Atalarımızın Yazdıkları Projeleri Derliyemiyoruz...

Kodla Büyü
Seredar' Alıntı:
Farklı farklı hesaplarla foruma girip forumda kendinle bile çelişiyorsun ya asıl dramatik olan bu .
benim başka hesabım yok şimdide iftiraya mı başladın ayıp oluyor. bir günde dürüst olun. gerçekten osmanlıyı isteseydiniz önce Osmanlının adaletinden başlardınız dürüstlüğünde kişiliğinden başlarsınız yoksa yazı dilinin çokta önemi yok

Seredar' Alıntı:
Kürşat_58' Alıntı:
benim başka hesabım yok şimdide iftiraya mı başladın ayıp oluyor. bir günde dürüst olun. gerçekten osmanlıyı isteseydiniz önce Osmanlının adaletinden başlardınız dürüstlüğünde kişiliğinden başlarsınız yoksa yazı dilinin çokta önemi yok
Sen rahat ol zamanında kimin hangi üyeliklerle forumda neler yazdığını bilen biliyor.
Bir de yarası olan gocunur :sleep:

kardeşim hem iftira atıyorsun sonrada yarası olan gocunur diyorsun. bu kadar yüzsüzlük olur mu? bu nasıl Müslümanlık sizde hiç Allah korkusu yok mu? moderatörler ispat etsin eğer benim başka hesabım varsa ben bu formdan gitmeye razıyım ama yoksa sen gitmeye razı mısın?

Sığ tartışmalara devam

Bu konuyu maneviyatıyla tartışacaksak osmanlıcıyım ama bu konuyu siyaset alet ediyor. Hırsız, uğursuz, yolsuz ve rüşvetçiler osmalıcıysa ben değilim arkadaş, yine alttan alttan ne götürmeyi düşünüyorlar acaba?

Seredar' Alıntı:
ismet-inonu_328363.jpg
keşke bir iddia atmadan önce onun doğruluğunu araştırsaydın yada elinde kitabın ilgili sayfasının fotoğrafını çekip gönderseydin.yada sende yoksa bile çekilmiş fotoğrafını gönderebilirsin.

Tarihte de deli ve saçma sapan liderler olmuştur arkadaşlar bu kadar dert etmeyin eğlenmenize bakın :)

1000 senelik harflerın bir anda bırakılması dünyada örneği yok.Ayrıca yukarda seredar adlı kullanıcının yadıkları resmi kayıttır.Ve herkesin bildiği şeylerdir.Ama nasıl bu bilinen şeylere yalan denir.
Zaten bu "bizi din geri bıraktı" bakış açısı değilmi gerçek bu.Biz 1000 yıldır dünyada süper güçtük.Bu süper güçlük zamanlarımızda bile doğru birşey bulamayan(!) gözler,Şu anda bir yandan eleştirdikleri durumumuzu göklere çıkartıyor.
Madem şu anda çok güçlüyüz neden herşeyi eleştiryorsun..Bi karar verilmeli.

Resmi bir siteden resmi bir kayıt görsek daha iyi olurdu. İNÖNÜ Arap zihniyetinden(Arap İslam değil) uzaklaşmak gerektiğini Türk kültürünün canlı tutulması gerektiğini söylüyor ki bunu bir defa da söylememiştir.Genel olarak konuşmalarında Arap kültüründen kurtulup daha büyük bir kültür olan Türk kültürünün yaygınlaştırılmasından bahsetmiştir.Bu konuda da kendisine sonuna kadar katılıyorum.

arkadaş iddia sahibi iddiasını ispatlamakla mükelleftir. Paylaşan koymalı iddiasını ispatlamalıdır.Ortaya atıyorsan belgeyi koyarsın ortaya. İNÖNÜ Arap zihniyetine karşı olduğunu Arap kültürünün Türk kültürünün gelişmesini engellediğini söylemiştir bir çok kez.Buna katılan katılır katılmayan katılmaz.

Arkadaşlar bu arada Osmanlıcayı seviyoruz çünkü geçmişimize dair bütün evraklar onlarla doludur.Konu Osmanlıcanın önemini vurgularken başka yerlere saldırmak olaya intikam aracı olarak bakmak yanlıştır.Yanlış olan Osmanlıcanın önemini vurgularken kullandığımız dile hakaret edilmesidir.Türkçe hem harf hemde dil olarak sadeleştirilmesi çalışması arı bir dil oluşturmaktı.Ama bu yapıldıktan sonra yeni gelişmelere kapalı olmayı gerektirmiyor yada eski harflere veya sözcüklere öcü gözüyle bakmayı gerektirmiyor.Evet hata yapılmıştır tarihimizin onlarla dolu olduğu arşiv sayfalarına öcü gözüyle bakıldı.Ama şuan bir benzerini de görmüyor muyuz .Osmanlıca yı savunurken şuan kullandığımız sadece harflere değil mevcut sözcüklerine de hakaret yapılmıyor mu yanlış olan işte bu.

