbiste sisteme islettiginiz diplomaya gore alan açılmalı.

Mezuniyetiniz onemli?
Daha sonra anlasilan hatayi duzeltirler tabi. Dogru olmayan beyanlarda idari yaptirim olabilir
Ama mebbbiste sisteme islettiginiz diplomaya gore alan açılmalı.

okulum Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi/Öğretmenliği Elektronik Öğretmenliği

burdaki Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi/Öğretmenliği şartı tutuyor. ama uzantısındaki Elektronik Öğretmenliği işi bozuyor.

ben aykırı beyan yapmıyorum diye düşünüyorum. çünkü MEBBİSte neye izin veriyorsa ben onu yapıyorum. Ama sizin görüşlerinizi almak istedim.

okulum Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi/Öğretmenliği Elektronik Öğretmenliği

burdaki Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi/Öğretmenliği şartı tutuyor. ama uzantısındaki Elektronik Öğretmenliği işi bozuyor.

ben aykırı beyan yapmıyorum diye düşünüyorum. çünkü MEBBİSte neye izin veriyorsa ben onu yapıyorum. Ama sizin görüşlerinizi almak istedim.

Mezuniyet bilgisi hatalı girilmiş olabilir hocam. Alan değişikliği başvuru alanında mezuniyet seçerkenki kısımda tam olarak ne yazıyor acaba?

Tabloda bilisim icin alttaki bolumler var. Sizin bolum 16 numara mi? Mebbis de izin veriyorsa sartlar tutuyor bence. Yaniltmis olmayayim, Milli egitime de danışın
1. Bilgisayar Öğretmenliği
2. Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği
3. Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği
4. Elektronik ve Bilgisayar
Öğretmenliği/Eğitimi
5. Bilgisayar Mühendisliği(*)
6. Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği (*)
7. Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği (*)
8. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri
Öğretmenliği (**)
9. Matematik-Bilgisayar Bölümü (*) (**)
10. İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri (*) (**)
11. Bilgisayar Teknolojisi Bölümü/Bilgisayar
Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü
(*) (**)
12. Bilgi Teknolojileri (*) (**)
13. Yazılım Mühendisliği (*)
14. Bilişim Sistemleri Mühendisliği (*)
15. Bilgisayar ve Kontrol Teknolojisi
Öğretmenliği
16. Elektronik ve Bilgisayar Bölümü (*)
17. Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri (*)
18. Bilgisayar Bilimleri(*)
19. Yönetim Bilişim Sistemleri (*)(**)

Hocam memurlar net te de gördüm sorunuzu. Orada cevap yazdım. Buradan ya da oradan bana ulaşabilirsiniz. Ya da buradan yazın.

Mezuniyet bilgisi hatalı girilmiş olabilir hocam. Alan değişikliği başvuru alanında mezuniyet seçerkenki kısımda tam olarak ne yazıyor acaba?
Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi/Öğretmenliği Elektronik Öğretmenliği aynen yazan bu Hocam. Diploma, Geçici Mezuniyet ikisinde de aynen bu şekilde yazıyor.

Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi/Öğretmenliği Elektronik Öğretmenliği aynen yazan bu Hocam. Diploma, Geçici Mezuniyet ikisinde de aynen bu şekilde yazıyor.
Hocam demek istedigim MEBBİS alan değişikliği ekranında mezuniyeti seçerken yazan kısım.

MEBBİS ekranında geçebileceğin alanlar listelenmiş ve sen bu listeden Bilişim Teknolojileri alanını seçebiliyorsan şimdi ya da sonra, idari/hukuki bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. En doğrusu kılavuza göre hareket etmendir.

mebbis izin veriyorsa sıkıntı çıkmaz hocam bence alan tutuyor

Sayın Hocalarım geçen yıl yaşadığım kafa karışıklığı bu yıl yeniden başladı. Elektronik öğretmeniyim, MEBBİS modülü üzerinden alan değişikliği kısmında bilişim teknolojileri alanına değişiklik yapabiliyorum. Bu alana geçiş yapıp yapamayacağım konusunda kafam çok karıştı. Bakanlığı aradım ulaşamadım. 2 soru takılıyor aklıma. Birincisi MEBBİS izin veriyorsa ben bu başvuruyu yapabilir miyim. İkincisi de başvuru yapsam okul-ilçe-il onay verdikten ve atamam yapıldıktan sonra atıyorum bu işlem hatalı deyip de 2 yıl sonra eski alana iade edilme yada herhangi bir idari yaptırım ile yüzyüze kalır mıyım. Görüş, fikir, öneri ve tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum.
Hocam bir ara elektronik mezunlarını bilişim branşına atadilar. Ama o süreç bitti. Şimdi sistem o eski durum nedeniyle izin veriyor gibi görünebilir ama bence alan değişikliği şartları şu anda tutmuyor. Dediginiz gibi başvurunuzun iptal olması yada ilerde sorun çıkması büyük ihtimal.
Ikinci bir nokta elektronik branşından bilişim gibi sorunlu bir branşa geçmek çok mantıklı değil. Bölümün öğrencisi tum illerde çok azaldı ve norm sorunları çok fazla. Kapanmaya en yakın bölüm bir çok okulda. Benim imkanım olsa şu anda bilişimden elektroniğe hiç düşünmeden geçerim.
Hayırlısı olsun.

