Alan şefi olmanın avantajları nelerdir?

Kodla Büyü
Arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim yeni atandım ve alan şefi oldum 31 saat dersim var 1 saati rehberlik 10 saat alan şefliği kaç saat ek ders alıyorum ve rehberlik katılmıyor mu?

evremre' Alıntı:
Arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim yeni atandım ve alan şefi oldum 31 saat dersim var 1 saati rehberlik 10 saat alan şefliği kaç saat ek ders alıyorum ve rehberlik katılmıyor mu?

30-20 = 10 + 10'a 1'den 3 + 10 şeflik = 23 saat

rehberlik alamıyorsunuz. sınıfı olmayan bir öğretmene vermeleri daha mantıklı.

haftada 27 saate kadar ek ders ücreti alabilirsiniz hocam. zaten şeflik ve dersle 23 saati dolmuş bunun. 4 saat daha koordinatörlükten alabilirsiniz.

Merhaba hocalarım, ben de bu kasım ayında alan şefi oldum. Ancak zümrem gayet kötü niyetli olarak benden tüm işleri yapmamı bekliyor. Bu gün tatsız bir tartışma yaşadık ve benim bulamadığım programları kendisinin kurabilecegini söyledim ama ısrarla bu görevin bana ait olduğunu söyledi. Ben de işbölümü yapıp kendisine de görev verebilecegimi belirttim ki yönetmelikte de bu açıkça yazıyor. Şimdi ben nasıl bir yazı yazmaliyim bunun bir matbu evragi var mi mesela? Yardımcı olursanız sevinirim..

ArMi' Alıntı:
Merhaba hocalarım, ben de bu kasım ayında alan şefi oldum. Ancak zümrem gayet kötü niyetli olarak benden tüm işleri yapmamı bekliyor. Bu gün tatsız bir tartışma yaşadık ve benim bulamadığım programları kendisinin kurabilecegini söyledim ama ısrarla bu görevin bana ait olduğunu söyledi. Ben de işbölümü yapıp kendisine de görev verebilecegimi belirttim ki yönetmelikte de bu açıkça yazıyor. Şimdi ben nasıl bir yazı yazmaliyim bunun bir matbu evragi var mi mesela? Yardımcı olursanız sevinirim..

Hocam bu işlerşn karşılıklı iyi niyetle yürütülmesi gerekiyor. yoksa sizin bir öğretmen olarak diğer öğretmenlere görev verme gibi yetkiniz yok. bahsettiğiniz yönetmelikte geçen madde de müdür onayıyla olur. kaldı ki sene başında yapılması gereken bi görev dağılımı.

a) Her öğretim yılı başında alan/bölüm, atölye ve laboratuvarda görevli personel arasında işbölümü yapar ve onay için okul müdürlüğüne sunar. Alanıyla/bölümüyle ilgili çalışmalarda diğer alanlarla/bölümlerle işbirliği yapar.

Buna güven meyin sayin hocam burda bahsi geçen personel öğretmen değil teknisyen ve teknikerlerdir...Öğretmenler arasında iş bölümü ve görev tanımı yönetmelikte vardır....Ayrıca bölüm şefi bölüm öğretmenlerinin amiri değildir...O şekilde davranırsanız yalnız kalırsınız ve bölümün tüm işleri size kalır...

Bu konuda 4 sorum var.
1- tayininizin çıktığı okulda bölüm dışı bir öğretmen alan şefi olmuşsa vaktiyle, siz geldiğinizde şef olmak için başvurabilir misiniz?

2- yine yeni gittiğiniz okulda size göre daha kıdemsiz ve hizmetiçi eğitim sayısı daha az yada eşit bir bölümdaşınız alan şefi olmuşsa siz bölüm şefi olmak için başvuruda bulunabilir misiniz?

3- siz okulda alan şefisiniz. Sizden daha kıdemli biri geldi müdür sizden memnun değil kişisel olarak... Onu bölüm şefi yapabilir mi?

4- müdür sizden memnun değil. Siz istemediğiniz sürece sizi bölüm şefliğinden alabilir mi? Yoksa bölüm şefi bi nevi çakılı görevlendirme mi? Siz bırakmayana dek kimse bıraktıramaz mı?

Amladım bilisim-tef ve fatherboard hocalarım. bizim şefliklerimiz daha yeni onaylandı. ben de zaten böyle bi üstünlük taslama niyetinde değilim ama zümre öğretmen arkadaşım kendi şef olamayıp üstüne birlikte girdiğimiz 10 saat ders sadece kendisine verilince gayet kötü bir niyetle var olan programları kaldırtıp bana tekrar kurdurtmak istedi ve tamamen nezaketsiz tavırlarla. öyleki artık öğrencinin onun dersinde uygulama yaparken tool barı ortadan yok oluyor onu bile bana gönderiyor. ben de sadece onun da öğretmen olup elini taşın altına koyması gerektiğini böyle işlerin yürüyemeyeceğini göstermek istedim.

cyln' Alıntı:
Bu konuda 4 sorum var.
1- tayininizin çıktığı okulda bölüm dışı bir öğretmen alan şefi olmuşsa vaktiyle, siz geldiğinizde şef olmak için başvurabilir misiniz?

