Artık Almanca öğretmenliğinden de kötü durumdayız

Kodla Büyü
2000-2006 arası üniversite sınavında TIP fakültesini kılpayı kaçıranlar girdi Bötelere.

Ek puansız 348 aldım Diş eczacılık 350 tıp 352 idi bulunduğum ilde...Başka ile gidemiyordum maddi imkansızlıklar yüzünden... Mühendislikler ölü iş bulma derdideler inşaat mühendisliği 310 idi. BT yazdım. Zaten ilk tercihime atandım.O zaman çok revaçtaydı Allahı var. KPSS yi ilk yılımda kazandım ve atandım. Türkiyedeki bu eğitim anlayışı sürdükçe BT branşına önem vermezler. Çünkü biliyorlarki camia içerisinde en pragmatik en zeki en dinamik topluluk BTciler. BTci problem çözendir,projecidir. Kusura bakmasın diğer branştaki arkadaşlarım BİLİŞİM TEK. ÖĞRETMENİ farklıdır.

O yüzden bu kafa değişmeden hiçbir şey olmaz. Değişir mi? Hiç ümidim yok. Twitterda gördüm personel genel müdürü paylaşmıştı. 640 açık 2000 küsür fazla var diye. Biri de yoruma bizim norm durumuyla ilgili çalışmayı sormuş.O çalışma bitmez.

xLqdAz4.jpg

MEB'de bilişime bakış bu olduğu sürece, diyecek bir şey yok.

Meslek lisesinde bölümler kapatılıyor, diğer Okullar norm problemi var. Herkesin gözünde yatan oyun oynatan tamirci modundayız. Özel işleri yapmasak diğer öğretmenlerin zoruna gidiyor küsüyorlar. Diğer meslekçiler yatışın köküne vuruyor. Bir tek bilişim göze batıyor bizde.

Söylemeyeyim dedim ama Bir de son zamanlarda atanan eline tornavida almamış bilişimciler var. Onlara mı kızam onu mezun edene mi

Birleştirilmiş sınıfları olan küçük köy okulları hariç her okula en az bir tane eğitim teknoloğu mu dersiniz, bilişim teknolojileri rehber öğretmeni mi dersiniz, norm verirseniz o fazla olan 2243 fazla değil az gelir. Yani yukarılarda hala daha bu bölümün önemine vakıf olunamamış. Elbet olunur. Öyle uzak zamanda da değil yakında.

sizin dertlerinizi sizden başka kimse anlamaz.
bu sebeple kimselere anlatmaya kalkmayın.
en çok siz çalışırsınız. her türlü işi yapar kişisel kurumsal her işe bakarsınız başkaları yatar ama siz değersiz olursunuz, sizin bölümünüz kapatılır, sizin bölümünüz işe yaramaz gösterilir. bu böyledir. değişmesi de imkansızdır. imkansız değilse de çok uzun zaman gereklidir.
BENDEN HEPİMİZE TAVSİYE
KISA YOLDAN FARKLI BÖLÜM OKUYUP GEÇELİM
yoksa 60 yaşımıza kadar nasıl bu işler böyle gider bilmiyorum.

Arkadaşlar ben de tıp puanına yakın puanlarla girenlerdenim. Biz gerçekten değeri bilinmeyen grubuz.2006 ya kadar girişliler için söylüyorum(bugünkü mezunların durumlarını bilmiyorum). Fakat ben kendim için söyleyeyim, türkiyenin önde gelen üniversitelerinden mezun olduğum halde hocalarımız ya yetersizdi yada size lazım olayacak nasılsa deyip çok yüklenmediler bize. bu sebeple biz neredeyse, bilgisayar adına söyliyim, odun olarak mezun olduk. fakat bir çoğumuz kalbur üstü olduğumuzdan bu eksikliği çok kısa sürede kapatabiliyoruz. ben şu anda bil. mühendislerinden eksik olduğum yerleri konuları neredeyse kapattım. Şu anda çok şükür yüksekokulda öğr. görevlisiyim.Valla ne yalan söyleyim okulda adam yerine konuyorum meb e göre. Şu anda yaptığım çalışmaları ve konumumu tefli arkadaşlara bile anlattığımda biri hatta itiraf etti valla şu an seni çok kıskandım hocam dedi. Benim içim de ukte kalmıştı teflilerin bizi yaftalaması bu şekilde kendimdeki ezikliğin intikamını almış oldum.(tüm tefliler için geçerli değildir söylediklerim) . bize dil uzatanları da az değildi. velhasıl benim tavsiyem yükseklisans + doktora yapın ve üniversiteye geçmeye bakın fakat böteye bulaşmayın müh. yapın. Bu ızdıraptan kurtarın kendinizi. çünkü tekrar lisans okusanız çok yıl kaybedeceksiniz. Hakkınızı helal edin içimi dökmüş gibi oldum. bir de yazım hataları için üzgünüm klavye de bazı tuşlar zor basıyor.

Öğrenilmiş çaresizlik mi dersiniz ölü toprağımı dersiniz bilmiyorum arkadaşlar fakat branşımızda derin bir sessizlik mevcut...
Biz ne dersek diyelim ders yoksa; sizde yoksunuz! Bu iş bu kadar basit. Nerede BTR kadrosu diyen arkadaşlar?., dersimize sahip çıkmalıydık...
Yukarıdan bakış aynen bu şekilde bırakın BT Öğretmeni atamasını 2243 kişide fazlasınız zaten.

