araç inanılmaz ck yakiyor sanırım

Kodla Büyü

JUDGE1988

Üye
aracım 1.6 doğan l 1992 model 94 aralık trafige cıkıs lı 1 ay önce aldım ama arac cok yakio genelde 4 gidiş 4 geliş 8 km yol yapiyorum ev-iş arası ama 30 tl lik gaz ile suan 2 tl burada 15 lt yapiyo 75km kırmızı yaniyo şehir içi sizce normal mi bi ayar gerekir mi ayara götürdüm normal dediler

kırmızı yandıktan sonra kaç km gidiyor o önemli.
bazıları yandıktan sonra da baya gidiyor..

20lt/100 km gibi bir rakam çıkar ki oldukça fazladır. normalde bir araç benzinden ne yakarsa %20 si kadar fazlasını lpg de yakar. doğan 1,6 eğer 10 lt benzin yakıyorsa benzinde(ki en fazlasıyla) lpg de 12 litre yakar maksimum. fazla yakıyor aracınız, lpg kalibrasyonuna baktırın, diğer bakımlardan eksik varmı?

LPG yazılımı güncelleyin. Lastik basınçlarını kontrol ettirin. Senelik bakımlarını yaptırın (filitre değişimi,yağ değişimi gibi...)
Bildiğim kadarıyla doğanlar piyasada en fazla yakıt tüketen araçlardır. Kısa mesafelerde kullandığınızdan yakıt tüketimi fazla oluyordur. Fren balatalarınıda kontrol ettirmekte yarar var. Yakıt aldığınız istasyonuda değiştirin birde öyle deneyin.

GENEL FORUM KURALLARIMIZ :

1. Bilgisayarbilisim.NET : Bilgisayar Öğretmenleri ve bilgisayar formatör öğretmenleri biraraya getirerek bilgi paylaşımında bulunmalarını, projeler üretmelerini ve yeni teknolojileri tartışmalarını amaçlayan forum sitesidir. Hedefi,Eğitim ve öğretim alanında teknolojinin daha etkin bir şekilde kullanılması sağlamak ve yeni öğretim metodlarının kullanımında değerli öğretmenlerimize yardımcı olabilmektir.

Forum Kuralları 12.

Forumumuzun en temel amaçlarından biri yardımlaşmaktır. Lütfen sorunuzu uygun forumlara, uygun başlıklarla yazalım. En kısa sürede sorununuz çözümlenecektir. Sitemiz üyelerine bu konuda göstermiş oldukları duyarlılıktan dolayı teşekkür ediyoruz.

:+1: :++: :puhaha:

Hocam araç daha ısınmadan gideceğiniz yere varmış oluyorsunuz ama buna rağmen yazdığınız değer doğanda olsa fazla. (75km için yazıyorum)
Kırmızıdan sonra kaç km gidiyor ölçmediniz mi? tüp bitene kadar deneseydiniz daha sağlıklı ölçerdiniz. Birde ölçüm için depoyu fulleyip birkaç gün binin tekrar fulleyip öyle ölçün, yakıtıda aynı pompadan almaya dikkat edin.

Araç kısa mesafede 300 kuruşta yakabilir, rampaya vuruyorsanız 400 de yakabilir. 4km yol sonuçta.

aracınızın filtreleri sağlam mı, yağı vs bakımları tam mı, bujilerde sorun var mı, herşeyim sağlam diyor ve 30 tl ile 75km gidiyorsanız sağlam bir usta bulmaya bakın.

hasari' Alıntı:
LPG yazılımı güncelleyin. Lastik basınçlarını kontrol ettirin. Senelik bakımlarını yaptırın (filitre değişimi,yağ değişimi gibi...)
Bildiğim kadarıyla doğanlar piyasada en fazla yakıt tüketen araçlardır. Kısa mesafelerde kullandığınızdan yakıt tüketimi fazla oluyordur. Fren balatalarınıda kontrol ettirmekte yarar var. Yakıt aldığınız istasyonuda değiştirin birde öyle deneyin.
Hasari dostum, kendini aştın maşallah. Artık otomobil konusunda da yararlı bilgiler vermeye başladın. Yoksa bu verdiğin bilgiler alıntmı :)

ebfo_06' Alıntı:
hasari' Alıntı:
Hasari dostum, kendini aştın maşallah. Artık otomobil konusunda da yararlı bilgiler vermeye başladın. Yoksa bu verdiğin bilgiler alıntmı :)
Dostum bu konuda biraz sıkıntım vardı. Bende konuyu biraz araştırdım. Arkadaşlardan derlediğim şeyleri paylaştım. :)

Bence hocamın aracı kırmızı yandıktan sonra 20 - 25 km daha gider toplam 100 km. 30/100=0,3 tl hala sorundan değil durumdan kaynaklandığını düşünüyorum.