2- yine yeni gittiğiniz okulda size göre daha kıdemsiz ve hizmetiçi eğitim sayısı daha az yada eşit bir bölümdaşınız alan şefi olmuşsa siz bölüm şefi olmak için başvuruda bulunabilir misiniz?

3- siz okulda alan şefisiniz. Sizden daha kıdemli biri geldi müdür sizden memnun değil kişisel olarak... Onu bölüm şefi yapabilir mi?

4- müdür sizden memnun değil. Siz istemediğiniz sürece sizi bölüm şefliğinden alabilir mi? Yoksa bölüm şefi bi nevi çakılı görevlendirme mi? Siz bırakmayana dek kimse bıraktıramaz mı?
..
Cevap 1.
Norm Kadro Yönetmeliği Madde 20
Alan / Bölüm, atölye ve laboratuvar şefi kadrosu, mesleki ve teknik örgün ve yaygın eğitim kurumlarında alanlarıyla ilgili öğretmen norm kadrosu içinde değerlendirilir.
Dolayısıyla yukarıdaki yönetmelik maddesini ilgi göstererek alan şefliğinin usülsüz olarak görevlendirildiğini ve görevlendirmenin iptalini isteyebilirsiniz

Cevap 2.
Alan şefi olan öğretmen istifa etmediği, okuldan ayrılmadığı, soruşturmayla uzaklaşmadığı sürece kimse onu o koltuktan kaldıramaz. Gerekirse o öğretmen 1 yıllık siz 35 yıllık olun fark etmez. Koltuk boşalmadan başvuru almadıkları için de siz başvuru yapamazsınız...

Cevap 3.
Madde ikide açıklandığı gibi SORUŞTURMA açıp siz SUÇLU bulunmadığınız sürece koltuğunuz okul müdüründen sağlam :) Dolayısıyla yapamaz.

Cevap 4.
Madde 3 te açıklandı zaten. Koltuğu söküp eve bile götürebilirsiniz. :)

Alan Şefi oldum bu sene çok pişmanım:D
okulda elektrikler kesilse beni buluyorlar, idarecilerden biri kıl olsun yeter saçma sapan işlerle uğraştırıyorlar birde alanınızdaki öğretmenler sıkıntı ise ki benimkiler bir hayli öyle baya bir bunaltıyor insanı ben bir hayrını göremedim bilginize..
Angarya ötesi yani :))
ama girdik bir kere yapamadı bıraktı vs. izlenimi bırakmak istemiyorum.
Diren şef diyorum yani ;)

Evvela çok tesekkurler hocam

Son bir soru
Gittiğiniz okulda bölüm şefi yok diyelim. Müdür "benim bölüm şefliğine ihtiyacım yok, ben bölüm şefaiz de işleri çekip çeviririm vs" deyip başvuru almama hakkına sahip midir? Yoksa ama hala Bu hakka sahip olduğunu düşünen müdüre gösterilecek bir yazı var mıdır?
Aynı soruyu şefliği tayin mayin istifa mistifa bi yolla boşalan okul için de soralım..

cyln' Alıntı:
Evvela çok tesekkurler hocam

Son bir soru
Gittiğiniz okulda bölüm şefi yok diyelim. Müdür "benim bölüm şefliğine ihtiyacım yok, ben bölüm şefaiz de işleri çekip çeviririm vs" deyip başvuru almama hakkına sahip midir? Yoksa ama hala Bu hakka sahip olduğunu düşünen müdüre gösterilecek bir yazı var mıdır?
Aynı soruyu şefliği tayin mayin istifa mistifa bi yolla boşalan okul için de soralım..
...
Ortaöğretim kurumları yönetmeliği (http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2 ... 0907-4.htm)
..
Şefliklerin oluşturulması ve şeflerin görevlendirilmesi
MADDE 84- (1) Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında, uygulanan mesleki eğitim programlarının tür ve özelliklerine göre alan/bölüm, atölye, laboratuvar şeflikleri oluşturulur.
(2) Öğretime açılan her alan/bölüm için bir alan/bölüm şefliği, standart atölye ve laboratuvar donanımı sağlanmış her atölye ve laboratuvar için bir atölye ve laboratuvar şefliği oluşturulur.
demektedir. Aşağıda size uygun olan dilekçe örneğine benzer bir dilekçe yazıp ilgi olarak Ortaöğretim yönetmeliğini gösterirseniz sıkıntınız çözülür. Boşalmışsa daha kolay. Zaten daha önce bir şef olduğu için gerek yok gibi bir bahane de bulamaz...
...
Şef hiç olmamışsa - ve sizden başka alan öğretmeni yoksa
... okul müdürlüğüne
Ortaöğretim kurumları yönetmeliği 84. maddesine göre her alan / bölüm için bir alan / bölüm şefliği oluşturulmalıdır. Bu yönetmelik maddesine göre; kurumumuzda Bilişim alan şefliğinin oluşturulması, oluşturulan bu alan şefiği için görevlendirilmem hususunda
gereğini arz ederim
.......................................
Şef hiç olmamışsa - ve sizden başka alan öğretmeni varsa
... okul müdürlüğüne
Ortaöğretim kurumları yönetmeliği 84. maddesine göre her alan / bölüm için bir alan / bölüm şefliği oluşturulmalıdır. Bu yönetmelik maddesine göre; kurumumuzda Bilişim alan şefliğinin oluşturulması, oluşturulan bu alan şefiği için ilgili duyurunun yapılması, başka talipli olmaması durumunda alan şefi olarak görevlendirilmem hususunda
gereğini arz ederim
... okul müdürlüğüne
Münhal bulunana Bilişim Teknolojileri alan şefiğne görevlendirilmem hususunda
gereğini arz ederim
... okul müdürlüğüne
Münhal bulunana Bilişim Teknolojileri alan şefiği için ilgili duyurunun yapılması, başka talipli olmaması durumunda alan şefi olarak görevlendirilmem hususunda
gereğini arz ederim

