Artık Almanca öğretmenliğinden de kötü durumdayız

Kodla Büyü

anadoluman

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Zamanın popüler olan ve tıp puanı ile girilen alan bilişim öğretmenliği bugün yayımlanan öğretmen alımında Almanca dan bile geriye düştü. Boşverin Bilişimi ve Teknolojiyi... Almanca öğrensinler daha önemli
Almanca 200
BT 183
Görsel 443
.......

2011 yılında 143 kişi alınmıştı demekki 4 + 4 de 8 yıl idare edebildi bakalım ne olacak

Bir sürü norm fazlası BT öğretmeni var...Norm fazlaları bile okul bulup atanamıyor.Şu uzaktan eğitim sürecinde de her okula BT öğretmeninin şart olduğu görüldü ancak şu ekonomik şartlarda imkansız

Bir sürü norm fazlası BT öğretmeni var...Norm fazlaları bile okul bulup atanamıyor.Şu uzaktan eğitim sürecinde de her okula BT öğretmeninin şart olduğu görüldü ancak şu ekonomik şartlarda imkansız
Bazı şeylerin yokluğu varlığından sonra belli okur.
Bence ihtiyaç olduğu o kadar da farkedilmedi.
.. En azından ben öyle algıladım.

Hocam kendi meslektaşlarımız içinde bile yapılan uzaktan eğitim faaliyetlerine katkımızı ciddiye almayan var. Başka bir başlıkta uzaktan eğitim hikaye diyen biri vardı.
BT öğretmeninin olması bir okul için avantajdır. Komşunun çocuğu ilkokul 4. sınıfta. Öğretmen, çocuğa EBA şifresi vermeden bir ton ödev göndermiş.
Günlerce açmaya çalışıp başaramamışlar.
Anne de iş bilmiyor şifreden haberi yok. Bana geldi ve hallettik. Oysa o okulda görevli bir arkadaşımız olsaydı çocukların şifresi de olurdu. Veli de bilgilendirilmiş olurdu. İşi Eba veya uzaktan eğitime indirgediğim düşünülmesin. Bu sadece bir örnek.

Son düzenleme:
Bilişim eğitimini sosyal medya,oyun ve eğlenceden ibaret gören bir ülke için fazla bile olan kontenjandır. Soran olursa çocuklar bilgisayarı bizden iyi biliyor dersin kanka kim bilecek

Bizim branş hep böyle sürünmecede bırakıldı ve bırakılacak. Bilgisayar sınıfı kurdular ama dersi kaldırdılar, dersi koydular ama lab kalmadı. Şimdi ise robotik kodlama populer yarın o da biter ve böyle devam eder gider. Btr kadrosu dediler o da kağıt üzerinde bir cümle olarak kaldı. Pek ümitli değilim, zaten birçok üniversite de bölümlerimiz kapatıldı.

Öğretmen yerine eğitim teknologu adı altında rehber öğretmen gibi norm verilmesi daha mantıklı. Zaten herkes BTR... Ders anlamında umudum yok zaten.

Zamanın popüler olan ve tıp puanı ile girilen alan bilişim öğretmenliği bugün yayımlanan öğretmen alımında Almanca dan bile geriye düştü. Boşverin Bilişimi ve Teknolojiyi... Almanca öğrensinler daha önemli
Almanca 200
BT 183
Görsel 443
.......
Tıp puanı derken hocam

bt öğretmenliğine bence artık gerek yok üniversitelerde artık bütün öğrenciler prje tabanlı web sitesi yapımından tutunda sunular online eğitim uygulamaları hepsini öğretilerek geliyorlar
arada kendini yetiştirmeyenlerde çıkıyor onlarda zamanla atandıkları yerlerde gerekli olanları öğreniyorlar mecburen.
ee ne gerek var bt veya btr ye. kendimizi kandırmayalım hayal ürünü şeyler yaratmayalım.

ha şöyle olabilir teknoloji liseleri kurulur spor güzel sanatlar vs gibi oralarda bu işin uzmanlık alan eğitimi hakkıyla verilir. o zaman siz piyasada canavar programcılar webçiler kodçular görün.
şu haliyle çok verim beklenemez.

