BTRÖ'ye Başka Okulda Ders Vermeyen İller - İlçeler

Kodla Büyü

mavi85

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar Balıkesir ilimizde il mem müdürü tarafından bu sene tüm btrlere diğer okullardaki derslere de görevlendirilerek 15 saat maaş karşılığı doldurma talimatı verilmiş. İlçederdeki şube müdürleri de bu talimatı yerine getiriyor. Bilişim Öğretmenleri olarak 3-4 farklı köy okuluna gitmek zorunda kalıyoruz ders sayısı az olduğu için. Biçok tek şubeli köy okulunda 4 saat ders var(5ler ve 6lar) ve bilişimci yok. Bu sene yine köylere görevlendirildik. Köylere servis ile ulaşım yok. İlçemizdeki şube müdürümüze diğer illerde farklı uygulama yapanlar var, BTR olan bilişimcilere başka okulda ders vermeyenler var dedik. O da il mem müdürü tüm BTRlere maaş karşılığı doldurulması talimatını verdi dedi. Bi de ek dersin bakanlık mevzuatı, BTR yazısının ise yönetmelik olduğunu, bu yüzden bakanlık mevzuatının daha üstün olduğunu söyledi. Sizin şube müdürleri nasıl yaklaşıyor BTR olayına bilmiyorum. Bazı illerde BTR öğretmenine başka okullarda ders verilmiyor forumdaki yazışmalardan anladığım kadarıyla. Bu illerde yaşayan arkadaşlar açıklayabilir mi sizin il müdürleriniz ve şube müdürleriniz BTRye başka okulda ders verilemez kararını ve yorumunu nasıl çıkarıyor? Farklı uygulamalar var ise sizce hangi ilin yaptığı doğru?

Son düzenleme:
btr almayın o zaman hocam herkes işini bilirken bizim branşa bunu reva görüyorlarsa maaş karşılığını doldurun, evde de zeytinyağlı yaprak sarma sarıp yemeksepeti.com dan aylık 30bin TL 3 bin tl masraf karşılığı kazanın. (ne varsa ticarette var gerisi boş )

Moderatör tarafında düzenlendi:
Varsay ki formatör oldun
Varsay ki okulunda dersine girdin çıktın
Varsay ki köye başka okula görevlendirdiler
Varsay ki gitmedin... Ne p..k yiyecekler. Cuma akşamı napacan ili ilçeyi.. Hocam uyanık müdürler iki saat ders gösterip liselerde formatör dilenmiyo okullardan. Önce bu hocalarımdan başlarlar heralde senin dediğin gibi olsa. Bizim yazılar net ve açık btr namına.
Bazı şeyler gönüllük esasına dayanır benim cuma günümü boşaltmadılar istemediğim sınıfı vermediler diye ne rapor alan hocalar gördüm
Müdür oturup yeniden ders pro yaptı

Varsay ki formatör oldun
Varsay ki okulunda dersine girdin çıktın
Varsay ki köye başka okula görevlendirdiler
Varsay ki gitmedin... Ne p..k yiyecekler. Cuma akşamı napacan ili ilçeyi.. Hocam uyanık müdürler iki saat ders gösterip liselerde formatör dilenmiyo okullardan. Önce bu hocalarımdan başlarlar heralde senin dediğin gibi olsa. Bizim yazılar net ve açık btr namına.
Bazı şeyler gönüllük esasına dayanır benim cuma günümü boşaltmadılar istemediğim sınıfı vermediler diye ne rapor alan hocalar gördüm
Müdür oturup yeniden ders pro yaptı
Hocam maalesef sürgüne verme gibi cezalar uygulayabiliyo müfettişler asli görevini yapmamaktan. Kalıcı çözüm başka okula ders görevi verilmemesi, eğer mevzuat kapsamında ise. Ama onu da bazı iller yapıyor bazı iller yapmıyor. Balıkesir ili neden maaş karşılığı yapıyor, yapmayan iller neden yapmıyor merak ediyorum. Büyük okullardaki arkadaşlar tek okula gittikleri için problem yok, ama köy okullarındaki bazı arkadaşlar 3 köye ve BTR ile 4 okula görevlendirilecek. Ders 4 saat köylerde. Tek şubeli genelde. Maaş karşılığı anca 3-4 köy ile doluyor.

