Arduino-Mblock-Led Parlaklık Sorunu

Kodla Büyü

subversaa

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba,
Arduino-Mblock acemisi sayılırım.
Yürüyen ışık uygulaması deniyorum.

4-5-6-7 pinlerde ledler var. Mblock bloklarını; uzunca "4 yüksek-bekle-4 düşük,5 yüksek-bekle-5 düşük,6 yüksek" diye tek tek yazınca led parlaklıkları eşit bir şekilde ve kusursuz oluyor.

Ancak, kod bloklarını döngü kullanmak için ekte görüldüğü gibi yapınca sadece 1. led yüksek yanıp sönüyor, diğerleri düşük ışıkla yanıp sönüyor.

Ledler değiştirildi, pinler değiştirildi, dirençli ve dirençsiz denendi.

LED'lerin (-) bacağı, breadboardun (-) paralel uzun şeridinde ve 1 adet jumper kablo ile gnd'ye bağlı.
(+) bacaklar ise ilgili pin'lere bağlı.

Ne olabilir acaba gözden kaçırdığım?

Ekli dosyalar

• IMG_20191205_153042.jpg
    IMG_20191205_153042.jpg
    188.2 KB · Görüntüleme: 133
Sırayla yakıp sonra sırayla söndürmek istiyorsunuz herhalde hocam. Ekte verdiğiniz kodda ilk döngüde önce yakıp 0.1saniye sonra söndürüyorsunuz, bu nedenle ışık tam yanmadan sönüyor, hata olarak bahsettiğiniz durum bundan kaynaklanıyor olabilir

Evet yürüyen ışık diye geçen sırayla ledler yanıp sönecek, sona gelince geriye doğru yanıp sönecek.

0.3 saniye ve 0.5 saniye bekleyerek de denendi. Hatta şöyle de denendi;

4 KERE TEKRARLA
{
yüksek
0.5 bekle
düşük
0.5 bekle
}
Ama bu döngüde bile sadece 1. led yüksek ışık sonraki ledler düşük ışık verdi. Dijital pinlerin yanında ~ işareti olanlar var bunların çalışma mantığı farklı olabilir mi diye farklı pinler ile denendi yine bana hüsran oldu. Bir tek elle "4yüksek sonra 4düşük-5yüksek" diye tek tek yazınca başarabildim.

ikinci döngüdeki -1 arttır bloğunu döngü başına koyun. ilk döngü bitince değişken 8 değerini alıp ikinci döngüye geçiyor. hata burada olabilir.
yine ikinci döngüde önce yüksek sonra düşük bloğunu kullanmak daha mantıklı olabilir.

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba,
Arduino-Mblock acemisi sayılırım.
Yürüyen ışık uygulaması deniyorum.

4-5-6-7 pinlerde ledler var. Mblock bloklarını; uzunca "4 yüksek-bekle-4 düşük,5 yüksek-bekle-5 düşük,6 yüksek" diye tek tek yazınca led parlaklıkları eşit bir şekilde ve kusursuz oluyor.

Ancak, kod bloklarını döngü kullanmak için ekte görüldüğü gibi yapınca sadece 1. led yüksek yanıp sönüyor, diğerleri düşük ışıkla yanıp sönüyor.

Ledler değiştirildi, pinler değiştirildi, dirençli ve dirençsiz denendi.

LED'lerin (-) bacağı, breadboardun (-) paralel uzun şeridinde ve 1 adet jumper kablo ile gnd'ye bağlı.
(+) bacaklar ise ilgili pin'lere bağlı.

Ne olabilir acaba gözden kaçırdığım?
hocam hangi ledlerin yanacağını değişkene atarak yaparsanız değişkenin türü double olacaktır. dijital çıkış pinleri integer olmazsa ledler tam yanmayacaktır.
bu durumun önüne geçmek için interaktif modda çalıştırabilirsiniz. o zaman ledler söznük yanmayacaktır.

Ekli dosyalar

• 1.PNG
    1.PNG
    27.3 KB · Görüntüleme: 82
@arduino buna dikkat edip deneyeceğim hocam. Mblockta değişken türü dikkatimi çekmedi, sadece i harfi ile bir degisken tanımlayıp, ilk pin numarası olan 4 değerini verdim en başta. Blok ile yapıp kod kısmında el ile müdahale ederim yine olmazsa. Fakat şu da var değişken türü belirlemeden yapınca da hep ilk pin yüksek yandı diğerleri sönük yanmıştı.

@k45abalı bunları da denedim hocam malesef.

