Arduino'yaİlk defa başlayan için sınıfa alınacak malzemeler!

Kodla Büyü

bote0507b

Aktif Üye
Arkadaşlar bir kasaba okulunda çalışmaktayım. BT sınıfına kendi cebimden malzeme alacağım. ilk defa başlayacağım için neler alacağımı bilmiyorum.
Sınıflarım ortalama 20 kişilik. Malum set fiyatları yüksek.Sınıfı çalıştırabileceğim malzeme listesi yazabilirmisiniz?(kaç adet arduino ve hangi modeli, kaç direnç,kaç led ve ilk başta ne ihtiyaç varsa?)

robkod.org ile iletişime geçerseniz okullar için kendi hazırladığımız setler ve ekipmanlara ulaşmanızda yardımcı oluruz hocam.

direnç.net liste oluşturdum. sizce eksik neler?

Ekli dosyalar

• Arduino.pdf
    141.9 KB · Görüntüleme: 161
Hocam Ldr ekle, potansiyometre ekle, flaşör led yerine 4bacaklı rgb led olsun. Push Buton al ucuzları da olur,7segment led al. Bunlar ucuz parçalar.

Para varsa hc-sr04 , IR remote sadece led şeklinde al modülü pahalıdır,joystick modül,

Arkadaşlar bir kasaba okulunda çalışmaktayım. BT sınıfına kendi cebimden malzeme alacağım. ilk defa başlayacağım için neler alacağımı bilmiyorum.
Sınıflarım ortalama 20 kişilik. Malum set fiyatları yüksek.Sınıfı çalıştırabileceğim malzeme listesi yazabilirmisiniz?(kaç adet arduino ve hangi modeli, kaç direnç,kaç led ve ilk başta ne ihtiyaç varsa?)
robotik olarak düşünürseniz bunuda inceleyebilirsiniz.
http://apvizyon.com/index.php/robot-set/

Bunlara ek olarak bütçe varsa,

Bluetooth modülü
Motor sürücü
3wd araç kiti
servo moltor
ultrasonik mesafe sensörü

de eklemenizi tavsiye ederim. Bunlarla ilgi çekici projeler yapılabiliyor. Diğer malzemelerle başlangıç eğitimlerini verebilirsiniz.

ayrıca jumper kablolardan daha fazla sipariş vermenizi tavsiye ederim. asla yetmiyor. zaten ucuzlar almışken fazla sipariş verin.

hocam listenizde sensör eksik. sensör mantığı için ucuz şeyler ekleyebilirsiniz. sanırım sonradan push button ve ldr eklemişsiniz. önceki konunuza da yazmıştım. bütçeniz yettiği sürece ses,sıvı,sıcaklık sensörü ekleyebilirsiniz.

Hazır setleri önermiyorum. Neredeyse yarısını hiç kullanamıyorsunuz. Çünkü setteki parçaları o halleriyle kullanmak zor oluyor. Örneğin LCD ekranları doğrudan kullandığınızda 8-10 pin gerekiyor. Halbuki i2c modüllü olanını 2-3 pin ile kullabiliyorsunuz. Zaten set almakla oradaki parçaları tek tek sipariş etmek arasında sadece 3-5 TL oynuyor ki bence set gereksiz.
Listedeki özellikle pahalı ürünleri farklı yerlerden de bakmak lazım, bazı yerlerde kampanyalar nedeniyle daha ucuza alınabiliyor.
Listeye yazmayı unuttum, malzemeleri koymak için de ya yeterli büyüklükte saklama kutuları (ucuza gelir) ya da malzeme kutusu (https://www.direnc.net/mano-seffaf-malzeme-kutusu-9-inch-klasik-organizer-s-org-9 gibi) satın almakta fayda var.

Ekli dosyalar

• Arduino Uno Malzeme Listesi.pdf
    426.7 KB · Görüntüleme: 138
Hazır setleri önermiyorum. Neredeyse yarısını hiç kullanamıyorsunuz. Çünkü setteki parçaları o halleriyle kullanmak zor oluyor. Örneğin LCD ekranları doğrudan kullandığınızda 8-10 pin gerekiyor. Halbuki i2c modüllü olanını 2-3 pin ile kullabiliyorsunuz. Zaten set almakla oradaki parçaları tek tek sipariş etmek arasında sadece 3-5 TL oynuyor ki bence set gereksiz.
Listedeki özellikle pahalı ürünleri farklı yerlerden de bakmak lazım, bazı yerlerde kampanyalar nedeniyle daha ucuza alınabiliyor.
Listeye yazmayı unuttum, malzemeleri koymak için de ya yeterli büyüklükte saklama kutuları (ucuza gelir) ya da malzeme kutusu (https://www.direnc.net/mano-seffaf-malzeme-kutusu-9-inch-klasik-organizer-s-org-9 gibi) satın almakta fayda var.
çok teşekkür ederim hocam. sensörleri ertelemek kaydıyla listenizi sipariş etmeyi düşünüyorum.

