aurdino Set almak istiyorum

Kodla Büyü

uragan06

Seçkin Üye
Seçkin Üye
bu dönem öğrencilerime aurdino sistemini tanıtmak ve anlatmak istiyorum.kendim öğrenmek için aurdino set almak istiyorum.biraz araştırdım fiyatlar 17tl ile 129 tl arasında değişmekte.ayrıca yeni - eski setler var.kafam biraz karıştı.aurdino set alabileceğimiz güvenilir bir site ve set tavsiye eden arkadaşlar varsa sevinirm!!!

acılıyetı yoksa cınden getıttır bır ay surumyor artık bırde set yerıne ne yapmak ıstıyorsun ona gore mazeme al derım ben

Set lerde çok gereksiz ve belkide hiç kullanmayacağınız sensörler oluyor. En iyisi siz kendi proje devrelerine göre sensörleri belirlemeniz ve almanız. Biz toptan alım yaptık. Arduino lar için direnc.net bence en iyi site. Sensörler için Aliexpress tercih edebilirsiniz.

"Setlere gerek yok" demek için önce o yoldan geçip, kendi setini oluşturabilir konuma gelmek gerekiyor sayın hocam.
Sorunuzun çözümü çok basit:
1. En bilinen robotistan'dan başlangıç setini alın. Üçe beşe bakmayın.
2. Kendi kendinize uğraşın, ne gibi işler çıkabileceğini görün.
3. Finalde sette yer alan hangi parçaların gereksiz olduğuna karar vererek öğrencileriniz için set planlayın.

Tekrar ifade ediyorum, neyin gerekli neyin gereksiz olduğuna karar verebilmek için biraz hata yapmanız, deneme-yanılma ve 40-50 tl gibi fazladan harcama yapacaksınız. Bu iş böyle:)

en cok led lcd ekran 5110 ekranı motor cesıtlerı IR ısı sensorlerı kart ve kart okuyucu dırenc cesıtlerı buton dısı erkek kablo hareket sensoru aklıma gelenler bunlar bunların aldıgınızda cogu projeyı yaparsınız zaten

genelde klon kullanıyoruz zaten daha ekonomık dıye aralarında belırgın bır farklılık yok sadece fırma farkı

set almak yerine ihtiyacınız olan yada olacak parçaları almak daha mantıklı oluyor. Bir çok sette kullanmayacağınız çok malzeme var veya süper set diye adlandırılan bol malzemeleri setlerde de eksikler oluyor..
Bence motor sürücü kartı, 6-12 V DC motor ve servo motor mutlaka alın. Hareket sensörü çok gerekli olmuyor ama DHT11 nem-sıcaklık sensörü veya LM35 sıcaklık sensörü olmalı. 1 adet 7 segment display ve lcd alabilirsiniz. Zaten led ve direnç mutlaka almalısınız. Arduino klon yeterli olacaktır. Ultrasonik mesafe sensörü ve kızılötesi sensör olmalı. Kablo, LDR gibi parçalarda ilk başta gerekli olabilir. Bunun yanında birde kitap alınabilir yada Lezzetli Robot Tarifleri adlı kanal izlenebilir.

Hocam ben ilk bu ise meraklandigimda robotistan.com dan baslangic seti almistim. İcinde klon arduino uno biraz direnc led ldr isi sensoru mesafe sensoru mini board kablo buzzer potansiyometre vardi fiyati su an 59 lira kitapcikda veriyorlar. İlle set olsun diyorsan bemce yeterli. namaldish hocamin da tavsiye ettigi gibi youtube da lezzetli robot tarifleri adli bir kanal var cok keyifli ve ogretici ordaki uygulamalarida yaparsan baya bir fikir sahibi olursun. Daha sonrasi icin yapacaginiz projeye gore malzeme almak daha mantikli olur bence. Simdiden iyi calismalar

bu başlangıç setlerini aliexpressten alsak fiyat nasıl olur arkadaşlar alan varmı güvenilir satıcı vs tavsiye edecek

Ben de yeni başladım. Lezzetli Robot Tarifleri sitesinin videoları çok güzel. Oradan izleyerek ilerliyorum. Set falan da almadım. aliexpress sitesinden ihtiyacım olanları belirleyip siparişini verdim. gelmelerini bekliyorum. O setlerin aynısını kendiniz çinden tek tek seçip sipariş verecek olursanız yarı fiyatına geliyor. Tabii biraz geç gelebilir. Puanı yüksek olan satıcıları tercih ediyorum.

hocam ben geçen sene başlangıç yapmıştım bu sene mantığı öğretebilmek amacıyla kendimce ucuz yollu set oluşturdum daha sonra duruma göre sensör olaylarına gireceğim. Robocombo sitesi sağolsunlar çok yardımcı oldular piyasada en iyi fiyatı onlar verdiler. Oradan aldım. Yaklaşık 7-8 siteye teklif formu yolladım diğerleri aşırı pahalıydı. Listeyi buradan paylaşıyorum .Bu döneme yeter diye düşünüyorum. Çocuklar ilk defa göreceği için zaten çok aşırıya kaçmadan aldım

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    62.6 KB · Görüntüleme: 282
hobidevre.com'u tavsiye ederim.ilk etapta başlangıç seti alın,daha sonra ihtiyacınız olan parçaları getirtirsiniz.bir de araba projeleri yapacaksanız aliexpresste hazır şaseler var fiyatları Türkiyeye göre çok uygun,sensör için ise çinden alışveriş yapmaya gerek yok

Arkadaşlar ilk setlerimizi türkiyeden aldık ama büyük projelerde kesinlikle Türkiye çok pahalı kaçıyor. Aliexpress den getirtiyoruz artık.

Bence o set içinde kullanmayacağınız şeylere para vermeyin. Yapacağınız uygulamalara göre malzeme almak çok daha mantıklı .
Ben seti alırken şöyle bir sıralama yapmıştım.
led yakmak - sıralı led yakmak
ldr ve led yakmak
mesafe sensörü - led buzzer kullanımı
Mesafe sensörü ile bir kaç uygulama
hareket sensörü alarm - led -buzzer
sıcaklık sensörü
rgb led ile farklı renkler
joystick kullanımı
mblock ile elma toplama oyunu
mblock ile labirent oyunu
mblock ile uZAY OYUNU

bunlar için gerekli seti alırken kutu ve kitap istemedim kargo yapılırken ürünleri toplu koymalarını istedim yapabildikleri kadar indirim yaptılar . 50 tl ye aldım setleri .

Bence o set içinde kullanmayacağınız şeylere para vermeyin. Yapacağınız uygulamalara göre malzeme almak çok daha mantıklı .
Ben seti alırken şöyle bir sıralama yapmıştım.
led yakmak - sıralı led yakmak
ldr ve led yakmak
mesafe sensörü - led buzzer kullanımı
Mesafe sensörü ile bir kaç uygulama
hareket sensörü alarm - led -buzzer
sıcaklık sensörü
rgb led ile farklı renkler
joystick kullanımı
mblock ile elma toplama oyunu
mblock ile labirent oyunu
mblock ile uZAY OYUNU

bunlar için gerekli seti alırken kutu ve kitap istemedim kargo yapılırken ürünleri toplu koymalarını istedim yapabildikleri kadar indirim yaptılar . 50 tl ye aldım setleri .
Hocam bahsettiğiniz uygulamalar mevcutmu sizde.

Geri