Anadolu Lisesi mi Fen Lisesi mi?

Kodla Büyü

menala

Aktif Üye
Evet arkadaşlar ilk atama tercihlerine az zaman kaldı. Daha önce çalışan arkadaşlar her yönüyle anadolu ve fen liselerinin artılarını eksilerini bizlerle paylaşsın. Bizlere tercih öncesi bilgi versinler lütfen..

biliyosunuz ki fen lisesi öğrenci potansiyeli genel olarak anadolulardan iyi.zeki çocuklarla çalışmak her zaman iyidir hoccam.ben ilk liseye atanmıştım.süper lise düz liseye göre iyi idi.düz lisede de sayısal sınıflar sözellerden iyi idi.ama şu an fen liselerinde kadro açılmış olsa bile fazla ders olmayacak öğretmenlik için ümitlenmemek lazım.formatörlük yapacaz

Hocam söylediğiniz gibi Fen lisesi nin öğrencileri daha zekidir, ben de orda çalışmak isterim. Fakat ilköğretimden sonra oraya geçmeye korkuyorum yeterli olabilir miyim diye. Farzedelimki bulunduğunuz ildeki okulların hepsi norm gösterdi, hangisini seçerdiniz Fen Lisesi, Sosyal Bilimler L, Anadolu Öğretmen L ve Anadolu Lisesi arasından? Nasıl bir sıralama olurdu?

hocam yaz fen lisesini.sıkntı olmaz.eğer açılırsa.liselerin müfredatı belli.sanki onlara farklı müfredat mı var.gecen bi arkadaş yazmıştı.anadoluya bt rehberi olarak görevlendirilmiş.ses desibeli oldukça düşük diyo.keşke kadro verseler burda bana falan diye yazmıştı.kafan rahat olur.sayısalcı adama laf anlatmak kolay olur.sosyal bilimleri en sona koy tercihlerinde

valla ders olmadıktan sonra fen lisesi Anadolu ne farkeder.anadolu öğretmen lisesindeyim 6 saat dersim var norm fazlasıyım.yaptığımız iş aynı.ha ilköğretim ha lise.tek farkı biraz daha sessiz ortam kaliteli öğrenci grubu.ama yoğunluk aynı veya daha fazlada olabiliyor.örneğin 10 kasım 24 kasım 16 mart 18 mart 12 mrt hep görevli oluyoruz ve programlar çok yoğun geçiyor provaydı v.s

öğrenci seviyesi açısından çok fark yoksa toplam bilgisayar sayısı akıllı tahta sayısı öğrenci sayısı az olana geç...

Cevaplayan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Benim de aklımda önce fen lisesi yazmak var. bunun nedenleri sizlerin yazdıklarının yanında fen lisesi kadrosunu almak var. bir süre sonra anadolu lisesinin bir ayrıcalığı kalmayacak ve eski anadolu liselerinin yerini artık fen liseleri alacak diye düşünüyorum. bu da tayinlerde işime yarar diye düşünüyorum.

