Aşı olan var mı?

Kodla Büyü

buzdagi83

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bir aydır halk eğitimde yüzyüze eğitim veriyorum. Aşı olamadım henüz. Sıra bile alamadım. Kurumdaki herkes de aynı durumda. Vaka sayıları artıyor ve covid19 olmamız an meselesi. Kursiyerlerden covid pozitif biri var mı yok mu bilmiyoruz. Bize neden sıra gelmiyor anlamış değilim. İçinizde aşı olan var mı?

Ülke genelinde bazı okulların eğitime ara verdiğini duyuyoruz. Ama hastalığı kaptıktan sonra eğitime ara verilse ne olacak ki. Dün Osmaniye'de hamile bir öğretmenin öldüğünü, bebeği kurtardıklarını ama bebeğin de korona kapmış olduğunu okudum. Ölüme terkediliyoruz resmen.

Olamadık hala
Başvurabileceğim yerlere sordum, sonuç alamadım
En son cimer’e başvurdum mecburen

Bu arada 60-65 yaş normal sıralamada bizden sonra yer almasına rağmen bilim kurulu tavsiyesi ile öne alınmış. Haftaya aşılanmaya başlanacaklar

Maske, sosyal mesafe, dezenfektan, sınıf havalandırması vs. ne kadar dikkat etsek de, bu gidişle yakalanacağız.

Yeni Zellanda maskeleri atalı belki bir ay oluyot, İsrail geçen hafta maskeleri attı. Tüm halk aşılandı, %100 bağışıklık kazandılar. Ülkeyi ziyaret edenlere karantina + aşılanmış olma şartları var. Abd günde ~2.5 milyon kişiyi aşılıyor. Bizim takvim de mayıstan, sonbahara erteleniyor. :(

Arkadaşlar hastanelerle iletişimim oldukça iyidir, özellikle de yoğun bakımlarla, insanı gam yıkar derler bilirsiniz. Ayrıca ailemizden de vefat edenler oldu bu süreçte, her zaman olduğu gibi(ölüm hakikati değişmez, kimisine Covid derler kimisine başka bir şey), yine çekirdek ailem de hasta olmadığımız halde(daha önce geçirmiş olabiliriz, Covid öncesi Ocak-Şubat gibi bulunduğumuz ilde çoğu arkadaşımızı birkaç gün/hafta yatıran bir grip olmuştu) birkaç gün rehin de tutulduk hastanede, sapasağlam olan, hastaneye sapasağlam giren bir akrabamız da vefat etti üstelik...
Fakat mesajım arkadaşımızın "Ölüme terkediliyoruz resmen." ifadesine yazdığım yorumdur. Yine de aşıya olan inancını sarsmak istemem, çünkü o da moral verebilir ve bu sayede hastalanmama veya hastalığı kolay atlatmaya vesile olabilir.
Rabbim hepimizin hakkında hayırlısını versin duasıyla...

Arkadaşlar hastanelerle iletişimim oldukça iyidir, özellikle de yoğun bakımlarla, insanı gam yıkar derler bilirsiniz. Ayrıca ailemizden de vefat edenler oldu bu süreçte, her zaman olduğu gibi(ölüm hakikati değişmez, kimisine Covid derler kimisine başka bir şey), yine çekirdek ailem de hasta olmadığımız halde(daha önce geçirmiş olabiliriz, Covid öncesi Ocak-Şubat gibi bulunduğumuz ilde çoğu arkadaşımızı birkaç gün/hafta yatıran bir grip olmuştu) birkaç gün rehin de tutulduk hastanede, sapasağlam olan, hastaneye sapasağlam giren bir akrabamız da vefat etti üstelik...
Fakat mesajım arkadaşımızın "Ölüme terkediliyoruz resmen." ifadesine yazdığım yorumdur. Yine de aşıya olan inancını sarsmak istemem, çünkü o da moral verebilir ve bu sayede hastalanmama veya hastalığı kolay atlatmaya vesile olabilir.
Rabbim hepimizin hakkında hayırlısını versin duasıyla...

Başınız sağolsun.