Seredar' Alıntı:
Tamam işte al sana fırsat.Hadi bize kapak yap.
Hangi kitabın hangi cildinin hangi sayfası olduğu bile yazıyor.

.Haydi aydınlat bizi.

vedat' Alıntı:
arkadaş iddia sahibi iddiasını ispatlamakla mükelleftir. Paylaşan koymalı iddiasını ispatlamalıdır.Ortaya atıyorsan belgeyi koyarsın ortaya. İNÖNÜ Arap zihniyetine karşı olduğunu Arap kültürünün Türk kültürünün gelişmesini engellediğini söylemiştir bir çok kez.Buna katılan katılır katılmayan katılmaz.
onu sen yapacaksın.

kitabın ilgili sayfası

Ekli dosyalar

• 20141115_195016.jpg
    20141115_195016.jpg
    173.3 KB · Görüntüleme: 688
  • 20141115_195114.jpg
    20141115_195114.jpg
    326.4 KB · Görüntüleme: 688
Sayfayı okuduğumuza göre demek ki ismet paşa "geçmişle bağı koparmak " gibi bir sözü etmemiş en azından iddia edilen sayfada böyle bi söz söylememiş.

Saygıdeğer hocalarım Safahatın yada Nutuk'un ya da eski/eskimez yazı ile yazılmış 96 milyon eserin ne anlattığını öğretmek için devlet kişileri zorlarsa bu işe tepki göstermek doğaldır. 90 yıl önce nasıl ki harf inkılabı olunca bir gecede okur yazar sayısı sıfırlandıysa şu anda da benzer bir olayla karşılaşmış olacağız. 90 yıl önceki olayı Doğrudur yanlıştır onu tarihçiler/dil bilimciler/sosyologlar tartışsın, şimdi zorunlu ders olarak osmanlıca okutmak abesle iştigal bana göre. Dil olarak seçmeli ders verilecekse almak isteyen alsın. öğrenmek isteyen öğrensin.
Türkçeye çeviren olursa ben otutur merak ettiğim eserleri okurum; örneğin mimar sinanın varsa inşaat bilimi hakkında kitabını temin eder okurum.

Sayın CB ve BB madem ki geçmişten kopmamızı istemiyorlar, geçmişin nasıl yükseldiğini, osmanlı zamanında Türk olmayan "gavurların" dahi yaşamına, inancına karışılmadığını, mahalle baskısı yaşamadan özgürce dillerini dinlerini ilimlerini yaşattıklarını bize göstersinler...

Nasıl ki padişah ve osmanlı halkından herhangi bir insan KANUN karşısında eşit olduğunu bizde görebilelim....

Padişahların, Osmanlının yükselme dönemindeki uğraşlarını devletin bekası için yapılanları biz bu zamanda da görürsek o zaman zaten halk koşa koşa osmanlıca öğrenir.

Ha bu işi sadece reklam için tirübünlere oynamak için yapıyosan samimi olduğunu gösteremiyorsan %50' nin saygı duyduğu kişi olarak kalırsın.

seradar hocam birde ilgili sayfayı bulsanız iddianız olduğu yazının olduğu sayfayı baskıyla değişen bir şey yok adam harf inkılabına bakış açısını yazmış beğen beğenme yazdıkları o gerisi palavra.Birde gerisi biri benden diğerleri senden 4 tane kapak geçmiş olsun.

Seredar' Alıntı:
Eğer insanlar Osmanlıca bilselerdi İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoyun Safahatını sözlüğe bakmadan okuyabilirlerdi.

Tarihte 1. Cumhurbaşkanının yazdığı eseri( Nutuğu) sözlüğe bakmadan okuyamayan bir millet var mıdır acaba?