Fen lisesinde çalışan birisi olarak: Kesinlikle Fen liselerini tavsiye etmem. Öğrenci+ailesi kendini bişey zanneder. Aileye göre çocuğu dahidir. Kesinlikle kötü şeyler yapmaz. Kötü not alma gibi bir yeteneği yoktur, o iyi notlar almaya programlanmıştır. İlköğretimde dersleri hep 100 dür. Lisede düşüş olunca öğretmen suçludur. Öğretmen bi ... anlamıyordur. En iyi öğrencileri bir sınıfa koysanız bile, o sınıfında çalışkan ve tembelleri oluşuyor. Çalıştığımız ortam berbat, bilgisayar dersi işleyince sanki düşmanına bakar gibi bakarlar... Çünkü onlar için tek önemli birşey vardır. Onun da adı Üniversite Sınavları.(Ders işlerseniz hedefine ulaşmasını zorlaştırmış olursunuz, sizi bir engel olarak görür) Üniversite sınavında çıkıyorsa gereklidir, öğrenmeye çalışır. Çıkmıyorsa "o" ders gereksizdir ve öğrenmeye ne çaba nede zaman harcanır. Özellikle bt dersinde sınav olduğunu öğrenince " biz bu dersi eğleniriz(oyun,eğlence, internet,sitress atma) diye seçmiştik, offf " gibi şeyler duyarsınız. Birde sürekli özel okullarla karşılaştırılırsınız. Özel okulda öğrenciler sadece sınava girecekleri dersleri görüyorlarmış. Diğer dersler kağıt üzerinde...Sınav kağıtlarını bile alt sınıflar yazıyorlarmış. Notları yüksek verseniz bile özel okullara yaklaşmamız mümkün değil. Birde Tübitak projeleri geliştirmek gerekiyor. Evet öğretmen geliştirir, öğrenciye öğretilir... Birsürü uğraş, programlama öğretmeye çalış... Tübitak olimpiyatları ayrı dert.... Kesinlikle olacaksa anadolu lisesini tercih edin... O kadar sınava ve mülakata girdim hepsi boşunaymış. Ben bu ülkeye daha fazla yararım olur diye düşünüyordum. Birşeyler öğrenmek istemeyen o kadar fazla öğrenci var ki anlatamam. Fen liseleri de bitmiş durumda, artık öğrenmeye ikna etmek zorunda kalıyorum. Düşünün doktor, mühendis olacak adamlar öğrenmek istemiyorlar.. Gereksiz görüyor, halbuki bilgisayar her alanda kullanılıyor. Sadece müfradata da bağlı kalmak istemiyorum. Photoshop, programlama gibi farklı konularda öğretmek istiyorum; fakat olmuyor,, olmuyor,,,

Örneğin bugün sınav yaptım. Kitap gelmediği için 4 (2 yaprak arkalı-önlü 4 sayfa yapıyor) sayfadan oluşan bir ders notu hazırlamıştım. Aynı gün tarih sınavı da vardı. Bizim ders tabi önemsenmemiş, tarih sınavına çalışmışlar. Ders notunda olan bilgilerden basit bir sınav hazırladım. Sonuç berbat.. büyük bi ihtimalle tekrar sınav yaparım .... kastırmaya devam.... :(

kasimyildizi' Alıntı:
Fen lisesinde çalışan birisi olarak: Kesinlikle Fen liselerini tavsiye etmem. Öğrenci+ailesi kendini bişey zanneder. Aileye göre çocuğu dahidir. Kesinlikle kötü şeyler yapmaz. İlköğretimde dersleri hep 100 dür. Lisede düşüş olunca öğretmen suçludur. Öğretmen bi ... anlamıyordur. En iyi öğrencileri bir sınıfa kossanız bile, o sınıfında çalışkan ve tembelleri oluşuyor. Çalıştığımız ortam berbat, bilgisayar dersi işleyince sanki düşmanına bakar gibi bakarlar... Çünkü onlar için tek önemli birşey vardır. Onun da adı Üniversite Sınavları. Üniversite sınavında çıkıyorsa gereklidir, öğrenmeye çalışır. Çıkmıyorsa "o" ders gereksizdir ve öğrenmeye ne çaba nede zaman harcanır. Özellikle bt dersinde sınav olduğunu öğrenince " biz bu dersi eğleniriz(oyun,eğlence, internet,sitress atma) diye seçmiştik, offf " gibi şeyler duyarsınız. Birde sürekli özel okullarla karşılaştırılırsınız. Özel okulda öğrenciler sadece sınava girecekleri dersleri görüyorlarmış. Diğer dersler kağıt üzerinde...Sınav kağıtlarını bile alt sınıflar yazıyorlarmış. Notları yüksek verseniz bile özel okullara yaklaşmamız mümkün değil. Birde Tübitak projeleri geliştirmek gerekiyor. Evet öğretmen geliştirir, öğrenciye öğretilir... Birsürü uğraş, programlama öğretmeye çalış... Tübitak olimpiyatları ayrı dert.... Kesinlikle olacaksa anadolu lisesini tercih edin... O kadar sınava ve mülakata girdim hepsi boşunaymış. Ben bu ülkeye daha fazla yararım olur diye düşünüyordum. Birşeyler öğrenmek istemeyen o kadar fazla öğrenci var ki anlatamam. Fen liseleri de bitmiş durumda, artık öğrenmeye ikna etmek zorunda kalıyorum. Düşünün doktor, mühendis olacak adamlar öğrenmek istemiyorlar.. Gereksiz görüyor, halbuki bilgisayar her alanda kullanılıyor. Sadece müfradata da bağlı kalmak istemiyorum. Photoshop, programlama gibi farklı konularda öğretmek istiyorum; fakat olmuyor,, olmuyor,,,