Tek istediğim şey aşı olmak. "Okula gitmeyelim" demiyoruz, "okullar tatil edilsin" demiyoruz, "kamusal hizmetler dursun" demiyoruz. Yasaklardan da bıktık, tam kapanma falan da istemiyorum şahsen. Tek istediğim şey aşı olmak. Çünkü covid önlenebilir bir hastalık. Ölüm elbet hakikat ama eceli gelmiş ölmüş gibi bir durum değil bu. Trafik kazası gibi, treni patlayan tırın onlarca aracı biçmesi gibi, insanın başına yıldırım düşmesi, kontrolün daha az olduğu bir durum değil yani. Aşı oluyorsun, ölümden kurtuluyorsun. Bu kadar. Ağır atlatmamak gibi artıları da cabası.

Bu şekilde, "siz başınızın çaresine bakın" demekten ne farkı var bunun? Aşı güvenilir değilse, neden kabul edip milyonlarca insanı aşıladılar? Yok güvenilirse, biz neden aşı olamıyoruz? Neden kaderimize terk ediliyoruz sürekli? "Gidin derse girin ama yakalanırsanız geçmiş olsun" deniyor resmen. Ölüme terkedilmek değil de nedir bu? Bugüne kadar yakalanmadıysak ya şanslı olduğumuzdan ya da aldığımız önlemler şimdilik işe yaradığından. Nereye kadar kaçabiliriz ki?

Ben oldum köyde öğretmenim . 15 şubattan beri 5 gün okuldayız . Bakanın olduğu ertesi gün randevu bize açıldı şaşırdım hatta . Cuma günü de kısmet olursa 2. Dozu olacağım . Hasta masta olmadan cumayı görürsem inşallah.çünkü okulumuzda be köyde epey vaka var

Ben oldum köyde öğretmenim . 15 şubattan beri 5 gün okuldayız . Bakanın olduğu ertesi gün randevu bize açıldı şaşırdım hatta . Cuma günü de kısmet olursa 2. Dozu olacağım . Hasta masta olmadan cumayı görürsem inşallah.çünkü okulumuzda be köyde epey vaka var

Ne mutlu hocam size. Darısı bize umarım. Biz de köy okulları ile birlikte başladık eğitime. Hatta başka illerde, halk eğitimlerde eğitim yarıyıl tatilinden önce de başlamış olabilir. Çünkü "yüzyüze eğitim yapabilirsiniz" konulu yazı Ocak ayında geldi ama bizde il hıfzısıhha kurulu eğitimin yarıyıl tatili sonrası başlamasını uygun gördüğü için köy okulları ile birlikte başladık biz de. Ama halen aşı olamadık. Cidden tırsıyorum, pisipisine hastalanıp öleceğiz diye.

Ne mutlu hocam size. Darısı bize umarım. Biz de köy okulları ile birlikte başladık eğitime. Hatta başka illerde, halk eğitimlerde eğitim yarıyıl tatilinden önce de başlamış olabilir. Çünkü "yüzyüze eğitim yapabilirsiniz" konulu yazı Ocak ayında geldi ama bizde il hıfzısıhha kurulu eğitimin yarıyıl tatili sonrası başlamasını uygun gördüğü için köy okulları ile birlikte başladık biz de. Ama halen aşı olamadık. Cidden tırsıyorum, pisipisine hastalanıp öleceğiz diye.
Allah korusun . Tez zamanda sıra gelir inş

Ben de köy okulu öğretmeniyim aşı oldum.27 sinde ikinci dozu olacağım inş.Aşı olmanın psikolojik olarak iyi geldiğini söyleyebilirim.İnşallah herkes olur bir an önce.

Artık hiçbir hastalık kalmadı, hepsi korona. Çünkü rakamlarla oynuyor ve yalanlarla avutuyorlar halkı.
Boğazın mı ağrıyor koronasın, üşüttün mü kökten korona, nezle-grip mi oooo korona, kronik kalp yetmezliği mi var koronaaaa.

Ölüme terkediliyoruz resmen.
sonuna kadar haklısın hocam.. bazılarının hala algılayamamasına rağmen siyasal düzenin özel okulların zararını azaltmak için okulları açması, eğitimin olmadığı yerde sınav için okullara öğrencilerin sokulması tamamen yanlış bir karardı. aşılanma olayına gelince bilemiyorum o kadar çok yanlış şey var ki artık hangisini konuşacağımıza, düşüneceğimize şaşırdık malesef. sonumuz iyi değil onu biliyorum..

