Arduino veya Robotik programlamanın bile hiç değeri yok

Kodla Büyü

megazeka

Site Gezgini
DYK kapsamında arduino ile robotik programlama kursu açacaktım. Başarılı bir öğrencim hocam çok katılmak istiyordum ama velim izin vermedi dedi. Veli Türkçe matematik önemli, bu yaşlarda önemsiz konularla kafayı bulandırma demiş. İzin vermemişler. Valla boşuna kasıyoruz gibi. Çocukların içinden bir steve jobs çıkar diye uğraşsan da gereksiz ders, gereksiz konular.. Varsa yoksa TEOG, MEOG, GOGOG.. Bu tip değerlendirmeler şekil değiştirip devam edeceğine göre ancak hayallerde "üretim" olur. Gerçekler hep "sınav" olarak devam eder.

Çocukların gidişatı iki yönde ilerliyor
1. youtuber peşinde
2. sınav peşinde

İkisinin içinde de bilim yok. Birinde enes batur :) , diğerinde ezber bilgi. Uygulama sıfır.

bende yetenekli öğrencileri ve isteklileri seçmiştim.. ama bir baktım hepsi mat fen ing din vs. seçtilirmiş...proje ekibim dağıldı.. hevesim kaçtı... arduino malzemeleri falan herşey almıstım.. gram heves kalmadı artık benım cocuğun uzaktan kumandalı arabasını geliştireyim bari...

Facebook da grup kurdum ben. Calismalari oradan video cekip atiyorum. Velileri ekliyorum guruba. Veliyi idareyi ogretmrnleri isin icine.katmak lazim.reklami iyi yapmak lazim. Guzel isler yapiyoruz. Sadece biraZ sabir.

Kasmaya gerek yok. Bilimden gelen paraya ihtiyaç ta yok. Koyarız mtv ye bi %40 vergi daha.
Baştaki adamlardan inanın bilişimci olanlar bile var. Ben bizzat tanıştım. Ancak adam nasıl olduysa
o koltuğun büyüsüne kapılmış ve onlar gibi olmuş. İşler öyle yürümüyor diyor bana. Adamların
günleri önemli olan teog derslerini nasıl daha iyi ezberletiriz ile geçiyor. Bilişimin adı bile yok.
Sakına üst makamlarda bilişimciyiz filan demeyin. Adamlar ocağınızı söndürür mazallah.
Yazıcı vardı tamir edilecek filan derler. Tamir eder tıpış tıpış gidersiniz beyler.

Biz süper bişeyler yapalım da velinin gözüne girelim. Kesin o zaman kıymetimiz anlaşılır :) Hemen bizim kurslarımıza katılır öğrenciler bilişimin kıymeti anlaşılır daha bi:)
Senelerdir aynı muhabbet ve benzerleri. Hayal dünyasında yaşamaya gerek yok.

Ön yargıları parçalamak atomu parçalamaktan daha zor sözünü yaşıyoruz boş camilerden seçmeli derslerde kuranı kerim temel dini bilgiler seçilsin yönlendirmeleri velilerin "boş derslere" kafa yorma telkinleri şube müdürlerinin okullara gönderilen malum derslerin seçimine ağırlık verin yazıları olduğu müddetçe gerçekten ne yapsak boş.

Biz süper bişeyler yapalım da velinin gözüne girelim. Kesin o zaman kıymetimiz anlaşılır :) Hemen bizim kurslarımıza katılır öğrenciler bilişimin kıymeti anlaşılır daha bi:)
Senelerdir aynı muhabbet ve benzerleri. Hayal dünyasında yaşamaya gerek yok.
Yaparsan kendin için yapacaksın. Kimseye yaranalım diye söylemiyorum. Ama bir önyargı var. Ancak bu şekilde aşılır. Hem yapılanlara kanıttır. Sonuçta yapılan projeleri saklama imkanı yok.

Yaparsan kendin için yapacaksın. Kimseye yaranalım diye söylemiyorum. Ama bir önyargı var. Ancak bu şekilde aşılır. Hem yapılanlara kanıttır. Sonuçta yapılan projeleri saklama imkanı yok.

