Asp.Net MVC Nedir? Avantajı nedir?

Kodla Büyü

mavi85

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar 1 yıldır c# ile asp.net 4.0 çalışıyorum, şu ana kadar veri tabanından yapılabilecek çoğu şeyi(üyelik,anket,urlrouting,dataset,repeater,çoklu seçim işlemleri,resim işlemleri) öğrendim. Ama ASP.Net MVC'yi yeni duydum, neyin nesidir bu? tüm öğrendiğim kodlar boşa mı gitti? MVC ne avantaj sağlıyor?

model view controler yani 3 katman mimarisini temel alan yazılım desenidir. kabaca model veritabanını temsil eder, view arayüz katmanını, controllerde iş akışı daha çok programatik takmanını temsil eder. klasik asp.net in viewstateten kaynaklanan yavaşlığını bertaraf eder daha yalın ve akıcı bir platform geliştirmenizde size yardımcı olur. asp.net ve asp.net mvc arasında çok fark var evet asp.net razor kod grameri ile yazımı gayet kolaydır. lakin sen kullanıyor musun diye sorarsan ortak iş yaptığım kişi veya kişiler asp.net kullanmadığından ötürü mecburi olarak devam ediyorum. eğer javascript hakimiyetin fazla ise özellikle jquery ile iyiysen asp.net mvc gerçekten çok iyi bir yöntem. asp.net mvc 1 numara bence diyebilirim. Tamamen yazılım mimarisinin olması gerektiği mantıkla kod geliştiriyorsun. zaten sistemin amacıda 3 katmanı gerektiriyor.

systran' Alıntı:
MVC asp.net e özgü bir yapı değildir, farklı programlama dillerinde de kullanılabir.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Model-View-Controller
asp.net in mvc desenini soruyor ama arkadaş dikkatini çekerim systran hocam. ona bakarsan bu javada da var php dede var buna itiraz eden yok lakin asp.net mvc deseni gayet başarılı kullandığım için biliyorum. Hatta şimdilerde Java Persistence Api (JPA) çalışıyorum o da bu mantık temelinde bir yapı.

MVC tarihi çok eskidir. genel bir modelleme türüdür. ve son yılların modasıdır.
nesne yönelimli dilerin hepsiyle MVC yapısında yazılım geliştirilebilir. internette MVC nin ne olduğu hakkında bol kaynak bulabilirisniz.

Yapısal olarak birbirinden farklı fakat birbirini tamamlayan üç farklı nesne düşünün
biri birincisinin adı model (model içinde yapmanız gereken herşeyi yaparsınız metotlar nenseler falan)
ikincisi view (görünüm yani kullanıcın gördüğü ara yüz)
üçüncüsü controller (kontrolcü istekleri kontrol eder ne yapılacağına karar verir model den sonra view i çağırır )

en büyük avantajı (PHP için diyorum) PHP kodlarını ve html tag larını biribirinden ayırması. ve takım çalışması için süper bir zemin hazırlaması.

Düşünün joomla için bileşen geliştirine bir developer ne joomla geliştiricilerini tanır nede joomla nın kodlarını bilir. fakat mvc sayesinde joomla için harika bileşenler geliştire bilir ve sorunsuz çalışabilir.

vs....

Asp.Net MVC ile ilgili kendini geliştirmek isteyen arkadaşların faydalanabileceği sitemiz
http://www.teknodate.com/
henüz çok fazla makalemiz yok olanlarda temel seviyede fakat her geçen gün özgün makale yazmaya çalışıyoruz.
faydalı olması dileğiyle

Geri