Arduino öğrenmek istiyorum?

Kodla Büyü

cinefil

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar.. Arduino öğrenmek istiyorum. Bunun için kaynak önerebilicek olan var mı? Öğrenmek kolay mı zor mu sizce?

hocam bence bazı uygulamaları yapmak hiç de zor değil, herkesin yapabileceği şeyler. bir set alıp en baştan başlayıp adım adım ilerlerseniz ( mesela doğudan sensörlerle çalışmak yerine bir led yakıp söndürme işiyle başlamak gibi ) daha iyi olur diye düşünüyorum. kaynak konusunda burada bir arkadaşımızın s4a (stratch for aurdino ) için hazırlamış olduğu klavuz vardı. önce blok kodlamayla basit şeyler yapıp daha ilerlettiğinizde kodlamaya geçebilirsiniz. youtubeda da başka platformlarda da çok fazla kaynak var.önce devre elemanlarını yerleştiriyorsunuz ( burada biraz elektronik bilginiz varsa daha çabuk ilerliyor, hiç yoksa da çok sorun değil en basitten başlayınca sorun olmuyor ) , istediğiniz işlemi yapacak kodları yazıp veri kablosuyla elektronik devreye yüklüyorsunuz. çalışıp çalışmadığına göre gerekli değişiklikleri yapıp gerekirse yeniden yüklüyorsunuz

bora karakuşun e-kitapları var. başlangıç için yeterlidir.
ararsanız forumda mevcut

Son düzenleme:
Herkes AurDino diye yazmış ama hocam :)
Canın sağolsun o kadar olur.
Hemen arduino uno biraz led direnç duppon kablo ve meaafe sensörü servo motor al nora hocamın uygulamalarını yap kitap ilaç gibş gelecek. Ha rgb led buton bredboard falanda lazım kitabı kurcala o seni yöneldirir. C c# java bikgin varsa daha sonra arduinonun kendi progeamından mbloka gerek kalmadan kodlarını da yazarsın daha sonra

Canın sağolsun o kadar olur.
Hemen arduino uno biraz led direnç duppon kablo ve meaafe sensörü servo motor al nora hocamın uygulamalarını yap kitap ilaç gibş gelecek. Ha rgb led buton bredboard falanda lazım kitabı kurcala o seni yöneldirir. C c# java bikgin varsa daha sonra arduinonun kendi progeamından mbloka gerek kalmadan kodlarını da yazarsın daha sonra
Teşekkürler hocam ;)c ve c# bilgim var az çok. Faydası olursa ne mutlu :)

Yeni başlayan arkadaşlara tinkercad circuits i öneririm. Çok kullanışlı ve ilgi çekici arduino simulasyonu.

https://www.sites.google.com/site/unoardusim/services

Yukarıdaki bağlantıdaki simulator aracılığı ile [ ben gibi doğrudan kablolara dokunmayı sevmeyen bir kimse iseniz :) ] çalışmaları yapabilir temel mantığını kavrayabilirsiniz devre programlamanın. Üstelik bunu da donanım birimleri için para harcamadan yapabilirsiniz ... setlere vs para bayılmaktansa ücretsiz giriş yapıp, hata kaynaklarını vb inceleyebilirsiniz...

Ayrıca eğitim için de doğrudan parçalar üzerinde çalışmadan sanal bir şekilde ardunio çalışmaları yapmak pratik olabilir ;)

--- genel anlamda bilgi vermem gerekirse arayüz hakkında,

- ek donanımlar, seçilebilir, özelleştirilebilir,
- donanımların ardunio ya bağlandığı pinlerle eşleştirmeler [ numaralandırma ] ile gerçekleştiriliyor.
- yazılan kodlar yine gerçekte olduğu gibi ardunioya upload edilmek durumunda ama yine sanal şekilde tabii ki

ben şahsen bayıldım bu uygulamaya.

başlamak için bilgi kaynağı olarak kitapları da ihmal etmemek gerektiğini hatırlatmak isterim.

Kolaylıklar.

https://www.sites.google.com/site/unoardusim/services

Yukarıdaki bağlantıdaki simulator aracılığı ile [ ben gibi doğrudan kablolara dokunmayı sevmeyen bir kimse iseniz :) ] çalışmaları yapabilir temel mantığını kavrayabilirsiniz devre programlamanın. Üstelik bunu da donanım birimleri için para harcamadan yapabilirsiniz ... setlere vs para bayılmaktansa ücretsiz giriş yapıp, hata kaynaklarını vb inceleyebilirsiniz...

