Asus Ekran Sorunu

Kodla Büyü

talp

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar Asus x542ur laptobum var. Ekranda ara ara kaymalar ve gidip gelmeler oluyor. Daha önce böyle bir sorunla karşılaşan var mı? Kaynağı nedir? Meseleyi nasıl çözebilirim.

Dizüstünüzün kasasını ekrana bağlayan, genelde de menteşelerin oradan geçen fleksi denilen kabloda kırıklar olmuştur. Genelde ekranı hareket ettirdiğinizde olur.
Eğer hiç bir şey yapmamanıza rağmen bu dedikleriniz oluyorsa, ekran kartından şüphelenmek gerekir.
Her halükarda servise gitmesinde fayda var.

Evet hocam aynen ekranı hareket ettirdigimde yaşıyorum bu sorunu çok değil ama nadiren oluyor. Beni ortada bırakacağını sanmıyorum ama bakalım ilk fırsatta yaptırmak lazım.
Peki garantisi yok flexi kablo değişimini bilgisayarcılar ne kadara yaparlar.

Evet hocam aynen ekranı hareket ettirdigimde yaşıyorum bu sorunu çok değil ama nadiren oluyor. Beni ortada bırakacağını sanmıyorum ama bakalım ilk fırsatta yaptırmak lazım.
Peki garantisi yok flexi kablo değişimini bilgisayarcılar ne kadara yaparlar.
Fiyat konusunda bir şey diyemem. Yaşadığınız yerdeki bilgisayarcıların aç gözlülüğüyle orantılı. Gidip sormanız lazım.

Bende de Asus (N550jv) var ve aynı sorunu bende yaşadım hocam. LCD data kablosundan kaynaklanıyor. Hatta bu kablo üzerinde kameranın kablosuda bulunduğu için kamerada düzgün çalışmıyordu.

Kablo şu;
https://www.baburtech.com/urun/asus-n550jv-1a-cmos-edp-cable-ekran-lcd-data-kablosu-1

Değiştirmesi çok zor değil. Aklınıza takılan birşey olursa sorabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Merhaba hocam bahsettiğiniz gibi galiba bu kablo çünkü menteşelerin arasından geçen kabloda bu.
Henüz çok uzun süreli bir hata vermedi. İlk fırsatta değiştirmek gerekiyor. LCD paneli açmam gerekiyor mu?

Anlattığınız sorunların aynısını yaşadım. Hatta sorunun kaynağı anlamak uzun sürdü. İlk LCD de sorun var diye düşündüm. Sonra harici ekrana bağladım ekran kartında mı sorun diye düşündüm. Daha sonra aklıma görüntü düzgünken sadece kabloyu biraz oynatmak geldi ve birazda internet üzerindende araştırınca sorunun bu kablo olduğunu anladım. Hatta kamera datasınında aynı kablo ile sağlandığını öğrenince sorun kesinleşti. Çünkü bahsettiğim gibi kamerada da sorun vardı.

Evet menteşenin arasındaki kablo. Herhalde zamanla kabloya zarar veriyor menteşeler.

Evet LCD paneli açmak gerekiyor. Benimkinin çerçevesi yumuşak bir plastik malzeme olduğu için çok zorlanmadım çıkarırken. Yinede çıkarıp takarken tırnakların kırılmamasına özen göstermek gerekiyor.

Anlattığınız sorunların aynısını yaşadım. Hatta sorunun kaynağı anlamak uzun sürdü. İlk LCD de sorun var diye düşündüm. Sonra harici ekrana bağladım ekran kartında mı sorun diye düşündüm. Daha sonra aklıma görüntü düzgünken sadece kabloyu biraz oynatmak geldi ve birazda internet üzerindende araştırınca sorunun bu kablo olduğunu anladım. Hatta kamera datasınında aynı kablo ile sağlandığını öğrenince sorun kesinleşti. Çünkü bahsettiğim gibi kamerada da sorun vardı.

Evet menteşenin arasındaki kablo. Herhalde zamanla kabloya zarar veriyor menteşeler.

Evet LCD paneli açmak gerekiyor. Benimkinin çerçevesi yumuşak bir plastik malzeme olduğu için çok zorlanmadım çıkarırken. Yinede çıkarıp takarken tırnakların kırılmamasına özen göstermek gerekiyor.

Çok teşekkür ederim hocam bilgiler için. İşin ilginç yanı bilgisayar daha 3 yıllık i5 işlemci 8 gb ram 250 gb ssd + 1 tb hdd 2 gb gpu ama galiba planlı eskitme dedikleri bu olsa gerek.

Rica ederim hocam. Sizin teorinizde doğru olabilir ama nedense asus ile alakalı hep menteşe ve bölgesindeki sorunlar karşıma çıkıyor. Kolay gelsin, hayırlı günler.

Geri