Alan değişikliği yapsam mı?

Kodla Büyü

yigido03

Aktif Üye
Merhaba arkadaşlar.Şuan idareci olarak görev yapıyorum.Pazartesi günü alan değişikliği ile bilişimden elektroniğe öğretmenliğe geçmeyi düşünüyorum kısmetse.Sizce artıları ve eksiler neler olabilir?Kafam biraz karışık açıkccası :?:

meslek lisesindeysen bilgisayarcı olmanla elektronikçi olman arasında ne fark var ki?

yigido03' Alıntı:
..
sanırım TEF mezunusunuz. buna göre yorumda bulunuyorum

eğer hayatınıza YÖNETİCİ OLARAK devam edecekseniz bence elektroniğe GEÇMEYİN. çünkü bilişim alanında ticaret meslek, kız meslek, end. meslek, ilkokul, ortaokul, düz lise, anadolu lisesi vb.. tüm kurumlara (kurumda norm olmak kaydıyla) geçebiliyorsunuz. elektronikte ise sadece EML lerde bu alan var. ve idareci olarak hareket kabiliyetinizi kısıtlamış olursunuz.

yok eğer ÖĞRETMEN OLARAK devam ederim diyorsanız alan değişikliğini DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ. ama şunu da unutmayın derim. mevcut DÜZ LİSE lerin tamamı ya anadolu ya EML olarak dönüştürülüyor. ve bu dönüştürülen tüm kurumlarda bilgisayar alanı en ilgi çekici ve en ekonomik alan olduğu için hemen kuruluyor...

BaRBaRYaN' Alıntı:
yigido03' Alıntı:
..
sanırım TEF mezunusunuz. buna göre yorumda bulunuyorum

eğer hayatınıza YÖNETİCİ OLARAK devam edecekseniz bence elektroniğe GEÇMEYİN. çünkü bilişim alanında ticaret meslek, kız meslek, end. meslek, ilkokul, ortaokul, düz lise, anadolu lisesi vb.. tüm kurumlara (kurumda norm olmak kaydıyla) geçebiliyorsunuz. elektronikte ise sadece EML lerde bu alan var. ve idareci olarak hareket kabiliyetinizi kısıtlamış olursunuz.

yok eğer ÖĞRETMEN OLARAK devam ederim diyorsanız alan değişikliğini DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ. ama şunu da unutmayın derim. mevcut DÜZ LİSE lerin tamamı ya anadolu ya EML olarak dönüştürülüyor. ve bu dönüştürülen tüm kurumlarda bilgisayar alanı en ilgi çekici ve en ekonomik alan olduğu için hemen kuruluyor...
Hocam yorumunuz için çok teşekkür ederim.Aynen katılıyorum dediklerinize...Şuan için öğretmen olarak devam etmek istiyorum.Tabir-i caizse "unumuzu elediğimiz" için çok fazla tayin düşüncem yok...İşte bbu yüzden elektroniğe geçip artık "öz" branşımda öğretmenlik yapmak istiyorum :mrgreen: :+1: :++:

yigido03' Alıntı:
Hocam yorumunuz için çok teşekkür ederim.Aynen katılıyorum dediklerinize...Şuan için öğretmen olarak devam etmek istiyorum.Tabir-i caizse "unumuzu elediğimiz" için çok fazla tayin düşüncem yok...İşte bbu yüzden elektroniğe geçip artık "öz" branşımda öğretmenlik yapmak istiyorum :mrgreen: :+1: :++:
...
Hangini tercih ederseniz şimdiden hayırlı olsun hocam... Bulunduğunuz kurumda elektronik normu yoksa doğrudan norm fazlası olacağınızı ve İSTEDİĞİNİZ KURUMA DİLEKÇE İLE atanacağınızı da hatırlatayım...

BaRBaRYaN' Alıntı:
yigido03' Alıntı:
...
Hangini tercih ederseniz şimdiden hayırlı olsun hocam... Bulunduğunuz kurumda elektronik normu yoksa doğrudan norm fazlası olacağınızı ve İSTEDİĞİNİZ KURUMA DİLEKÇE İLE atanacağınızı da hatırlatayım...

Haklısınız hocam.Tercih etmeyi düşündüğüm okula MEB, alan değişikliğinden norm verdi.O yüzden içim rahat...

Eğer elektroniği seviyorsan geç derim, ancak bilişimi seviyorsan geçme.

egunay hocam.Bilişimden şimdiye kadar öğretmenlik yaptık,ekmek yedik ama hiç içim ısınmadı.Her zaman içimde bir uhde olarak elektronik kaldı. O yüzden artık kendimi en rahat hissettiğim branşda öğretmenliğe devam edeyim diyorum ama ...

Açık olan yerleri göremiyoruz.
Başvurular yarın başlayacak inş...Mebbisden başvuru yapılacak... :mrgreen:

Elektronik gibi branşın var daha soruyor musun hocam yahu :D

arkadaşlar ben birşey sormak istiyorum ben elektronik ve bilgisayar öğretmenliği çıkışlıyım sonuçta bilgisayar öğretmeni oluyorum ama bu alan değişikliği olayında elektronik öğretmenliğine geçemem değil mi ?? teşekkürler...

yamandogan' Alıntı:
bende düşünüyorum ama elektronike geçince yer değiştirmeler çok zor olur
Hocam ben 10 yıllık öğretmenim.Bu sene Kocaeli'ne isteğe bağlı il dışı yapayım dedim.Kocaeli listede bile yoktu.Kumanda mebin elinde olduğu sürece elektronik olmuş, bilişim olmuş ne farkediyor.
Ayrıca şuanda ilk atamalardaki kontenjanlara bakın.Bilişim ve elektronikte hemen hemen aynı sayıda kontenjan ayrılmış...