Hocam bu yazdıkların karşısında dondum kaldım valla.. ne diyeceğimi bilmiyorum. ben de senin ilk baştaki "kaliteli öğrenci" hayaliyle tercih edeceğim edersem ! :(

menala' Alıntı:
kasimyildizi' Alıntı:
Fen lisesinde çalışan birisi olarak: Kesinlikle Fen liselerini tavsiye etmem. Öğrenci+ailesi kendini bişey zanneder. Aileye göre çocuğu dahidir. Kesinlikle kötü şeyler yapmaz. İlköğretimde dersleri hep 100 dür. Lisede düşüş olunca öğretmen suçludur. Öğretmen bi ... anlamıyordur. En iyi öğrencileri bir sınıfa kossanız bile, o sınıfında çalışkan ve tembelleri oluşuyor. Çalıştığımız ortam berbat, bilgisayar dersi işleyince sanki düşmanına bakar gibi bakarlar... Çünkü onlar için tek önemli birşey vardır. Onun da adı Üniversite Sınavları. Üniversite sınavında çıkıyorsa gereklidir, öğrenmeye çalışır. Çıkmıyorsa "o" ders gereksizdir ve öğrenmeye ne çaba nede zaman harcanır. Özellikle bt dersinde sınav olduğunu öğrenince " biz bu dersi eğleniriz(oyun,eğlence, internet,sitress atma) diye seçmiştik, offf " gibi şeyler duyarsınız. Birde sürekli özel okullarla karşılaştırılırsınız. Özel okulda öğrenciler sadece sınava girecekleri dersleri görüyorlarmış. Diğer dersler kağıt üzerinde...Sınav kağıtlarını bile alt sınıflar yazıyorlarmış. Notları yüksek verseniz bile özel okullara yaklaşmamız mümkün değil. Birde Tübitak projeleri geliştirmek gerekiyor. Evet öğretmen geliştirir, öğrenciye öğretilir... Birsürü uğraş, programlama öğretmeye çalış... Tübitak olimpiyatları ayrı dert.... Kesinlikle olacaksa anadolu lisesini tercih edin... O kadar sınava ve mülakata girdim hepsi boşunaymış. Ben bu ülkeye daha fazla yararım olur diye düşünüyordum. Birşeyler öğrenmek istemeyen o kadar fazla öğrenci var ki anlatamam. Fen liseleri de bitmiş durumda, artık öğrenmeye ikna etmek zorunda kalıyorum. Düşünün doktor, mühendis olacak adamlar öğrenmek istemiyorlar.. Gereksiz görüyor, halbuki bilgisayar her alanda kullanılıyor. Sadece müfradata da bağlı kalmak istemiyorum. Photoshop, programlama gibi farklı konularda öğretmek istiyorum; fakat olmuyor,, olmuyor,,,

Hocam bu yazdıkların karşısında dondum kaldım valla.. ne diyeceğimi bilmiyorum. ben de senin ilk baştaki "kaliteli öğrenci" hayaliyle tercih edeceğim edersem ! :(