Son düzenleme:
Hocam maalesef sürgüne verme gibi cezalar uygulayabiliyo müfettişler asli görevini yapmamaktan. Kalıcı çözüm başka okula ders görevi verilmemesi, eğer mevzuat kapsamında ise. Ama onu da bazı iller yapıyor bazı iller yapmıyor. Balıkesir ili neden maaş karşılığı yapıyor, yapmayan iller neden yapmıyor merak ediyorum. Büyük okullardaki arkadaşlar tek okula gittikleri için problem yok, ama köy okullarındaki bazı arkadaşlar 3 köye ve BTR ile 4 okula görevlendirilecek. Ders 4 saat köylerde. Tek şube hepsi. Maaş karşılığı anca 3-4 köy ile doluyor.
Ah bu Balıkesir yok mu ..

Ağrı ilinde de durum beter. Öğretmen açığı çok dersler kalıyor diye BTR başvurusunu bilerek geciktiriyorlar.

Bu iş yeni moda oldu, eski yazıda başka okulda görevlendirelemez diye net şekilde yazıyordu. Yeni yazıda yazmıyor, ne yazık ki bu şekilde yorumlanıyor, 15 saat doldurulmak isteniyor.

kocaelide de yapıldı bir ara. norm kadro ve ekders yönetmeliği dayanak alınarak siz dediler 15+6 olmak üzere 21 saat derse gireceksiniz. ondan sonra isteyen formatör olabilir dendi. çoğu okulda formatör kalmamıştı :) müdürler formatör arıyordu. şuan durum nedir bilmiyorum açıkcası

Hocam ders ihtiyacı varsa girersin kalan zamanda da btr ile doldurursun ama 3,4 saat ders için de köye gönderilmez ki bunun btr ile alakası yok.3 ,4 saatlik derse kadrosu orda olan öğretmen kendine alıyor zaten.KAdrosu merkezde olan öğretmen 3,4 saat ders için köye gönderilmez bunun btr ile alakası yok zaten.

Arkadaşlar Balıkesir ilimizde il mem müdürü tarafından bu sene tüm btrlere diğer okullardaki derslere de görevlendirilerek 15 saat maaş karşılığı doldurma talimatı verilmiş. İlçederdeki şube müdürleri de bu talimatı yerine getiriyor. Bilişim Öğretmenleri olarak 3-4 farklı köy okuluna gitmek zorunda kalıyoruz ders sayısı az olduğu için. Biçok tek şubeli köy okulunda 4 saat ders var(5ler ve 6lar) ve bilişimci yok. Bu sene yine köylere görevlendirildik. Köylere servis ile ulaşım yok. İlçemizdeki şube müdürümüze diğer illerde farklı uygulama yapanlar var, bilişimcilere başka okulda ders vermeyenler var dedik. O da il mem müdürü tüm BTRlere maaş karşılığı doldurulması talimatını verdi dedi. Bi de ek dersin bakanlık mevzuatı, BTR yazısının ise yönetmelik olduğunu, bu yüzden bakanlık mevzuatının daha üstün olduğunu söyledi. Sizin şube müdürleri nasıl yaklaşıyor BTR olayına bilmiyorum. Bazı illerde BTR öğretmenine başka okullarda ders verilmiyor forumdaki yazışmalardan anladığım kadarıyla. Bu illerde yaşayan arkadaşlar açıklayabilir mi sizin il müdürleriniz ve şube müdürleriniz BTRye başka okulda ders verilemez kararını ve yorumunu nasıl çıkarıyor? Farklı uygulamalar var ise sizce hangi ilin yaptığı doğru?

Hocam ders ihtiyacı varsa girersin kalan zamanda da btr ile doldurursun ama 3,4 saat ders için de köye gönderilmez ki bunun btr ile alakası yok.3 ,4 saatlik derse kadrosu orda olan öğretmen kendine alıyor zaten.KAdrosu merkezde olan öğretmen 3,4 saat ders için köye gönderilmez bunun btr ile alakası yok zaten.
Hocam maaş karşılığı diye gönderiyolar 4 saat ders olan köylere

Bak bak bak nelerde biliyormuş şube müdürü, "bakanlık mevzuatı, yönetmelikten üstünmüş",
o yönetmeliklerin amacı zaten "her şey kanunda yazmaz yönetmelik çıkaralım da her şey anlaşılır olsun" diye değil midir?,

ama malesef yapacak bişeyiniz yok arkadaşlar,
memleket ben dedim oldu memleketine dönmüş,
malesef ki yapılacak tek şey yetkili sendikanın başkanına ulaşıp,
onun aracılığı ile il MEM müdürüne derdinizi anlatıp ikna etmek,
emin olun işe yarayacaktır, yada öyle temenni ediyorum,
maruz kaldığım 2 aleni haksızlığı ben bu şekilde çözmüştüm,
malesef ki bireysel olarak doğruyu hakkı söylesenizde bir kıymeti yok.