şuan için bilgisayar bölümü için haklısınızda hocam arkadaşın dediği gibi bilgisayar bölümü bbir çok lisede var elektronik sadece eml de var birde elektrik bölümü elektronik bölümünü şuan için yutmuş durumda birleşme elektrik bölümüne yaramış şuan için.

bilgisayar bölümü en azından lise bazında geleceği açık bir bölüm bu hakkımız elimizde nasılsa ileride belki geçilebilinir ama şimdi pek mantıklı gibi gelmiyor bana

nurayhoam sizn durumunuz farklı diye düşünüyorum.bence siz geçiş yapamazsınız.ama yinede yarın teercihler açıldığında mebbisden bakarsınız başvuru yapıp-yapamadığınıza.sonucu mutlaka bildirin bize.yoksa meraktan ölürüz :mrgreen:

elektronike gecersen kardeşim tayin dönemleri rahat rahat tatilini yapabilirsin.:) kımıldamak çok zor

geç sayın hocam geç. Bilişim in geleceği çok parlak değil.

Bilişim de bir tek teknik servis dalı var adam akıllı o dal da neredeyse elektrik-elektronik teknolojisinin dalı oluyormuş direkten dönüp bilişimin dalı olmuş.

Bilgisayar sistemleri elektronik ve bilgisayar eğitimi mezunuyum imkan tanısalar ben bile geçerim elektroniğe.

Valla açıkcası bu yönetim altında bilişimin işi çok zor geliyor bbana(Çocuklar zaten bilgisayar biliyorlar vs...).
Ama gelecek senelerde , başka bakanların mesala teknolojiden anlayan birinin bakanlığında işler ne olur bilemiyorum.Ama madem ki en kötü karar kararsızlıktan iyiyse, yarın başvurular açılldığında o hakkı verirlerse ki geçen sene vermişlerdi.Başvuru yapıp bu işi bitireceğim ve yok formatörlüki yok ebitefo yok bilmem daha ne saçmalıklardan kurtulacağım :+1: :alkis: :)

Önemli olan anabilim dalı arkadaşlar.
Elektornik ve Bilgisayar Eğtimi bölümü- Elektronik öğremenliği -> Elektronik dışı bir alanda çalışıyorsa(bilişim tek, teta vb.) elektroniğe geçiş yapabilirler.
Elektornik ve Bilgisayar Eğtimi bölümü- Elektronik ve Bilgisayar Öğrt.->BAşka alanda çalışıyorsa Elektornik veya bilişime geçebilirler. (Muğla TEF mezunları bu şansa sahip)
Elektornik ve Bilgisayar Eğtimi bölümü- Bilgisayar sistemleri öğrt.(bilgisayar öğrt) -> Başka alanda çalışıyorsa sadece bilişim tek. alanına geçebilirler.

Anabililm dalınız hangi alanın karşısında varsa o alana alan değişikliği isteyebilirsiniz:
http://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar ... izelge.pdf

egunay' Alıntı:
Elektornik ve Bilgisayar Eğtimi bölümü- Elektronik öğremenliği -> Elektronik dışı bir alanda çalışıyorsa(bilişim tek, teta vb.) elektroniğe geçiş yapabilirler.
Elektornik ve Bilgisayar Eğtimi bölümü- Elektronik ve Bilgisayar Öğrt.->BAşka alanda çalışıyorsa Elektornik veya bilişime geçebilirler. (Muğla TEF mezunları bu şansa sahip)
Elektornik ve Bilgisayar Eğtimi bölümü- Bilgisayar sistemleri öğrt.(bilgisayar öğrt) -> Başka alanda çalışıyorsa sadece bilişim tek. alanına geçebilirler.

Anabililm dalınız hangi alanın karşısında varsa o alana alan değişikliği isteyebilirsiniz:

Bölümü dediğiniz olay anabilim dalı mı sayın hocam?

Mesela ben Elektronik ve Bilgisayar Anabilim Dalı Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği mezunuyum.
Ve şu anda ilköğretimde görev yapıyorum.
Bu durumda ben eketronik öğretmenliğine geçebiliyor muyum?

bilgisavar_38' Alıntı:
egunay' Alıntı:

Bölümü dediğiniz olay anabilim dalı mı sayın hocam?

Mesela ben Elektronik ve Bilgisayar Anabilim Dalı Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği mezunuyum.
Ve şu anda ilköğretimde görev yapıyorum.
Bu durumda ben eketronik öğretmenliğine geçebiliyor muyum?
..
hayır hocam siz ABD nin Bilgisayar bölümünden mezun olduğunuz için sadece BİLİŞİM TEK. öğretmeni olabilirsiniz.

Arkadaşlar değerli görüşlerinizi paylaştığınız için hepinize teşekkür ederim.KIsmetse bugün başvurular açıldığında başvuracağım.Artık hakkımızda hayırlısı...

bende seninle aynı durumdayım hocam ama bu sene geçiş yapmayı düşünmüyorum, 3 sene otomasyonda görev yaptım o dönem elektronik bölümünde de derslere girdim artık elektronik o eski bildiğimiz elektronik gibi değil, öğrenciler genelde end. bakım onarım dalını seçiyor o da elektrik ağırlıklı elektronikçilere hep kıytırık dersler kalıyor, otomasyon daha iyi ancak ona alan değişikliği açmazlar herhalde zaten şu anda otomasyonda herşey mahkemelik...

Geri