Arabanız kaç yakıyo?

Kodla Büyü
ilgili linki açamadım ama zaten fabrika verisi 3,8 lt ben 4,5 çok rahat yakalayabiliyorum. Depo 50 lt yakıt alıyor fulleyince 1000 kmden fazla yol gidebiliyorum(İzmir İskenderun 1020 km 14 saat). neyse fazla anlatmayayım nazar değmesin :)
Maşallah hocam ama cidden sizinki normalden daha az yakıyomuş :)

2007 1.2 opel corsa benzinli aracım 30-32 kuruş arası yakıyor şehiriçi-şehirdışı karışık

2014 model Renault Clio Sport Tourer kullanıyorum. 400km lik yolu ortalama 130km ile 80TL yakıyor. Yani km de 20-25 kuruş arası.

hyundai 1.6 crdi 115 hp. ortalama 6.0 litre genelde şehir içi oluyor. uzun yolda 5.4 litre yakıyor

Aracım passat b8 dizel Manuel
Şehir içi 8-8,5 litre arası
Uzun yol 5-5,5 litre arası. Eski arabamı mumla arar oldum yakıt masrafı belimi çok büküyor

bende yeni polo 1,4 comfortline aldım benzinli kaç yaktığını kullanan varsa yazabilirmi fabrika verilerini tutuyomu fazlamı yakıyo ona göre tüp taktırmayı düşünüyorum

110-125 diye bir ortalama hız olmaz yanlız sayın hocam. 125 km hızda 110 a göre en az %15 fazla yakar araç rüzgar direncinin artması sebebiyle, 3 saatlik yolun 2 saat 50 dk sini 110 la gidip 10 dk 125le gittiyseniz o ayrı tabi;). Yola çıkarken yol bil. sıfırlarsın varacağın yere varınca ort hız ve ort yakıt ne ise odur, yoksa çok görüyoruz 120 den aşağı düşmedim diyip ort hızı 90 olanları:D.

benim aracım astra k 1.4t at6 şehir dışı sabredebilirsem ve 100 le gidebilirsem 4,6-4,8 ama genelde 120 oluyor o da yol ve aracın yüküne göre 5,5-6 civarı. Şehir içi ise akıcı trafik, dur kalk, kar lastiği, kış şartları vs olumlu/olumsuz tüm durumlarda en aşağı 6,8 en yukarı 10 gördüm.

Hocam şu konuda: https://www.bilgisayarbilisim.net/konular/arac-onerisi-bekliyorum.161496/
Bu mesajım mevcut:
Hocam bende şuan 2014 octavia dizel mevcut. Söylediğin ihtiyaçları fazlasıyla karşılıyor. yakıt olarak da bu bayramda yozgat -ankara 310 km yolu 115 km/s hız sabitleyici ile 4,5 lt ortalamayla gittim ve 120 km/s ortalama tam dolu bagaj ve full yolcu ile klima da açıkken 4,6 lt ortalama ile döndüm. naçizane tavsiyem bu aracın 2015 model makyajlı 110 bg'lik modeline bakman. Bütçeni aşacaktır ama uzun yıllar başka bir araba ihtiyacı olmadan seni idare edecektir.

Değerler net aklımda olmadığı için ortalama rakam vereyim istemiştim. Bundan sonra değer paylaşmak için noter onaylı evrakla gelirim ;)

Bugün yine ölçüm yaptım. 90 km hız ile 26 kuruş yaktı. Buradaki yazılanlara baktım biraz moralim bozuldu ama başka bir arkadas Şubatta benzer bir konu açmış. Orada verilen değerler ise bi başka :confused: :

https://www.bilgisayarbilisim.net/konular/aracim-cok-yakiyor.158360/

Kafam karıştı şimdi benim araba fazla mı yakıyor normal mi :(
aşağı yukarı yeni nesil dizeller aynı yakiyor işte havanin soğuklugu arabanın ağırlığı araçta kaç kişi var onlar etki eder. hocam arac i30 muş bırakın yaksın c sınıfı güzel aralardandır crdi güçlü ve konforludur.Araciniz 1300 kilo ya yakın normal yani. dizel de 4.8 lira oldu . kuruş hesabı yerine 100 km de kaç litre yapıyor ona bakınız.

Son düzenleme:
aşağı yukarı yeni nesil dizeller aynı yakiyor işte havanin soğuklugu arabanın ağırlığı araçta kaç kişi var onlar etki eder. hocam arac i30 muş bırakın yaksın c sınıfı güzel aralardandır crdi güçlü ve konforludur.Araciniz 1300 kilo ya yakın normal yani. dizel de 4.8 lira oldu . kuruş hesabı yerine 100 km de kaç litre yapıyor ona bakınız.
Evet haklısınız hocam arababadan memnunum ama bilemiyorum. Uzun yol 90 km hız ile 5,5 litreye yakın yakınca kafam karıştı. Bi de hocam şu linke bakabilir misiniz :
http://forum.memurlar.net/konu/1980102/

2014te atılan mesajlarda öyle şeyler yazılmış ki şimdiki litre ve kuruş hesaplarından kat kat fazla yıl 2014 olmasına rağmen... gerçekten onlarınki fazla mı yakmış, yoksa 2014ten sonra benim bilmediğim yakıtta bi indirim mi olmuş anlamadım :confused:
Bi de bu var : https://mobile.donanimhaber.com/arabaniz-kac-litre-lpg-yakiyor--39995419

Son düzenleme:
Evet haklısınız hocam arababadan memnunum ama bilemiyorum. Uzun yol 90 km hız ile 5,5 litreye yakın yakınca kafam karıştı. Bi de hocam şu linke bakabilir misiniz :
http://forum.memurlar.net/konu/1980102/

