Asus laptop bios veya boot ekranına girmeden donuyor

Kodla Büyü

zeitgest

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Windows 8 yüklü laptopa format atacaktım. Bios pilini çıkardım taktım ama hâlâ biosa veya boot ekranına giremiyorum. Görsel ektedir.

Ekli dosyalar

• IMG_4139.JPG
    IMG_4139.JPG
    204.1 KB · Görüntüleme: 63
Ram iki slot ise tek tek dener misiniz? Yada ram bulup deneme şansınız var mı?

Hocam ok deyip geçen ve kurulumda kilitlenen, biosta kilitlenen, kurulum sonrası masaüstünde kilitlenen bir çok makine gördüm. Ondan bi deneyin dedim. Rom'u yeniden yükleyemez. Bios ekranını geçemiyor çünkü. Rom ise direk servis.

Hocam aynı ekranda benim pcde takılıp kalıyor hiç bir işlem yapamıyorum cozebildiniz mi?
İki yıllık konuyu hortlatmışsınız.
Laptoplarda POST ekranında resimdeki gibi takılıyorsa, sabit diskten olma ihtimali yüksektir. Sabit diski sökün, eğer POST ekranını geçerse sorun ondadır. Bazen de optik sürücüden de kaynaklanabilir. Sökebiliyorsanız onu da sökün.
Bizde lenovo bir laptop var. Bir süre önce lenovo logosu görünüyor, orada donuyordu. Ama bazen de yapmıyordu. En son optik sürücüden olduğunu farkettim. Optik sürücüyü söktüm, sorun ortadan kalktı.

İki yıllık konuyu hortlatmışsınız.
Laptoplarda POST ekranında resimdeki gibi takılıyorsa, sabit diskten olma ihtimali yüksektir. Sabit diski sökün, eğer POST ekranını geçerse sorun ondadır. Bazen de optik sürücüden de kaynaklanabilir. Sökebiliyorsanız onu da sökün.
Bizde lenovo bir laptop var. Bir süre önce lenovo logosu görünüyor, orada donuyordu. Ama bazen de yapmıyordu. En son optik sürücüden olduğunu farkettim. Optik sürücüyü söktüm, sorun ortadan kalktı.
Teşekkürler deneyeyim hocam

Bence harddisk ten olabilir söküp farklı bir bilgisayarda sıfırlayın tekrar formatlamayı deneyin

Bence harddisk ten olabilir söküp farklı bir bilgisayarda sıfırlayın tekrar formatlamayı deneyin
Denedim hardiski cikarip biosa girebildim.arızalı mi acaba hardisk başka laptopa taksam ondada aynısını yaparmi nasıl formatlayabiliriz eski bir masaüstü pcye taksam hangi aparat gerekli 2.5 inç hardisk için

Denedim hardiski cikarip biosa girebildim.arızalı mi acaba hardisk başka laptopa taksam ondada aynısını yaparmi nasıl formatlayabiliriz eski bir masaüstü pcye taksam hangi aparat gerekli 2.5 inç hardisk için
Masaüstü bilgisayarın kasasını açıp, SATA kablosu ile bağlayabilirsiniz. Harici olarak bağlamak için harici sabit disk kutularından alıp, USB olarak bağlayabilirsiniz.
Açıkçası sizin durumunuzda sabit diske format atmak çözüm olmayabilir. Sabit diskinizin fiziki bir arızası olma ihtimali yüksek. Format atamayabilir, atabilseniz de bir süre sonra yine aynı sorunlara sebep olabilir.
Bu nedenle bilgisayar masraf yapmaya değer bir şeyse yeni bir sabit disk (SSD olursa daha iyi olur) edinmenizi tavsiye ederim.

Geri