Arduino ya hakim olanlar

Kodla Büyü

nefes23

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba. Bilim fuarımiz için bir proje hayal ediyoruz. Elektronik geri donusum kutusu projesi. Barkod okuyucu ile geri donusum kutusu üstündeki barkodlari okutup ilgili kapağın açılmasını sağlayacağız. Bunu arduino ile nasıl yaparız. Ben ve ogrencilerim yardımlarınızı bekliyoruz.

Sayın hocam, yazdığınız proje açıklamasından nasıl bir proje yapmayı düşündüğünüzü anlayamadım.
Geri dönüşüm kutuları üzerindeki barkodları okutup, neyin kapağını açmak istiyorsunuz?

Benim anladığım, siz geri dönüşüm firmasısınız; insanlar üzerinde belli barkodların olduğu kutulara koydukları atıkları size getiriyorlar, kutuyu barkod okuyucuya okuttuğunuzda sizin depolama alanınızdaki ilgili yerin kapısı/kapağı açılacak.

Arduino ile barkod okutmayla ilgili https://www.youtube.com/watch?v=t5gkg645xGE adresinde bir video var. Gayet güzel bir uygulama sunulmuş. Benzerlerine "arduino barcode reader" ifadesini aratarak ulaşabilirsiniz. Kapak açma mevzusu da arduino ile motor kontrolü konusunu araştırarak çözülebilir.

yakuphan' Alıntı:
Sayın hocam, yazdığınız proje açıklamasından nasıl bir proje yapmayı düşündüğünüzü anlayamadım.
Geri dönüşüm kutuları üzerindeki barkodları okutup, neyin kapağını açmak istiyorsunuz?

Benim anladığım, siz geri dönüşüm firmasısınız; insanlar üzerinde belli barkodların olduğu kutulara koydukları atıkları size getiriyorlar, kutuyu barkod okuyucuya okuttuğunuzda sizin depolama alanınızdaki ilgili yerin kapısı/kapağı açılacak.

Arduino ile barkod okutmayla ilgili https://www.youtube.com/watch?v=t5gkg645xGE adresinde bir video var. Gayet güzel bir uygulama sunulmuş. Benzerlerine "arduino barcode reader" ifadesini aratarak ulaşabilirsiniz. Kapak açma mevzusu da arduino ile motor kontrolü konusunu araştırarak çözülebilir.

hocam doğru anlamışsınız. aynen böyle bir projenin peşindeyiz. açıklamanız için teşekkürler.

http://www.robimek.com/arduino-ile-bark ... ygulamasi/ hocam buradan bakmışsınız muhtemelen. 120 lira civarı barkod okuyucu,80 lira Arduino USB Host Shield,25tl lcd, 80 lira arduino, konteyner kapaklarınıda kaliteli servo motorlar 30tl den,başka da masraf çıkmaz. Barkodu okutmanın kodu linkte var. Okuduğunuz barkoda göre ilgili servoya HIGH verilecek.

burhaneren' Alıntı:
http://www.robimek.com/arduino-ile-barkod-okuyucu-uygulamasi/ hocam buradan bakmışsınız muhtemelen. 120 lira civarı barkod okuyucu,80 lira Arduino USB Host Shield,25tl lcd, 80 lira arduino, konteyner kapaklarınıda kaliteli servo motorlar 30tl den,başka da masraf çıkmaz. Barkodu okutmanın kodu linkte var. Okuduğunuz barkoda göre ilgili servoya HIGH verilecek.

klon ları 20 tl yı gecmıyor arduıno nun okulda oldugunuzu ve elınızde cok sayıda cd rom oldugunu farz edersek kapaklar ıcın kullanacagınız duzenegıde hazırlarsınız
motor surucusude 15 ıle 25 arasında degısıyor cok para harcamadan ve cocuklarında yardımı olacak sekılde yapmayı planladıgınız ıcın tamamını almak yerıne oradan buradan sokmeyı deneyın cocuklar hem cd rom ıcını gorur hemde kurcalarlar

cnc tıpını bende yapmayı dusunuyorum ama yaz olmasını beklıyorum

Evet aslında eldeki malzemelerden kullanmak daha mantıklı,hazırdan daha ilgi çekici oluyor. Yaptığımız projelerde gövde malzemesi olarak 1 milyoncularda satılan ucuz çay tepsilerini kullanıyoruz. kesiyoruz,ısıtıp büküyoruz :) bazı klonlarda sıkıntı yaşadığım için arduino'nun orjinal olması taraftarıyım.