Hocam biz gereksiz dersin gereksiz öğretmenleriyiz. O kadar çaba gösteriyorum ki inanamazsın. Geliştirdiğim bir Tübitak projesi bölge birincisi olmuştu. Her sene projelerle de uğraşıyoruz. Hem projeyi geliştir hemde öğrenciye projeyi öğret zor hocam çok zor. Ben daha önce Kız meslek lisesinde dersler veriyordum. Çocuklar öğrenmeye çalışıyorlardı. Birşeyler öğrendiklerinde mutlu oluyorlardı. O zamanları arıyorum... Fen lisesinde birdaha çalışmam inşallah. Ancak Anadolu lisesi öğrencileri raha iyi olabilir. Çünkü bizimkiler bilgisayar müh. gibi alanları tercih etmiyorlar; fakat anadolu lisesi öğrencileri bu tür bölümleri daha fazla tercih ediyor. İstedikleri alanla ilgili derslere daha sıcak bakıyorlar. Ben sizin yerinizde olsam Anadolu lisesini tercih ederdim.

kasimyildizi' Alıntı:
Fen lisesinde çalışan birisi olarak: Kesinlikle Fen liselerini tavsiye etmem. Öğrenci+ailesi kendini bişey zanneder. Aileye göre çocuğu dahidir. Kesinlikle kötü şeyler yapmaz. İlköğretimde dersleri hep 100 dür. Lisede düşüş olunca öğretmen suçludur. Öğretmen bi ... anlamıyordur. En iyi öğrencileri bir sınıfa kossanız bile, o sınıfında çalışkan ve tembelleri oluşuyor. Çalıştığımız ortam berbat, bilgisayar dersi işleyince sanki düşmanına bakar gibi bakarlar... Çünkü onlar için tek önemli birşey vardır. Onun da adı Üniversite Sınavları.(Ders işlerseniz hedefine ulaşmasını zorlaştırmış olursunuz, sizi bir engel olarak görür) Üniversite sınavında çıkıyorsa gereklidir, öğrenmeye çalışır. Çıkmıyorsa "o" ders gereksizdir ve öğrenmeye ne çaba nede zaman harcanır. Özellikle bt dersinde sınav olduğunu öğrenince " biz bu dersi eğleniriz(oyun,eğlence, internet,sitress atma) diye seçmiştik, offf " gibi şeyler duyarsınız. Birde sürekli özel okullarla karşılaştırılırsınız. Özel okulda öğrenciler sadece sınava girecekleri dersleri görüyorlarmış. Diğer dersler kağıt üzerinde...Sınav kağıtlarını bile alt sınıflar yazıyorlarmış. Notları yüksek verseniz bile özel okullara yaklaşmamız mümkün değil. Birde Tübitak projeleri geliştirmek gerekiyor. Evet öğretmen geliştirir, öğrenciye öğretilir... Birsürü uğraş, programlama öğretmeye çalış... Tübitak olimpiyatları ayrı dert.... Kesinlikle olacaksa anadolu lisesini tercih edin... O kadar sınava ve mülakata girdim hepsi boşunaymış. Ben bu ülkeye daha fazla yararım olur diye düşünüyordum. Birşeyler öğrenmek istemeyen o kadar fazla öğrenci var ki anlatamam. Fen liseleri de bitmiş durumda, artık öğrenmeye ikna etmek zorunda kalıyorum. Düşünün doktor, mühendis olacak adamlar öğrenmek istemiyorlar.. Gereksiz görüyor, halbuki bilgisayar her alanda kullanılıyor. Sadece müfradata da bağlı kalmak istemiyorum. Photoshop, programlama gibi farklı konularda öğretmek istiyorum; fakat olmuyor,, olmuyor,,,

Örneğin bugün sınav yaptım. Kitap gelmediği için 4 (2 yaprak arkalı-önlü 4 sayfa yapıyor) sayfadan oluşan bir ders notu hazırlamıştım. Aynı gün tarih sınavı da vardı. Bizim ders tabi önemsenmemiş, tarih sınavına çalışmışlar. Ders notunda olan bilgilerden basit bir sınav hazırladım. Sonuç berbat.. büyük bi ihtimalle tekrar sınav yaparım .... kastırmaya devam.... :(

