arduino ile temel işlemler 3. madde çözüldü.

Kodla Büyü

alp mir

Site Gezgini
Herkese hayırlı geceler.

Arduino ile proje yaparken karşılaştığım bazı temel problemlere çözüm arıyorum.

1. Arduino ile bilgisayarın haberleşmesi veya bilgisayarın arduino ile haberleşmesini

2. Pil değişiminde veya elektrik kesintisinde arduinonun kaldığı yerden devam etmemesi

3. Butona basınca arduinonun yaptığı işi değiştirmesi ama anında mbot daki gib. A tuşuna basınca çizgi izleyen robot, B tuşuna basınca engelden kaçan robot gibi.

Bu temel 3 işlem hemen hemen bütün arduino projelerinde karşıma çıktı. İnternette yeterince kaynak yok. Herkes aynı şeylerden bahsediyor. Özellikle sergi ve projelerde lcd ekranlar yerine bilgisayar ekranında sonuçları yazdırmak veya simulasyon yapmak daha dikkat çekici oluyor(1). Bir oyun yaptığınızda yüksek skoru pil değiştirdiğinizde veya elektrik kesildiğinde kaybediyorsunuz(2). Ve yaptığınız projenin çok fonksiyonlu olmasını istiyorsunuz. Engelden kaçan araba masadan da düşmesin ve çizgi de izlesin veya mesafe ölçsün ama anında kodlar kontrol edilerek değil(3).

1. Madde tamam. Halloldu. 2 ve 3 araştırma aşamasında. Onları da yapınca paylaşırım inşallah.

bilgisayar ile arduinoyu haberleştirmek için processing kullandım. herhangibir programlama dili de kullanılabilir. devre şeması ve kodlar aşağıda. tekrar herkese hayırlı geceler.

alver.rar arduinoya yüklenecek program. alver_.rar processing programı
uygulamanın videosunu medya bölümüne ekledim.

Ekli dosyalar

• ardTOpro.jpg
    ardTOpro.jpg
    188.4 KB · Görüntüleme: 142
  • alver.rar
    922 bayt · Görüntüleme: 62
  • alver_.rar
    1.6 KB · Görüntüleme: 42
arkadaşlar arduino da ne zaman bir işlem yapmak için devre oluştursam eski kodların devresi çalışıyor takar takmaz ışıklar yanmaya başlıyor falan bunu nasıl iptal ediyoruz

Herkese hayırlı geceler.

1. Arduino ile bilgisayarın haberleşmesi veya bilgisayarın arduino ile haberleşmesini

2. Pil değişiminde veya elektrik kesintisinde arduinonun kaldığı yerden devam etmemesi

...

ikinci soruyu ben de merak ediyorum.

Herkese hayırlı günler.

Amacım sergilerde ziyaretçilerin katılabileceği uygulamalar yapmak. rekor kırıp ismini yazan ziyaretçi sergi sonunda tekrar gelip rekorunun kırılıp kırılmadığına baksın ve bir rekabet oluşsun. sergi sonunda son rekor sahibine hediye verilebilir. Ayrıca kaç kişinin oynadığı bilgisi de arduinoya kaydedilerek istatistiksel bir veri elde edilmiş olur.

Bu sorunu EEPROM kütüphanesi ile çözdüm. Arduino uno 1024 byte kalıcı hafızaya sahip. Verileri buraya kaydedebiliyoruz. Yaklaşık 100.000 defa kayıt yapılabiliyormuş. Bir oyunun rekor değerini ve rekoru yapan kişinin 3 harflik ismini arduino unoya kayıt ediyorum. Şu anda oyun yok. Onun yerine random fonksiyonunu kullanarak rastgele sayı üretiyorum. Sergilenebilecek tam bir uygulamayı yılbaşına kadar yapmayı hedefliyorum inşallah.
img002.jpg

devre şeması
eeprom-01.jpg

videonun linki
https://www.bilgisayarbilisim.net/media/eeprom.1208/
kod

Ekli dosyalar

• eeprom.rar
    1.7 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:
Hayırlı günler, bir arduino projesine faklı görevler yüklemek için 3 fonksiyonlu bir araba yaptım. uzaktan kumanda ile geçiş yapabiliyorum. 1 araba 3 fonksiyon 1 uzaktan kumandalı araba 2 çizgi izleyen araba ve 3 engelden kaçan araba. 3 adet programı fonksiyon olarak yazdım. böylece elimde 3 adet fonksiyon oldu. kumandadan bir butona basıldığında istediğim buton ise return ile fonksiyonu sonlandırıp, program akışını uygun olan fonksiyona yönlendirdim. delay() komutları olduğunda arduino çalışmadığından delay() fonksiyonunu kısa tutup, tekrar sayısını arttırdım.
delay(500) ifadesi ile 500 defa çalışan delay(1) hemen hemen aynı işi yapıyor.

for(int i=0;i<=500;i++){
delay(1);
}
uygulamanın videosu.
2 tekerli, 1 ultrasonik mesafe sensörü, 2 kızılötesi sensör, 1 motor sürücü, 1 kızılötesi alıcı ve kumandası ile yaptığım arabanın kodlarımı paylaşıyorum.
20201016_104608.jpg

arabanın yapım aşamları ve devre şeması medyada attığım videoda var

Ekli dosyalar

• ucubirarada_son.rar
    1.9 KB · Görüntüleme: 10
Geri