Android program geliştirenler?

Kodla Büyü

tomreader2010

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Arkadaşlar bu ara android programa merak saldım, program geliştiren zümreler tecrübelerini paylaşırsa faydalı olur?
Hangi programlama dili kullanıyorlar, para kazanan var mı? vs..

Konuyla ilgileniyorum ama henüz bişey beceremedim. Hazır uygulamalarla deneme amaçlı bir apk yaptım o kadar. Ama hangi dili kullanıyorlar derken, tek dil var, java. Eclipse ve android SDK

forumdas' Alıntı:
Konuyla ilgileniyorum ama henüz bişey beceremedim. Hazır uygulamalarla deneme amaçlı bir apk yaptım o kadar. Ama hangi dili kullanıyorlar derken, tek dil var, java. Eclipse ve android SDK

Hocam hazır uygulamalara ben de bakmıştım bir ara. Sen ne tür programlar yapabildin bu şekilde. İşe yarar program geliştirilebiliyor mu?

AKADEMİA' Alıntı:
forumdas' Alıntı:

Hocam hazır uygulamalara ben de bakmıştım bir ara. Sen ne tür programlar yapabildin bu şekilde. İşe yarar program geliştirilebiliyor mu?
bende merak ediyorum doğrusu bu konuyu ama forumda ilgilenen yok heralde

Hocam Android Studio indirip giriş yapmanı tavsiye ederim. Eclipse biraz onu indir bunu indir kur diye uğraştırıyordu beni. Java ile çalışırsınız, dökümanlar genelde java ile.

hiçte java bilmiyorum c# ta iyi sayılırım ama java malesef c# tabanlı birşeyler yapılabilirmi? yada c# tan javaya geçiş nasıl olur benişm için

Android uygulama geliştirmek için Java bilmeniz gerekir.
Youtube'da binlerce yerli yabancı videolar var.Temel seviye öğrendikten sonra yine Youtube'dan Android programlama videolarını takip edebilirsiniz.
Direk Android'e giriş yapmayın,zira ne yaptığınızı anlamadan ilerlersiniz.Kimi yerler oldukça çetrefilli ve karışıktır.

AKADEMİA' Alıntı:
forumdas' Alıntı:

Bunu yaptım, deneme amaçlı;
http://ceapp.mobapp.at/

android bir tabandır. linux çekirdeği üzerine geliştirilmiş bir taban olduğu için bir çok dil desteği var elbet.
C++ ile native uygulama yazabilirsiniz androide. benim staja öğrencilerimi kontrole gittiğim bir işletme c++ ile oyun yazıyor android için. TASO 2015 idi ismi sanırım.
Android için temel programlama dili javadır. java öğrenerek başlayabilirsiniz. hatta şöyle söyleyeyim android programlama javanın farklı versiyonlarındaki (5-6-7 vb)özellikleri de bünyesinde kullanarak java ile geliştirme yapmak denilebilir.

C# bilen biri java yı rahatça öğrenebilir. zaten c# dili javayı geliştirenlerin ama sonra sun dan ayrılıp microsofta geçen bir iki yazılımcının önderliğinde yeni oluşturulan grupla geliştirilmiş bir programlama dili. yani syntax epey benzer. yapı çok yakın mantık da. ama vs kullandığımız için c# ta işler biraz kolaylaşıyor. java da tek tek herşeyi biz belirtiyoruz.

ayrıca flash html5 vs ile de uygulama geliştirebilirsiniz. oxo training setlerinde örnekleri mevcut

adobenin phonegap ine de bakın bir derim.

eclipse google ın desteklediği platformdur hala resmi olarak. ama bir taraftan da jetbrainsin intellij idea sının genel versiyonun dahil ettiği android studio ide si mevcut. bu ide henuz beta aşamasında yaknda release sürüm gelir diye tahmin ediyorum.

sanırım orta ayrıntıda bilgi paylaşmışımdır.
herkese kolay gelsin

inikat' Alıntı:
android bir tabandır. linux çekirdeği üzerine geliştirilmiş bir taban olduğu için bir çok dil desteği var elbet.
C++ ile native uygulama yazabilirsiniz androide. benim staja öğrencilerimi kontrole gittiğim bir işletme c++ ile oyun yazıyor android için. TASO 2015 idi ismi sanırım.
Android için temel programlama dili javadır. java öğrenerek başlayabilirsiniz. hatta şöyle söyleyeyim android programlama javanın farklı versiyonlarındaki (5-6-7 vb)özellikleri de bünyesinde kullanarak java ile geliştirme yapmak denilebilir.

