Arduino hc-06 bluetooth modülü isim değiştirme nasıl yapılır?

Kodla Büyü

defall

Aktif Üye
Merhaba arkadaşlar,
Bu konu ile ilgili Türkçe İngilizce onlarca site dolaştım, videolar izledim fakat isim (ve şifre) değiştirmeye gerçekleştiremedim.
Sitelerde gördüğümüz gibi %100 çözüm , kesin çözüm :D gibi bir öneriniz varsa yardımcı olur musunuz?
Devrede bir problem olduğunu sanmıyorum AT komutlarında olabilir mi bilemedim...

Bir USB-Seri dönüştürücü programlayıcı kartı (örneğin FTDI) kullanarak kartlara komut göndererek modüllerin ismini, baud rate’ini ve eşleşme için kullanılacak şifrelerini değiştirebilirsiniz
verdiğiniz linkte üstteki gibi bir açıklama vardı. USB seri dönüştürücü kart olmadan arduino kullanarak yapmak istiyorsanız az önce bulduğum bu öneriyi kullanabilirsiniz. Ben sonunda muradıma erdim :)
http://www.instructables.com/id/HC-06-Slave-Module-Changing-NAME-Without-Use-Monit/

Son düzenleme:
bende işe yaramadı hocam
kodları arduinoya yükledim
const int LED =13; // set Led indicator (pin nbr)
const int BTPWR=12; // set Power (pin nbr)
char nomeBT[13]="HC - 08"; // set Char " new Name & numbers of caracters of this new name [13] "
char pin[5]="0007";

void setup(){
pinMode(LED, OUTPUT); // set LED Output
pinMode(BTPWR, OUTPUT); // set LED Power Output

digitalWrite(LED, LOW);
digitalWrite(BTPWR, HIGH);

Serial.begin(9600); // SET Baud Rate Speed
Serial.print("AT"); // SET Module to " Program Mode "
delay(1000);
Serial.print("AT+NAME"); // SET Module to " Program New Name "
Serial.print("HC - 08"); // SET " New Name "
Serial.print("\r\n");
delay(1000);

Serial.print("AT+BAUD:"); // SET Baud SPEED "to Comm with Module "
Serial.print("9600"); // SET Baud SPEED
Serial.print("\r\n");
delay(1000);

Serial.print("AT+PIN"); // SET MOdule to " new Password "
Serial.print("0007"); // SET " Password " default = ( 1234 )
Serial.print("\r\n");
delay(1000);
digitalWrite(LED, HIGH); // all Job is DONE Congrats ! visit : www.bikemanuelcesar.com !
}
void loop(){
}
rx-tx
tx-rx
5volt 12 numaralı pin
gnd ngd bağladım
reset tuşuna basıp çalıştırdım. hatta seri portta değerler yazıyor ama isim şifre deişmiyor.

Hocam ben ilk önce arduino ya boş kod attım.
Sonra bağlantıları yaptım.
Arduinoyunun reset tuşuna basılı tuttum (birkaç kez).
Sonra kodu yükledim.
PC de bluetooth aygıtlarını arattığım zaman kodlarda tanımlanan HC - 08 ismi çıktı.
Farklı bir isim verdiğimde biraz bekledikten sonra o ismi de gördüm.
Yalnız şifreyi değiştiremedim...Kodlarda bir hata mı var, kontrol edebildiniz mi?

Hocam ben ilk önce arduino ya boş kod attım.
Sonra bağlantıları yaptım.
Arduinoyunun reset tuşuna basılı tuttum (birkaç kez).
Sonra kodu yükledim.

hocam bunu ben de aynı şekilde yaptım

PC de bluetooth aygıtlarını arattığım zaman kodlarda tanımlanan HC - 08 ismi çıktı.
Farklı bir isim verdiğimde biraz bekledikten sonra o ismi de gördüm.

telefondan bluetotth cihazlarının hepsini kaldırdım tekrar taradım ancak eski ismiyle görünüyor.

Yalnız şifreyi değiştiremedim...Kodlarda bir hata mı var, kontrol edebildiniz mi?
daha önce bende adını bir defa değiştirmiştim ama artık değişmiyor. şifre ise bende de değişmedi.
kodlarda hata görünmüyor seri monitöre komutları yazıyor ama işlemiyor.

Sevgili arkadaşlar Arduinoya kod atarken mutlaka 0. ve 1. pinlerdeki bluetootha olan bağlantıyı kesmeniz gerekir.

Son düzenleme:
unoda kodu yükleyip bilgisayar ile bağlantısını kesmelisiniz. İlk çalıştırmada bluetooth butonuna basılı tutarasanız set moduna girer ve çalışır. Megada ise 3 seri porttan birini kullanmalısınız bluetooth için.

evde elektronik videolarını izle orada ayrıntılı izah etmiş. faydalı olur size

Geri