arkadaşlar;meslek lisesinde teknik müdür yardımcısı yada koordinatör müdür yardımcısı kaç saat ekders alır

bas_kan ekdersin yanlış hesaplanıyor. Yakında o aldığın 1saat fazla ekders için kamu zararı çıkartırlar. bence bir an önce düzelttrir.faiziyle geri alırlar sonra

bu sene 20 saat fiili girdiğim ders, 10 saat de alan şefliğim var, bu durumda staj-koordinatörlükten max. 14 saat mi alırım? (ders planlamadan da 2 ek ders geleceği için)
yoksa koordinatörlüğü 15-16 alma şansım var mı ? teşekkürler.

wntln' Alıntı:
bu sene 20 saat fiili girdiğim ders, 10 saat de alan şefliğim var, bu durumda staj-koordinatörlükten max. 14 saat mi alırım? (ders planlamadan da 2 ek ders geleceği için)
en fazla 14 alırsın

wntln' Alıntı:
..
fiili olarak teknik öğretmenler 20 maaş karşılığı + 24 ekders olmak üzere 44 saat derse girebilir. +3ddh +2 rehberlik ile 49 olur maksimum
.
20 maaş + 10 egzersiz = 30
44 - 30 = 14 saat koordinatörlük alabilirsiniz
24 + 2 ddh +0rehberlik = 26 saat ücret alırsınız

BaRBaRYaN' Alıntı:
wntln' Alıntı:
..
fiili olarak teknik öğretmenler 20 maaş karşılığı + 24 ekders olmak üzere 44 saat derse girebilir. +3ddh +2 rehberlik ile 49 olur maksimum
.
20 maaş + 10 egzersiz = 30
44 - 30 = 14 saat koordinatörlük alabilirsiniz
24 + 2 ddh +0rehberlik = 26 saat ücret alırsınız
:alkis:

Arkadaşlar herkese iyi çalışmalar. Akşam lisesi ile ilgili sorum olacaktı. Okuduğum kadarıyla cevabını göremedim.
Bölüm şefi olup girmiş olduğum ders saati 24 saat ve 47 saat haftalık ders yüküm var.
6 saat açık lise dersim var. 47+6 = 53 saat ders yükü hesaplanıp ekdersimiz buna göre yatıyor.
Fakat bazı okullarda açık lisede 6 saat ders + 4 saat koordinatörlük toplam 10 saat hesaplanmaktaymış.
47 + 10 = 57 saat haftalık ders yükü olmakta.

Bu durumda açık liseden gelecek olan 4 saatlik koordinatörlüğü alabilirmiyiz. ( Açık lise öğrecileri için işletmelerde kontrollere gidiyoruz) .Eğer alabiliyorsak bununla ilgili bir genelge vb. madde varsa paylaşabilir misiniz. Şimdiden teşekürler. Kolay gelsin.

eskiden alıyorduk,
normal öğretimden 14 saat koord aldığımız için 6 saatte açık lise den koord alıyorduk.
artık alamıyoruz.

Bizim alanda fiili ders 114 + 10 saat şeflik var ...Atolye şefi yok..8 öğretmeniz 124 saati dagitirken nasil dağıtacağız 10 saat ne olacak ..10 saat ders fiili ders yerine mi alınacak kafam karisti

10 saatlik ders maaş karşılığına sayılamaz. Normalde 114 saati 8 e bölmeniz gerekir, alan şefine de 10 saat ek ders olarak eklenmesi gerekir. Ancak danıştayın bir ara verdiği bir kararsa alan şefliğini de fiili ders gibi dağıtımı yapılır diyor.
Alan şefi iseniz hangisi işinize geliyorsa ona göre dağıtım yapın. İtiraz olursa ve danıştayın o kararını bulursanız (memurlar. Net te denk gelmiştim diye hatırlıyorum) onu uygulayın ya da topu idareye atın. Onlar nasıl yaparsalar yapsınlar. 8 öğretmen zaten maaş karşılığını bile doldurmaz.

Geri