Araç hareket halindeyken stop ederse?

Kodla Büyü

denizlerb

Süper Üye
Süper Üye
bir arkadaşımın arabası hareket halinde bazen stop ediyor. freni hidrolik olmadığı için durabiliyor. aynı şey benim başıma gelse ne yapmam lazım. hidrolik fren olduğundan motor çalışmazken fren pedalı taş gibi oluyor ve basılamıyor. 120 ile giderken el frenide çekilemeyeceğinden ne yapmak gerekir acaba?

arkadaşınızın aracı büyük ihtimalle lpg kullanıyor. siz ise el frenini kademeli olarak çekeceksiniz birden değil, hissederek....ve boşa almalısınız yağlama duracağı için motor zarar görebilir...

5. vitese takıp debriyajdan ayağını çekeceksin. başa birşey yapmayı düşünme bile Allah korusun hayatınla ödeyebilirsin.
Vitese geçen araba merak etme tekrar çalışacaktır ve freninde tutar gazında basar. Çalışmazsa zaten o motor bitmiştir arabada bitmiştir sen o arabayı düşünme kendi hayatını düşün yinede tak vitese derim.

root' Alıntı:
5. vitese takıp debriyajdan ayağını çekeceksin. başa birşey yapmayı düşünme bile Allah korusun hayatınla ödeyebilirsin.
Vitese geçen araba merak etme tekrar çalışacaktır ve freninde tutar gazında basar. Çalışmazsa zaten o motor bitmiştir arabada bitmiştir sen o arabayı düşünme kendi hayatını düşün yinede tak vitese derim.

:+1:

root' Alıntı:

aynen hocam, yüksek vitesi atınca normal bir araba çalışması lazım. ilk frene basmada direk kilitlemez ama birkaç defa pompalayınca kilitler.
el freni olayı araçtan araca değişir. ilk kademe de çok sıkı tutuyorsa kopartır ama ilk 2 kademe çok sıkı değilse fayda edebilir.

denizlerb' Alıntı:
bir arkadaşımın arabası hareket halinde bazen stop ediyor. freni hidrolik olmadığı için durabiliyor. aynı şey benim başıma gelse ne yapmam lazım. hidrolik fren olduğundan motor çalışmazken fren pedalı taş gibi oluyor ve basılamıyor. 120 ile giderken el frenide çekilemeyeceğinden ne yapmak gerekir acaba?

Eğer aracınız böyle bir risk taşıyor ise boşa atmamaya dikkat edin. ama yine böyle bir şey başınıza gelirse Allah korusun, direksiyonu kırmayın, kitlenecektir ve kırdığınız yönü tekrar değiştirmeyecektir eğer çalışmazsa. ilk yapacağınız iş aracı vitese atmak eğer viteste ise bir alt vitese alabilirsiniz.

Çok tehlikeli bir durum. Allah kimsenin başına vermesin.

hürmetler

the_korsan' Alıntı:
root' Alıntı:

aynen hocam, yüksek vitesi atınca normal bir araba çalışması lazım. ilk frene basmada direk kilitlemez ama birkaç defa pompalayınca kilitler.
el freni olayı araçtan araca değişir. ilk kademe de çok sıkı tutuyorsa kopartır ama ilk 2 kademe çok sıkı değilse fayda edebilir.
arkadaşlar sorun zaten viteste iken stop etmesi. yani normal seyir halindeyken yakıt borusunda problemmi var ne motor stop ediyor.

Dostum servise hemen yaptırmaya bak çok telikeli bir durum. Arabada gider, sende gidersin bu konu üstünde mutlak suretle dur.

motorun stop etmesinin en bilinen sebepleri 1)lpg den kaynaklanan sorunlar 2) yakıt pompası arızaları--ateşleme arızaları 3) beyin arızasıdır.
normalde araç hareket halinde iken stop ederse ve boştaysa vitese atınca çalışmalıdır eskiler buna vurdurma derler. ama siz zaten viteste iken stop etti ve çalışmıyor derseniz tek çare hemen boşa alıp kademeli olarak el freni yada sertleşene kadar normal fren sonra el freni...(yeni bilgi: hızınız fazla ise boşa almakta yok, araç viteste iken frene basılmalı)

+ olarak kontak 2 konumunda ise direksiyon kitlenmesi olmayacaktır, genelde bu şekildedir...

yusuf1749' Alıntı:
yüksek viteste stop ediyor ve tekrar çalışmıyor ise araba hareket etmez. El frenine gerek kalmaz.

hocam olurmu öyle şey, arabanın lastikleri motoru çevirir hareket eder ama kısa sürede durma eğilimine girer araba eğer çalışmazsa.