Meslek lisesinde bölümler kapatılıyor, diğer Okullar norm problemi var. Herkesin gözünde yatan oyun oynatan tamirci modundayız. Özel işleri yapmasak diğer öğretmenlerin zoruna gidiyor küsüyorlar. Diğer meslekçiler yatışın köküne vuruyor. Bir tek bilişim göze batıyor bizde.

Söylemeyeyim dedim ama Bir de son zamanlarda atanan eline tornavida almamış bilişimciler var. Onlara mı kızam onu mezun edene mi
Kesinlikle hocam hak veriyorum.

Arkadaşlar ben de tıp puanına yakın puanlarla girenlerdenim. Biz gerçekten değeri bilinmeyen grubuz.2006 ya kadar girişliler için söylüyorum(bugünkü mezunların durumlarını bilmiyorum). Fakat ben kendim için söyleyeyim, türkiyenin önde gelen üniversitelerinden mezun olduğum halde hocalarımız ya yetersizdi yada size lazım olayacak nasılsa deyip çok yüklenmediler bize. bu sebeple biz neredeyse, bilgisayar adına söyliyim, odun olarak mezun olduk. fakat bir çoğumuz kalbur üstü olduğumuzdan bu eksikliği çok kısa sürede kapatabiliyoruz. ben şu anda bil. mühendislerinden eksik olduğum yerleri konuları neredeyse kapattım. Şu anda çok şükür yüksekokulda öğr. görevlisiyim.Valla ne yalan söyleyim okulda adam yerine konuyorum meb e göre. Şu anda yaptığım çalışmaları ve konumumu tefli arkadaşlara bile anlattığımda biri hatta itiraf etti valla şu an seni çok kıskandım hocam dedi. Benim içim de ukte kalmıştı teflilerin bizi yaftalaması bu şekilde kendimdeki ezikliğin intikamını almış oldum.(tüm tefliler için geçerli değildir söylediklerim) . bize dil uzatanları da az değildi. velhasıl benim tavsiyem yükseklisans + doktora yapın ve üniversiteye geçmeye bakın fakat böteye bulaşmayın müh. yapın. Bu ızdıraptan kurtarın kendinizi. çünkü tekrar lisans okusanız çok yıl kaybedeceksiniz. Hakkınızı helal edin içimi dökmüş gibi oldum. bir de yazım hataları için üzgünüm klavye de bazı tuşlar zor basıyor.
Size katılıyorum 2003te tıp puanıyla girdim bölüme ama bomboş mezun oldum . Hem de İzmir’de bir böteden. Ne word ne Excel gördüm ne donanım .havanda su dövdük 4 yıl. Mühendislikten gelen hocalar olmasa programlama da öğrenmeden mezun olurdum da saolsun onlar bişeyler öğretti .yeteriz içerik yetersiz hocalar böteyi bu hale getirdi . Öğrendiğim ne varsa sahada kendim çalışarak öğrendim hem donanım hem yazılım hem ofis . Öğrenebildim çünkü belli bir zeka seviyesinin üstündeydim . Zümre arkadaşlar da hep böyle kendi Zekası ile açığı kapattı . Son 5-6 yıldır mezun olanlar ise sanırım barajı geçip giren arkadaşlar.onlara da aynı içerik dersler öğretiliyor ise vay halimize

Bilişim şuan altın çağını yasıyor.Her şey elinin altında.linux müthiş bir şekilde yükselişte.youtube bakın %40 bilişim videoları olusturuyor. yazılımcı,hacker olmak yürek ister o yuzden kimse önemsemiyor gibi.adam futbolcu olamamış pes te cok iyi.aynı şey degil.neymar Messi gibi olmak farklı.pes oyuncusu olmak farklı.Bu yazılım işleri meşakkatli.Bir şeyleri kaptıgın zaman ise frikik golu atmak gibi seviniyorsun.cihazlara hükmetmeyi kim istemez.Normal bir user mı olmak istiyorsun yoksa modem cihazına root yetkiyle sahip olmak mı?o işte yürek ister çünkü elma agacının altında degilsin yol katetmen gerek dere tepe aşman gerek.sabırlı ol veya konuyu kapat.

Size katılıyorum 2003te tıp puanıyla girdim bölüme ama bomboş mezun oldum . Hem de İzmir’de bir böteden. Ne word ne Excel gördüm ne donanım .havanda su dövdük 4 yıl. Mühendislikten gelen hocalar olmasa programlama da öğrenmeden mezun olurdum da saolsun onlar bişeyler öğretti .yeteriz içerik yetersiz hocalar böteyi bu hale getirdi . Öğrendiğim ne varsa sahada kendim çalışarak öğrendim hem donanım hem yazılım hem ofis . Öğrenebildim çünkü belli bir zeka seviyesinin üstündeydim . Zümre arkadaşlar da hep böyle kendi Zekası ile açığı kapattı . Son 5-6 yıldır mezun olanlar ise sanırım barajı geçip giren arkadaşlar.onlara da aynı içerik dersler öğretiliyor ise vay halimize
Sanırım 2014 ya da 2015 yılıydı YGS-1 puanı ile 2 yıllık Tıbbi Görüntüleme Teknikleri bölümünü kazanmıştı. İkinci üniversite olarak. Puanı genel olarak BÖTE'den yüksekti.

Düşündüm de, tıp ile kıyaslanan bölümden iki yıllık sağlık myo ile kıyaslanan bölüme, nereden nereye...

Geri