Tıp puanı derken hocam
tıp a eşdeğer yada çok yakın puanlar.
ben böteye yerleştiğimde benim sınıfımda türkiye 900.cü sıralamalarında bulunan bir fen lisesi mezunu öğrenci vardı.
üst sınıflarda zibille vardı her geçen yıl gelenlerde ise puanlar düşüp gelenler kalite olarak düşmeye başladılar oda ayrı mesele.
bölüm popülerdi kimse bölümün hakkını yemesin.sonradan her yerde açıldı uzun vadeli projeler yeterli ve kalifiye kaliteli olmadı bölümde
mezunları da heba oldu bunda tabi bir sürü varyasyon etkenleri var şimdi buraya saymaya kalksak sayfalarca şey çıkar o yüzden çokta
kurcalamaya gerek yok.
imkanı olan bilgisi taze olan okumak isteyen herkes bir daha sınava hazırlansın hem çalışsın hem okusun sonra iş değiştirsin tavsiye ederim.
kimseye sevmediği yada ruhsal olarak huzur bulamadığı işi yıllarca yapmak zorunda değildir.
kimse zorla yaptırmıyor imkan var her şey var yapabilen çalışsın kazansın okusun mutlu olsun..

bt öğretmenliğine bence artık gerek yok üniversitelerde artık bütün öğrenciler prje tabanlı web sitesi yapımından tutunda sunular online eğitim uygulamaları hepsini öğretilerek geliyorlar
arada kendini yetiştirmeyenlerde çıkıyor onlarda zamanla atandıkları yerlerde gerekli olanları öğreniyorlar mecburen.
ee ne gerek var bt veya btr ye. kendimizi kandırmayalım hayal ürünü şeyler yaratmayalım.

ha şöyle olabilir teknoloji liseleri kurulur spor güzel sanatlar vs gibi oralarda bu işin uzmanlık alan eğitimi hakkıyla verilir. o zaman siz piyasada canavar programcılar webçiler kodçular görün.
Hocam ona bakarsanız bu kadar matematik felsefe kimya vb. Dersler verilmesinin gereği de yok. Sonuçta bu kadar bilgi çocuğa ne kazandırıyor.
Her şeyden önce kodlama bilmek insanın zekasını ve mantığını geliştirir. Tıpkı matematik gibi. Şöyle düşünün dersler gerçekten adam akıllı işlense öğrenciler kodlama bilse belki her okuldan üç beş öğrenci bilişim sektörüne yönelecek ve temelden eğitim alacak.
Gerçi bunlar sistemle alakalı. Ama biz kendimizi ifade edemiyoruz daha, başkasının yaptığı bize müstehak...

Hocam mantık olarak rehberlikten anladığımız nedir? merak ettim, matematik içinde YouTube kanalları var .online soru gönderme falan filan.herkes programcı olamaz ama şu çağda internet bankacligi bile bilg ile ilgili.bundan azı olabilir.ama sizin kadar küçümseme olmaz.

Hamza Aydoğdu twiterdan az önce yazdı.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20200404-134206.png
    Screenshot_20200404-134206.png
    281.4 KB · Görüntüleme: 217
Bizim alanımızda eğitim içerikleri kaç yıllık sayın hocalarım. 10 15. Yapay zeka, mobil uygulama ve api ile bir uygulama geliştirmek, c# ya da java da bir otel otomasyonu yazmak bunlar bizim bu yıllık planlarımıza girildiği zaman bu başlıklar atıldığı gün iyi bir şeyler olabilir. Kurulunu oluştur. Bilişim öğretmenlerini çağır. Bu işe devam edeceklere eğitimlerini 1 yıl ver, devam edemeyeceklere başka bir bölüme geçişini sağla. Yazılım üzerine okuyacak öğrencileri öğretmenler seçsin, sınıflar 12 kişi olsun. Her ilde böyle 2 lise olsun. O zaman bir şeyler gerçekleşir. Niceliksel olarak bir yere varılmaz. 5000 bilişim öğretmeni atansa da sonuç aynı olur. kkzd.

Uzaktan eğitim vs yapmaya çalışan fazla öğretmen yok. Allah aşkına kaç öğretmen "eba canlı" olayı çıkana kadar uzaktan eğitim vermeye çalıştı. ?
Özel okullar hariç. O da ticari bir durum.

Bundan dolayı zoom, jit.si,webex yada team link için kimse araştırmıyor. Yani bilişim de yok, teknolojide de yok, rehberlik de yok... Tatil modu...

Allah aşkına kaç öğretmen arkadşınız bunları yapmaya çalışıyor?
Ben bir iki okul grubunda yazdım, yardımcı olurum diye .. öğretmenler gerekli görürse devlet birşeyler yapar modunda... sadece iki öğretmen, çocukları özel okulda zoom kullandığı için merak etmiş.

https://bilgisayarbilisim.net/konular/anket-okulunuzda-ogretmenler-uzaktan-egitim-veriyor-mu.172991/

Bu alanı seçtiğim için "köpekler gibi" pişmanım... Sürekli kendini güncellemen ve Araştırma yapman kendini geliştirmen gerek. Düşününce kulağa ne kadar da hoş geliyor. Ama DEĞİL.

