Atalarımızın Yazdıkları Projeleri Derliyemiyoruz...

Kodla Büyü

intel4004

Seçkin Üye
Seçkin Üye
...

Ekli dosyalar

• osmanlica--162010.png.jpg
    osmanlica--162010.png.jpg
    89 KB · Görüntüleme: 1,568
Sen tarihini oku derle sonra göreceksinki atalarımızın yazdıklarında ne METODLAR ne FONKSİYONLAR var anlayana...

sas7979' Alıntı:
Sen tarihini oku derle sonra göreceksinki atalarımızın yazdıklarında ne METODLAR ne FONKSİYONLAR var anlayana...
Değil mi....

Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir yazan yapana sadık kalmazsa, değişmeyen hakikat, insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır...
Mustafa Kemal Atatürk

E tabiki,Türk Harflerinin kabulünden önce,topraklarımızda örneğin 20 milyon vatandaşımız mı var,hepsi şakır şakır okuyup yazıyorlar,sorguluyorlar her geçen gün yeni buluşlar,ne bilim tıpda mesela,gemi yapıyorlardı,uçak yapıyorlardı,lazer silahlar,lcd ekranlar (ne LCD si ya ultra hd ekranlar),arabalar,kamyonlar,otobüsler.....sen turbo motorları elin gavuru mu buldu sanıyorsun bre gafil !,tomografi cihazları,labratuvarlarda kullanılan en alangirli cihazlar bile daha 1700 lü yıllarda Anadolu da icat edilmiş,elin Avrupalısı,aç miraç,ser sefil ortalıkda dolanırken bizimkiler kültür ve sanatta tur bindirmiş,her şehri geçtim,her mahallede bile,operalar,konserler,etkinlikler,tiyatrolar....ya sen ne diyorsun 3D filmi bile bizimkiler 1914 yılında icat ettiler.Ah o Mustafa Kemal yokkk muuu.
Hatta bir rivayete göre 1 Kasım 1928'de yani harferin kabulünden önce ki gece hemen,bilim adamlarımız atomu param parça etmişlerdi tam Cern'e kapak yollayacaklardı,e kanun çıktı harfler değişti o da yarım kaldı işte.
bir başka rivayete göre de Bil Gates'in aslen Uşak'lı olduğu söyleniyor,dedesi Pascal'ın mucididir.daha Apple'ın kurucusun de Amasya'lı olduğunu bile söylemedim.Adam harf kanunu çıkınca başlarım böyle işe demiş terki diyar etmiş...yaaa.
Ah o Mustafa Kemal yok muuu.Sana ne lan sana ne dilimizden.Bir önceki gece atomu parçalıyorduk,yarım kaldııı.

_MurAy_' Alıntı:
E tabiki,Türk Harflerinin kabulünden önce,topraklarımızda örneğin 20 milyon vatandaşımız mı var,hepsi şakır şakır okuyup yazıyorlar,sorguluyorlar her geçen gün yeni buluşlar,ne bilim tıpda mesela,gemi yapıyorlardı,uçak yapıyorlardı,lazer silahlar,lcd ekranlar (ne LCD si ya ultra hd ekranlar),arabalar,kamyonlar,otobüsler.....sen turbo motorları elin gavuru mu buldu sanıyorsun bre gafil !,tomografi cihazları,labratuvarlarda kullanılan en alangirli cihazlar bile daha 1700 lü yıllarda Anadolu da icat edilmiş,elin Avrupalısı,aç miraç,ser sefil ortalıkda dolanırken bizimkiler kültür ve sanatta tur bindirmiş,her şehri geçtim,her mahallede bile,operalar,konserler,etkinlikler,tiyatrolar....ya sen ne diyorsun 3D filmi bile bizimkiler 1914 yılında icat ettiler.Ah o Mustafa Kemal yokkk muuu.
Hatta bir rivayete göre 1 Kasım 1928'de yani harferin kabulünden önce ki gece hemen,bilim adamlarımız atomu param parça etmişlerdi tam Cern'e kapak yollayacaklardı,e kanun çıktı harfler değişti o da yarım kaldı işte.
bir başka rivayete göre de Bil Gates'in aslen Uşak'lı olduğu söyleniyor,dedesi Pascal'ın mucididir.daha Apple'ın kurucusun de Amasya'lı olduğunu bile söylemedim.Adam harf kanunu çıkınca başlarım böyle işe demiş terki diyar etmiş...yaaa.
Ah o Mustafa Kemal yok muuu.Sana ne lan sana ne dilimizden.Bir önceki gece atomu parçalıyorduk,yarım kaldııı.