Ayrıca eğitim için de doğrudan parçalar üzerinde çalışmadan sanal bir şekilde ardunio çalışmaları yapmak pratik olabilir ;)

--- genel anlamda bilgi vermem gerekirse arayüz hakkında,

- ek donanımlar, seçilebilir, özelleştirilebilir,
- donanımların ardunio ya bağlandığı pinlerle eşleştirmeler [ numaralandırma ] ile gerçekleştiriliyor.
- yazılan kodlar yine gerçekte olduğu gibi ardunioya upload edilmek durumunda ama yine sanal şekilde tabii ki

ben şahsen bayıldım bu uygulamaya.

başlamak için bilgi kaynağı olarak kitapları da ihmal etmemek gerektiğini hatırlatmak isterim.

Kolaylıklar.
Hocam tinkercad sitesi daha kaliteli bu iş için, kodları blok olarak da yazmaya olanak veriyor.

Hocam tinkercad sitesi daha kaliteli bu iş için, kodları blok olarak da yazmaya olanak veriyor.

Elbette öyledir, alternatif olabilir belki :)

/// Üyeliği zorunlu tutması bakımından ben şahsen hiç deneyemedim :(

sadece denemek için üye olmak zorunla olmak benim ilgimi yitirmeme neden oldu :/ o sayfaya maalesef.

Hocam tinkercad'i inceledim, devreler kısmında ardunio için kodlama yapabilmenin mümkün olması iyimiş. Bu benim daha evvel incelediğim simulatorlü çalışma ortamından daha verimli oldu. Zira devre elemanlarını da gerçekçi oluşturmak mümkün oluyor.

Ek olarak bu yorumu yazma nedenim https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/ adresinde verilen robotik eğitimi hakkında ilgili kimseleri bilgilendirmek. Bu websayfasında turkcell tarafından çok güzel giriş yapılmış robotik kodlamaya bence. İlgilenenlere önerilir.

doğrudan bağlantı:
https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/konu/arduino/egitim/arduino-101/elektronige-giris

Direnç -Renk Değer Gösterim Aracı:
http://resistor.cherryjourney.pt/

Ben bu yıl başladım hocam. Youtube da fenkolikler kanalında arduino videoları mevcut. Onlarla sıfırdan başladım. Önce tabi bir set aldım kendime. Setin içindekilerle bu kanaldaki videolara bakarak baya ilerleme kaydettik çocuklarla. FENKOLİKLER kanalını tavsiye ederim.

Ben bu yıl başladım hocam. Youtube da fenkolikler kanalında arduino videoları mevcut. Onlarla sıfırdan başladım. Önce tabi bir set aldım kendime. Setin içindekilerle bu kanaldaki videolara bakarak baya ilerleme kaydettik çocuklarla. FENKOLİKLER kanalını tavsiye ederim.

- aslında sanallaştırmanın yararlarından bir tanesi "satın al"madan da uygulamalar yapabilmek. zira Kendin Yap! akımının olaylarından bir tanesi satın almadan, kendi kendine üretimde bulunmak dolayısıyla satın alma, sahip olma dürtülerinden çok "üretme" "keşfetme" vb duyguları tetiklemek. Bu bakımdan ___bence___ satın almadan da öğrenmek mümkün zira bizim için çok ucuz sayılmaz [ çocuklar bakımından ]
- diğer konu da; kaynakların video şeklinde olması, sık sık kaynaklara başvurmak gereken konularda çalışma verimliliğinde düşüşe neden oluyor. Görsel destek anlamında iyi iken videolar, kaynağın videonun içerisine sıkıştırılması saçma oluyor bence. Dijital metin ihtiyacı hissediyorum ben.

teşekkürler kaynak için.

- aslında sanallaştırmanın yararlarından bir tanesi "satın al"madan da uygulamalar yapabilmek. zira Kendin Yap! akımının olaylarından bir tanesi satın almadan, kendi kendine üretimde bulunmak dolayısıyla satın alma, sahip olma dürtülerinden çok "üretme" "keşfetme" vb duyguları tetiklemek. Bu bakımdan ___bence___ satın almadan da öğrenmek mümkün zira bizim için çok ucuz sayılmaz [ çocuklar bakımından ]
- diğer konu da; kaynakların video şeklinde olması, sık sık kaynaklara başvurmak gereken konularda çalışma verimliliğinde düşüşe neden oluyor. Görsel destek anlamında iyi iken videolar, kaynağın videonun içerisine sıkıştırılması saçma oluyor bence. Dijital metin ihtiyacı hissediyorum ben.

teşekkürler kaynak için.

Rica ederim ne demek. Söylediklerinize katlmakla birlikte ben ve 3 öğrencim elektrik konusu ile ilgili de çok bilgimiz olmadığından aldığımız set içinden çıkanlarla parça parça ilerledik, daha iyi geldi bize. Dijital kaynak olarak Bora Karakuş hocanın kitabını ve bir de set içinden çıkan kitabı kullanmaya çalıştık. Ama Arduino'nun kendi programı bize baya ağır geldi kod yazmak için. O yüzden Mblockla daha rahat çalışıyoruz. Daha iyi bir yol bulup paylaşırsanız biz de yararlanmak isteriz :)

Geri