Mersin'de de aynı problem var, 21 saate kadar ders görevlendirmesi yapılıyor, bu konuda mutlaka görüş yazısı istenmeli ve bu tartışma bitmeli.

Hocam maalesef sürgüne verme gibi cezalar uygulayabiliyo müfettişler asli görevini yapmamaktan. Kalıcı çözüm başka okula ders görevi verilmemesi, eğer mevzuat kapsamında ise. Ama onu da bazı iller yapıyor bazı iller yapmıyor. Balıkesir ili neden maaş karşılığı yapıyor, yapmayan iller neden yapmıyor merak ediyorum. Büyük okullardaki arkadaşlar tek okula gittikleri için problem yok, ama köy okullarındaki bazı arkadaşlar 3 köye ve BTR ile 4 okula görevlendirilecek. Ders 4 saat köylerde. Tek şubeli genelde. Maaş karşılığı anca 3-4 köy ile doluyor.
hocam 4 okula giden öğretmenden ne hayır gelir ailesine nede gittiği okullara bunu o kadar fazla yere görevlendiren yönetici kişisi düşünemiyorsa %100 art niyetlidir.

Yerinizde olsam 3,4 okula görevlendirilen arkadaşlar; birlik olur dava açardım. Madem köylere filan görevlendiriyorlar bir zahmet yolluk yovmiye ödeyecekler. Dava sonucu olumlu çıkarsa bakın bakalım bir daha uzak yerlere görevlendirme yapıyorlar mı.

Bak bak bak nelerde biliyormuş şube müdürü, "bakanlık mevzuatı, yönetmelikten üstünmüş",
o yönetmeliklerin amacı zaten "her şey kanunda yazmaz yönetmelik çıkaralım da her şey anlaşılır olsun" diye değil midir?,

ama malesef yapacak bişeyiniz yok arkadaşlar,
memleket ben dedim oldu memleketine dönmüş,
malesef ki yapılacak tek şey yetkili sendikanın başkanına ulaşıp,
onun aracılığı ile il MEM müdürüne derdinizi anlatıp ikna etmek,
emin olun işe yarayacaktır, yada öyle temenni ediyorum,
maruz kaldığım 2 aleni haksızlığı ben bu şekilde çözmüştüm,
malesef ki bireysel olarak doğruyu hakkı söylesenizde bir kıymeti yok.
Hocam bi arkadaşımız balıkesirde sendika başkanı ile görüşmüş. Sendika başkanı demiş ki "öğretmenin görevi önce derstir, btr ikinci plandadır. Balıkesirin yaptığı doğru, diğer iller yönetmeliği doğru uygulamıyor'" demiş. Balıkesir ilinin uygulaması doğruymuş. O zaman btrö'leri maaş karşılığı diğer okullara göndermeyen iller devleti zarara mı uğratıyor?

Son düzenleme:
Hocam bi arkadaşımız balıkesirde sendika başkanı ile görüşmüş. Sendika başkanı demiş ki "öğretmenin görevi önce derstir, btr ikinci plandadır. Balıkesirin yaptığı doğru, diğer iller yönetmeliği doğru uygulamıyor'" demiş. Balıkesir ilinin uygulaması doğruymuş. O zaman btrö'leri maaş karşılığı diğer okullara göndermeyen iller devleti zarara mı uğratıyor?
basın istifayı o zaman sendikaya hocam,
mümkünse organize olun bir kaç kişi bu işi yapın,
benim hakkımı savunamıyorsan ne işe yarıyorsun sen,
benim artık midem bulanıyor bu haberleri okuyunca.

Yerinizde olsam 3,4 okula görevlendirilen arkadaşlar; birlik olur dava açardım. Madem köylere filan görevlendiriyorlar bir zahmet yolluk yovmiye ödeyecekler. Dava sonucu olumlu çıkarsa bakın bakalım bir daha uzak yerlere görevlendirme yapıyorlar mı.
kesinlikle yolluk ve yevmiyenizi yapmalarını isteyin.