klon arduino yerine 10-15 liraya devre elemanlarını alıp kendi arduino'nuzu oluşturabilirsiniz.

omd' Alıntı:
klon arduino yerine 10-15 liraya devre elemanlarını alıp kendi arduino'nuzu oluşturabilirsiniz.
Biraz daha aciklayabilir misiniz
Bununla ilgili b
Daha once bir çalışmanız oldu mu

omd' Alıntı:

klon zaten 20 TL usb kablosu da içinde. Bence yeniyseniz klon alın bende dünya kadar klon var hiç problem olmadı.

aydınDr' Alıntı:
omd' Alıntı:
Bununla ilgili b
Sayın hocam, arduino açık kaynak bir proje, devre şemalarına, proje dosyalarına ücretsiz olarak ulaşabilir, gerekli malzemeleri alarak kendi arduino'nuzu kendiniz oluşturabilirsiniz. Ancak bence bu daha çok elektronik konusunda daha fazla bilgisi olanların yapacağı türden bir şey ki bence klon'lardan daha ucuza maletmek bence çok zor. İşin en önemli kısmı malzemelerin temini değil, baskı devreyi çıkartmak. Çoğumuz küçük yerlerdeyiz ve baskı devreyi profesyonel şekilde elde edebileceğimiz yerler bulmak zor. Kendiniz yaparsanız da harcadığınız emeğe ve elde edeceğiniz sonuca değmeyecektir.
Çinli sitelerde 5$'a almak mümkün, gittigidiyorda 20 TL'ye kargo dahil alınabiliyor.
Kendiniz tasarlamak isteseniz, atmel 328p çipin fiyatı http://www.direnc.net/ATMEGA328P-PU-Ent ... 13981.html adresinde 10 TL'ye satılıyor, bunun kristalidir, usb kontrolcüsüdür falan derken fiyat alıp başını gidiyor.
Sonuç olarak kendiniz yapıp da uğraşmak yerine (ki yeterli bilginiz yoksa yanına bile yaklaşmayın) klon almak daha avantajlı. Hiç değilse gayet küçük boyutlarda ve oldukça kullanışlı bir kontrol kartınız oluyor.
Ben gearbest.com'dan başlangıç setini aldım, 3-4 gün önce geldi. Çok hoşuma gitti. Eğer kendim öğrenip, işi kotarırsam gelecek yıl, öğrencilerimle bir şeyler yapmayı planlıyorum. Üniversite yıllarında PIC'le uğraşmış biri olarak arduino kontrol sistemlerine müthiş bir yenilik getirmiş diye düşünüyorum.

burhaneren' Alıntı:
Evet aslında eldeki malzemelerden kullanmak daha mantıklı,hazırdan daha ilgi çekici oluyor. Yaptığımız projelerde gövde malzemesi olarak 1 milyoncularda satılan ucuz çay tepsilerini kullanıyoruz. kesiyoruz,ısıtıp büküyoruz :) bazı klonlarda sıkıntı yaşadığım için arduino'nun orjinal olması taraftarıyım.