Özel sektörde bile yazılımcılıkta belli bir yaşa kadar kod yazarsın daha sonra mümkün mertebe yönetici ya da koordinatörlük, danışmanlık türü işler yapmaya yönelirsin.

Ama matematik, İngilizce gibi branşlar öyle mi.. Şimdi diyeceksiniz eğitim değişiyor, soru tarzları bile değişiyor. Bir nebze katılırım hatta ÖYT de değişiyor uzaktan eğitim sürecinde gördük.

Ama 2*2=4 hep he she it ten sonra is geliyor hep :)

Meslekte 5. Yılım, sadece yarım dönem Bilişim öğretmenliği yaptım.

Ikinci öncelik atandığım Elektronik bile çok daha zevkliydi.

2011 den beri çalışıyorum , üniversiteye tıp puanına yakin olduğu zamanlar girmiştim , 2003 senesiydi. Sonra özel sektör çalışmaları , garanti meslek anlayışı kendimi öğretmenlik de buldum.
Sayın hocalarim son 2 yıl hariç , bende olumsuz idim. Aklınıza gelen tüm olumsuz düşüncelerin 10 mislini barindiriyordum. Sonra kendi kendime bunun bir çıkış yolu olmadığını anladım ama epey zaman aldi.
Ben devletin öğretmeniyim, bu devlet okuttu beni , ben işimi yapıyorum , tüm olumsuzlukları silmeye ve devam etmeye çalışıyorum elimden geldigince.
Çok mu mutluyum , hayır , ama ben bu mesleği devam ettireceğim, bir ailem var onlara bu durumları yansitamam , dolayısı ile mutlu olmayı öğrendim sanırım

Almanlar daha fabrika kuracaktı.daha karpuz kesecek.nereden para geliyorsa bizim millet oraya banıyor. Herkes yutuber herkes jeniffer lopez.herkes manyak.dünya düzeni bu alış ve kenardan sev.seni de yerler.

Gerrçekten yukarıdaki hocamın da dediği gibi bu bölüme 2000-2006 yılları arasından girenler tıp'ı kılpayı kaçırmış insanlardır.Evet o senelerde bu bölüme gelme sebebimiz hepimizin ileride rahat bir şekilde devlet kurumlarını atanması ve özelde de çok kolay iş bulmamızdan dolayıydı.Şimdi o senelerde bu bölüme giren hocalarımın birazda içinin acıması o yüzden bunlardan biri de benim.Ama şimdi bölümün durumu içler acısı okullarda derse verilen önem belli sosyal medyayı kullanmayı bilgisayar bilmeyle eşdeğer bilen bir toplum haline geldik o yüzden ben okullardaki bu yargıyı kıracagımızı zannetmiyorum ne zaman dersimizin konuları merkezi sınavlarda sorulur o zaman önemli hale geliriz o da çok zor ihtimal.Ayrıca norm konusuna gelirsek bakın seneye 4+4+4 den dolayı 8 lerde olan öğrenciler 9.sınıfa gececek bakın bu sene sosyal bilimler fen lisesi ve anadolu liselerin kontenjanı arttırıldı.Bizim derslerimizde sadece lisede 9 ve 10 uncu sınıflarda zorunlu seneye otomatikman bizim liselerde normumuz artacak ayrıca şu anki norm fazlası ve ihtiyaç sayısı geçen 2019 ekim ayına göre bu sene ekim ayında bölüm açısından kısmi bi rahatlama olacaktır ama yinede yeterli değil eğer bizim bölüm için bölge normu uygulamasını kaldırsalar zaten ihtiyacımız bi anda 7000-8000 rakamlarına ulaşır öneğin bir okulda 10 saat dersimiz var ise o okulda norm fazlası oluyoruz otomatikman şayet her akıllı tahtası olan okula bir btr öğretmeni kadrosu verilse zaten bizim bölümle alakalı hiçbir sıkıntımız kalmaz.

