Artık bıktım!

Kodla Büyü
Hocam ben de senelerce sizin o işleri yaptım.Ara sıra bilgisayarcı edasıyla işi yavaşlatın kasayı açık bırakıp şu lazım deyin yarım gün kenara koyun şu arıza çıktı deyin 2 gün öteleyin.Bana da civar okullardan kasa gelirdi yada ayağına çağırırlardı ama bir gittim mi başka okula akşama kadar kendi okuluma dönmezdim.Hatta kafam attı mı içine bozuk ram takar sağlamı kenara atardım ram lazım der işi yavaşlatırdım.İpler sende hocam bunu unutma...
Şu anda aralıkta bana açılırsa bt'te geçmeye can atıyorum.Şu anda daha bilgiliyim istersem 10dk işi çözerim canım isterse 2 gün beni bekler başkaları bu işlere para vermek istemiyorsa seni mecbur bekleyecek.İpler sende unutma

Şahsen bilgisayarları sevdiğim için, bu işleri zevkle yapıyorum. Hem devletin işi görülmüş oluyor. Hatta arkadaşlar, evden kendi bilgisayarlarını da kucaklayıp getiriyorlar, onlara da yardımcı oluyorum.

Hocam ben de ilk atandığım yıllarda idareyle kötü olmayayım, kimse bana aman dokunmasın, herkesle iyi olayım diye düşünerek ilçenin bütün tamir işlerine baktım. Öyle ki ilçede tek bilgisayar öğretmeni olmam dolayısıyla milli eğitim ve ilçenin bütün okullarını geçtim, kaymakamlık, müftülük, sosyal dayanışma vs.. vs... bütün kurumların bilgisayarları ile de ilgilenir hale geldim. En son müftülük personeli birinin kendi evindeki şahsi bilgisayarına format atmamı istediklerinde artık tak etti! O saatten itibaren de hiç bir şekilde bu tamir işlerine girmedim. Bu tamir işleri kaldı ki ne bizim görevimiz ne de öyle bir yetkimiz var. FP-BTR görevimizde dahi donanımsal bir arıza ile ilgili bizim görevimiz sadece arızayı bildirip garanti takibini yapmaktır. (Yönetmeliği dikkatlice okuyunuz.) Yazılımsal olarak da sadece Fatih proojesi kapsamındaki (tahtaların, tabletlerın yazılımları ile yazıcıların pc yazılımlarının) cihazların çalışabilir ve güncel olmasını sağlamaktır. Yani okuldaki herhangi bir bilgisayarı bizim tamir etme gibi bir görevimiz de yetkimiz de yoktur. Hatta şöyle ki mesela garantisi devam etmekte olan bir bilgisayara yapacağımız bir müdahaleden dolayı firma bilgisayarı garanti kapsamı dışına bırakır da tamir için okuldan tamir ücreti alacak olursa hakkımızda devleti zarara uğratmaktan soruşturma dahi açılabilir. Mümkün mü Evet! Yetkimiz yok derken ufak bir örnek yani bu. Sizden tamir etmenizi isterlerse "Bilmiyorum!" dersiniz olur biter. Sonuçta devlet bizi yetiştirirken bilgisayar tamircisi olarak yetiştirmediği gibi, işe alırken bilgisayar tamircisi olarak da almadı.