C# bilen biri java yı rahatça öğrenebilir. zaten c# dili javayı geliştirenlerin ama sonra sun dan ayrılıp microsofta geçen bir iki yazılımcının önderliğinde yeni oluşturulan grupla geliştirilmiş bir programlama dili. yani syntax epey benzer. yapı çok yakın mantık da. ama vs kullandığımız için c# ta işler biraz kolaylaşıyor. java da tek tek herşeyi biz belirtiyoruz.

ayrıca flash html5 vs ile de uygulama geliştirebilirsiniz. oxo training setlerinde örnekleri mevcut

eclipse google ın desteklediği platformdur hala resmi olarak. ama bir taraftan da jetbrainsin intellij idea sının genel versiyonun dahil ettiği android studio ide si mevcut. bu ide henuz beta aşamasında yaknda release sürüm gelir diye tahmin ediyorum.

herkese kolay gelsin

hocam teşekkür ederim oldukça faydalı oldu anladığım kadarıyla şuan en mantıklısı javaya giriş yapıp java üzerinden uygulama geliştirmek? doğrumu anlamışım?

tomreader2010' Alıntı:
inikat' Alıntı:

herkese kolay gelsin

hocam teşekkür ederim oldukça faydalı oldu anladığım kadarıyla şuan en mantıklısı javaya giriş yapıp java üzerinden uygulama geliştirmek? doğrumu anlamışım?

hocam ben de çok fazla bilgili diyemem kendime ama java konusunda evet haklısınız.
yani java ile başlamak şuan en mantıklısı. Android L ile beraber google alttabanda iyileştirmeye gitti diye biliyorum. daha da çalışıyorlar bu konuda. iyileştirmeden kastım androidin ios a göre performans eksiği.
ben eclipse denemeler yaptım bir iki basit apk yapıp telefona atıp denedim.
sonra epey bir süre ara vermiştim yoğunluktan dolayı. dün android studio kurulumunu yaptım beta da olsa google android geliştirmek için bu ideyi standart yapacak bence. amaç sadece android geliştirmekse bu kullanılabilinir bence. java temel bilgim var ama nesne tabanlı programla mantığını sağlam oturtmalı ve tasarım desenleri konusuna hakim olunmalı.

Re: Ynt: Android program geliştirenler?

tomreader2010' Alıntı:
hocam bu native uygulama nedir acaba
javanın yetersiz kaldığı veya kısıtladığı durumlarda direk c++ kullanarak yazılan uygulamalar. performansın önemli olduğu, güçlü hesaplamalar gerektiren durumlar, oyunlar, sistem uygulamaları vs..

Re: Ynt: Android program geliştirenler?

Parhelion' Alıntı:
tomreader2010' Alıntı:
hocam bu native uygulama nedir acaba
javanın yetersiz kaldığı veya kısıtladığı durumlarda direk c++ kullanarak yazılan uygulamalar. performansın önemli olduğu, güçlü hesaplamalar gerektiren durumlar, oyunlar, sistem uygulamaları vs..

Windowstaki java programları için o dediğin geçerli ve bu teknolojiye de zaten JNI yani java native interface deniyor.

Yalnız android platformunda native 'den kasıt C++ ile geliştirilen değil direk java ile geliştirilenlerdir. Native olmayanlar ise html5 uygulamalarıdır. Ama ismini verdiğim apache araçları ile html5 kullanarak dahi native uygulama geliştirirsiniz.

İbrahim Kuru, Özcan Sözüçok ve Hüseyin Er öğretmenlerimizin hazırladığı QR Code android uygulaması çalışma kağıdı. AppInventor kullanılarak yapım aşamaları anlatılıyor.

Çağlar Atay ve Sadık Türkel öğretmenlerimizin hazırladığı "okul duyuruları" android uygulaması çalışma kağıdı. AppInventor kullanılarak yapım aşamaları anlatılıyor.

Ekli dosyalar

• AppInventor_01.rar
    758 KB · Görüntüleme: 79
  • AppInventor_02.rar
    1 MB · Görüntüleme: 72
Flash da yaptığınız bir uygulamyı apk ye çevirip android de kurabiliyorsunuz ama ben attım bir uygulama çok kasıyordu.

anladim hocam javada calismaya karar verdim arkadaslarin onerisi dogrultusunda. Java ile android progralama anlatan tavsiye edeceginiz kitap varmi acaba

Benim bildiğim kadarıyla java ile yazılacak diye bir kaide yok. Daha önce diğer öğretmenlerimin bahsettiği gibi performans için c++ kullananlar olduğu gibi action script ya da c# ile de geliştirenler olduğunu duymuştum. Bir kaç ay önce android üzerinden bluetoth ile arduino iletişimi ve rc kontrol için bir uygulama üzerine sıfırdan başlamıştım. turkcell geleceği yazanlar sitesini sıfırdan başlayacak arkadaş için tavsiye edebilirim. İngilizceniz iyiyse youtube üzerinden newboston videoları tavsiye edilmişti banada... Ama ingilizcem o seviyede olmadığı için yararlanamamıştım. Kitap olarak da reto meier profesyoneller için android çeviri kitap. İsmi aldatmasın, benim gibi sıfırdan başlamış biri için bence gayet güzel... Tabi ki programlama temelinizin iyi olduğunu varsayıyorum.

Rad Studio XE6 ile delphi ve c++ ile uygulama geliştirilebiliyor. İyi bir bilgisayar istiyor. Zira derleme uzun sürüyor.

Arkadaşlar java haricinde diğer yöntemler fos. İlle de java haricinde yapacağım diyorsan html5 ile yap. Ben python ile denemiştim. Kivy framework kullanarak ama ömrümden ömür gitti. Adam gibi kaynak yok bir şey yok diğer yöntemlerde. Community yok, cevap veren yok, yok, yok, yok...

Android ; java ve xml'i birlikte kullanıyor. eclipse(IDE) 'i kurup sonra Android SDK sını ekliyorsun bi ara başlamıştım ama kodlamalarda tanımlamalar uzun geldi mesala bana. uğraşmak gerek veri tabanı falan iyi sayılır.

Geri