Gerrçekten yukarıdaki hocamın da dediği gibi bu bölüme 2000-2006 yılları arasından girenler tıp'ı kılpayı kaçırmış insanlardır.Evet o senelerde bu bölüme gelme sebebimiz hepimizin ileride rahat bir şekilde devlet kurumlarını atanması ve özelde de çok kolay iş bulmamızdan dolayıydı.Şimdi o senelerde bu bölüme giren hocalarımın birazda içinin acıması o yüzden bunlardan biri de benim.Ama şimdi bölümün durumu içler acısı okullarda derse verilen önem belli sosyal medyayı kullanmayı bilgisayar bilmeyle eşdeğer bilen bir toplum haline geldik o yüzden ben okullardaki bu yargıyı kıracagımızı zannetmiyorum ne zaman dersimizin konuları merkezi sınavlarda sorulur o zaman önemli hale geliriz o da çok zor ihtimal.Ayrıca norm konusuna gelirsek bakın seneye 4+4+4 den dolayı 8 lerde olan öğrenciler 9.sınıfa gececek bakın bu sene sosyal bilimler fen lisesi ve anadolu liselerin kontenjanı arttırıldı.Bizim derslerimizde sadece lisede 9 ve 10 uncu sınıflarda zorunlu seneye otomatikman bizim liselerde normumuz artacak ayrıca şu anki norm fazlası ve ihtiyaç sayısı geçen 2019 ekim ayına göre bu sene ekim ayında bölüm açısından kısmi bi rahatlama olacaktır ama yinede yeterli değil eğer bizim bölüm için bölge normu uygulamasını kaldırsalar zaten ihtiyacımız bi anda 7000-8000 rakamlarına ulaşır öneğin bir okulda 10 saat dersimiz var ise o okulda norm fazlası oluyoruz otomatikman şayet her akıllı tahtası olan okula bir btr öğretmeni kadrosu verilse zaten bizim bölümle alakalı hiçbir sıkıntımız kalmaz.
hocam merkezi sınavlarda bizim alanımızla ilgili sorulamaz çünkü bu bölüm sabit durağan bir bölüm değil ve derya deniz tek bir konu veya ders değil adı bilişim ama alt kolları alt kollarının da alt kolları var aslında öğretmenlik üstü bir branş zaten diğer branştakilerin çoğu bu bölümü kaldıramazdı ki tıp a eğdeğer puanlarla girildi bitirildi ama günümüzde her yerde zibille açılmasından ötürü çok aşırı kalitesizleşti o ayrı mesele.

Hocam nerede o öğretmenler 15.yılım bitti herkese yardım etmekten resmen canım cıktı. Yaşlısı genci aynı çok nadir ilgili öğretmenlerle karşılaştım. Inan şu tatil boyunca telefondan sürekli yardım durumundayım.
Böteler kesinlikle kapatılmalı. Böte eğitim olarak çok yetersiz özellikle son yıllarda gördüğüm mezunlar çok yetersiz. Bu bölüm kapatılmalı direk mühendislik fakültelerinden öğretmenler gelmeli. BTR yede bilişim teknolojileri dersinede ne yazıkki daha çok uzun süre ihtiyacımız var.

Hamza Aydoğdu twiterdan az önce yazdı.

Mevcut duruma göre yapılan bir yorum. Hala anlamadılar zaten mevcut duruma karşıyız. Bakın rehberlik lobisi çok güçlü bakanlıkta her istediklerini yaptırıyorlar, yönetmelik yazarken bile müdahil oldular yakında yayınlanır. maddi manevi olarak en rahattalar ve hala süslü cümleler ile bakanı, genel müdürleri yola getiriyorlar, alıyorlar. Derneklerine iki terimle göz boyamadalar mesela. Diyeceğim o ki biz hep üveydik öyle olacaz, Genel Müdür bile sorunumuzu bilmiyor yada anlamamış.

hocam merkezi sınavlarda bizim alanımızla ilgili sorulamaz çünkü bu bölüm sabit durağan bir bölüm değil ve derya deniz tek bir konu veya ders değil adı bilişim ama alt kolları alt kollarının da alt kolları var aslında öğretmenlik üstü bir branş zaten diğer branştakilerin çoğu bu bölümü kaldıramazdı ki tıp a eğdeğer puanlarla girildi bitirildi ama günümüzde her yerde zibille açılmasından ötürü çok aşırı kalitesizleşti o ayrı mesele.
YÖK'ün denklik sınavında Bilgisayar Mühendisliği için sınav hazırladığını hatırlıyorum. Veri yapıları, algoritma vb. hard core derslerden sorular vardı. Ama sanırım 2-3 yıl yaptılar sonra bıraktılar.

Ha, hazırlanmak istense hazırlanır ancak daha çok BÖTE soruları olur ÖYT, eğitim teknolojileri, materyal geliştirme vb. Son birkaç senedir ha ÖABT olacak ha olmayacak derken yapmıyorlar.

Geri