ölüm oranı yüzde 0.032 olan bir virüs için bu korku nedendir anlamadım.Trafikte veya kanserden ölme oranınız bu çok daha fazla istatistiksel olarak.

covid19’ü yok sayan ya da umursamayanlar yüzünden kolay kolay bitmeyecek maalesef

beni en çok üzen ise öğretmenler arasında da böyle düşünenlerin sayısının hiç az olmaması

ölüm oranı yüzde 0.032 olan bir virüs için bu korku nedendir anlamadım.Trafikte veya kanserden ölme oranınız bu çok daha fazla istatistiksel olarak.
% 0,032'yi nereden çıkardın... ? Sağlık Bakanlığının verilerine göre hastalığa yakalananların ortalama ölüm oranı: % 2,67, ki biz genellikle 30-40-50 yaşı devirdiğimize göre; bizim yaşlardaki ölüm oranı % 5-10' dan aşağı değildir. Bu hiç de hafife alınacak bir rakam değil...

[Mortalite:
Türkiye'de toplam 9.296 COVID-19 nedeniyle ölüm bildirilmiş ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Laboratuvar onaylı COVID-19 hastaları içindeki ölüm hızı %2,67’dir. En düşük ölüm hızı %0,04 ile 5-14 ve 15-24 yaş grubunda gerçekleşirken en yüksek ölüm hızı %29,90 ile 80 yaş ve üzeri gruba aittir.]

Son düzenleme:
covid19’ü yok sayan ya da umursamayanlar yüzünden kolay kolay bitmeyecek maalesef

beni en çok üzen ise öğretmenler arasında da böyle düşünenlerin sayısının hiç az olmaması

covid19u yok saymak olmaz ama covid19 artık mutasyonlarla covid21 oldu ya neyse.

Çevremde yakınını kaybedenlerin hepsine soruyorum, başka bir rahatsızlığı var mıydı diye, hepsi de en az bir rahatsızlığını söylüyor.
Verilen ilaçlar yan etki yapıyor insanlara ve vücut diğer rahatsızlıktan ötürü kendini toparlayamıyor. Bu konuda doktorlar bile ikiye ayrılmış durumda. Doğal beslenin diye boşuna demiyorlar yıllardır.

Bir yılda 30bin insanın öldüğü bir hastalık salgına girer mi buyurun işin uzmanları cevap versin. Ölenlerin neredeyse tamamı önceden de bir rahatsızlığı vardı ve bu rahatsızlığı tetikledi. Ölenlere niye otopsi yapılmıyor? Başka arkadaşlar da yazmış, geçen sene şubat ayında çok fena griptim, okulda müdür de yoktu görevli izinliydi il dışında, yüzüm bembeyazdı o kadar kötü olduğumu hatırlamıyorum, halsizim, ateşim var, ama bildiğin grip. Daha Türkiye'ye virüs girmediği için (aslında tespit edilmedi, çünkü grip vakasını görülenlere test yapılmadı) doktor test de yapmadı ki test yok zaten, ama şimdi olsam kesin test ister ve büyük ihtimalle pozitif olurdu.

Sözün özü, maske (ama topluluk içinde sadece sizden başka bir kişi bile olsa maske takılmalı, hafta sonu markete yürüyerek giderken etrafta kimse yokken maske takınca salak gibi hissediyorum kendimi), mesafe ve en önemlisi temizlik, el ve yüz temizliği.

% 0,032'yi nereden çıkardın... ? Sağlık Bakanlığının verilerine göre hastalığa yakalananların ortalama ölüm oranı: % 2,67, ki biz genellikle 30-40-50 yaşı devirdiğimize göre; bizim yaşlardaki ölüm oranı % 5-10' dan aşağı değildir. Bu hiç de hafife alınacak bir rakam değil...

[Mortalite:
Türkiye'de toplam 9.296 COVID-19 nedeniyle ölüm bildirilmiş ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Laboratuvar onaylı COVID-19 hastaları içindeki ölüm hızı %2,67’dir. En düşük ölüm hızı %0,04 ile 5-14 ve 15-24 yaş grubunda gerçekleşirken en yüksek ölüm hızı %29,90 ile 80 yaş ve üzeri gruba aittir.]