2014te atılan mesajlarda öyle şeyler yazılmış ki şimdiki litre ve kuruş hesaplarından kat kat fazla yıl 2014 olmasına rağmen... gerçekten onlarınki fazla mı yakmış, yoksa 2014ten sonra benim bilmediğim yakıtta bi indirim mi olmuş anlamadım :confused:
hatırladığım kadarıyla bir ara çok yuksekti sonra düştü geri yükseldi hocam. 1.8 e lpg 3.5 a motorin olduğu zamanlarda vardı. linki baktım lpg için 2.8 yazmışlar şu anda 3 lira civarı. gerçi netteki yorumlarda çok güvenilir olmuyor ortalama hizi nedir şehir ici diyor küçük bir ilçede sehir ici istanbulda.arac ısınmazise sömürür kısa mesafe 10 litre bile görür kışın lastikler etkiler yolun durumu etkiler .bu arada bende crdi kullandım fransızlar kadar cimri değil ama 1 litre oynar max. aynı sınıftaki golf
leon astra dizellerde o civar tüketiyor. b sinifi hafif fransızlar 4 litreye iniyor uzun yolda tabi .

toyota corolla d4d dizel mmt şehir içi 6 litre, şehir dışı adana istikametine 3.5 istanbul istikametine 4.2 litre:)

2009 1.4 otomatik fiestalar için şehiriçi benzinde kaç yakıyor arkadaşlar. Kullananlar var mı. ?

2009 hyundai accent era LPG bu hafta 50tl gaz ile şehir içi 160km yaptım.

hatırladığım kadarıyla bir ara çok yuksekti sonra düştü geri yükseldi hocam. 1.8 e lpg 3.5 a motorin olduğu zamanlarda vardı. linki baktım lpg için 2.8 yazmışlar şu anda 3 lira civarı. gerçi netteki yorumlarda çok güvenilir olmuyor ortalama hizi nedir şehir ici diyor küçük bir ilçede sehir ici istanbulda.arac ısınmazise sömürür kısa mesafe 10 litre bile görür kışın lastikler etkiler yolun durumu etkiler .bu arada bende crdi kullandım fransızlar kadar cimri değil ama 1 litre oynar max. aynı sınıftaki golf
leon astra dizellerde o civar tüketiyor. b sinifi hafif fransızlar 4 litreye iniyor uzun yolda tabi .
O zaman fransız arabalardan şaşmamak lazım hocam. Bunu da öğrenmiş oldum hocam :) İki üç kuruş fazla yakıyo diye arabamı satmam tabi memnunum arabamdan güvenlik açısından, genişlik açısından, performans açısından maşallah gayet iyi ama eğer bir gün arabayi değiştirirsem renodan şaşmam ;)

O zaman fransız arabalardan şaşmamak lazım hocam. Bunu da öğrenmiş oldum hocam :) İki üç kuruş fazla yakıyo diye arabamı satmam tabi memnunum arabamdan güvenlik açısından, genişlik açısından, performans açısından maşallah gayet iyi ama eğer bir gün arabayi değiştirirsem renodan şaşmam ;)
hocam fransizlarinda kaporta elektronik kısmı ve yıllar geçtikçe değer kaybı ve cabuk yipranma gibi dezavantajları var.

Ha bi de yeni aklıma geldi arkadaşlar.. benim arabada üç Otomatik ileri vites var ve hep 3'te sürüyorum. Bu da yakıt tüketimini etkiler mi? 2'de ileriye taksam ne olur ki
Aldığımdan bunların ne işe yaradığını anlamadım. İnternette karlı havalar için demiş ama karlı olmayan normal havalarda ikide sürsem yakıt tüketiminde faydası olur mu

Polo 1.4 benzinli kullanan yokmu arkadaslar benim arac sehir ici 60 kurus yakti yollar cok kotu yalniz dsg 7 ileri vites ben 2 den uce gecemiyorum uce geciyorum hemen bir cukur tak ikiye aliyo. Benzin 5.7tl. Sizce normalmi yakiti

Ha bi de yeni aklıma geldi arkadaşlar.. benim arabada üç Otomatik ileri vites var ve hep 3'te sürüyorum. Bu da yakıt tüketimini etkiler mi? 2'de ileriye taksam ne olur ki
Aldığımdan bunların ne işe yaradığını anlamadım. İnternette karlı havalar için demiş ama karlı olmayan normal havalarda ikide sürsem yakıt tüketiminde faydası olur mu

Hocam 3 ileri otomatik vites diye bir şey yok. Sizin ki 4 ileri otomatiktir.
Siz sürekli D de kullanmıyor musunuz ?
1,2,3.vitesleri yokuş yukarı ya da yokuş aşağıda kullanırsınız.
Aracınız neydi ?

arkadaşlar benizn ile lpg farkı yüzde olarak kaç olur acaba forumlarda baktım %40 diyorlar ancak lpg ile kullanırken yakılan benzin hesap ediliyor mu anlayamadım kışın lpg li olsa ciddi benzin yakımı olur yinede

1996 Mazda 323 aracımla şehir içi-dışı karışık yaklaşık 100 km / 9,8 lt lpg yakıyor. LPG yi 2.95 ten alıyorum yani kilometrede 30 kuruş gibi yakıt harcamam var. birde her ay yaklaşık 30 TL lik benzin sarfiyatı oluyor.

2017 model focus 1.6 benzinli sehir dışı ortalama 100 km ile km'de 30 kuruş, şehir içi tam facia km'de 60 kuruş falan

Geri