arduino-çizgi izleyen robot için Pil - tekerlek tavsiye

Kodla Büyü
dostlar bu arada gercekten iddiali cizgi izleyenler icin cok para dokmeye hazir kitler almaya gerek olmadigini anladimsu birkac aylik surecte. eger cizgi izleyen yapmayi dusunuyorsaniz arduino nano ve tb6612fng ikilini kullanarak delikli pertinak uzerinden baglantilarini yapabilirsiniz. belki karisik gelebilir ama inanilmaz basit. tek yapmaniz gereken lehim sonrasinda kucucuk bir canavariniz oluyor.

ki yaris bile kazanacaginiz sistem yalniz eliniz lehime yakin olmasi lazim.

1 adet nano 17 lira (f1depo)
1 adet 6x6cm delikli pertinaks 2 lira (f1depo)
2 adet disi header (40 li) 2 lira (f1depo)
1 adet erkek header (20 li) 1 lira (f1depo)
1 adet 11.v 3s 500 mah lipo 30 lira (f1depo)
ya da motorunuza gore.
1 adet 7.4v 3s 500 mah lipo 30 lira (f1depo)
1 adet tb6612fng 13 lira (f1depo)
1 adet acma kapa butonu 1 lira (f1depo)
qtr8a 37 lira (f1depo)
42*19 tekerlek 15 lira (robotzade)
sarhos teker 2 li 4 lira (robotzade)
robot sase 12 lira (beta çizgi izleyen) (robotzade)

motor haric guzel gittik. geri kalan motor icin
spark 12v 2500 rpm 2x45 90 lira (robotzade)
ya da
6v 25000 rpm mikro 22x2 44 lira
ya da
6v 250 rpm 5x2 10 lira :)
sayın hocam liste süper;bende batarya alma arifesindeydim; 18650 mi alsam li po mu alsam kararsızım...ama li po ya karar verdim birde li po için şarj cihazı önerebilirseniz uygun fiyatlı ama :) çok makbule geçecek..

Hocam lipo pillerin şarjı için hücre sayıları önemli 2 hücre veya 3 hücre oluyor genelde ona dikkat et yeter pilin kaç hücreli ise ona uygun şarj aleti alna lazım bende A3 lipo şarj aleti var şimdiye kadar sorun çıkarmadı 50 lira falan fiyatı. Şikayet edenler var pil şişti diye ama bende iki tane pil var ikisinde de sorun çıkarmadı.

sayın hocam liste süper;bende batarya alma arifesindeydim; 18650 mi alsam li po mu alsam kararsızım...ama li po ya karar verdim birde li po için şarj cihazı önerebilirseniz uygun fiyatlı ama :) çok makbule geçecek..

hocam ben imax b6 kullaniyorum kullanmadigim zaman ordan ayar cekiyorum herhangi bir sikint olmuyor. ama 18650 almistim. 3 ü öldü. Kullanmayınca bir sekilde oluyor. 2 si sony biri lg idi. 75 tl cop oldu. degmez. lipo iyidir. sanki eskiden daha pahaliydi simdi daha uygun. ve mutlaka balansli sarj cihazi alin.

bizim robotumuz bitti. bu ardumoto(klon) ile yapilan bir robot. normalde stl20 kullaniyoruz ama tekerleri eskitmemek lazim. :)

yakinda tb6612fng ve nano ile bi robot karti tasarlayacagiz. o da yakinda.

bizim robotumuz bitti. bu ardumoto(klon) ile yapilan bir robot. normalde stl20 kullaniyoruz ama tekerleri eskitmemek lazim. :)

yakinda tb6612fng ve nano ile bi robot karti tasarlayacagiz. o da yakinda.

hocam arduino nano ve uno da QTR 8 A nın sadece 6 sensörü kullanılabiliyor diye biliyorum? bunlar da A0 dan A5 e kadar 6 analog giriş yok mudur? yoksa 8 sensörü de kullanabiliyor musunuz_?

hocam arduino nano ve uno da QTR 8 A nın sadece 6 sensörü kullanılabiliyor diye biliyorum? bunlar da A0 dan A5 e kadar 6 analog giriş yok mudur? yoksa 8 sensörü de kullanabiliyor musunuz_?
Hocam yukarda bahsetmistim ali expreste robotdyn magazasinin arduino unosunda a6 ve a7 de var. Ben hem qtr 8a hem dr qtr 8rc ike sorunsuz calistiriyorum.

Hocam çalıştıramadım çizgiyi takip etmiyor, muhtemelen bir yerlerde hata yapıyorum ama daha bulamadım malesef
hocam bataryalar sağlam olsun; birde sensörleri mümkün olduğunca piste yakın tutun; yaklaşık 3 mm. olsun ; uzaklık arttınca algılama performansı çok düşüyor...birde serial.print kullanarak QTR nin konumu algılayıp algılamadığını deneyin derim...sensör sağlıklı çalışmıyor olabilir..