Pardon ölüm oranı yüzde 0.01'miş.Oran orantı yapabiliyorsan goreceksin buyur belgesi.Kanserden olüm oranı 5 kat daha fazla iken niye kanserle ilgili bir calışma yok düşündün mü otopsi niye yasak düşündün mü

Ekli dosyalar

• 20210322_130804.jpg
    20210322_130804.jpg
    65.8 KB · Görüntüleme: 43
Pardon ölüm oranı yüzde 0.01'miş.Oran orantı yapabiliyorsan goreceksin buyur belgesi.Kanserden olüm oranı 5 kat daha fazla iken niye kanserle ilgili bir calışma yok düşündün mü otopsi niye yasak düşündün mü

Siz bir daha hesaplayın isterseniz
% 1 oluyor

Daha yüksek olduğu düşünülüyor

Artık hiçbir hastalık kalmadı, hepsi korona. Çünkü rakamlarla oynuyor ve yalanlarla avutuyorlar halkı.
Boğazın mı ağrıyor koronasın, üşüttün mü kökten korona, nezle-grip mi oooo korona, kronik kalp yetmezliği mi var koronaaaa.
Bu havalarda alerjik akıntılar ve sinüzit başlar benim. Canlı derslerde de fazla etkileşim yok sürekli biz anlatıyoruz. Konuşmaktan faranjit kılıklı bir şeyler de geçiriyorum çok bariz. 2-3 hafta önce boğaz ağrısıyla aile hekimine gittim. Hiç bakmadan koronasındır, git test yaptır dedi. Dedim evden çıktığımız yok, zaten her sene olur bu bana ağzım yüzüm akar, başım ağrır vs. Böyle geçirende var koronayı dedi. Siz yazın faranjit, sinüzite göre bir şeyler kötüleşirsem giderim ben dedim artık. Hiç yerinden bile kalkmadı, en ufak bir muayene bile yok, antibiyotik, ağrı kesici vs. 5-6 tane ilaç yazdı. Diğerlerini almadım, antibiyotiği kullandım sadece ve geçti.
Bu senenin gribi de korona işte diye bir saçmalık çıkardılar başımıza. Sanki bu virüs diğer bakteri ve virüsleri yiyor, ortalık da başka hiç bir hastalık kalmadı gibi davranıyorlar.

Sanırım yüzde 1 çıkıyor yada ben oran orantı bilmiyorum,
Ayrıca dikkatimi çekti de bu hasta sayısı 3 milyon iyileşen 2.83 milyon vefat 30 bin , 140 bine yakın aktif vaka nerde? Ev de karantina da mı?Hastane çıkışı otobüse metrobüse binmiyorlar mı?Asıl riskin bu olduğunu düşünüyorum.
Not: otopsi muhabbetini sordum ben geçen bir yoğun bakım uzmanına, negatif basınçlı oda ve adli tıp hekimi yeterince yok, bulaşıcı hastalıklarda aerosol riskinin yüksek oluşu( ki yoğun bakımdan sonra en çok korktukları şey buymuş) ,hastane imkanları ve zaten hepsine ölü muayenesi yapıldığı için adli olaylar ve şikayetler dışında büyük oranda tercih edilmiyormuş. Yasak falan yokmuş yani ölü muayenesini yapan uzman gerek görürse yine yapıyormuş ,covid için otopsi, faydadan çok risk içeriyormuş bulaşıcı hastalık olduğu için.Kaldı ki bakanlığın bu yönde bir yasağı olmadığını ölü muayenesi ile karar verilemediği durumlarda tabiki yine yönetmeliği uyguluyoruz,zaten herkese otopsi yapacak ne hastane ne hekim ne de gerek var,bu covidden önce de böyleydi , hele covidden sonra yapılması hiç mantıklı değil sağlık çalışanını kaybedersin sistemin çöker, bir umut kurtulacak hasta bile kurtulamayabilir,bakamazsın çünkü.adli vaka değilse ölü muayenesi çoğu zaman yetiyormuş, hatta Şu örneği verdi”Düşün ki bir kişi Covid geçiriyor yani çoğunlukla akciğerin dışına doğru tutulum var(bakteriyel zaturede daha geniş alana yayılırmış)ve sol bacağında pıhtı var akciğerinde pıhtı var ve kalp krizinden vefat ediyor,ölü muayenesinin tespit edemediği neyi tespit edecek otopsi?(tomografisi-ddimeri-İnr diye zaten mevcut)
Yoğun bakım içinde; zaten hasta ayakta tedavi edilemiyorsa solunum yetmezliği de başlayınca mecburen makineye bağlanıyor (o makineyi kullanmakta öyle kolay değişmiş yoğun bakım uzmanı da azmış)ve hastayı kurtarmaya çalışıyoruz hiç bir şey yapmasak zaten hastayı kaybedeceğiz en azından bildiklerimiz ile tedavi etmeye çalışıyoruz.

covid19u yok saymak olmaz ama covid19 artık mutasyonlarla covid21 oldu ya neyse.

Çevremde yakınını kaybedenlerin hepsine soruyorum, başka bir rahatsızlığı var mıydı diye, hepsi de en az bir rahatsızlığını söylüyor.
Verilen ilaçlar yan etki yapıyor insanlara ve vücut diğer rahatsızlıktan ötürü kendini toparlayamıyor. Bu konuda doktorlar bile ikiye ayrılmış durumda. Doğal beslenin diye boşuna demiyorlar yıllardır.

Bir yılda 30bin insanın öldüğü bir hastalık salgına girer mi buyurun işin uzmanları cevap versin. Ölenlerin neredeyse tamamı önceden de bir rahatsızlığı vardı ve bu rahatsızlığı tetikledi. Ölenlere niye otopsi yapılmıyor? Başka arkadaşlar da yazmış, geçen sene şubat ayında çok fena griptim, okulda müdür de yoktu görevli izinliydi il dışında, yüzüm bembeyazdı o kadar kötü olduğumu hatırlamıyorum, halsizim, ateşim var, ama bildiğin grip. Daha Türkiye'ye virüs girmediği için (aslında tespit edilmedi, çünkü grip vakasını görülenlere test yapılmadı) doktor test de yapmadı ki test yok zaten, ama şimdi olsam kesin test ister ve büyük ihtimalle pozitif olurdu.

Sözün özü, maske (ama topluluk içinde sadece sizden başka bir kişi bile olsa maske takılmalı, hafta sonu markete yürüyerek giderken etrafta kimse yokken maske takınca salak gibi hissediyorum kendimi), mesafe ve en önemlisi temizlik, el ve yüz temizliği.

Hocam ilaç yüzünden değil, ilaca rağmen ölmüş olmaları daha büyük olasılık. İyileşen kişi sayısı milyonlarla ifade edilirken, ölen kişi sayısı daha az. İlaçlar double blind deney yapılıp onaylanmadan insanlara verilmedi. Yanlış bilgi veya yanlış mantık yürütmeyle bilgi kirliliği yaratmayalım lütfen.

Bir yılda ölen kişi sayısını bilmiyorum. Rakamlara da tam güvenemiyoruz. Ama kapanma ve yasaklar sayesinde bu sayının düştüğünü de ekleyelim. Alınan önlemler işe yarıyor. Maske işe yarıyor. Sosyal mesafe işe yarıyor. İlaç işe yarıyor. Bunlar olmadığı zamanlarda ölüm oranları çok daha yüksekti.

Geçen sene Aralık, Ocak aylarında influenza salgını da vardı. Çok iyi hatırlıyorum. Corona ile influenza'nın semptomları birbirine benziyor. Belki cidden corona atlatmışsınızdır, ya da grip olabilir. Test yapılmadan bilemeyiz. Bugün olsa test isterlerdi bence de, ki haklılar. Geçmiş olsun.

Üç milyonun yüzde kaçı üç bindir?
Yüzde 0,1

Önce % 0,01 yazdınız, sonra % 0,1 diye yazdınız
Şimdi de üç bin diye bir sayı çıktı
Siz hangi ülkenin istatistiklerini takip ediyorsunuz bilmiyorum
Biz Türkiye’de yaşıyoruz ve Türkiye’ninkini takip ediyoruz
Üç bin ile otuz bin birbirine eğit değildir:

AA81681A-A32C-4275-B271-D748466AF65E.jpeg

Geri