şaşırdım bende :eek:
bizim branş sadece meslek liselerinde değer görüyor

bence de fen lisesinde branş dersi yani işlerine üni sınavında yarayacak ders yoksa öğrencilerden bişey beklemeyin. ben de geçen sene Erzurum fen lisesindeki formatörden benzer şikayetler işitmiştim. hatta o okuldaki öğretmenlerden şikayetçiydi.öğretmenlerin yaş ortalaması 40 falandı, eski nesil öğretmenler bilgisayardan bi haber, e okula not girdiren mi istersin sınıftaki projeksiyonu açamayan öğretmenler bile varmış...

bence de o okulda eskiden formatörlük yapan öğretmeni bulun fikir alın derim.saygılar

evet ya fen liselerinin o yannı düşünmedik hiç.anadolu veya anadolu öğretmen dha iyi gibi ozaman

kasimyildizi' Alıntı:
Fen lisesinde çalışan birisi olarak: Kesinlikle Fen liselerini tavsiye etmem. Öğrenci+ailesi kendini bişey zanneder. Aileye göre çocuğu dahidir. Kesinlikle kötü şeyler yapmaz. Kötü not alma gibi bir yeteneği yoktur, o iyi notlar almaya programlanmıştır. İlköğretimde dersleri hep 100 dür. Lisede düşüş olunca öğretmen suçludur. Öğretmen bi ... anlamıyordur. En iyi öğrencileri bir sınıfa koysanız bile, o sınıfında çalışkan ve tembelleri oluşuyor. Çalıştığımız ortam berbat, bilgisayar dersi işleyince sanki düşmanına bakar gibi bakarlar... Çünkü onlar için tek önemli birşey vardır. Onun da adı Üniversite Sınavları.(Ders işlerseniz hedefine ulaşmasını zorlaştırmış olursunuz, sizi bir engel olarak görür) Üniversite sınavında çıkıyorsa gereklidir, öğrenmeye çalışır. Çıkmıyorsa "o" ders gereksizdir ve öğrenmeye ne çaba nede zaman harcanır. Özellikle bt dersinde sınav olduğunu öğrenince " biz bu dersi eğleniriz(oyun,eğlence, internet,sitress atma) diye seçmiştik, offf " gibi şeyler duyarsınız. Birde sürekli özel okullarla karşılaştırılırsınız. Özel okulda öğrenciler sadece sınava girecekleri dersleri görüyorlarmış. Diğer dersler kağıt üzerinde...Sınav kağıtlarını bile alt sınıflar yazıyorlarmış. Notları yüksek verseniz bile özel okullara yaklaşmamız mümkün değil. Birde Tübitak projeleri geliştirmek gerekiyor. Evet öğretmen geliştirir, öğrenciye öğretilir... Birsürü uğraş, programlama öğretmeye çalış... Tübitak olimpiyatları ayrı dert.... Kesinlikle olacaksa anadolu lisesini tercih edin... O kadar sınava ve mülakata girdim hepsi boşunaymış. Ben bu ülkeye daha fazla yararım olur diye düşünüyordum. Birşeyler öğrenmek istemeyen o kadar fazla öğrenci var ki anlatamam. Fen liseleri de bitmiş durumda, artık öğrenmeye ikna etmek zorunda kalıyorum. Düşünün doktor, mühendis olacak adamlar öğrenmek istemiyorlar.. Gereksiz görüyor, halbuki bilgisayar her alanda kullanılıyor. Sadece müfradata da bağlı kalmak istemiyorum. Photoshop, programlama gibi farklı konularda öğretmek istiyorum; fakat olmuyor,, olmuyor,,,

Yazdığınız sebeplerin hepsine ihtimal verdiğim için görevlendirme istememiştim çok şükür iyikide istememişim, sizin yazdıklarınızdan sonrada kesinlikle fen lis. atamalarında da istemeyeceğim. çok aydınlatıcı oldu hocam teşekkür ederim.