surucusu rahat bulunuyor aslında cok para orjınalı

yakuphan' Alıntı:
aydınDr' Alıntı:
omd' Alıntı:
Bununla ilgili b
Sayın hocam, arduino açık kaynak bir proje, devre şemalarına, proje dosyalarına ücretsiz olarak ulaşabilir, gerekli malzemeleri alarak kendi arduino'nuzu kendiniz oluşturabilirsiniz. Ancak bence bu daha çok elektronik konusunda daha fazla bilgisi olanların yapacağı türden bir şey ki bence klon'lardan daha ucuza maletmek bence çok zor. İşin en önemli kısmı malzemelerin temini değil, baskı devreyi çıkartmak. Çoğumuz küçük yerlerdeyiz ve baskı devreyi profesyonel şekilde elde edebileceğimiz yerler bulmak zor. Kendiniz yaparsanız da harcadığınız emeğe ve elde edeceğiniz sonuca değmeyecektir.
Çinli sitelerde 5$'a almak mümkün, gittigidiyorda 20 TL'ye kargo dahil alınabiliyor.
Kendiniz tasarlamak isteseniz, atmel 328p çipin fiyatı http://www.direnc.net/ATMEGA328P-PU-Ent ... 13981.html adresinde 10 TL'ye satılıyor, bunun kristalidir, usb kontrolcüsüdür falan derken fiyat alıp başını gidiyor.
Sonuç olarak kendiniz yapıp da uğraşmak yerine (ki yeterli bilginiz yoksa yanına bile yaklaşmayın) klon almak daha avantajlı. Hiç değilse gayet küçük boyutlarda ve oldukça kullanışlı bir kontrol kartınız oluyor.
Ben gearbest.com'dan başlangıç setini aldım, 3-4 gün önce geldi. Çok hoşuma gitti. Eğer kendim öğrenip, işi kotarırsam gelecek yıl, öğrencilerimle bir şeyler yapmayı planlıyorum. Üniversite yıllarında PIC'le uğraşmış biri olarak arduino kontrol sistemlerine müthiş bir yenilik getirmiş diye düşünüyorum.
Siparisiniz kac gunde geldi
Link paylasiminda bulunabilir misiniz
Teşekkürler

4 şubat gibi sipariş verdim. Ne yazık ki sipariş verdikten birkaç gün sonra Çin'de yılbaşı tatili başladı, bir haftadan fazla tatil araya girdi. Sonrasında da sanırım benim siparişi unuttular. Şubatın sonlarında siparişimi neden göndermediklerine dair mesaj gönderince siparişin kargoya hazır olduğu şeklinde mesaj geldi, 2 gün içerisinde de gönderildi. 25 şubatta kargoya verildi, 9 şubatta elime ulaştı. Anlayacağınız süreç biraz sancılı oldu.
Ben http://www.gearbest.com/development-boa ... 11519.html adresindeki seti 19$'a almıştım. Türkiye'de benzerleri 100 TL gibi bir fiyata satılabiliyor.
Zaman konusunda sıkıntınız varsa http://www.robotistan.com/arduino-baslangic-seti adresindeki set de bayağı işinizi görecektir. Açıkçası o zaman bu seti farketmedim, ya da o zamanlar set satışta yoktu, bilmiyorum. Farketseydim bu seti alırdım açıkçası. Setteki malzemelerin yaklaşık fiyatları
Malzeme Adet
Arduino UNO (CH340 Klon) 1 x 18 TL
A'dan B'ye USB Kablo (30 cm) 1 yukarıdakine dahil
Breadboard (Orta Boy) 1 x 5 TL
40 Pin Jumper Kablo (Erkek-Erkek) 1 x 8 TL
Arduino Kitapçık 1 x ? TL
Buzzer (minik hoparlör) 1 x 1 TL
Potansiyometre (10K) 3 x 1 TL
Buton (4 pinli) 2 x 0,25 TL
RGB LED 1 x 1,5
LDR Işık Sensörü (5 mm) 1
HC-SR04 Ultrasonik Sensör 1 x 7 TL
Malzeme Kutusu 1 x 3 TL
Aşağıdakilerin hepsi 2 TL
NTC Sıcaklık Sensörü 1 x
LED - Kırmızı 4
LED - Yeşil 2
Direnç 330 Ohm 10
Direnç 10K Ohm 5

Şeklinde, aslında toplayınca 50 TL gibi bir fiyat çıkıyor. Problem bunların hepsini bir arada bulmakta. Direnc.net gibi elektronik malzeme satan yerlerden bunları ve gerekli diğer şeyleri bulmak mümkün.