Hocam sizin mezuniyet ana bilim dalınız elektronik öğretmenliği. Diplomada yazan Bilgisayar ve Elektronik Eğitimi başlığı ise fakültenin bir alt idari yapılanması olan bölümdür. Eğer ki mezuniyet bilgisinin son bölümünde Elektronik öğretmenliği yazmasaydı o zaman başvurabilirdiniz.

Üniversiteler birbirine yakın alanları tek bir bölüm altında toplayarak daha az bürokrasi oluşturmak istiyorlar.
Mesela Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü gibi. bu bölümün altında matematik, kimya, fizik vb ana bilim dalları olur. Hangi anabilim dalından mezunsanız o sizin öğretmenlik alanınız olur. Bazı üniversitelerde Elektronik ve Bilgisayar anabilim dalı vardı. Zannedersem kafa karışıklığı ondan kaynaklanıyor.
çoğu üniversitede bu olur genellikle. Fakültelerin sayfalarını inceleyebilirsiniz.

MEBİMe başvuru oluşturdum cevap bekliyorum Hocam. Ankara'yada ulaştım geçebilirisniz. Bölümünüzde yazıyor dediler. anabilimdalının sıkıntı olmayacağını belirttiler. ön başvuru işlemnlerini yaptım. haftaya araştırma yapmaya devam edicem.

Şu anda başvuru ekranında ön başvuru durumu görünüyor mu? Geçen sene görünüyordu?

Hocam sizin mezuniyet ana bilim dalınız elektronik öğretmenliği. Diplomada yazan Bilgisayar ve Elektronik Eğitimi başlığı ise fakültenin bir alt idari yapılanması olan bölümdür. Eğer ki mezuniyet bilgisinin son bölümünde Elektronik öğretmenliği yazmasaydı o zaman başvurabilirdiniz.

Üniversiteler birbirine yakın alanları tek bir bölüm altında toplayarak daha az bürokrasi oluşturmak istiyorlar.
Mesela Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü gibi. bu bölümün altında matematik, kimya, fizik vb ana bilim dalları olur. Hangi anabilim dalından mezunsanız o sizin öğretmenlik alanınız olur. Bazı üniversitelerde Elektronik ve Bilgisayar anabilim dalı vardı. Zannedersem kafa karışıklığı ondan kaynaklanıyor.
çoğu üniversitede bu olur genellikle. Fakültelerin sayfalarını inceleyebilirsiniz.

Haklısınız hocam, hatta listede yazan Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği de Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Bölümü altında olan üniversiteler vardı. Teknik Eğitimlerin yapısını bu şekilde oluşturmuşlardı. Kontrol Öğretmenliği vs birçok alan Elektonik ve Bilgisayar Eğitimi Bölümü altında yapılandırılmıştı.
Atama kararnamesinde ise Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği olarak yazdı sonrasında kararnamelerin hepsini bilişim teknolojileri öğretmeni olarak değiştirdiler.
Arkadaşın mezuniyeti Elektronik Öğretmenliği, bu sebeple şartları sağlamıyor. Eğer alan olmasa sadece bölüm olsa idi mezuniyet belgesinde o zaman uyuyor olacaktı.
Tabi şahsi düşüncemdir, bir uzmana danışmak gerekiyor.

Arkadaşlar merhaba,
Daha önceden alan değişikliğine başvuruda bulunmuş arkadaşlara konu hakkında bir soru sormak istiyorum. Alan değişikliği 2 aşamada gerçekleşiyor. Birinci aşamaya başvuruda bulunup açılan yerleri beğenmezsek herhangi bir sıkıntı oluyor mu? Kanımca eş durumunda ki gibi sıkıntı olmuyordur ancak emin olmak gerek.

Herhangi bir sıkıntı olmaz. İlk aşamada alan değiştirmek isteyenleri amaç tespit etmek. Buna göre ildeki norm boşluğu var mı, ona bakılıyor. Alan değiştirme için başvurulmuyan alanlardan hiç kontenjan açmıyorlar. Böylelikle gereksiz yere her branştan alan değişikliği açılmamış oluyor.

Herhangi bir sıkıntı olmaz. İlk aşamada alan değiştirmek isteyenleri amaç tespit etmek. Buna göre ildeki norm boşluğu var mı, ona bakılıyor. Alan değiştirme için başvurulmuyan alanlardan hiç kontenjan açmıyorlar. Böylelikle gereksiz yere her branştan alan değişikliği açılmamış oluyor.
Peki il dışı seçme imkanı veriliyor mu

Hocam yok hic bisey olmaz.Ben de elektronik ve bilgisayar anabilim dali elektronik ve haberleşme öğretmenliği mezunuyum.Bilgisayar ogretmenligi yapiyorum.Ana bilim dalın elektronik ve bilgisayar oldugu için zaten alan geçişi sana açılmış.Yanlis beyan diye bisey söz konusu olamaz.Degisiklik basvurunuzu yapın.Hayirlisi olur umarim hakkınızda

Eskisehirde bilişim Teknolojileri alan değişikliğinde kontenjan yok.il dışından geleceklere Allah kolaylik versin

Geri