kasimyildizi' Alıntı:

Hocam çok iyi anlatmışsınız durumu ama inanın bu durum sadece fen liselerine özgü değil. Bu sene Anadolu liselerinde 9. sınıflara seçmeli Bilişim verildi ve aynı durumu yaşıyorum emin olun. Ufflamalar pufflamalar. Çok nadir istekli çocuk ama zehir gibiler orası ayrı dediğini hemen kapıyorlar ah bir de istekli olsalar. İnanın bakışları bile bütün ders anlatma isteğinizi alıp götürüyor. Düz liseler de en azından bu çok bilmiş havaları olmuyor..Ama nereye gidersek gidelim dersimizin değeri kalmadı bu bir gerçek. Ve bu gerçekle biran önce yüzleşip yolumuza öyle devam etmemiz gerekiyor sanırım yoksa bizi daha ne bunalımlar bekliyor bilmem.

kasimyildizi' Alıntı:

altına imzamı atarım........ :alkis: :alkis:
iki anadolu lisesinde görevliyim..kesinlikle tavsiye ederim..

hocam aldığın paraya bak....ders anlatmak için formatör olmadım da noldu? 8-10 bin tl kaybım var... boyum mu uzadı bilgim mi arttı...atın kapağı anadolu lisesine gerisi teferruat.....

Bu yıl fen liselerine atanmak için sınav şartı kaldırıldı. Bulunduğun kurumda 3 yıl şartı da yok. Şunu merak ediyorum Fen Liselerinde ders olmasa da Bilişim Tek kadrosu var mı?

Re: Ynt: Anadolu Lisesi mi Fen Lisesi mi?

En azından bilişim araç gereçlerine zarar vermek gibi huyları olmaz.
Disiplin ve saygı daha iyidir.Rahat edersiniz.

hepsi boşmuş. tek gerçek not , norm fazlası olmak, gerekli gereksiz bir ton bil. işleriyle uğraşmak.... bu meslek bitmiş.. parası için bile çekilmiyor.. :( :? :verymad:

Arkadaşlarında dediği gibi adam gibi müfredata sahip dersimiz olmadığı sürece anlamı ve farkı yok...

Üniversite sınavında 1 tane bilişim sorusu sorsalar. Gör bak neler olur o zaman. Tabi dersin zorunlu olması lazım öncelikle.

Fen liselerinde Kadrolu Bilişim Teknolojisi öğretmeni yok..... Görev yaptığını iddia eden bir arkadaş varsa okulunu buraya yazmalı

Anadolu lisesi tecih edilir mi sorusuna her an norm fazlasına çıkarılabilirsiniz diye cevap vermek lazım....
Bu ve yıl sonuna kadar gözlemlenecek benzeri çarpıklıklar
Fatih projesi ve milli eğitimde kalite anlayışını destekler gibi görünen "Eğitim bakanlığındaki" bürokratlarımızın eseri
Bakanlık gün geçtikçe
"halk için gerekli eğitim"
Eğitimin temel dayanağı olan
"ihtiyaca dönüklük"
anlayışından uzaklaşıyor.
Eğitim özelleşiyor...

Matematik, fizik, kimya, edebiyat, ingilizce vs. branşlardan olmadığın sürece hangi okul olmuş hiç önemli değil. her türlü ikisinde de seçmeli dersin var ve dersin kredisi kadar okulda kıymetin ve saygınlığın var ( ders açısından ) ayrıca liselerde büyük çoğunlukla norm fazlası durumunda olursun. Tavsiyem, hiç bir zaman norm fazlası olmayacağın merkezi büyük bir okul olması. Direk okulların sitelerine girip şube sayılarına bak. Ne kadar çok şube o kadar ders saati. Başta fen lisesinde çalışmak iyi gibi gelir ama, okula norm fazlası öğretmenler tercih yapsın diye yazı geldiğinde o hayaller bir anda suya düşer.

Geri