Anadolu İmam-hatip lisesinde çalışmak

Kodla Büyü

faky18

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar, idarecilikten istifa etmeyi istiyorum. Daha önce imam hatip lisesinde görev yapanlarin fikrine ihtiyacım var. Ders saati sayısı nasıl? Ortaokula göre avantaj-dezavantaji nedir? Tavsiye eder misiniz? Teşekkürler

Ortaokula göre artısı öğrenciler aklı başında olduğu için oturup sohbet edebilirsiniz. Ortaokuldaki gibi Saçımı çekti, silgimi aldı vb. çocuksu hareketlerle karşılaşmazsınız.

Başarısı düşük bir lise ise disiplin sorunu olur ama sizi bağlamaz diye düşünüyorum. Ders bilişim olduğu için her türlü ilgilerini çeker. İmam hatip olması çok bir şeyi değiştirmiyor.

Başarısı yüksek bir lise ise mesleki tatmin daha çok olur. Btr olmadığınız sürece idare ile işiniz olmaz, angarya görevler sizi bulmaz.

Daha önce imam hatip lisesinde görev yapanlarin fikrine ihtiyacım var
İmam Hatip Lisesinde 8 yıldır görev yapan bir öğretmen olarak yardımcı olmaya çalışayım Hocam. Diğer okullara göre lise grubu ders saati uzun sürdüğü için okul idareniz 8-3 okulda kalmanızı isteyebilir. Gönüllülük esasına dayalı bir çok çalışmaya katılmanız gerekebileceği için fiziken yorucu ama manevi olarak doyurucu bir ortam olduğunu söyleyebilirim.

Din Öğretim Genel Müdürlüğü bünyesinde yıl boyunca Kalite Takip Sistemi (KTS> http://dinogretimi.meb.gov.tr/kilavuz/KTS.pdf) etkinlikleri (Ezan Okuma Yarışması, Hafızlık Yarışması, Hutbe Yarışması gibi...) ile alakalı yarışma ve etkinlikler düzenlenmektedir.

Ben de belli bir süre idarecilik yapmıştım ama çocuklarımdan dolayı 8-5 mesaisine devam edemedim. Bu açıdan İdarecilik yapamama nedeniniz de İmam Hatip Lisesinde çalışma kararınızı etkileyebilir. Diğer bir durum da; hepimizin malumu çalışacağınız okuldaki idarecilerin bakış açısı da önemlidir. Okulun proje okulu olup olmaması, konumu, öğrenci sayısı ve potansiyeli vs. ise diğer kriterler olacaktır. Bazı İmam Hatip Liselerinin bünyesinde ortaokulu kısmı da yer almakta. Çalıştığım okul da bunlardan birisi, maaş karşılığı ortaokul 5-6 sınıflarda derse girmekteyim. Okulumuzda 24 derslik var. Lise-ortaokul birlikte olduğu için kadromuz, branş sayımız biraz geniş.

Yukardaki şartlar ilk aklıma gelenler sayın Hocam. Hakkınızda hayırlısı olur inşallah.

Antiparantez; BT öğretmeni olarak ortaokul, Lise, Anadolu Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Spor Lisesi, Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi gruplarından hangisinde çalışıacağınız sizin hür kararlarınıza bağlıdır. Seçenekler arasında RUM ORTODOKS RUHBAN Okulu gibi farklı seçenekler de vardır. Dileyen öğretmenler buralarda da çalışabilir veya daha farklı seçenekler düşünebilir. Tuik araştırmalarında da belki yer almayabilir ama merak eden arkadaşlarımız ortaçağda nasıl bir Türk-İslam medeneyitene sahip olduğumuzu ve eğitim sistemimizi araştırabilirler diye düşünüyorum...

Saygılarımla...

Ekli dosyalar

• KTS.pdf
    9.6 MB · Görüntüleme: 10
Teşekkürler @mustafaerkantr hocam. Sanırım proje okulunu istifa dilekcemde yazamıyorum. 2 İmam Hatip lisesi lnde norm mevcut. İkisi de proje okulu. İdareciligi bırakmak istiyorum ama bransimizin malum durumu yüzünden açık okul bulmak sorun. Detaylı mesajınız için tekrar teşekkür ederim

Avrupa’da Papaz lisesi ve papaz ortaokulu orta çağda popülerdi Avrupa o defteri kapatalı yüzlerce yıl oldu. bakalım bizim orta çağ ne zaman kapanacak. 😂😂😂
Ortaçağ zihniyeti sizin kafanızda. Saygı göstermeyi bileceksiniz. Affedersiniz de diğer okullar uzaya mekik mi gönderiyor da orta çağ benzetmesi yaptınız. Haddiniz değil kendinize gelin. Normal okullarda okutulan müfredatın birebir aynısı okutuluyor sadece fazladan dini müfredat okutuluyor oda birilerine batıyor.

Geri