Haklısın zaten biz ne yaptıysak son 90 senede yaptık. Son 90 senedir dünya bizi takip ediyor yine ne icat çıkaracaklar diye. Hep bu latin harflerinin nimeti bunlar. Yaşa Kemal Paşa :!:

_MurAy_' Alıntı:
zaten bu dediğin buluşların hepsini latin harfleri buldu. koyduk latin harfleri, çalıştı çabaladı uçurdu bizi uzaya.
lütfen bir kıyas yaparken mantıklı yapın yaaa. arapça harfler ya da latin harflerle ne alakası var ilimin bilimin. o halde biraz açın islam tarihini islami bilim adamlarını okuyun da gözünüz gönlünüz açılsın. o ufkunuzda ki arap harflerinden bir şey olmaz düşüncesi çekilsin. mesele ilerlemek değildi bunu sizde iyi biliyorsunuz. siz de arap harflerinin yok edilmesiyle ne yapılmaya çalışıldığını biliyorsunuz. ammaaaa su kadar varki....iyi düşünemiyorsunuz.....düşünseniz de tükürdüğünüzü yalayamıyorsunuz...

Hocalarım.Mesajımda,onların hepsini son doksan yılda yeni harflerimiz ile yaptık diye bir cümle var mı?
Ya da onu anladı iseniz,nasıl anladınız ?Hadi bakalım okuduğunuzu anladınız mı cevap veriniz?
Olayın dil,harf olmadığını zaten ben söylemek istedim mesajımda.ama şu saçma mantığa vurgu yapmak istedim :
E biz harf devriminden sonra cahil bırakıldık?Cahil mi?Ne yani ne yapıyordunuz ki cahil kaldınız?Zaten cahil değilmiydiniz siz?Cahil olmayan insan o kadar rezil şekilde yaşayıp da,topraklarını işgal ettirirmiydi hiç ?
Her savaştan yenik ayrıl,her masada kaybet,ülkeyi İngilize bilmem neye peşkeş çek,devlet başkanının (padişahın) emirleri bile bir İngilize yüzbaşının onayından geçmesi gereksin,Başkentin işgal edilmiş be adam!!!
Millet anadoluda perişan.Sonra bir adam çıkıyor ortaya,Kur'an'ın hükmüne uyup,'evimizde acizler gibi oturupda sonumuzu mu bekleyeceğiz?Namusumuz,dinimizi,toprağımızı savunmayacak mıyız,Allah bize gaza yolunu helal kılmışken' deyip de insanlara liderlik etsin.Savaş versin ve kazansın.Yeter bu rezillik benim insanım artık,başkalarının verdiği ile yetinmeyecek,herkes anlayacak ve sorgulayacak desin ve de arkası gelsin v.s....
Sonra sen çık biz cahil bırakıldık de !

Bilişim teknolojileri dersinin günümüzdeki durumunu mevcut hükümetimize borçluyuz....
Sormak lazım
Mesela
Neden? Anadolu liselerinde ya da Fen liselerinde programlama dersi yok....
Neden? Bilgisayar mühendisliği bölümüne giden öğrenciler tek satır kod yazmayı öğrenmeden o bölüme gidiyorlar....
Neden? Bilişim Teknolojisi öğretmenleri tek öğretmen olarak liselerde norm fazlası durumundalar...
Neden? Liselerde bilişim teknolojisi öğretmenleri yok...