Hocam kendim için niye yapayım. Ben öğretmenim her yaptığımı öğrencim için yaparım. Ona bişeyler katmak bir adım da olsa ileri götürebilmek için. Yoksa yaptığım iş kendimi tatminden öteye geçmez. Önyargı var evet ama malesef bireysel çabalarla aşılabilecek olmanın çok ötesinde bir önyargı bu ve açıkcası bunun bu önyargıyı aşabileceğine dair bir inancım yok. En azından yıllardır gördüğüm bu. Ayrıca yapılan projelerinde bir önemi yok inanın. Kimsenin umurunda değil yaptığınız engelden kaçan robot, otomatik sulama sistemi vs vs. Çok üzücü bir durum ve kabullenmek zor ama öyle. Ha bu yapmayalım manasında değil. Elbette yapacağız. Bütün bir yıl boyunca bir tek öğrenciyi bile bu işe ısındırabilmişsem heveslendirebilmişsem benim için başarıdır.

Bende sıkı sıkı anlattım lab yok laptop getirin ardunio malzemesi de alıcaz dedim 105 kişi seçmiş ama şimdi müdür yard bunlar almaz ailelerin haberi yoktur diyor benimde canım sıkıldı

kodlama denince optik form kodlama anlayan öğretmenler var hocam.
Sene sonu kurul toplantisinda mudur "TEOG da kodlamayla ilgili sorun yasayan ogrencilerimiz var." dediginde ogretmen arkadaslardan biri "Seneye dersi konacakmis hocam" demisti ve sadece bir kac arkadas gulmustu ki digerleri gercekten kodlamayi o kodlama saniyorlardi.

5. ve 6. Sinifta yirtinip kendi kendimizi tuketmeye gerek yok bence, ogrenciler internetin zararlarina karsi bilincli olsunlar, sosyal aglarda etik davransinlar, gundelik islerini bilgisayarlarla gerceklestirebilsinler ve robotigin varligindan kodlamayla neler yapabileceklerinden haberdar olsunlar yeter. Zaten cok kucuk kismi ilgilenecek digerleri 5 ve 6 siniftan sonra bir daha gormeyecek. İlgilenenler icin isik yaksak yeni bir ufuk acsak yeterli.

Her bakan konusuyor ama kodlama ne yazik ki ulkemizin oncelikleri arasinda yer almiyor lafa bakmayin.

Son düzenleme:
Bu işin matematik, fen gibi temel bir bilim olduğunu kavrayan idareciler ve veliler gelecekte kazanacak, diğerleri malesef çok geç kalmış olacak

İlk zamanlar benim kursu da seçen azdı. 2 grup zor çıkıyordu. Şimdi kursta çocuklarla kodlama ,robotik, drone uçurma, müzik dinleme gibi etkinlikler yapıyoruz hem ben eğleniyorum hem de onlar.
Burada en çok seçilen derslerden biri benimki. 400 öğrenciden 5 grup çıkar.
Bu işler şikayet etmekle olmaz!

Şikayet etsenizde bir şey olmaz hocam başımızdaki kişi eğer robotik dersler neden eklenmiyor derse ertesi gün direk meb müfredatına 2 saat robotik uygulama derslerinin eklendiğini görebiliriz

İlk zamanlar benim kursu da seçen azdı. 2 grup zor çıkıyordu. Şimdi kursta çocuklarla kodlama ,robotik, drone uçurma, müzik dinleme gibi etkinlikler yapıyoruz hem ben eğleniyorum hem de onlar.
Burada en çok seçilen derslerden biri benimki. 400 öğrenciden 5 grup çıkar.
Bu işler şikayet etmekle olmaz!

hocam hazır buradayken size bir şey sormak istiyorum. Arduinoya ultrasonik sensörün tüm kablolarını taktığımda arduinoya giden güç kesliyor bilgisayardan. kabloları çıkarttığımda ise tekrar eski haline dönüyor, bilgisayara takılı gözüküyor. Sorun nedir? kodlamada hata yaptığımız zannetmiyorum