Peyami Safa' Alıntı:
Yeryüzünde bir tek memleket gösterilemez ki, orada gençler kazara milli kütüphanelerine girseler ve bir tek eser okuyamadan çıkıp gitsinler.
sayın hocam ben tam anlamadım yazdıklarından, tekrar osmanlıcaya mı dönelim diyorsun. yoksa zamanında bir yanlış yapıldı mı diyorsun. ne yapmalıyız şu anda.

seredar hocam ben kapağı yerleştirdim sen etrafında tur at istediğin kadar.ben üstüme düşmediği halde çünkü iddia sahibi sensin ispat etmekte senin görevin yoksa attığın iddiayı ispatlamayana biz ilkokulda bir şey derdik demiyorum burdan.Ben kişinin harf inkilabı ile ilgili düşündüklerinin olduğu ilgili sayfayı bulup paylaştım sende senin iddia ettiğin sayfayı bul paylaş ondan sona konuşalım.

İsmet İnönü tamam biliyoruz böyle bir adam ama şimdikilerin amacı kültürümüzü şaha kaldırmak değil bize bir oyuncak verdiler ve şimdi oynuyoruz adamlar malı götürüyor, bırakın boşa tartışıp siyasetçilerin oyununa gelmeyin, osmanlıcıyım diyenler hırsız yolsuz ihale fesatçısı

Seredar' Alıntı:
Kürşat_58' Alıntı:
kardeşim hem iftira atıyorsun sonrada yarası olan gocunur diyorsun. bu kadar yüzsüzlük olur mu? bu nasıl Müslümanlık sizde hiç Allah korkusu yok mu? moderatörler ispat etsin eğer benim başka hesabım varsa ben bu formdan gitmeye razıyım ama yoksa sen gitmeye razı mısın?
Şimdi sen geçmişteki toker42 ve bilumum hesaplar benim değil diyorsun. :sleep:

kafası çok çalıştığını zanneden akıllı kardeşim o hesap benimdi o hesap dondurulduğu için ben bu hesabı açtım. yoksa ikisini bir den kullanmıyorum. yani fromdan o isimle atıldık. sen şimdi utanmadan sıkılmadan farklı hesaplarla yazıyorsun demek iftira niteliğini taşır. hiç mi utanmanız yok. osmanlıyı öveceğine önce bir osmanlı adamı ol dürüst ol. insan savunduğu değerleri önce kendinde taşımalı. kuru kuru siyaset mi olur. gerçi sizde herşey mübah

Emin olun ki Osmanlı devam ediyor ve bugün padişahlıkta yaşıyor bile olsaydık(ki bu imkansızdı, tarihi şartlar yazar), hilafet kaldırılmış(kaldırılmasa da fiilen yok olacaktı), harf devrimi gene de yapılmış olacaktı.

Yuh adam İsmet İnönü'nü kitabı üzerinden gidiyor :!:
Harf devrimi geçmişle bağları koparmak içinmiş ? Din ile bağları koparmak içinmiş mişşş ?
Arkadaşım adam o zaman neden Türk Dil Kurumunu Türk Tarih Kurumunu kurdursun?Diyanet İşleri Başkanlığı kurulmuş,onların da ilk icraati Kuran'ın mealini bastırmak ve din memurları yetiştirmek olmuştur.
Rahmetli Atatürk'ün amacı,Kuran'ı insanlar anlasın artık uygulasın,papağan gibi ezberlemesin idi.
Rahmetlinin amacı,okur yazarlığı artırmak,anlamak ve sorgulatmak idi.
ulan adam cumhuriyet rejimine geçmiş ve diyemez miydi bundan böyle kral benim ?
Şaka gibisiniz şaka.....

Osmanlıca diye bir dil yoktur Osmanlı Türkçesi vardır...Harf devrimini sanki dil devrimiymiş gibi anlıyor insanlarımız ya da yöneticilerimiz.Lisede öğretilecek osmanlıca ile ne tahrir defterleri ne de divan edebiyatı eserleri anlaşılabilir....Ayrıca okumak başka okuduğunu anlamak daha başkadır...Kısacası Osmanlıca meraklısının sadece yakon dönem eserleri okumak için öğreneceği uzmanlarında birkaç yıllık eğitimden sonra öğrenip araştırma yapacakları bir dildir....Gerçekten osmanlıca biliyorum demek için arapça ve farsa dillerinin dilbilgisi kurallarını da çok iyi bilmek gerekir.Kaldı ki günümüz diline çevrilmeyen osmanlıca bilimsel eser yok gibidir.Zira kültürümüz yazıdan çok sözle aktarım yapan bir kültürdü.Osmanlıca tartışması iktidarın kendi kitlesini avutmak muhaliflerini meşgul etmek için attığı bir yemden başkası değildir.

Geri