Hocam ben de ilk atandığım yıllarda idareyle kötü olmayayım, kimse bana aman dokunmasın, herkesle iyi olayım diye düşünerek ilçenin bütün tamir işlerine baktım. Öyle ki ilçede tek bilgisayar öğretmeni olmam dolayısıyla milli eğitim ve ilçenin bütün okullarını geçtim, kaymakamlık, müftülük, sosyal dayanışma vs.. vs... bütün kurumların bilgisayarları ile de ilgilenir hale geldim. En son müftülük personeli birinin kendi evindeki şahsi bilgisayarına format atmamı istediklerinde artık tak etti! O saatten itibaren de hiç bir şekilde bu tamir işlerine girmedim. Bu tamir işleri kaldı ki ne bizim görevimiz ne de öyle bir yetkimiz var. FP-BTR görevimizde dahi donanımsal bir arıza ile ilgili bizim görevimiz sadece arızayı bildirip garanti takibini yapmaktır. (Yönetmeliği dikkatlice okuyunuz.) Yazılımsal olarak da sadece Fatih proojesi kapsamındaki (tahtaların, tabletlerın yazılımları ile yazıcıların pc yazılımlarının) cihazların çalışabilir ve güncel olmasını sağlamaktır. Yani okuldaki herhangi bir bilgisayarı bizim tamir etme gibi bir görevimiz de yetkimiz de yoktur. Hatta şöyle ki mesela garantisi devam etmekte olan bir bilgisayara yapacağımız bir müdahaleden dolayı firma bilgisayarı garanti kapsamı dışına bırakır da tamir için okuldan tamir ücreti alacak olursa hakkımızda devleti zarara uğratmaktan soruşturma dahi açılabilir. Mümkün mü Evet! Yetkimiz yok derken ufak bir örnek yani bu. Sizden tamir etmenizi isterlerse "Bilmiyorum!" dersiniz olur biter. Sonuçta devlet bizi yetiştirirken bilgisayar tamircisi olarak yetiştirmediği gibi, işe alırken bilgisayar tamircisi olarak da almadı.
Hocam başka okulun pc sini tamir etmemi söyledi il koordinatorumu aradım BTR nin pc tamir etme yetkisi var mı diye oda pc kasa acma yetkimin bulunmadığı şayet istersem yardımcı olabileceğimi söyledi buna dayanarak bende müdüre görev tanımımda olmadığı için pc yi tamir etmeyeceğimi söyledim.Soruşturma açmaya kalktı.Amirin emrine itaatsizlik etmişim... FP-BTR nin maddelerinden ;
"10. Okulun BT araçlarının garanti süresince amacına uygun kullanımını sağlamak, BT araçlarının garanti takip işlemleri konusunda ilgili kişilerle koordinasyonu sağlamak,"a dayanarak tamir etmek zorunda olduğum söylendi ..üstelik bilgisayar tamir etmeyeceksen neden bilgisayar öğretmeni oldun ki dedi..bunu diyen müdürün de branşı bilişim...Ne diyebilirm ki..

bir kere taviz verdikten sonra görevimiz dahilinde olmayan bir sürü istekleri bitmez olur. o yüzden en başında taviz vermemek gerek.
Bir de sürekli yardımcı olursun olursun , sonra bir kere reddettiğinde senden daha kötüsü olmaz. ama en başından uygun tavır koyulursa kıymetimiz daha iyi bilinir. hem daha sonra sorumluluğumuz haricinde gönülden yardımcı olduğumuz işlerin farkına varırlar

Bizler zamanında dersimize sahip çıkalım BTR ile bu iş olmaz dediğimizde, bu forumda BTR kadrosu istiyoruz derse girmek istemiyoruz deyip saçma sapan kadro peşine düştü arkadaşlar . Bu bölüme en büyük kazığı maalesef kendi kendimize attık. O zamanlarda savunan arkadaşlar da azımsanacak kadar az değildi. Bakalım BTR dediğimiz bu görevlendirme ne zamana kadar sürecek.

Bu sene ilk defa btr oldum.Geçen yıl adayken hadi daha adayım emre itaatsizlik olmasın deyip sesimi çıkaramadım.He çıkarmayı denemedim mi denedim defalarca itiraz etmryr çalıştım ama kar olmadı.Müdürüm sürekli okulda kasa tamiri yaptırıyor.Kendi okulumdaki öğrencilerim için olsa seve seve yaparım yapıyorumda .Şimdide yan okuldaki ÖĞRETMENLER ODASIndaki bilgisayarlarını getirmişler ben tamir etmek istemiyorum benim görevim tamir değil deyincede devletin görevi yapacaksın diyor bana .Müdürümün branşıda bilişim hocam bizim bölüm yapmayacakta kimler yapacak diyor daha dün bunun tartışmasını yaşadım..Ben bayanım elimde tornavidayla koca koca kasalarla dolaşmak gerçekten artık fazlasıyla canımı sıkıyor.Btr nin tamir yapma gibi bir zorunluluğu mu var arkadaşlar size soruyorum??
Bir zamanlar çalıştığım meslek lisesinde bölümde benle birlikte iki bayan zümrem vardı. Bırakın kasa tamirini daha tornavidayı tutamıyorlardı.. Bunu bayan arkadaşlarım hakaret değil eleştiri olarak görsünler lütfen. Ben kendilerine defalarca dedim siz de öğrenin gelin birlikte çalışalım diye..Lakin ikisi de yanaşmıyordu.. Siz kendinizi iyi yetiştirmişsiniz ve de kendi reklamınızı yapmışsınız ki branşı bilişim olan müdürünüz bile dokunmazken size güvenip kendince şirinlik yapmaya başlamış ve okul teknik servise dönüştürmüş.. Bence çok bilmeyin hocam, bir sorunla karşılaştığınızda işi yavaşlatın, yap(a)mayın ;) Çok ısrar ederse bir de siz bakın deyin.. Belki de müdürünüz de bu foruma üyedir.. İnşallah bütün bunları okur da iş yükünüzü biraz hafifletir.

Geri