Analog pin okuma

Kodla Büyü

Rasim120

Aktif Üye
Arkadaşlar merhaba,Arduino devremde 5 tane anahtar (normal açma kapama düğmesi) var a0,a1,a2,A3,A4 değer okumada stabil bir durum olmuyor bazen değer okuyor bazen okumuyor. Ne yapmamı önerirsiniz. mblock 5 kullanıyorum

Anahtar gibi 2 durumlu (LOW, HIGH) olan bir devre elemanı için djital pin kullanmanız daha kolay olur.
Analog pinler genelde değişken aralıklarda değer veren girişleri okumak için kullanılır. Analog pindeki anahtarı pullup ya da pulldown dirençle kullanıp pini okuyun. Farklı yükler altındayken aldığınız değer aralığını tespit edin. Eğer okunan değer bu aralıktaysa anahtar kapalıdır mantığını kullanabilirsiniz.

Devreyi nasıl ve ne amaçla tasarladınız bilemiyorum. Bir şema yükleseniz daha aydınlatıcı olurdu ama eğer hangi anahtara basıldığında bir led yakma yada başka bir işlemi kontol etme gibi bağlantı yapacaksanız dijital pini kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Dijital pinler bu tür işlerde yani bilgi var yada yok gibi kesinlik gerektiren işlerde daha sağlıklı çalışır. Analog pinler belli bir aralıkta değerler içinde ara değerleri de alabildiği için sorun olabilir. Genellikle butona basınca giriş olmuştur yada olmamıştır yani 1 yada 0 mantığına göre çalışırlar.

Birde parazit olmaması ve verinin tam okunması için butondan arduino üzerine giriş için giden kabloya birde direnç bağlayarak direncin ucunu GND ile birleştirin. Böylece girişten 1 yada 0 değerini tam okursunuz. Bağlantı şu şekilde olacak;

birbutonled_bb.jpg

Buradaki direnç parazit diyebileceğimiz hatalı okumaları önleyecektir.

Tabi butonun girişine de bağlayabilirsiniz. Şekildeki gibi;
image-26.png

İkisi de aynı işi yapacaktır. Birisine Pullup direnç, diğerine pulldown direnç denmekte.
Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Çok sağolun değerli hocalarım hepinize çok çok teşekkür ederim.Güvenli şifre oluşturma ile alakalı LCD ekranda şifrenin zayıf yada güçlü olduğunu yazan basit bir şey yapmak istedim .Analog pinler den değer okuma daha zor dijital pinden okuma işlemi yapacam

Çok sağolun değerli hocalarım hepinize çok çok teşekkür ederim.Güvenli şifre oluşturma ile alakalı LCD ekranda şifrenin zayıf yada güçlü olduğunu yazan basit bir şey yapmak istedim .Analog pinler den değer okuma daha zor dijital pinden okuma işlemi yapacam
Analog'tan bilgi okuma zor değil. Amaçları farklı. LDR'yi de dijitalden okumanız düzgün olmaz mesela.

Geri