Osmanlı Devleti son zamanlarında kötü durumdaydı evet, ama alfabesi yüzünden değil. Çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşma isteğiyle alfabeyi değiştirmenin hiç bir alakası yok. Bu bambaşka bir şey, ak ile kara değil. İnsanlar hata yapabilir. Farklı şartlar altında isabetli karar veremeyebilir.

Huawei, Osmanlı arşivlerinin tamamının taranarak dijital ortamda saklanmasında önemli bir görev üstlendi. Osmanlı arşivi projesi öncesinde Osmanlı arşivlerinden kalan 96 milyon belge ve 374 bin defter, 120 kilometre’lik raflarda saklanıyordu. Şimdiyse dijital ortama aktarılan arşivler, iki adet Huawei OceanStor N8500 depolama cihazında korunuyor. Sunuculardaki tüm verilerin bir kopyası da Ankara’da yedekleniyor.

96 milyon belge, napcaz şimdi biz bunları, turşusunu mu kuracağız. Tarihteki en ihtişamlı Türk devletlerinden birisinin tarihi bu. Bu toprakların tarihi. Kendi tarihine bu kadar yabancı bir millet daha var mı acaba?

Türk Harflerinin kabulünden önce diye başlayıp lazere Lcd ye bağlayıp ti ye alınacak ve bobi muhabbetine meze edilecek bir konu değil. Türk harfleri nedir ayrıca, kastedilen latin alfabesi mi, ne?

karaltan' Alıntı:
havlamaya devam ...
biraz ara vermelisin

yav bu foruma ne oldu böyle birileri gelip seviyeyi hemen düşürüyorlar.
Forum üyeleri birbirine hakaret ediyor
eleştiri yapmayı beceremiyorlar, eleştirilmeyi kabullenemiyorlar, güzelim dilimizi kullanmakta özen göstermiyorlar...

Hani öğretmenlerin olduğu bir forum olmasa neyse.... diyeceğim ama olmuyor böyle...

intel4004' Alıntı:
karaltan' Alıntı:
havlamaya devam ...
biraz ara vermelisin

yav bu foruma ne oldu böyle birileri gelip seviyeyi hemen düşürüyorlar.
Forum üyeleri birbirine hakaret ediyor
eleştiri yapmayı eleştirilmeyi beceremiyorlar güzelim dilimizi kullanmakta özen göstermiyorlar...

Hani öğretmenlerin olduğu bir forum olmasa neyse.... diyeceğim ama olmuyor böyle...
kimsenin başkasının görüşüne saygısı yok. insanların tek derdi kendi doğrularına laf edilmesin yeter. gerisi kimsenin umrunda değil :)

Arkadaşım,şuan sizin zihniyetinize nasıl laf anlatılır onu düşünüyorum ama sizler anlamak istemediğiniz için ve yıllardır yanlış bilgilendirildiğiniz için zor yani size laf anlatmak.
Zaten ben olay dilden kaynaklanıyor demedim.he dilden size hemen geçelim İngilizceye!
Bir toplumun içinde varsa üretken olmak,saygılı olmak ve hayırlı işin en iyisini yapmakta yarışmak,dil mil hikaye.
Bakınız insanlık için faydalı olan şeylere,bir tane söyleyiniz Osmanlı Devleti zamanında olanları.
Mesela araba.Nerde ve ne zaman üretildi?Elektirik nerde ve ne zaman bulundu?Telefon,nerde ve ne zaman bulundu?....Bunların hepsi çağımızda hayatımızı kolaylaştıran icatlar.Keşke atalarımız bulmuş olsa da gurur duysak.Ama yok,elin oğlu üretti bize sattı.Adamlar üretken biz ise onların pazarıyız.
He senin paylaştığın haber ütopik bence.120 km lik Osmanlı arşivi varmış da falan da filan.
Velev ki var.açtık baktık okuduk.Orda olsa olsa padişah fermanı vardır,divan kararları vardır,vatandaşların envai çeşit kayıtları vardır vs..
Bana böyle balon haberlerle,kaynağı bilmem ne haberlerle teselli verir gibi gelmeyin ya.
Deyin ki Osmanlı Bilim adamları böyle böyle yaptılar diyin ve söyleyin:Türk harflerinin kabulü herşeyi bitirdi diye !
Biz cahil bırakıldık,120 km lik Osmanlı arşivini okuyamıyoruz muş muş.Abi geçin ya kendi içinizden düşünün mümkünse çok komiksiniz.
Üstelik Cumhuriyet döneminde yapılan devrimlerin kanunlarına baktığınızda yıllarca kandırıldığınızı anlarsınız.