mfacil' Alıntı:
burhaneren' Alıntı:

surucusu rahat bulunuyor aslında cok para orjınalı

Bazı satıcılar neredeyse klon fiyatına faturasız orjinal arduino bile yolluyorlar.Hocam bende aliexpressten aldığım klon mega 2560 ve promini'yi kullanıyorum. Ancak okul için aldıklarımızın bazılarını ne yaptıysam görmedi bilgisayar. Belki bize gelenler sorunludur çünkü kendi setimde en ufak sıkıntı dahi yaşamadım. Park sensörü yapıyorum şuan tv kumandasıyla arabayı park edeceğim,bildiğimiz arabalardaki gibi ses ve ledlerle uyaracak mesafeye göre, çok yaklaşıncada daha fazla ilerlemeyecek otomatik duracak. Daha gösterişli olsun diye de mesafeyi lcd ye değil tm1637 displaye yazdırıyorum. Birde arduino ya çok meraklı ve harika işler yapan fen hocamız var onunla birlikte bilim fuarında güzel projeler çıkartacağız inşallah. https://www.youtube.com/watch?v=a5N-v-vQELc
https://www.youtube.com/watch?v=KiZYsuMEYAY
https://www.youtube.com/watch?v=lfrrnjNz8sI

arkadaşlar merhaba. sorum şu. örneğin amblajlı ürünlerin barkotlarını barkot okuyucuyla okutucaz. peki bu barkotların kağıt, cam, yada plastik olduğunu arduinoyla nasıl ayrıştırıcaz??? sonuçta ambalajlı ürünkerin barkotları ürünün çeşidine göre değişiyor. yardımlarınız bekliyorum.

nefes23' Alıntı:
arkadaşlar merhaba. sorum şu. örneğin amblajlı ürünlerin barkotlarını barkot okuyucuyla okutucaz. peki bu barkotların kağıt, cam, yada plastik olduğunu arduinoyla nasıl ayrıştırıcaz??? sonuçta ambalajlı ürünkerin barkotları ürünün çeşidine göre değişiyor. yardımlarınız bekliyorum.
Sayın hocam, bahsettiğiniz şeyi ne arduino ne de bilgisayarla yapabilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için ülke içindeki tüm ürünlerin barkodlarını ve ürünleri eşleştirmeniz gerekiyor ki bu yüzbinlerce ürün demek ve her gün de yenisi ekleniyor. Ayrıca ambalajlar her zaman sağlam gelmeyecek, ezilmiş, yırtılmış vs. olacak. Dolayısıyla ambalajlardaki barkoda işinizi yürütmeye çalışmayın, çünkü imkansız gibi bir proje olacak.
Önceki mesajımda bahsettiğim yöntem daha basit ve uygulanabilirliği yüksek. Her atık türü ayrı bir renk poşete ya da kutuya konur, sisteminiz renkleri algılayıp, işlem yapar.
Bir renk algılayıcı sensör ve 3 motor ve arduino ile yapabilirsiniz.

Çöpe atılan her ambalaja kendiniz bir barkod yapıştırabilirsiniz hocam. şişelere ağrı, kağıtlara ayrı. belki proje tutarsa üretici firmalarda barkodlara ambalajının cinsini belli eden bir rakam eklerler ileride :)

yakuphan' Alıntı:
nefes23' Alıntı:
Sayın hocam, bahsettiğiniz şeyi ne arduino ne de bilgisayarla yapabilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için ülke içindeki tüm ürünlerin barkodlarını ve ürünleri eşleştirmeniz gerekiyor ki bu yüzbinlerce ürün demek ve her gün de yenisi ekleniyor. Ayrıca ambalajlar her zaman sağlam gelmeyecek, ezilmiş, yırtılmış vs. olacak. Dolayısıyla ambalajlardaki barkoda işinizi yürütmeye çalışmayın, çünkü imkansız gibi bir proje olacak.
Önceki mesajımda bahsettiğim yöntem daha basit ve uygulanabilirliği yüksek. Her atık türü ayrı bir renk poşete ya da kutuya konur, sisteminiz renkleri algılayıp, işlem yapar.
Bir renk algılayıcı sensör ve 3 motor ve arduino ile yapabilirsiniz.