Kasmaya gerek yok. Bilimden gelen paraya ihtiyaç ta yok. Koyarız mtv ye bi %40 vergi daha.
Baştaki adamlardan inanın bilişimci olanlar bile var. Ben bizzat tanıştım. Ancak adam nasıl olduysa
o koltuğun büyüsüne kapılmış ve onlar gibi olmuş. İşler öyle yürümüyor diyor bana. Adamların
günleri önemli olan teog derslerini nasıl daha iyi ezberletiriz ile geçiyor. Bilişimin adı bile yok.
Sakına üst makamlarda bilişimciyiz filan demeyin. Adamlar ocağınızı söndürür mazallah.
Yazıcı vardı tamir edilecek filan derler. Tamir eder tıpış tıpış gidersiniz beyler.
aynen hocama katılıyorum ... onların gözünde ve kendi gözümüzde çok zıt yerlerdeyiz

Sene sonu kurul toplantisinda mudur "TEOG da kodlamayla ilgili sorun yasayan ogrencilerimiz var." dediginde ogretmen arkadaslardan biri "Seneye dersi konacakmis hocam" demisti ve sadece bir kac arkadas gulmustu ki digerleri gercekten kodlamayi o kodlama saniyorlardi.

5. ve 6. Sinifta yirtinip kendi kendimizi tuketmeye gerek yok bence, ogrenciler internetin zararlarina karsi bilincli olsunlar, sosyal aglarda etik davransinlar, gundelik islerini bilgisayarlarla gerceklestirebilsinler ve robotigin varligindan kodlamayla neler yapabileceklerinden haberdar olsunlar yeter. Zaten cok kucuk kismi ilgilenecek digerleri 5 ve 6 siniftan sonra bir daha gormeyecek. İlgilenenler icin isik yaksak yeni bir ufuk acsak yeterli.

Her bakan konusuyor ama kodlama ne yazik ki ulkemizin oncelikleri arasinda yer almiyor lafa bakmayin.
haha kodlamayı optik form işaretlemesi zanneden bir kitle mevcut cidden çok acı yani .

aynen katılıyorum hocama ve temel düzeyde işin mantığını aktarırsak o bile yeterli diğer türlü istersen robot yap ama yine de yaranamazsın hocam ama teog ya da o tarz sınavlarda 1 net fazla yapsın ooo hocam der dururlar 1 yıl boyunca .. Çoook saçma ama 6 yıldır gördüğüm budur malesef

hocam hazır buradayken size bir şey sormak istiyorum. Arduinoya ultrasonik sensörün tüm kablolarını taktığımda arduinoya giden güç kesliyor bilgisayardan. kabloları çıkarttığımda ise tekrar eski haline dönüyor, bilgisayara takılı gözüküyor. Sorun nedir? kodlamada hata yaptığımız zannetmiyorum
Muhtemelen kısa devre var

Bizde de durum farklı değil. O kadar malzeme hazırlık plan boşa çıktı. Artık hobi olarak yapacaz bu işleri. Kasmaya gerek yokmuş onu anladım. Yoruldum artık. 10 yıldır öğretmenlik yapıyorum o kadar kafa patlat ,kafanda saç kalmasın dersin durumu,velinin derse bakışı, idareciler de üstüne cabası... Gerek yok bence. Neyi kurtarmaya çalışıyoruz...

Muhtemelen kısa devre var

eyvallah hocam hallettim 8. ve 10. pinlere takıyordum. kısa devre yapıyordu dediğiniz gibi. 12 ve 13. pinlere taktım hem L ışığı söndü hem devre çalıştı fakat şimdiki sorunum l293d motor shieldi 9v luk bir pille besliyorum taktıktan 2 saniye sonra çalışıyor fakat ondan sonra tekerler duruyor çalışmıyor motor shieldin ışığı aynı şekilde yanmaya devam ediyor. USB ile arduinoya taktığımda sorunsuz şekilde çalışıyor engelden kaçan robot

Geri