arkadaşlar yüksek lisans tezi ne kadar sürede yazılır

Kodla Büyü

tomreader2010

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
arkadaşlar başlıkta belirttiğim gibi bir türlü başlayamadım başlasam ne kadar çalışmayla ne kadar sürede yazılabilir

Üst sınır bağlı olduğunuz enstitünün lisansüstü yönetmeliğinde yazıyordu eskiden. Ancak geçen yıl yada ondan kısa bir zaman önce üniversiteden atılma kalktığı için üst sınır kavramı kalktı. Yani atılma yok bu yüzden istediğiniz zamana kadar uzatabilirsiniz.

En kısa zamanı soruyorsanız; danışmanın titizliğine ve çıkaracağınız ürünün kalitesine bağlı olarak değişir. Ders zamanı boyunca tez konusu netleşir ve bir yandan da araştırmalarınızı yaparsanız, son dönem alınan uzmanlık dersi sonuna kadar pekala bitirilebilir ve savunmaya girilebilir.

Tabi ki birtakım seçeneklere göre tezin hazırlanma süresi değişecektir. Tezin desenine, uygulama yapılacak mı, ölçme aracı hazır mı, nerede kaç kişiye uygulanacak vs... etmenler tez konusuna ve danışman önerisine göre değişiklik gösterebilir. Bence...

Hocam bu sizin tez konunuzla birebir ilişkili bir şey. Eğer araştırmalarınız, varsa anket çalışmanız, geliştirmeniz gereken programlar bitmiş artık sadece yazma aşamasına kalmışsanız bile onları toparlayıp süzgeçten geçirmek sakin kafayla en az iki ay sürüyor bence :sleep: Ben tez aşamasını iki senede y. lisansı üç senede bitirdim :D

esenordelarthe' Alıntı:
mitto' Alıntı:
Rekor bende sanırım... 2002 girişliyim, hala yazamadım.... :)

:eek: ben de 2006 girişliyim rekor bende zannediyorum :scared:

Sanırım benim bitirmeme az kaldı. Arkadaşların dediği gibi seçeceğiniz konu çok önemli. İlk sortide daha önceden yapılmamış bir araştırma deseni seçmiştim. O yıılarda bizim alanda yapılmış nitel araştırma pek yoktu. İlklerden olayım dedim olamadım. Daha sonra gelen ilk affı kaçırdım. Geçen sene afla tekrar döndüm. İlk senem öneri ile geçti, şu anda veri toplamayı bitirdim. Sanırım Ocak ayına kadar toplayıp savunmamı yapabileceğim. Bu dönemi fazladan uzattım aslında 1 senede çok rahat bitirebilirdim...

Bu arada en önemlisi seçilecek konu. Bu durumu hocanıza bırakmanızı tavsiye ederim. Onlar alana çok daha hakimler ve sizi tanırlar. Bu arada ilerlemesinde en önemli faktörlerden biride hocanız. Umarım bu konuda şanslısınızdır... Bu arada şu anki psikolojinizi çok iyi anlıyorum. Size tavsiyem sürecin çok uzamasına izin vermeyin aksi takdirde dönüşü olmaya yola gidebilirsiniz. Beraber girdiğim arkadaşlarım şu anda bir bir doktoralarını tamamlıyor ben hala YL bitireceğim... Başlamak bitirmenin yarısı derler ya tez için kesinlikle çok doğru bir söz... Öneriyi yazarken salladım salladım bir gaza geldim 15 günde çıktı...

Nicel mi olacak nitel mi ? Araştırma önerisi hazır mı nicel olacaksa SPSS biliyor musunuz bunlara göre değişir.

Hocam bu tamamen sizin performansınıza bağlı bana kalırsa.

Anket gibi bir veri toplama aracı ile verileri elde edecekseniz sürecin en zahmetli kısmı bence budur.

İzin, ulaşım, geri dönüşler vs.

Tabi araştırmayı, kavramsal çerçeveyi zaman içinde biraz oturttuğunuzu farzediyoruz.

Dediğim gibi bunun dışındaki süreçler tamamen sizin performansınıza bağlı.

Yazım aşamasını 1 ayda da halledebilirsiniz. Aylar hatta yıllar da alabilir.

Kavramsal çerçevede belki duruma göre büyük illere, kütüphanelere bakmak gerekir ama onların da artık ödünç sistemi var, problem yaşanmaz.

Burada önemli olan hocanızın tezin bölümlerine, süreçlerine onay vermesi bence.

Sizin yaptığınız herşey muhtemelen hocanızın onayından geçmeyecek ve geri dönüşler yaşanacak.

Allah kolaylık versin derim.

Yüksek lisansla ilgili benimde bir sorum olacak 2007 girişliğim. Tezimi vermedim. Seminerimi verdim.
Sanırım artık atılma olmayınca istediğim zaman tezimi verebilirmiyim?
Birde yaptığım üniversite artık bulunduğum şehire çok uzak başka bir üniversitede tezden itibaren devam etmem mümkün mü?

filiz' Alıntı:
Yüksek lisansla ilgili benimde bir sorum olacak 2007 girişliğim. Tezimi vermedim. Seminerimi verdim.
Sanırım artık atılma olmayınca istediğim zaman tezimi verebilirmiyim?
Birde yaptığım üniversite artık bulunduğum şehire çok uzak başka bir üniversitede tezden itibaren devam etmem mümkün mü?

Ben de 2007 girişliyim. Henüz bitirmedim. her sene dediğim gibi bu sene inşallah :D

Evet atılma yok o yüzden her dönem başı harç yatırdıktan sonra her dönem başı kayıt yenilemeniz yeterlidir. Teyit etmek için enstitünüzün lisansüstü yönetmeliğine bakabilirsiniz, ancak yenilenmemişse, enstitüdeki herhangi birine sorabilirsiniz.

Şehir uzaklığı sorun olmaz, yeter ki danışmanınızla irtibatı koparmayın. Sadece savunmaya girmek için gitmeniz yeterlidir.

hocalarım teşekkür ederim aslında 1 yılım tezde ocak ayında doluyor ama ortada hiçbirşey yok biraz sıkılganlık biraz bunalgı aman yapmasam ne olur YL dedim bazen şuanda okadar emek sarf ettim bitereyim bariz diyorum. benim esas merak ettiğim konu yazma süresi ne kadar zamanda biterdi oda anladığım kadarıyla yoğun bir tempoyla 1-2 ay arası sürede biter. şuan makale tez vs. kaynakaları topladım tek yapmam gereken başına oturmak kaldı ama bir oturabilsem :=)

hocam yüksek lisans tezi tez teslim tarihine kadar yazılır :) o birazda size kalmış. biz tez yazım ve tez düzenleme işi yapıyoruz ondan dolayı bilgi sahibiyiz.
İlgi alanınıza göre konunuzu seçin, kaynak taramanızı yapın, ilgili kitaplar hakkında bilgi edinin ve oradan kaynak göstererek paragraflar alın, dergiler ve makalelerden yararlanın. en önemlisi kendi düşüncelerinizi de yazmanız. özgün olmalı bir tez. https://platontezhazirlama.com

Son düzenleme:
Geri