Bende sizin gibi düşünüyorum hocam. Çok haklisiniz.

burhaneren' Alıntı:
Çöpe atılan her ambalaja kendiniz bir barkod yapıştırabilirsiniz hocam. şişelere ağrı, kağıtlara ayrı. belki proje tutarsa üretici firmalarda barkodlara ambalajının cinsini belli eden bir rakam eklerler ileride :)

Bunu bende düşündüm. Zaten ya böyle olucak. Yada renk sensoru ile

eddielee' Alıntı:
Başlangıç kiti için tavsiye istiyorum
Robotistan.com'daki 59 TL'lik başlangıç kiti bayağı işinizi görecektir. Arduino programlamayı öğrenince de direnc.net üzerinden projenize uygun devre elemanlarını robotistan'a göre daha uygun fiyatlarla alabilirsiniz.
Ya da http://www.robotistan.com/arduino-baslangic-seti adresindeki malzemeleri direnc.net üzerinden arayıp, bulup, üzerine sette olmayan bazı devre elemanları, ya da sensörleri de ekleyerek daha uygun fiyatlı bir set elde edebilirsiniz. Arduino'nun klonlarını gittigidiyordan kargo dahil 20-25 TL'ye alabilirsiniz.
Tercih sizin.

Arkadaşlar normalde arduinoyu ya usb den yada 9 voltluk pille besliyoruz. 11.1 voltluk lipo pillerden alsak zarar verirmi ? Ya da kendi içinde düşürürmü 9 civarına. 7.4 voltluk lipolardan alsak azmı gelir? kullanan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa sevinirim. Pil olayı baya pahalıya patlıyo yoksa

Sayın hocam, 12 V'ye kadar besleme yapılabilir. Kendi içerisinde 5 Volta regüle ediyor. Bu nedenle voltajdan çok akım değeri daha önemli diye düşünüyorum, uzun süre besleyebilme açısından.
O yüzden 7.4 Voltluk lipolardan almanız iyi olur. Hatta şu yüksek amperli powerbank'lardan almak daha mantıklı gibi. USB portu üzerinden arduino'yu besleyebileceğiniz gibi, telefon, tabletinizde de kullanabilirsiniz. Bunların içerisinde de bir çeşit pil kullanılıyor, belki fiyat avantajı olabilir. Tabi dediğim deneme yaparken geçerli, projeleriniz için lipo pil uygun olabilir.

yakuphan' Alıntı:
Sayın hocam, 12 V'ye kadar besleme yapılabilir. Kendi içerisinde 5 Volta regüle ediyor. Bu nedenle voltajdan çok akım değeri daha önemli diye düşünüyorum, uzun süre besleyebilme açısından.
O yüzden 7.4 Voltluk lipolardan almanız iyi olur. Hatta şu yüksek amperli powerbank'lardan almak daha mantıklı gibi. USB portu üzerinden arduino'yu besleyebileceğiniz gibi, telefon, tabletinizde de kullanabilirsiniz. Bunların içerisinde de bir çeşit pil kullanılıyor, belki fiyat avantajı olabilir. Tabi dediğim deneme yaparken geçerli, projeleriniz için lipo pil uygun olabilir.

Sağolasın hocam. Bugün 9 voltluk pille 2 tane dc motoru 5 dakika idare edemeyince çare bulmam gerektiğini farkettim. Dediğiniz gibi eğer 5volta regüle ediyosa yüksek amperli lipo çok mantıklı. Powerbank var onla da denerim. Güzel fikir :) Joyistik kontrollü park sensörlü araba hazır bu arada.

Ekli dosyalar

• 1913635_10208516017595546_6661705304611985410_n.jpg
    1913635_10208516017595546_6661705304611985410_n.jpg
    50.7 KB · Görüntüleme: 797
  • 1915677_10208516017195536_2434756221083007913_n.jpg
    1915677_10208516017195536_2434756221083007913_n.jpg
    69.4 KB · Görüntüleme: 793
  • 10352751_10208516152118909_6803317458610867537_n.jpg
    10352751_10208516152118909_6803317458610867537_n.jpg
    43.1 KB · Görüntüleme: 792
  • 10400126_10208516151878903_954571817645358376_n.jpg
    10400126_10208516151878903_954571817645358376_n.jpg