Oluşturduğumun listemin son hali.(istemsiz olarak bazı şeyleri çıkarıyorum cebimden ödeyeceğim için fiyat beni aşıyor)

Ekli dosyalar

• Üye Alışveriş Listesi.pdf
    220.2 KB · Görüntüleme: 92
Mesafe sensörünü ve joystiki mutlaka alın. 5 tane bile olsa alın. Listenizdekilerle ancak led yakar söndürürsünüz. Öğrencilerin ilgisini çekecek uygulamalar için mesafe sensörü ve joystik çok gerekli.
DC177 Kırmızı Push Buton () isimli butonu almayın. Malzeme kutusu olarak da mutfaklarda kullanılan kapaklı ucuz saklama kutularından alın. Malzeme kutusuna 17 lira vermeyin. Örneğin https://www.toptanara.com/saklama/3-lt-saklama-kabi-9587 yaşadığınız yerdeki züccaciye ya da pazarlarda 5 TL'ye bulabilirsiniz. Bana daha pratik gelmişti. 10 tane alır, aldığınız malzemelerden 10 set yapabilirsiniz.
RGB LED'i de ortak katot alın.

Mesafe sensörünü ve joystiki mutlaka alın. 5 tane bile olsa alın. Listenizdekilerle ancak led yakar söndürürsünüz. Öğrencilerin ilgisini çekecek uygulamalar için mesafe sensörü ve joystik çok gerekli.
DC177 Kırmızı Push Buton () isimli butonu almayın. Malzeme kutusu olarak da mutfaklarda kullanılan kapaklı ucuz saklama kutularından alın. Malzeme kutusuna 17 lira vermeyin. Örneğin https://www.toptanara.com/saklama/3-lt-saklama-kabi-9587 yaşadığınız yerdeki züccaciye ya da pazarlarda 5 TL'ye bulabilirsiniz. Bana daha pratik gelmişti. 10 tane alır, aldığınız malzemelerden 10 set yapabilirsiniz.
RGB LED'i de ortak katot alın.
hocam direnç.net te rgb led katot yok çok sorun olur mu?

hocam tinkercad gibi web siteleri üzeeinden çeşitli elektronik ve arduino projelerini online simülasyon ile geliştirebiliyorsunuz. ben olsam bir tane set alıp zaman zaman set üzerinde öğrencilere gösterir, onun dışında online siteler den dersleri anlatırım. imkanı olan öğrencilere de kendilerine set aldırırım.

Son düzenleme:
Arkadaşlar sepetin en son halini aşağıya paylaştım. direnc.net e mail atıp okul için indirimli fiyat talep ettim. cevap gelince bilgilendirme yaparım.

hocam tinkercad gibi web siteleri üzeeinden çeşitli elektronik ve arduino projelerini online simülasyon ile geliştirebiliyorsunuz. ben olsam bir tane set alıp zaman zaman set üzerinde öğrencilere gösterir, onun dışında online siteler den dersleri anlatırım. imkanı olan öğrencilere de kendilerine set aldırırım.
hocam bilgisayarlarım 2006 AYB projesi inernete zar zor giriyor.

Ekli dosyalar

• Sepet - Direnc.pdf
    252.8 KB · Görüntüleme: 57
son fiyat 370 tl verdiler. 39 tl lik bir indirim yaptılar. almayı düşünüyorum arkadaşlar.

hocam ben https://www.robotistan.com/arduino-proje-seti bunu aldırdım idareye 12 set. içinde birçok şey var. ayrıca kitap sayesinde rahat uygulamalar yaptırabiliyorum. biraz da internetten araştırınca neredeyse iki yıllık uygulama çıkıyor. her hafta birini yaptırsam sene sonuna bir çoğu yetişmez bile.
ben cebimden ödeyeceğim diyorum siz bana 3.000 tl lik fiyat çıkarıyorsunuz hocam. çok sağolun

Geri