share_' Alıntı:
yusuf1749' Alıntı:
yüksek viteste stop ediyor ve tekrar çalışmıyor ise araba hareket etmez. El frenine gerek kalmaz.

hocam olurmu öyle şey, arabanın lastikleri motoru çevirir hareket eder ama kısa sürede durma eğilimine girer araba eğer çalışmazsa.

viteste tekerlerin motoru çevirmesi ile de hidrolik pompalanır ve araba çalışıyormuş gibi fren tutar.
viteste ike stop etsin veya her ne sekilde stop ederse etsin vites kesinlikle boşa alınmaz. alırsanız sonucu bu dünyada görme ihtimaliniz bence çok düşük.
120 km/h ile giderken stop eden arabada el freniyle oynayacak kadar vaktiniz olmayacaktır emin olun onun için senaryo yazmayalım vitesten şaşmayalım derim. artı 120 ile giden aracı el freni kesinlikle durdurmaz durdursa bile araç durana kadar siz bir yerlerden uçmuş yada biryerlere çarpmış olursunuz.

arkadaşlar başka bir sitede bir servis danışmanı şöyle yazmış:
benzinli araçta hidrolik sisteme yardımcı vakum sistemi Vestinghouse ( halk arasında vestenhavuz) kullanılır.
Frene basma kuvvetinizi belkide 10 katına çıkartan vesting house emme manifoldu vakumu ile çalışır. Bu nedenle motor döndükçe vakum olur vakum oldukça vesting house çalışır ve fren yumuşak olur.
Mesela bir örnek Reno da ben mesela uzun yokuş vardı orayı inerken arabayı stop ederdim. 3 basmadan sonra fren şişecekken hemen vitese takar debriyajı bıraktığım zaman kontak kapalı olduğundan motor döner ama çalışmazdı. bir kaç saniyede frenleryumuşardı.
araç çalışmazken direksiyon kilitlenmez. Hidro-elektronik vs lerde çalışmaz diğerlerinde gene sistem çalıştığı için direksiyonda döner.
Eğer direksiyon kilidinin kilitlenmesinden bahsediyorsan o kontak kapanmadıkça kilitlenmez

root' Alıntı:
share_' Alıntı:
yusuf1749' Alıntı:

viteste tekerlerin motoru çevirmesi ile de hidrolik pompalanır ve araba çalışıyormuş gibi fren tutar.
viteste ike stop etsin veya her ne sekilde stop ederse etsin vites kesinlikle boşa alınmaz. alırsanız sonucu bu dünyada görme ihtimaliniz bence çok düşük.
120 km/h ile giderken stop eden arabada el freniyle oynayacak kadar vaktiniz olmayacaktır emin olun onun için senaryo yazmayalım vitesten şaşmayalım derim. artı 120 ile giden aracı el freni kesinlikle durdurmaz durdursa bile araç durana kadar siz bir yerlerden uçmuş yada biryerlere çarpmış olursunuz.

aynı şeyleri söylüyoruz aslında, viteste olan araç durma eğilimine girer evet fakat ilk mesajdan beri söylediğim motor yağlamayı keser ve siz pistonları o hızla çevirirseniz o motor rektefiye olmalı. burada kar zarar durumu söz konusu, eğer düz bir yolda iseniz ve yol sakinse ve de soğukkanlı olabilecekseniz boşa alıp el freniyle kademeli yavaşlarsınız. ama aksi halde viteste iken zaten araba duracaktır.aslında vites küçültülüp vurdurma ile araç çalışabilir ama soruyu soran arkadaş araba hiç çalışmıyor demiş. bunuda göz önüne almak lazım..

fakat can herşeyden tatlıdır, hiç boşa almadan viteste bırakıp frenle yavaşlamak lazım. bu arada 4 lüleri yakıp diğer araçlara sıkıntı olduğunu bildirmek faydalıdır

bi ara başıma sık sık gelmişti hemde şehir içinde oluyordu.
bakın fren ilk basışta sertleşmez. ilkbastığınızda biraz yavaşlatırsınız.ama pompalamayacaksınız basın bırakmayın.
ben sertleştıgınde araçı hemen vurduruyodum tekar az çalışıyodu en azından gelen gazla fren yumuşuyor tekrar basma imkanınız oluyor.
dikkat edin araca ne olursa olsun araç tekrar kazanılır can kazanılmaz.
bence vitesten kesinlıkle çıkarmayın aracı eğer motoru rektefeye sokacak kadar sürede duracaksa araç bırakın rektefeye girsin yoksa Allah göstermesin birine yada bi yere girersiniz...
-----------------------
@share_ hocam ben yağlamanın neden olmadığını merak ettim.
anlatabilirmisiniz.

Bilişimcilere bak yaw :+1: :+1: :+1:

arkadaşlar bende hep bunu düşünmüşümdür çok şükür bugüne kadar hiç motor durmadı zaten vitesi boşa atınca daha az yakar diyenlerden değilim. Vitesteyken araba daha az yakar hemde hiç yakmaz..

ben bu istop etme olayını birkaç arkadaşımda duydum. Onların arabaları Palio'du hemde 2 arkadaşımınkide. Servisteki adam söylemiş Fiat Palio 2001 modellerinin beyinlerinda kronik bir sorun var sürekli başımıza bela oluyor demiş. Sizin arkadaşınızın arabasının markası nedir hocam.

Benim eski polo da başıma sıkça gelen olaydır kendisi...Ama vites boştayken yada debriyaja basınca sönerdi..Tüple ilgili bir problemdi...

Bir gün yayla yollarını bilirsiniz hızım 50 - 60 kilometre civarı...Vites düşeyim dedim araba söndü..Çok sakat bir yerde...Önümde çok keskin viraj var ve yokuş aşağı...Direksiyon sertleşti ama kitlenmez çünkü kontak açık...Fren sertleşti ama...Hemen 3 e attım ve debriyajdan ayağımı çektim..Araba geri çalıştı...Çok serri olmak gerek bu gibi durumlarda...

Sizin olay biraz farklı...120 ile giderken büyük ihtimal otoban olur...Direksiyon kitlenmeyeceğine göre...Araba vitesteyken yavaş yavaş frene asılın...Bence araba durur...

istop etme bende olmuştu ama yüksek devirde değil. ani hızlanıp araba tam devrini yakalamışken ani fren yapıp vites küçülttüğümde oluyordu. triger bakımından sonra düzeldi. belki triger ömrünün sonuna gelmiş olabilir. aynı anda lpg bakımını da yaptırmıştım, belki ondan da düzelmiş olabilir. araç lpg ise lpg kontrol edilmeli, arkadaşlar da demiş. artı olarak trigerlere de bakıtın.

ayrıca araba yüksek hızda giderken istop ederse kontak çevrili olacağı için direksiyon kitlenmez. direksiyon sertleşir fren sertleşir, kontak geri alınıp hemen çalıştırılırsa çalışacağını tahmin ediyorum.

mkaratas' Alıntı:
ben bu istop etme olayını birkaç arkadaşımda duydum. Onların arabaları Palio'du hemde 2 arkadaşımınkide. Servisteki adam söylemiş Fiat Palio 2001 modellerinin beyinlerinda kronik bir sorun var sürekli başımıza bela oluyor demiş. Sizin arkadaşınızın arabasının markası nedir hocam.
bu arada benim aracım da palio. 99 model.

yasarcan' Alıntı:
Bilişimcilere bak yaw :+1: :+1: :+1:

arkadaşlar bende hep bunu düşünmüşümdür çok şükür bugüne kadar hiç motor durmadı zaten vitesi boşa atınca daha az yakar diyenlerden değilim. Vitesteyken araba daha az yakar hemde hiç yakmaz..

daha az yakar ( dogru )

hemde hiç yakmaz..( yanlış).

çok uzun süre araştırdığım bir konu.
araç 5 viteste bayır aşağıya giderken yeni teknolojide Cut-off diye bir özellik sayesinde aracın çok az mıktarda yakmasını sağlar.
Eğer yol bilgisayarına bakacak olursanız 0 yazar çünkü o kadar az yaktığı yakıtı ölçecek kadar hasssas değildir.

ilk iş dörtlüleri yakmak olsun arkadaşlar.. Allah korusun..
yüksek vitese atarsanız araç tekrar çalışır..
ama olabilidiğince panik yapmamaya çalışın..
aküde ya da sigortalarda problemden dolayı da stop ediyo olabilir..
mutlaka uzun yola çıkmadan önce baktırın arkadaşlar..

Yesil26' Alıntı:
Vitesteki araba stop ederse durur zaten viteste iken tekerlek ve krank mili bağlantısı var demektir motor aniden durursa arabada durur tabi mil kırılmazsa

durmaz hocam devam eder motorun pistonlarını dondürür.yoksa bizim başımıza gelenlerden sonra belkıde burada yazamaz dık...

vitesteyken debriyaja basar ve bırakırsanız tekrar çalışır hocam tekerlerin dönme kuvvetiyle..

yapcak bişi yok alırsın N konumuna vurdurursun arabayı çalışır çalışmazsa sakınce sağına soluna bakar basarsın frene yavaslar durur.
araç yolda stop ederse hiç birşey olmuyor.
fren tutmazsa düşünmeye başlıcaz işte.

otomatik vites teknolojisi o kadar güzelleşti ki ; yolda geri vitese taksan yanlış taktığını anlıyor araç.

Geri