Anket - Sendikalı olunmalı mı ?

Kodla Büyü

mesut_steel

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Sendikanın siyasetten bağımsız olması durumunda sendikalı olabileceğini , veya tek çatı altında toplanırsa sendikalı olabileceğini söyleyen bir dünya arkadaşım var. Ben de bu konuyu gündeme getirmek istedim. Sizce bugünkü haliyle sendikalı olunmalı mı?

şu tek sendika laflarına bir türlü anlam veremiyorum. dünyanın hiç bir yerinde tek sendika diye bir şey olmaz. sendikanın amacı çalışanın haklarını korumaktır. tabi bizde sendiklarda sıkıntı yok sendika seçmesini bilmeyen çalışan sorunu var. kendi celladına aşık olan memur olur mu

Kürşat_58' Alıntı:
şu tek sendika laflarına bir türlü anlam veremiyorum. dünyanın hiç bir yerinde tek sendika diye bir şey olmaz. sendikanın amacı çalışanın haklarını korumaktır. tabi bizde sendiklarda sıkıntı yok sendika seçmesini bilmeyen çalışan sorunu var. kendi celladına aşık olan memur olur mu

eğer tüm sendikalar öğretmenin çıkarları için çalışıyorsa, hepsinin amacı ortak ise farklı bi ton sendika olmasının amacını anlamıyorum bende.. sorsan hepsi çalışma şartlarında iyileştirme , kazanım elde edebilme adına kurulmuşlar..

Ben BT öğretmeniyim 2010 dan beride sendika ve sendikalaşma adına bir çok girişimim oldu. En son siyasetsiz kendine özgü BT öğretmenlerinin çoğunlukta olduğu İDEAL EĞİTİM-SEN kurduk. Gayet Mutluyuz . Bu sendikaya üye olduğumuz için herhangi bir damga veya etiketlenme olmuyor.Kimse siz şucusunuz ,bucusunuz diyemiyor, Her ilden ve her görüşten arkadaşımız var. Avukatımız , Muhasebecimiz, yerimiz var resmi olarak tüm yasal prosedürleri yerine getirerek sendikamızı kurduk. Şimdi birileri kaç kişisiniz diyecek ama çok kalabalık olmanın bir anlamı olmuyor .
zaten önemli olan sendikalı olduğun için aşağıdaki durumdan yararlanmak
* toplu sözleşmeden doğan haklara sahip olmak
*toplu sözleşme primini almak
*idare ve idari kurumlarla oluşabilecek bir durumda hukuki olarak korunmak
* Yaşanacak durumları ilgili üst kuruma yasal yoldan silsileyi takip etmeden direk iletmek
* Sosyal ve kültürel aktiviteler yapmak (bizden kesilen para tekrar bize döndüğü için üyelerle bunu rahatlıkla yapabiliyoruz)
200 bin kişinin üye olduğu sendikalar bizimkinden farklı bir şey sunuyorsa o zaman oraya üye olun derim. Haa oraya üye olduğunuzda birde damgalanıyor sanız ki öyle o zaman aman derim..

Mesela kurs açtırma ile ilgili arkadaşlar haber veriyorlar ben olsam o MEM karıştırır her türlü girişimde bulunurum. Ne demek açtırmıyorum veya ders ücretini normal ödeyeceğim arkadaşlar sesiz olursak ezen çok olur. Bakın geçen dönem BT dersi açılmayacak dendi ben ben destekleme ve yetiştirmeyi hemen aradım yok dediler tüm branşlar açılacak o zaman okullara yazı yollandı tüm branşlar açılacak diye. Şimdi birileri diyecek ki hocam sen mi yaptın hayır ama ben tepkimi hemen koydum .Belki benim gibi arayan fax çeken bir sürü arkadaş yüzünden yazı yazmak zorunda kaldılar. Haksızlığı azla kabul etmem kim olursa olsun. Hepimiz kamu görevlisiyiz. Kurumlar kimsenin babasının iş yeri değil keyfi uygulama olamaz.....

şahsen kıyafet eylemi için sendikaya üye oldum
yoksa sendikalarla isim olmazdı

lion26' Alıntı:
http://www.bilgisayarbilisim.net/egitim-haberleri-f8/hicbir-basari-cezasiz-kalmaz-t149520.html

Yaşanan bu okaydan sonra bence hayır. Sendika bir güç devşirmesinden başka bir şey değildir.
Bu arada bazıları sendika siyasetten bağımsız olmalı demişti. bunun mümkün olamayacağını herkes biliyor. Böyle bir fikri düşünenlerin bu dünyada yaşamadığını düşünüyorum.
Katilyorum hocama,tek sendika olmasi ve butun ogretmenlerin tek cati altinda toplanmasi utopya. Egitim emekcilerinin sorunlariyla ilgilenen sendikalar var. Kaldiki is guvencesi kaldirilmasi 657 sayili dmk degisiklik yapilmasi konusulurken,boyle bir ortamda Sendika uye olmalimiyim sorusu bugun anket yapilirken yarin anlamsiz olacak.
Toplu sozlesme icin eylem yapildiginda ogretmen arkadasim sizin gidin zam hepimize gelir demisti,tek suclu sendikalar mi simdi?

mesut_steel' Alıntı:
Kürşat_58' Alıntı:

eğer tüm sendikalar öğretmenin çıkarları için çalışıyorsa, hepsinin amacı ortak ise farklı bi ton sendika olmasının amacını anlamıyorum bende.. sorsan hepsi çalışma şartlarında iyileştirme , kazanım elde edebilme adına kurulmuşlar..
şimdi bu formda formatörlük kalksın mı diye sorsak yarı yarıya sonuç çıkar. sendikların amacı aynıda olsa farklı görüş belirtenler olacaktır. zaten şu an tek sendika var. 11 iş kolundada yetkili tek sendika memur sen peki memura hizmet ediyor mu ? yoksa hükümete hizmet ediyor? 1 milyyon üyesi var ama memurun hakkını değil önce hükümetin hakkını savunuyor. sendika çok olsun ama öğretmen ortak çıkarı gözetecek kendi menfaatini değil

Geri