Osmanlıca'nın öğretilmesine karşı değilim Edebiyat okuyorum bir yandan ve Osmanlı Türkçesi Hizmet içi Eğitimi alıyorum.

Tamam öğretilsin güzel ama Türkçe'ye laf atarak değil... Laf atılırsa mutlaka karşı taraf antitezini ortaya koyacaktır.. Mesela Türkçe felsefe için yeterli değilmiş.. E Latin Alfabesinden önceki okuma yazma oranı yerlerdeymiş o ne olacak... Patır patır felsefe mi yapılıyormuş..

Başka kılıflar uydurmadan amaçlar açıklansa insanlar daha samimi gelecek.. başka dilleri, alfabeleri kötüleyerek bir yere varılacağını düşünmüyorum.

H_M' Alıntı:
Osmanlıca'nın öğretilmesine karşı değilim Edebiyat okuyorum bir yandan ve Osmanlı Türkçesi Hizmet içi Eğitimi alıyorum.

Tamam öğretilsin güzel ama Türkçe'ye laf atarak değil... Laf atılırsa mutlaka karşı taraf antitezini ortaya koyacaktır.. Mesela Türkçe felsefe için yeterli değilmiş.. E Latin Alfabesinden önceki okuma yazma oranı yerlerdeymiş o ne olacak... Patır patır felsefe mi yapılıyormuş..

Başka kılıflar uydurmadan amaçlar açıklansa insanlar daha samimi gelecek.. başka dilleri, alfabeleri kötüleyerek bir yere varılacağını düşünmüyorum.
:+1:
Gündeme uyduk gaza geldik hocam.
Sussam gönül razı değil,söylesem tesiri yok,bizim ki de.

_MurAy_' Alıntı:
H_M' Alıntı:

Aynen öyle sayın hocam.Sussak olmuyor konuşsak değişmiyor..

Niyet önemli niyet...

H_M' Alıntı:
_MurAy_' Alıntı:
H_M' Alıntı:

Aynen öyle sayın hocam.Sussak olmuyor konuşsak değişmiyor..

Niyet önemli niyet...
Hocam herşey bir yana,sadece bu forumda da değil,etrafımızda da bolca var.
İnsanlar bir yalana,yanlış bilgilendirmeye balıklama atlıyorlar ve fanatik bir şekilde savunuyorlar.
Asıl bu canımı sıkıyor,susuyorum,boşver diyorum ama hani cahilin bilmişliği var ya işte ona tahammül edemiyorum.Birde bu cahiller okullarda çocukları,evde sokakta çarşıda da yetişkinleri zehirliyorlar ya bu daha da çekilmez oluyor....

Hocam ne güzel söylemişsiniz... Fanatiklik... Hastalık bence :eek:

Fanatiklik.. Esnekliği kabul etmeyen hata kabul etmeyen bir olgu.. Birini seviyorumdur ama hatası varsa da sevebilirim. Önemli olan da bu..

Atatürkçüyüm.. Hatası yok demiyorum. Ama hatasınla seviyorm. Yani Fanatik değilim :)

Üslup paçalardan akıyor malesef. Bir şeyler anlatmaya çalışıyor ama başı ayrı sonu ayrı gidiyor. Hala Türk Harflerinin kabülü diyor :) Nasıl bir harfse onlar. Tabi ki hiçbir şeyin tamamıyle alfabeyle ilgisi yok,

ne Osmanlı Arap alfabesi kullandığı için geriledi, ne de Avrupa vs. latin alfabesi kullandığı için bilimde ilerledi. Tarih milletlerin her konuda etkileşimine sahnedir. Anlaşılamıyorsa zorlamaya ne gerek var ki.

intel4004' Alıntı:
Bilişim teknolojileri dersinin günümüzdeki durumunu mevcut hükümetimize borçluyuz....
Sormak lazım
Mesela
Neden? Bilgisayar mühendisliği bölümüne giden öğrenciler tek satır kod yazmayı öğrenmeden o bölüme gidiyorlar....
Neden? Bilişim Teknolojisi öğretmenleri tek öğretmen olarak liselerde norm fazlası durumundalar...

