Asal sayı olup olmadığını bulan Pascal programı acil!

Kodla Büyü

alpozturk2002

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar. Kullanıcının girdiği N sayısına kadar(2 den N'e kadar) olan sayıların içinden Asal sayı olanları bulup belirten program lazım.
Asal Sayı: Sadece kenisine ve 1'e tam olarak bölünebilen sayıdır. 3 ve 5 gibi.
bu programda kullanılacak komutlara sınırlandırma getirilmiştir. trunc() ve sqrt() kullanılabilir. İf ve döngüler kullanılabilir. Dizi kullanılmayacak.

hocam ilk başta asal adinda bir değişken oluşturacaksın, ilk değeri true olsun, eğer false olursa sayı asal değildir anlamında
2'den N'ye kadar bir döngü oluşturacaksın
bu döngünün içinde de yine 2'den o anki döngüdeki sayıya kadar bir döngü daha oluşturacaksın
1. döngüdeki sayı, 2. döngüdeki herhangi bir sayıya tam bölünebiliyorsa asal adlı değişkeni false 'a eşitleyeceksin
1. döngünün dışına yani 2. döngünün en altında asal adlı değişkeni kontrol ettireceksin, eğer hala true ise sayı asaldır
tabi sayının 2den büyük olduğunu kontrol ettir
burada birşeyler var: http://www.frmtr.com/pascal/295939-asal ... ogram.html

hala şu pascal ı okutuolar ya ne diim... Üniversitelerin içler acısı durumu..

bu arada bu pascal dökümanı nette vardır hocam.. google amcaya sor.. Bu ödevler hep fix tir: ) Matris, binom , asal sayı v.s.. vize final sorularıdır hep :mrgreen:

Rüzgara Karşı' Alıntı:
hocam ilk başta asal adinda bir değişken oluşturacaksın, ilk değeri true olsun, eğer false olursa sayı asal değildir anlamında
2'den N'ye kadar bir döngü oluşturacaksın
bu döngünün içinde de yine 2'den o anki döngüdeki sayıya kadar bir döngü daha oluşturacaksın
1. döngüdeki sayı, 2. döngüdeki herhangi bir sayıya tam bölünebiliyorsa asal adlı değişkeni false 'a eşitleyeceksin
1. döngünün dışına yani 2. döngünün en altında asal adlı değişkeni kontrol ettireceksin, eğer hala true ise sayı asaldır
tabi sayının 2den büyük olduğunu kontrol ettir
burada birşeyler var: http://www.frmtr.com/pascal/295939-asal ... ogram.html
Teşekkürler hocam yardımlarınız için.

Hatice UysaL' Alıntı:
hala şu pascal ı okutuolar ya ne diim... Üniversitelerin içler acısı durumu..

bu arada bu pascal dökümanı nette vardır hocam.. google amcaya sor.. Bu ödevler hep fix tir: ) Matris, binom , asal sayı v.s.. vize final sorularıdır hep :mrgreen:
kod her yerde var ama önemli olan programlamanın mantığını, algoritmasını kavramak
ayrıca pascal'ı programlamaya giriş mantığıyla okutuyorlar, temel olma açısından, bence normal bir durum

dediğiniz gibi programlamanın mantığını kavramak önemli...algoritma önemli hocam..
pascalı 1 sene okutacağına programlamanın mantığını direk C den versinler..En baba temel.. temelin temelide var...o zaman biz Q basic e dönelim : )

Hatice hocam. Hep yorum yapacağına şu pragramı yazarsan çok makbule geçecek. Çok dua alacaksınız :mrgreen:

Computer58' Alıntı:
öğrencisin sen galiba bende böyle ödevler verirdim
Öğrenci değilim ama bir tanıdığmın oğlunun ödevi:) Ne öğrencisi 10 yıllık öğretmenim ama programı hatırlayamadım. Şurda bişey istedik bi kulağımızı çekmediğinz kaldı. Şu programı yaz da sonra teşekkür ederim sana:)

alpozturk2002' Alıntı:
Hatice hocam. Hep yorum yapacağına şu pragramı yazarsan çok makbule geçecek. Çok dua alacaksınız :mrgreen:

duaya karşı değilim ama ben öğrenciyken çok debelendim..bırak debelensin hazıra konmasın...nasıl öğrenecek yoksa
programın bi yerini yapamaz yardım ister anlarım...böle hepsini isteyenlere fitil oluyorum prensip olarak :mrgreen:

Hatice UysaL' Alıntı:
alpozturk2002' Alıntı:

duaya karşı değilim ama ben öğrenciyken çok debelendim..bırak debelensin hazıra konmasın...nasıl öğrenecek yoksa
programın bi yerini yapamaz yardım ister anlarım...böle hepsini isteyenlere fitil oluyorum prensip olarak :mrgreen:
Hepsini istemiyor zaten. Ama ben onun gönderdiği çalışmayı kaybettim. O yüzden tamamını istedim. Söz verdim hocam ne yapayım:) Paylaşmak istemiyorsanız saygı duyarım. Siz yapın hocam hepsini göndermeyin:) Yapamam ben de unttum diyorsanız ayrı konu:)

unuttum demiyorum yapamamda demiyorum.pascal görmedim bilmiyorum diyorum...ama algoritması zor değil.ben gibi bi yeteneksiz bile algoritmasını çıkarabilir ama söz vermişsiniz bi kaç döküman yollıyayım hayrınıza :lol:
C gördük biz.. Pascalı merakımdan ölesine çat pat bakmıştım öğrenciyken.. iyikide görmemişiz : )

alpozturk2002' Alıntı:
Computer58' Alıntı:
Öğrenci değilim ama bir tanıdığmın oğlunun ödevi:) Ne öğrencisi 10 yıllık öğretmenim ama programı hatırlayamadım. Şurda bişey istedik bi kulağımızı çekmediğinz kaldı. Şu programı yaz da sonra teşekkür ederim sana:)

wala bilemiyorum artıkın en azından şöyle bi kurcalayın defter kitapda emeğiniz olsun hazıra dağ dayanmaz demi ama 10 yıldır ne yaptınızda unuttunuz Pascal en Kolay diLi bunu benim öğrenciler yapıyor :)

Computer58' Alıntı:
alpozturk2002' Alıntı:
Computer58' Alıntı:

wala bilemiyorum artıkın en azından şöyle bi kurcalayın defter kitapda emeğiniz olsun hazıra dağ dayanmaz demi ama 10 yıldır ne yaptınızda unuttunuz Pascal en Kolay diLi bunu benim öğrenciler yapıyor :)
Vaktim yoktu bişey istedik. İyi tamam yorum istemez. Yorum yapın demedim. Sadece bişey isdedim. Akıl verme. İddaya girerim sen de yapamazsın:)

alpozturk2002' Alıntı:
Computer58' Alıntı:
alpozturk2002' Alıntı:
Computer58' Alıntı:

Vaktim yoktu bişey istedik. İyi tamam yorum istemez. Yorum yapın demedim. Sadece bişey isdedim. Akıl verme. İddaya girerim sen de yapamazsın:)

Yanıldığını Yüzüne Vurmak İsterdim ama Gaza Gelmem Hoca , Herneyse Artık Yorumu Yaparım Ceketimi Alır Çıkarım .......

Bir program için kimseyi gaza getirmek gibi çaba içerisine girmem. Bu forumda gerek mevzuat, gerek döküman konusunda çok kişiye yardım ettim ve hiç de internettte var, mevzuata bakıp biraz emek harca gibi şeyler söylemedim. Kimsenin bilgisini sorgulamadım. Sınırlarımızı bilelim.

Geri