Ya ilk pin haricinde olan sonraki pinlerden düşük akım geçiyor ya da döngü içinde bilemedigim bir incelik var.

ışık yakalama oyunu yapıyorum...30 rgb led seri bağladım...değişken kullanarak kodladım fakat bir sıkıntı var...led lerin parlaklığı çok az...
bir kere gelmişti hepsi çok güzel yanıyordu şimdi yine gitti çok sönük yanıp sönüyor...neden kaynaklı acaba koddan değil onu anladım ama......

ışık yakalama oyunu yapıyorum...30 rgb led seri bağladım...değişken kullanarak kodladım fakat bir sıkıntı var...led lerin parlaklığı çok az...
bir kere gelmişti hepsi çok güzel yanıyordu şimdi yine gitti çok sönük yanıp sönüyor...neden kaynaklı acaba koddan değil onu anladım ama......
Arduino un 5v una bağlı degilmi hocam 😊
Lm2596 alın 5v a ayarlayıp beslemesini yapın şerit LED üzerinde ledlerin yanındaki drenclere bakın gerekli ise bir 300ohm direnç bağlayın arduinonun gnd sini de ortak bağlayın. Tabi bunlar 5v Luk Ledler için dir. 12v Ledler için 12v bağlamanız gerekir.
Ledler ile ilgili problemlerin genel sebebi şudur. Voltaj yeterlidir fakat akım yetersizdir.

Arduino un 5v una bağlı degilmi hocam 😊
Lm2596 alın 5v a ayarlayıp beslemesini yapın şerit LED üzerinde ledlerin yanındaki drenclere bakın gerekli ise bir 300ohm direnç bağlayın arduinonun gnd sini de ortak bağlayın. Tabi bunlar 5v Luk Ledler için dir. 12v Ledler için 12v bağlamanız gerekir.
Ledler ile ilgili problemlerin genel sebebi şudur. Voltaj yeterlidir fakat akım yetersizdir.
tabiki hocam 5v bağlı,benim sıkıntım rgb nin kırmızı yeşil ayağı ve 5v ayağı seri bağlı....mavi ayak tek tek pinlere takıldı,değişken kullanarak kodlama yaparsam ışık şiddeti düşüyor fakat tek tek ledleri yakıp söndürürsem ışık şiddeti gayet iyi....o kısmı anlamadım...

Hocam 5v pininin akımı yetmiyor. Dediğim gibi voltaj regülatörü ile harici beslemeniz gerekli

tabiki hocam 5v bağlı,benim sıkıntım rgb nin kırmızı yeşil ayağı ve 5v ayağı seri bağlı....mavi ayak tek tek pinlere takıldı,değişken kullanarak kodlama yaparsam ışık şiddeti düşüyor fakat tek tek ledleri yakıp söndürürsem ışık şiddeti gayet iyi....o kısmı anlamadım...
Mblock ile mi yapıyorsunuz? Eğer mblock ile yapıyorsanız döngü de ilk led canlı yanar sonrası zayıf yanar.

Çözümü ise şu; ledin bağlı olduğu pinlerin hepsini Arduino Programı bloğundan hemen sonra manuel olarak düşük konuma alın.

Bende çok cebelleştim kara şimşek devresi kurup döngü ile çalıştırana kadar.

Mblock ilk led bağlı pini OUTPUT yapıyor sonrakiler OUTPUT olmadığı için çok zayıf yanıyor. Ekteki gibi ayarlayın.

Ekli dosyalar

• images (13).jpeg
    images (13).jpeg
    47.4 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:
Mblock ile mi yapıyorsunuz? Eğer mblock ile yapıyorsanız döngü de ilk led canlı yanar sonrası zayıf yanar.

Çözümü ise şu; ledin bağlı olduğu pinlerin hepsini Arduino Programı bloğundan hemen sonra manuel olarak düşük konuma alın.

Bende çok cebelleştim kara şimşek devresi kurup döngü ile çalıştırana kadar.

Mblock ilk led bağlı pini OUTPUT yapıyor sonrakiler OUTPUT olmadığı için çok zayıf yanıyor. Ekteki gibi ayarlayın.
ayyy çok teşekkür ederim hocam...çok sağolun,çözümü çok basitmiş ama bende çok cebelleşip pes etmiştim:)

ayyy çok teşekkür ederim hocam...çok sağolun,çözümü çok basitmiş ama bende çok cebelleşip pes etmiştim:)
Bende çok cebelleştim. Sonra mblock'un verdiği kodu inceleyince fark ettim ki o ayarı döngü olunca yapmıyor. Elle ekledim sıkıntı kalmadı. Kolay gelsin.

Geri