Denetçiler sahaya indi ineli çook şey değişti desenize
denetçiler sahadaykende çalışıyordum o zamanlarda kendi okulumda 6 saat ders- bazen 4 saat - bazen yoktu- bazen 16 saat + formatördüm kimsede bir sorun etmiyordu
bu moda yeni başladı birileri bunu hata veya kusur sanıyor ama o birileri başka yerden yiyecek naneyi zamanı gelince çünkü
bu formatörlük uygulaması yeni çıkmadı sadece işin içine sulandıranlar ve de kaprisli idarecikler (istisnalar hariç) girince bu hallere geldi malesef sınavla yönetici atanmayacağını şiddetle savunuyorum bu yüzden. sınavla gelen herşeyi bildiğini sanıp ilk olarak öğretmenlerle uğraşıp huzur bozuyorlar ortalığı toz duman edip aslında müdürün de ayağını kaydırıyorlar amaçları zaten o (istisnalar hariç)

Boşver hocam 5-6 senedir almıyoruz neremiz eksiliyo. 22 saat derse girdikten sonra yok klima çalışmıyo yok outlok açılmıyo yok kamera yok dys uğraşılmaz be ya. Her gittiğim okulda lab kavgası yapmaktan da usandım artık. Tahtayı açıp dersimi yapıp çıkıyorum. İdeallerimizi öldüren herkesi de canu yürekten kutluyorum.

Belediye sınırı dışında yolluk, hakkı doğar, ayrıca ulaşım olmayan okula kendi arabamla gitmek zorunda değilim, bir okuldan diğerine ulaşım için makul bir süre olmalı (öğle yemeği dahil). Anlaşılan oraya Eğitim Sen güneşi vurmamış.

Diğer okullara görevlendirmeler kaymakamlık oluru ile mi oluyor? Valinin BTR görevlendirmesini "yok" mu sayıyorlar.

Forumda "birden fazla görevlendirme yapılamaz" diye birşey okumuştum.

Öğretmenin asli görevi "ders" ise Müd. ve yardımcıları da 21 saati tamamlasınlar.

O sendikadan istifa edin bence..

• Beğen
Tepkiler: mse
BTR ye kadro isteyen arkadaşlar bu yazılanları iyi okusun lütfen.
Ders herşeydir arkadaşlar, dersiniz yoksa normunuz yok; bir nevi sizde yoksunuz.
Bu arada okullarda 15 saat ders olsa birçok kişi BTR istemez zaten. Mevcudu 1000 i aşan okullarda bile ders çıkmıyor malesef, ingilizce dil sınıfları aşkına...

denetçiler sahadaykende çalışıyordum o zamanlarda kendi okulumda 6 saat ders- bazen 4 saat - bazen yoktu- bazen 16 saat + formatördüm kimsede bir sorun etmiyordu
bu moda yeni başladı birileri bunu hata veya kusur sanıyor ama o birileri başka yerden yiyecek naneyi zamanı gelince çünkü
bu formatörlük uygulaması yeni çıkmadı sadece işin içine sulandıranlar ve de kaprisli idarecikler (istisnalar hariç) girince bu hallere geldi malesef sınavla yönetici atanmayacağını şiddetle savunuyorum bu yüzden. sınavla gelen herşeyi bildiğini sanıp ilk olarak öğretmenlerle uğraşıp huzur bozuyorlar ortalığı toz duman edip aslında müdürün de ayağını kaydırıyorlar amaçları zaten o (istisnalar hariç)
Hocam 2015 btr yazısından sonra başladı Balıkesir'de de diğer okullara gönderme durumu. 2015te BTR yönetmeliğine "Mevzuatı gereği yürütmek zorunda oldukları ders görevini yerine getirdikten sonra kalan zamanlarda BTR görevini yerine getirir" maddesi eklendi. O yıldan sonra BTRÖleri diğer okullara göndererek 15-21 saate tamamlama başlattı bazı iller. 2012 BTR yönetmeliğinde böyle bi husus yoktu. 2015e kadar diger okula göndermiyorlardı. Şube müdürleri de ilçedeki tüm okulların ders yükünü paylaştırıyor BTR olsak bile bu 2015 yazısına göre. Bi de Balıkesir'de diğer çok sayıda ana branşa BTR kursu verildi ve aldığı BTR sertifikası ile BTRÖ oldular. Matematikçi, Fenci BTRÖ olup diğer okula gitmek istemeyince il mem müdürü bu durumdan rahatsız olmuş ve tüm BTRÖler 15 saat doldursun demiş. Ana branşlar bir okula daha gitse 15 saati dolduruyor. Ama bilişimcilerin 15 saati geçmesi için 3-4 köy okuluna gitmesi gerekiyor ve gönderiyorlar da.

Son düzenleme:
Geri