hocam bataryalar sağlam olsun; birde sensörleri mümkün olduğunca piste yakın tutun; yaklaşık 3 mm. olsun ; uzaklık arttınca algılama performansı çok düşüyor...birde serial.print kullanarak QTR nin konumu algılayıp algılamadığını deneyin derim...sensör sağlıklı çalışmıyor olabilir..
Cevabınız için çok teşekkür ederim hocam en kısa zamanda tekrar deneyip bilgilendiririm

daha onceden delikli pertinaks uzerine nano ve tb6612fng ile olustrabileceginiz devreden bahsetmistim. ogrencilerimle onunla ilgili kucuk bi cizgi izleyen robot yaptik. parcalar cinden geldigi icin uzun surdu. :)

cok daha hizli olabilirdi lakin tekerlekler silikon olmadigi icin arac yanliyor :)
arduino nano
tb6612fng
7805 + 2xkondansotor + switch
delikli pertinaks
2500 rpm 6v motor
1300 mah 2s lipo

IMG_20180415_150833.jpg IMG_20180415_150844.jpg

Hocam yukarda bahsetmistim ali expreste robotdyn magazasinin arduino unosunda a6 ve a7 de var. Ben hem qtr 8a hem dr qtr 8rc ike sorunsuz calistiriyorum.
Hocam Arduino uno ve Qrt 8a kullanarak çizgi izleyen yapabilir miyim?arduino uno da 6 analog pin var bağlantıları nasıl yaparım yardımcı olursanız sevinirim

daha onceden delikli pertinaks uzerine nano ve tb6612fng ile olustrabileceginiz devreden bahsetmistim. ogrencilerimle onunla ilgili kucuk bi cizgi izleyen robot yaptik. parcalar cinden geldigi icin uzun surdu. :)

cok daha hizli olabilirdi lakin tekerlekler silikon olmadigi icin arac yanliyor :)
arduino nano
tb6612fng
7805 + 2xkondansotor + switch
delikli pertinaks
2500 rpm 6v motor
1300 mah 2s lipo

Bunun kodu pid li mi yoksa normal mi hocam.

Hocam mahsuru yoksa özelden kodu paylaşma imkanı olur mu? Biz de yeni başlıyoruz da üzerinde çalışıp geliştirmek için.
Ama sizin emeğiniz. Paylaşmazsanız da sorun yok.

Hocam mahsuru yoksa özelden kodu paylaşma imkanı olur mu? Biz de yeni başlıyoruz da üzerinde çalışıp geliştirmek için.
Ama sizin emeğiniz. Paylaşmazsanız da sorun yok.
Hocam kodları istemekle hata ettim biliyorum ama pid ile ilgili önerileriniz var mi? Biz de buna benzer bir çalışma yapıyoruz da hazırladığımız kodlara sizin pid ile ilgili önerilerinizi de eklemek faydalı olabilir.

Hocam kodları istemekle hata ettim biliyorum ama pid ile ilgili önerileriniz var mi? Biz de buna benzer bir çalışma yapıyoruz da hazırladığımız kodlara sizin pid ile ilgili önerilerinizi de eklemek faydalı olabilir.

estagfurullah hocam olur mu oyle bir sey. pid konusunda cok faydali yazi. tavsiyem. ilk once saseyi olusturun. motor surucu motorlari baglantilari yapin ve kontrol edin.
daha sonra ileri geri sag ve sol icin fonksiyonlar olusturun. gerisi qtra kalibre edilmesi ve pid ile hata kontrolu yapilmasi. ona gore ayar veriyorsunuz hiziniza yonunuze.

http://aemreceyhan.blogspot.com.tr/p/blog-page.html

bu konuyla ilgili bir de serzenişim olacak;her sene yapılan bu robot yarışları da bi yerde parası-maddi gücü olan okulların gövde gösterisine dönüşüyor...çok maliyetli olaylar ve standart yok...kimi okul en fazla 400 liralık bi araçla katıalbiliyorken kimisi robota 2000 lira harcayabiliyor...
bu da eşit koşullarda mücadeleyi bozuyor..
bence kesinlikle parçalarla - tekerleklerle ilgili bir standart oluşturulmalı ve her okulun stanrdatlara uyup uymadığı çok sıkı denetlenmeli hatta paraçalrı bizzate meb temin etmeli
hocam herkez zaten genelde aynı malzemeleri kullanıyor gidip kimse maxon motor takmıyor. bütün iş kp kd hesaplaması yani kod.... biz yıllardır cogu yarışmaya katılıyoruz ve o bahsettiğiniz okulları elediğimizde oldu... tek mesele ordaki pisti okulda yaptırıp kullanmak :)

Arkadaşlar;elimde 1 numaralı motorlardan var pololu nun 250 RPM lik motorları ama bu motorlara uygun silikon;iyi yol tutan tekerlekler almak istiyorum ;birde tekerlek tek başına yeterli olmuyor sanıyorum içerisine bir de rulman gibi bir aparat kullanıyorlar; bazılarında rulman olmuyor; tekerlekler 3mm. çapında diye geçiyor sanırım...hangi türden tekerlekler işimi görür?

Tekerlekle iç rulmanı ayrı ayrı mı satılıyor?_ yoksa tekerlekle birlikte mi satılıyor?

Birde 2 numaralı resimde ki gövde deki motorları sabitleyen aparatlar ne diye geçiyor? Gövdeyle birlikte verilir mi? ayrıca mı satın almalıyım?
Untitled-1.png

Geri