Genellememek lazım hocam, bizim çocuklar para kazanıyordu web programlamadan.

Doğrudan latin alfabesi demek yanlış olur.Latin alfabesinde w,q gibi,hatta gerçek latin alfabesinde daha farklı harfler var.Türk alfabesinde ise ğ,ç,ş gibi harfler var.Üstelik Orta Asya'da atalarımızın alfabeleri ile de oldukça yakındır.Çatır çatırda klavye kullandığına göre hocam,'nasıl harflerse onlar' değil gayet iyi harfler. :+1:
alttaki link daha yardımcı olur.(Gerçi bu işi dil bilimcilere bıraksak daha iyi olur.Türkçe-Edebiyat öğretmeni arkadaşlar göreve :) )
http://tr.wikipedia.org/wiki/Latin_alfabesi
http://tr.wikipedia.org/wiki/Orhun_alfabesi

Hasanhoca' Alıntı:
intel4004' Alıntı:
Sormak lazım
Mesela

Genellememek lazım hocam, bizim çocuklar para kazanıyordu web programlamadan.
HANGİ FEN LİSESİ...

Bir yazar şunu söylemişti.

Yeryüzünde insanların %3'ü tasarlar/üretir,%17'si ürünü yönetir/pazarlar,geri kalan %80'i o ürünü kullanır/tüketir.

Sizce bu sayılar ve sayıların keyfiyeti bir tesadüf olabilir mi? Kesinlikle hayır.Sermaye babaları para akışını ellerinde tutabilmek için istedikleri milletleri geriletmek isterlerse o ülkenin dili oynarlar.Çünkü bilimin ve teknolojinin yegane dayanağı dildir.Dil üzerinden yürür kalkınma,refah seviyesi başlangıçta.Her alanda kalkınma istiyorsak fert olarak üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmalıyız.İleriye matuf çok büyük planlar yapılıyor,şer güçler istedikleri ülkelerde her zamanki gibi türlü dolaplar ve entrikalar çeviriyorlar
Gündemin gazına gelmeyin.Öğrencilerinize programlama,dijital okuryazarlığı öğretin yeter.

bizdeki eğitim saçmalığı zaten burda çıkıyor. her öğrenciye herşeyi öğretmeye çalışıpta hiç bir şey öğretememek
oslmalıca öğretilecekse herkesin öğrenmesine ne hacet. yabancı dilleri bile herkese öğretmeye kalkıyoruz. her öğrenciye en yüksek mertebeden matematik anlatalım fizik kimya anlatalım. sonuç öğrencilerimiz öğrenememiş suçlu kim? bakanlığa göre kalitesiz öğretmen.

biz öncelikle yeniden yapılandırmaya gitmemiz şart bunu yaparkende akp li bakanlarla değil gerçek eğitimcilerin içinde olduğu bir kurul tafaından yapılmalıdır. ve eğitim asla siyasi malzeme yapılmamalıdır. eğitim kendi içerisinde özerk olmalı. her önüne gelen siyasetçi reform yapacağım dememeli
öğrencilerimiz kin, nefret, kıskaçlık, öfke ve şiddet altında büyüyor. saygı yok, toplumsal bilinç yok, kul hakkı ve vicdan duygusunda yoksun. şimdi siz sanki herşeyi bitirmişinizde osmalıca versek mi diye düşünüyorsunuz vede siyasi bir malzeme olarak kullanılarak. osmanlıca öğretelim diyenler önce bir osmanca öğrensin çocuklarına öğretsin sonra faydalı olursa bizde öğretiriz. bizim çocuklarımızı yeterince kobay olarak kullandığınız yetmedi mi?

Geri