Anadolu Teknik Programlarının kapatılması!

Kodla Büyü

study

Aktif Üye
Eğitim maliyetini azaltmak, en az kaynakla en çok verimi almak bla bla atp lerin bazılarını kapatıyorlarmış

Ekli dosyalar

• 20090447_alan_aYlmasY_kapatYlmasY.pdf
    21.1 MB · Görüntüleme: 350
Hocam bazı müdürler gerile kasıla yamula oturarak, ağzını geverek: " ne gerek bilişim bölümüne, artık herkes bilgisyar biliyor" diyorsa daha kötü günler bizim branşımızı bekliyor demektir..

Ben anlamıyorum bu işleri.. Kodlama deniliyor, savaş savunma teknolojik araçlar deniliyor ama basit konular kadar değer verilmeyen bir alanda çalışıyoruz gibi görülüyoruz.. Oysa Meslek Lisesi gerçekten memleket meselesidir.. Ara eleman yetişmezse sanayi işlemez.. Çarklar emin olmayan ellerde bozulur gider.. Sadece bizim bölüm-alan için demiyorum. Bütün meslek dalları benim için değerlidir ve önemlidir..
Yeni bir meslek lisesi stratejisi belirlenmeli, bu konudaki eğitim politikası yeniden oluşturulmalı.. Gereksiz maddeler-uygulamalar kaldırılmalı, yerine esnek, iş gören yönetmelikler getirilmeli... Şahsi fikrimdir..

Bu memlekette aksiyon hiç bitmez, 5 lerin öğretmen klavuzu hazırlandı ama seneye 5 lerden ders kaldırılabilir diyorlar toplantıda. Kısacası batı 50 yıllık plan yapar, biz 5 ay sonra ne olacağını bilmiyoruz. Teog bir günde kalktı sınav stres yapıyor diye şimdi tüm sınıflarda sınav yapacaklar. Hani hababam sınıfında çıkarın kağıtları sözlü yapacam diyor adile naşit, kemal sunalda bak yazılı diye başladı sözlüye karar verdi diyor ya işte öyle birşey...

biz hakediyoruz bunu...saçma sapan bir konu olsaydı yüzlerce yorum olurdu konu hakkında.Ama ATP leri kapatıp meslek liselerinin kalitesini iyice yerler bir ediyorlar sesimiz çıkmıyor.Ne yapsalar haklılarrr...

Kim nasıl karar verdi buna, anlamak mümkün değil. Kafalarına göre bir gecede onca bölümü kapatıyorlar.Ülke olarak nitelikli Elektronik mühendisine olan ihtiyaç ortadayken sen bu alanın Atpsini destekleyeceğine kapat, ondan sonra 20 yaşındaki kocaman adamlara kağıt üzerinde elektronik egitimi vererek mühendis yetiştir.Bu muhendisler eline havya almadan, multimetre kullanmayı bilmeden devre elektronik kart tasarlasın bizde ülke olarak kalkinalim, yersen.

Yeni bir olay değil bir süredir devam ediyordu zaten, takip edenler hatırlayacaktır. Devamı da olacaktır ayrıca...

ee tabi İHL lere nereden öğrenci bulacaklar?2017 de açık ara farkla en fazla bütçe İHL lere ayrılmış; 2. sırada meslek liseleri var...

Geçen hafta gelen bir yazı ile okulumuzdaki ATP - Bilişim alanı kapatıldığı öğrendik. Bildiğiniz gibi 9. sınıf bir öğrencinin ATP'deki bir alanı tercih edebilmesi için doğrudan sınıfını geçmek ve yıl sonu ortalamasının 70 olması gerekiyor. Geçen yıl okulumuzda yaklaşık 130 öğrenciden bu şartları sağlayan sadece 14 öğrenci çıktı ki bunlardan sadece 2'si bilişimi tercih etmişti. Bu sene muhtemelen o kadar öğrenci de çıkmayacaktır. Anlayacağınız fiiliyatta ATP'deki bölümümüz kapanmış olmuştu, iş resmileşti. Belki büyük şehirlerde başarısı yüksek meslek liselerinde ATP programları devam edebilir ama küçük şehirlerin başarısı düşük okullarında ATP programları yeterli öğrenci bulamayacağından fiili olarak kapanmış olacaklardır.

Atp sınıfları nispeten Amp lere göre daha ortalaması yüksek öğrencilerden oluşuyordu. Mesleki eğitimin kalitesini arttıracak kararları almak yerine düşürmek için ellerinden gelen çabayı gösteriyorlar. Matematikten ortalama ile geçen öğrenciye gelde programlama anlat. :(

antalyada bilişim için bütün okullatdaki atp ler kapatıldı. sadece bizim okulun atp açık bırakıldı.
tematik liseler için bir alt yapı çalışması var bunun emareleri olabilir.

Hocalarım şimdi 2018-2019 yılında listedeki ATP lerin hepsi kapatılacak mı? "İlgili yönetmeliğe göre 2 yıl üst üste şube oluşturalamayan alanların kapatılması gerekmektedir"diyor..Sadece bu yıl ATP açılmadı ama bu yıl 9.sınıflardan baya istekli öğrenciler var ATP açılır gözüyle bakıyoruz.Listede okulumuzun ismi var.Şimdi bu öğrencilere ATP kapatıldı mı diyeceğiz...???

Listede önümüzdeki yıl kapatılacaklar arasında ise okulunuz, Seneye öğrenciler tercih bile edemeyecekler sayın hocam.Sonuç olarak senye 10 sınıfa öğrenci alınmayacak. Alınabilecek konumda olupta ogrencilerin 2 yıl üst uste tercih etmediği, sınıf olusmayan alanlar ise kendiliğinden kapanacak.

Hocalarım şimdi 2018-2019 yılında listedeki ATP lerin hepsi kapatılacak mı? "İlgili yönetmeliğe göre 2 yıl üst üste şube oluşturalamayan alanların kapatılması gerekmektedir"diyor..Sadece bu yıl ATP açılmadı ama bu yıl 9.sınıflardan baya istekli öğrenciler var ATP açılır gözüyle bakıyoruz.Listede okulumuzun ismi var.Şimdi bu öğrencilere ATP kapatıldı mı diyeceğiz...???
Hocam bizim okulda ATP sınıfı açıldığından beri öğrenci var, hem de sayısı AMP ye göre yüksek. Buna rağmen kapatılma kararı alınmış. İlçede ki şube müdür bile kararın onlara bile sorulmadan alındığını söylüyor.

Hocam bizim okulda ATP sınıfı açıldığından beri öğrenci var, hem de sayısı AMP ye göre yüksek. Buna rağmen kapatılma kararı alınmış. İlçede ki şube müdür bile kararın onlara bile sorulmadan alındığını söylüyor.
YAZIKLAR OLSUN demekten başka bir cevap bulamıyorum hocam...

öğrenci olmasına rağmen bizim de ATP miz kapatıldı...sadece ilimizde nitelik okul olarak bir tane meslek lisesine 30 kontenjan verilmiş..

Geri