Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Arduino'yaİlk defa başlayan için sınıfa alınacak malzemeler!

Konu, 'Arduino' kısmında bote0507b tarafından paylaşıldı.

Etiketler:

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. bote0507b

bote0507b Aktif Üye

Arkadaşlar bir kasaba okulunda çalışmaktayım. BT sınıfına kendi cebimden malzeme alacağım. ilk defa başlayacağım için neler alacağımı bilmiyorum.
    Sınıflarım ortalama 20 kişilik. Malum set fiyatları yüksek.Sınıfı çalıştırabileceğim malzeme listesi yazabilirmisiniz?(kaç adet arduino ve hangi modeli, kaç direnç,kaç led ve ilk başta ne ihtiyaç varsa?)

2. inanin.ozu

inanin.ozu Aktif Üye

robkod.org ile iletişime geçerseniz okullar için kendi hazırladığımız setler ve ekipmanlara ulaşmanızda yardımcı oluruz hocam.

3. bote0507b

bote0507b Aktif Üye

direnç.net liste oluşturdum. sizce eksik neler?

Ekli Dosyalar:

4. ergin_tastan

ergin_tastan Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam Ldr ekle, potansiyometre ekle, flaşör led yerine 4bacaklı rgb led olsun. Push Buton al ucuzları da olur,7segment led al. Bunlar ucuz parçalar.

5. ergin_tastan

Para varsa hc-sr04 , IR remote sadece led şeklinde al modülü pahalıdır,joystick modül,

6. bote0507b

bote0507b Aktif Üye

hocam potansiyometre 10K Potans
    push buton 5mm RGB Led (Ortak Anot - 4 Pin)
    ldr LDR 5mm
    10 ar adet ekledim uygun mudur?

7. sistem23

sistem23 Aktif Üye

robotik olarak düşünürseniz bunuda inceleyebilirsiniz.
    http://apvizyon.com/index.php/robot-set/

8. ergin_tastan

7segment de ucuzdur. Onu da ekle. Bunlarla 1 dönemi bitirirsin hocam. Sonra ikinci söylediklerimi alırsın. İnt.den değişik etkinliklere bak.

9. omerhalil61

omerhalil61 Site Gezgini

Hocam direnc.net fiyat olarak uygun.

10. ITSENSEI

ITSENSEI Üye

Bunlara ek olarak bütçe varsa,

Bluetooth modülü
    Motor sürücü
    3wd araç kiti
    servo moltor
    ultrasonik mesafe sensörü

de eklemenizi tavsiye ederim. Bunlarla ilgi çekici projeler yapılabiliyor. Diğer malzemelerle başlangıç eğitimlerini verebilirsiniz.

ayrıca jumper kablolardan daha fazla sipariş vermenizi tavsiye ederim. asla yetmiyor. zaten ucuzlar almışken fazla sipariş verin.

11. baristotales

baristotales Üye

hocam listenizde sensör eksik. sensör mantığı için ucuz şeyler ekleyebilirsiniz. sanırım sonradan push button ve ldr eklemişsiniz. önceki konunuza da yazmıştım. bütçeniz yettiği sürece ses,sıvı,sıcaklık sensörü ekleyebilirsiniz.

12. yakuphan

yakuphan Hiperaktif Üye Hiperaktif

Hazır setleri önermiyorum. Neredeyse yarısını hiç kullanamıyorsunuz. Çünkü setteki parçaları o halleriyle kullanmak zor oluyor. Örneğin LCD ekranları doğrudan kullandığınızda 8-10 pin gerekiyor. Halbuki i2c modüllü olanını 2-3 pin ile kullabiliyorsunuz. Zaten set almakla oradaki parçaları tek tek sipariş etmek arasında sadece 3-5 TL oynuyor ki bence set gereksiz.
    Listedeki özellikle pahalı ürünleri farklı yerlerden de bakmak lazım, bazı yerlerde kampanyalar nedeniyle daha ucuza alınabiliyor.
    Listeye yazmayı unuttum, malzemeleri koymak için de ya yeterli büyüklükte saklama kutuları (ucuza gelir) ya da malzeme kutusu (https://www.direnc.net/mano-seffaf-malzeme-kutusu-9-inch-klasik-organizer-s-org-9 gibi) satın almakta fayda var.

Ekli Dosyalar:

mas1961 bunu beğendi.
  13. bote0507b

bote0507b Aktif Üye

çok teşekkür ederim hocam. sensörleri ertelemek kaydıyla listenizi sipariş etmeyi düşünüyorum.

14. bote0507b

bote0507b Aktif Üye

Oluşturduğumun listemin son hali.(istemsiz olarak bazı şeyleri çıkarıyorum cebimden ödeyeceğim için fiyat beni aşıyor)

Ekli Dosyalar:

15. yakuphan

Mesafe sensörünü ve joystiki mutlaka alın. 5 tane bile olsa alın. Listenizdekilerle ancak led yakar söndürürsünüz. Öğrencilerin ilgisini çekecek uygulamalar için mesafe sensörü ve joystik çok gerekli.
    DC177 Kırmızı Push Buton () isimli butonu almayın. Malzeme kutusu olarak da mutfaklarda kullanılan kapaklı ucuz saklama kutularından alın. Malzeme kutusuna 17 lira vermeyin. Örneğin https://www.toptanara.com/saklama/3-lt-saklama-kabi-9587 yaşadığınız yerdeki züccaciye ya da pazarlarda 5 TL'ye bulabilirsiniz. Bana daha pratik gelmişti. 10 tane alır, aldığınız malzemelerden 10 set yapabilirsiniz.
    RGB LED'i de ortak katot alın.

16. bote0507b

bote0507b Aktif Üye

hocam direnç.net te rgb led katot yok çok sorun olur mu?

17. OGGY46

OGGY46 Seçkin Üye Seçkin Üye

18. yakuphan

Şöyle ki öğrencilere kullanımını anlatırken sıkıntı yaşarsınız. Ortak anotta renkleri oluşturmak için 255-renk kodu gibi işlem yapmak gerekir, ortak katot da ise direkt renk kodunu pinlere göndererek kullanabilirsiniz.
    https://maker.robotistan.com/rgb-led-nedir-arduino-kontrolu/ adresinden ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.

mas1961 bunu beğendi.
  19. yakuphan

durucom.com pahalı.
    f1depo.com nispeten uygun fiyatlı. Malzeme alırken zaten birkaç yerden fiyat bakmak lazım. hobidevre, robocombo vs. hepsine bakılmalı. Kargo kurtarıyorsa en uygun neredeyse oradan, gerekirse parça parça sipariş edilmeli. 5 lira 5 liradır.

20. nuralk34

nuralk34 Üye

hocam tinkercad gibi web siteleri üzeeinden çeşitli elektronik ve arduino projelerini online simülasyon ile geliştirebiliyorsunuz. ben olsam bir tane set alıp zaman zaman set üzerinde öğrencilere gösterir, onun dışında online siteler den dersleri anlatırım. imkanı olan öğrencilere de kendilerine set aldırırım.

Son düzenleme: 21 Ekim 2019

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal