Asp.Net ile DropDownList Kullanımı + Resimli Anlatım

Kodla Büyü

KingSkrupellos

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar,
Bu yazımda sizlere Asp.NET DropDownList Kullanımı ndan bahsedeceğim. DropDownList genellikle birçok seçim arasından tek bir seçimi seçmeye yarayan açılır liste kutusudur. C# Da bunun karşılığı ComboBox’tur. C# dan sonra Asp.Net‘e başlamış biri olarak ve AutoPostBack kavramını bilmediğim zamanlarda birazcık uğraşmıştım DropDownList ile. Elemanı seçiyorum DropDownList’ten fakat bir türlü göstermiyor. Sonunda Sebebinin AutoPostBack olduğunu öğrendim. Yeni başlayan arkadaşların da takıldığı nokta bence burasıdır.
AutoPostBack : İsteğimiz sunucuya gönderilir ve sonucu bize cevabı geri gönderir. Yani bir nevi sayfayı yenileme işlemidir.
Şimdi çok basit bir tane uygulama yapalım, DropDwonList ‘ ten seçtiğimiz elemanı Web sayfasında yazdıracağız. Hemen başlayalım ;
1) İlk olarak formumuza sadece bir adet DropDownList ekliyoruz ve DropDownList’in üzerine tıklayarak SelectedIndexChanged özelliğine gidiyoruz ve Kodlarımızı yazmaya başlıyoruz;
Kod:
Response.Write(DropDownList1.SelectedItem); // DropDownList içerisinde seçtiğimiz elemanı ekrana yazdırıyoruz.
İşte kodumuz bu kadar kolay. Ve çalıştırıp sonucuna bakıyoruz ;
1bfcd2.png

DropDownList’ten bir eleman seçtik fakat ekrana yazılmadı?. Neden acaba? . Tabiki de az önce üzerine basa basa söylediğimiz AutoPostBack yüzünden . Şimdi DropDownList ‘in sağ kenarısındaki küçük ok a tıklayarak oradaki Enable AutoPostBack ‘in tik işaretini işaretliyoruz.
254db9.png

Evet AutoPostBack özelliğini True yaptık. Şimdi tekrardan çalıştırıyoruz. DropDownList ten bir elemanı seçiyoruz ve gördüğümüz gibi seçtiğimiz eleman ekrana yazdırılıyor.
36de0a.png

Geri