Hergün 20 gidiş 20 geliş toplam 40 km yol yapsaydı sayın hocam. 40*0,25=10 tl yani 30 tl ye 120 km yapardı. (normal sartlar altında)

hürmetler

buğday' Alıntı:

1. Bilgisayarbilisim.NET : Bilgisayar Öğretmenleri ve bilgisayar formatör öğretmenleri biraraya getirerek bilgi paylaşımında bulunmalarını, projeler üretmelerini ve yeni teknolojileri tartışmalarını amaçlayan forum sitesidir. Hedefi,Eğitim ve öğretim alanında teknolojinin daha etkin bir şekilde kullanılması sağlamak ve yeni öğretim metodlarının kullanımında değerli öğretmenlerimize yardımcı olabilmektir.
Durumun farkındayız hocam bu konular asıl konularımızın önüne geçtiğinde gerekli müdahale tarafımızdan yapılacaktır. Uyarınız için tşkler. :)

Hocam benim aracımda doğan. aynı sorunu yaşadım. göstermediğim yer kalmadı. en son gösterdiğim usta 20 yaşındaki arabadan daha ne bekliyorsun az bile yakıyor dedi. bende kaderime razı oldum :)

hasari' Alıntı:
buğday' Alıntı:

Durumun farkındayız hocam bu konular asıl konularımızın önüne geçtiğinde gerekli müdahale tarafımızdan yapılacaktır. Uyarınız için tşkler. :)

ben teşekkür ederim :D sadece ben fazla takar oldum bu tarz mesajları. araban çok yakıyo, maaşım ne oldu, ekders battı klasik öğretmenler odası muhabbetleri burda gitmiyo en azından bana göre. neyse ilginiz için tekrar teşekkürler.

Bizim bir arkadaşta da doğan var bugün 230 yaktığını söyledi ve Ankara'da lpg ucuz. Kırmızı yandıktan sonra 50 km falan gidiyorsa sorun yok demektir. Masraf etmeyin boşuna :)

arkadaslar tsk ediyorum hepinize bi kere denedim kırmızıda 26-28 km falan gitti sonra tekledi zor yetiştim pompaya:Dforum kuralını ihlal ettiysemde özür dilerim

bakımlara gelince aracı bastan sona elden gecirdik gibi bujiler 2 aylık sibop ayarı yapıldı triger degişti yag ii dedi usta akrabam sayılır zaten karbüratörde elden gecti ama filtreleri ellemedik hafta sonu onuda elden geciririm birde bu km ne akdar yakio nasıl hesaplaya bilirim benim ilk aracımda malüm:D

mdeniz06' Alıntı:
Hocam benim aracımda doğan. aynı sorunu yaşadım. göstermediğim yer kalmadı. en son gösterdiğim usta 20 yaşındaki arabadan daha ne bekliyorsun az bile yakıyor dedi. bende kaderime razı oldum :)

:+1:

öncelikle tsk arkadaslar forum kuralı içinde özür dilerim bujiler 2-3aylık yag ii dedi usta akrabam sayılır triger değişti sibop ayarı yaptık karbüratör elden geçti ama filtreleri ellemedik onu degiştireyim birde bu hafta sonu hem yag hem hava yolda yokuslar mevcut hem gelirken hem giderken birde bu km hesabını nasıl yapabiliim km ne kadar yakiyor diye ilk arabamda benim bu kırmızıdada 26-28km gidiyo sonra tekliyo gecen gün pompaya zor yanastım:D:D

Depoyu fulle sayın hocam atıyorum 50 km sonra bir daha fulle. Para/Km = Sonuç

Bu dediğimi birden fazla ve değişik şartlar altında (sabit hızda, zorlayarak, şehir içi, şehir dışı) yaparak ortalama yakıtınızı bulursunuz.

Hürmetler

normal hocam. doğan için çok normal.

75+ kırmızı lamba ise kırmızı ile de minimum 39 km gitsen
105 eder ki km ye 0,30 krş yakar buda doğan için kısa mesafe ve şehir içi normal bir değer. ki lt fiyatı 2 tl imiş. yani 1 lt ile şehir içi 7 km gidiyorsun gayet normal sıkıntı yok bence. ne yaparsan yap doğan doğandır doğanlığını yapar boğuk sesi ile kulağını okşarken malesef kalitesiz motoru ile de cebini yakıyor. Enerji tasarrufu için ampül değiştirmeden önce ülkemizdeki doğanların değişmesi lazımdı bence.

Geri