Android Cihazlarda Scratch

Kodla Büyü

Eslivya

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaslar android cihazlarda scratch kullanabilen var mi? Okulumda benden once bilgisayarlar dagitilmis. Cocuklarin cogunlugunun tableti var. Onlarla dersi yurutmek istiyorum ama android ve ios versiyonu dilinin ingilizce olmasini gectim, duzgun calismiyor. Karakter ve sahne kutuphanesi bos. Webden de acilmiyor. Flash eklentisini tarayici desteklemiyor. Deneyip kullanabilen var mi?

https://www.puffinbrowser.com/ bu tarayıcı çalıştırıyormuş. Sürükleme işlemi için mouse işaretçisini görünür yapmak gerekiyor sadece. Hiç yoktan iyidir. :+1: Offline editörü çalıştırabilmenin yolunu bulan var mı?

Hocam aynı sıkıntıyı ben de yaşıyorum maalesef. Hatta bir ay kadar önce buraya da yazmıştım ama cevap alamamıştım. Ayrıca mit'in sitesinden oluştur bölümünden deneyim dedim ama orada da flash player istiyor. Onun da apk'sını buldum denedim ama yine başarılı olamadım. Problem android için geliştiren aplikasyonun yetersiz olmasıyla alakalı olabilir. Bilgisayar sınıfım yok ve sadece ET ile çok zor oluyor scratch anlatmak. Bu konuda yardımcı olabilecek olursa gerçekten çok minnettar kalırım.

oasisbilgisayar' Alıntı:
Android için Scratchduino kullanıyorum. Google Play de var. Dil Türkçe yapılabiliyor.

Teşekkürler hocam. :+1: Kendi karakter ve sahne kütüphanesi olmasa da, her çalıştırışta dilini yeniden seçmek gerekse de, Türkçe olması ve daha düzgün çalışması güzel. Şimdilik bunu kullanmaya başlayalım bakalım.

Arkadaşlar android cihazdan öğrencilerimin yaptığı oyunları başkalarını. Apk kurmadan oynamalarını nasıl sağlayabiliriz.

APK kurmadan oyunları online oynatabilirsiniz. İnternet bağlantısı gerekli sadece. scratch.mit.edu üzerinden hesap oluşturarak projeleri hesaba yükleyebilirsiniz. Ardından projeyi paylaşıma açtıktan sonra projenin linkini paylaşarak ya da aynı linki web sitesinde içeriğe gömerek paylaşabilirsiniz. Okul web sitelerinde öğrencilerinin projelerini paylaşan öğretmen arkadaşlar var. <iframe> işinizi görür.

Ben de paylaştım ama telefondan kontrolün yolu var mıdır acaba onu merak ettim.

Arkadaşlar merhaba. Scratch uygulaması nı telefona hiç kurmamistim ama kurarsam sorun olmayacağını düşünüyordum ama bugün android 8 yüklü telefonumun Scratch ı desteklemediğini gördüm. Çocuklara online derste bu programı anlatacaktim ama birçoğunun telefonu desteklemez bu durumda. Sorunu nasıl çözebilirim. Yardımcı olurmusunuz

Arkadaşlar merhaba. Scratch uygulaması nı telefona hiç kurmamistim ama kurarsam sorun olmayacağını düşünüyordum ama bugün android 8 yüklü telefonumun Scratch ı desteklemediğini gördüm. Çocuklara online derste bu programı anlatacaktim ama birçoğunun telefonu desteklemez bu durumda. Sorunu nasıl çözebilirim. Yardımcı olurmusunuz
telefonlara kurulmuyor tabletlere kurulabiliyor. hangi android sürümünü destekler bilemiyorum ama android 10 telefonda bile cihaz desteklenmiyor diyor. table istiyor. ben online scrtach ile anlattım ilk dönem. web tarayıcısı ile girdi çocuklar.

Telefonda bu iş çok zor. İlla bilgisayar şart ya ben de kara kara düşünüyorum. Böyle uzaktan eğitimle derse girmek tam bir eziyet. Bu dönem nasıl bitecek bakalım.

Telefonu önce yatay konuma getirdim. Sonra Chrome seçeneklerden masaüstü sitesi yaptım tam ekran oldu tüm menüler gözüküyor gayet de güzel çalışıyor.

Başka bir başlıkta da yazdığım gibi. mBlock'un hem iOS hem de Android için telefonda da çalışan uygulaması mevcut. Scratch yerine mBlock kullanırsanız her tür cihazda öğrenciler aynı uygulamaları yapabilirler. mBlock da Scratch tabanlı zaten ve mobil uygulamaları bulunması bir avantaj. Telefonda denedim. Çok kolay değil, ama kullanmak mümkün.

ben telefondan ya da tabletten de yapılabilecek uygulamaları seçiyorum. Önce dokunarak ya da tıklayarak balon patlatma oyunu yaptırdım bir kaç hafta geliştirdik sonra pong oyunu paddle ile top sektirme onu da bir kaç hafta geliştirdik puan kukla vs ekledik şimdi de kamera ile etkileşim oyunu yaptıracağım inşallah şimdilik devam sonrasına bakacağız appinventor ya da kodlabuyu düşünüyorum

ben telefondan ya da tabletten de yapılabilecek uygulamaları seçiyorum. Önce dokunarak ya da tıklayarak balon patlatma oyunu yaptırdım bir kaç hafta geliştirdik sonra pong oyunu paddle ile top sektirme onu da bir kaç hafta geliştirdik puan kukla vs ekledik şimdi de kamera ile etkileşim oyunu yaptıracağım inşallah şimdilik devam sonrasına bakacağız appinventor ya da kodlabuyu düşünüyorum
Mantıklı hocam. Teşekkürler.

Geri