Format atarken boot yapmak zorunlu mudur?

Kodla Büyü

bote22

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar, windows 10 kurmak istediğim eski bir pc var ancak bir türlü usb ile boot edemiyorum. Usb ile açıp işletim sisteminin setup seçeneğini tıklayınca format atar mı? Daha önceden windows 10 ve sonrasında atılabileceğini duymuştum ama hiç denemedim. Doğruluğu nedir merak ediyorum. Sizlerin bir bilgisi var mı?

şu anda çalışan bir işletim sistemi varmı pc de? win 7 olduğunu varsayıyorum, win 10 varsa zaten ayarlardan sıfırlayabilirsiniz windows10 u.
usb ye rufus ile win10 kurulum iso dosyasını yazdırın, setup a tıklayın, eğer orjinal yani kurulum dosyaları silinmemiş ise kurabilirsiniz windows 10 u.
soracak size hangi dosyaları tutmak istediğinizi,
yoksa yaparsınız temiz kurulumunuzu.

rufus ile boot edemediysen ventoy ile deneyebilirsin. Ayrıca eski bilgisayarlarda usb diski değil hardisk seçtiğinde boot yapar genelde

Hocam başka bir bilgisayarda kur sabit diski söküp ne kuracaksan kur. Sonra sabit diski sökmeden acronis Universal Restore uygula. Bilgisayar açılmadan da sabit diski söküp eski yerine tak. Açılırken sürücüleri yüklemeye başlar. Acronis True image yükleyip bilgisayarda universal restore isosu oluşturmanız lazım öncesinde. Universal restore de tüm sürücüleri siliyor böylece donanım çakışması olmuyor.

Laboratuvar da eski bazı bilgisayarlar da açılışta usb ile açılma seçeneği yok. Ama sabit diskler bölümünde flash disk de gözüküyor. Disk sırasında öncelikle flash diski seçince boot ediyor.

Xp de dahil cd takıp kur deyince kuruyordu windows açıkken anca sorun şu ki bilgisayar eski ise kurulum başlayınca tekrar boot sırasında usbyi görmez kurulum devam etmez diye düşünüyorum. Usb boot desteği yoksa zaten o makine 10 çalıştırır mı? Eskiden kastınız 7 8 yıllık ise onda usb boot vardır. Usb değil de hdd şeklindedir boot sırası. Harddisk sıralamasında flash belleği üste alın.

Başka çözümde İso'yu dvd ye yazın dvd sürücü varsa onunla kurun.

Hocam başka bir bilgisayarda kur sabit diski söküp ne kuracaksan kur. Sonra sabit diski sökmeden acronis Universal Restore uygula. Bilgisayar açılmadan da sabit diski söküp eski yerine tak. Açılırken sürücüleri yüklemeye başlar. Acronis True image yükleyip bilgisayarda universal restore isosu oluşturmanız lazım öncesinde. Universal restore de tüm sürücüleri siliyor böylece donanım çakışması olmuyor.
Hocam o aklıma geldi ama son seçeneğimdi:) yorumlarınız için teşekkürler.

Xp de dahil cd takıp kur deyince kuruyordu windows açıkken anca sorun şu ki bilgisayar eski ise kurulum başlayınca tekrar boot sırasında usbyi görmez kurulum devam etmez diye düşünüyorum. Usb boot desteği yoksa zaten o makine 10 çalıştırır mı? Eskiden kastınız 7 8 yıllık ise onda usb boot vardır. Usb değil de hdd şeklindedir boot sırası. Harddisk sıralamasında flash belleği üste alın.

Başka çözümde İso'yu dvd ye yazın dvd sürücü varsa onunla kurun.
USB boot desteği yoktu hocam. Usb en üste alıncada olmuyordu.

Değerli hocalarım hepinize yorum için teşekkür ederim. Win 7 kurulu pc de setup tıklayınca başladı ancak dosyaları toplaması çok uzun sürdü. Sonradan normal yöntemle başlatıp bekledim. Yaklaşık 5-10 dakikalık bir bekleme sonrası normal kurulum ekranı geldi ve format atabildim. Sorun çözüldü. hepinize tekrardan teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: HBV
Merhaba arkadaşlar, windows 10 kurmak istediğim eski bir pc var ancak bir türlü usb ile boot edemiyorum. Usb ile açıp işletim sisteminin setup seçeneğini tıklayınca format atar mı? Daha önceden windows 10 ve sonrasında atılabileceğini duymuştum ama hiç denemedim. Doğruluğu nedir merak ediyorum. Sizlerin bir bilgisi var mı?
Hocam pc eskiyse rufusta imaj oluştururken GPT değil MBR ı seçmek gerekiyor.burdaki seçimi MBR yapmadıysanız .

Son düzenleme:
Geri