Aydın mı Balıkesir mi

Kodla Büyü
izmiri bilirim gittiğimi her yeri gecekondulaştırıyorux bence kucuk yer iyi tabii coluk cocuk egitimi için buyuk yere gitmek şartıyla

Aydın, doğudan çok fazla göç alan bir yer. Gideceğiniz konumu ve okulu iyi bilmeniz lazım. Balıkesir'in ise akçay, edremit, ayvalık dışında kötü bir yer olduğunu söylüyordu orada yaşamış arkadaşlar.
Bu nasıl bir cevap. Irkçılık kanınıza o kadar işlemiş ki. Söyledikleriniz size çok normal geliyor. Burada bile o kadar kişi oralara gitmek için bilgi almaya çalışıyor. Doğudaki insanın gitmek istemesi neden rahatsız ediyor sizi.

Olaya fay hattı ve deprem açısından bakılırsa Aydın izmir deprem de çok riskli iller arasında.ozellikle aydin için yerleşim yeri yapılaşmaya uygun olmayan iller arasında diye açıklama yapmıştı uzmanlar...

Ben olsaydım balıkesir i tercih ederdim, bandırma edremit burhaniye ilçelerini ...hem ,istanbula hem bursa ya yakın konumu çok iyi, aydın muğla tarafları biraz sapa kalıyor..

1) devlet veya özel sağlık sisteminden faydalanma olanakları nasıldır? Komşu illere mi gitmek gerekiyor yoksa problemi çözebiliyor muyuz?
2) Çocukları okula yazdırmak gerektiğinde özel ve devlet seçenekleri geniş mi?
3) Hadi çıkıp piknik yapalım yahut biraz dışarda dolanalım cümlesinin sonu sabit 1-2 yer dışında maalesef yok şeklinde mi bitiyor yoksa nefes alacak gezilecek yerler var mı? (bazı iller için "sadece 1 caddesi var. herkes orada bi de 1 avm var başka birşey yok" gibi değerlendirmeler yapılıyor ya)
4) toplu taşıma hizmeti sorunu var mı?
5) havası nasıldır? buz gibi soğuk mu cehennem gibi sıcak mı bol nemli mi?
6) sinema tiyatro konser vb etkinlikler, ailelerin rahatça gidebildiği kafeler filan gibi seçenekler nasıldır?
7) şehiriçi trafik nasıldır? iş - ev arası yorucu bir trafik olur mu? (ör: yalova merkez ile çınarcık arası inanılmaz derecede yormuştu. haritada baktığınızda çok yakın ama gidince o kadar da değil. bol bol zikzaklı)
8) site yaşamı var mı? yoksa hepsi mustakil binalar mı? (örnek: istanbul için vaktiyle arkadaşlar mustakil bina 1milyonsa onu siteli yerden aldığında 3milyondan aşağı değil. kiralar da aynı... demişlerdi)
9) evler genelde kaç katlı?
10) kalıcı olarak kalınmak istendiğinde çoluk çocuk büyüdüğünde çalışmaya karar verilirse iş bulma imkanı nasıl?
11) kiralık ev bulma kolay mı ve kiralar genelde nasıl? (deprem etkisini söylemiyorum. geçici olarak tüm türkiyede saçma bir dönem yaşanıyor. genel olarak soruyorum)
Geçmiş olsun ve hayırlı olsun hocam. Ama önce sizin beklentilerinizi bilmek lazım ki ona göre yorum yapalım. O bölgeleri tanıyan biri olarak kısaca açıklayım.
İki şehir de nüfus olarak birbirlerine yakındır, denize uzaklıkları hemen hemen aynıdır. Yaz aylarında Aydın biraz daha sıcaktır, yazları biraz daha bunaltıcıdır ama Balıkesir de çok soğuk değildir, bir tık daha serindir. Kış aylarında biraz daha belirgin bir fark vardır Balıkesir daha soğuktur.
2 şehir denizlere uzaklığı, merkez nüfus ve imkanları olarak benzerdir muhtemelen kiralar da benzerdir.
Aydın İzmir'e ve Muğla'nın popüler tatil yörelerine daha yakındır. Balıkesir ise Erdek, Edremit, Ayvalık gibi tatil yörelerine yakındır. Balıkesir Bursa, İstanbul'a yakınlığı ile de avantajlıdır. Yani bu konuda sizin isteklerinize göre tercih yapmanız daha mantıklı.
Akrabalarınızın yoğun olduğu bir bölge olabilir, o taraflara yakın olmak isteyebilirsiniz. Tatil yerlerine yakın olsun iklimi sıcak olsun isteyebilirsiniz. Taşınacağınız ilin etnik yapısını önemseyebilirsiniz. Bu isteklerinize göre tercihlerinizi göz önünde bulundurmanız lazım. Hayırlı olsun gönlünüzce olsun

Hocam balıkesiri tayin isteyecek bir meslektaşınızın ya da yarın bigün temelli yerleşmek isteyen bir meslektaşınızın merak edebileceği veya anlatmak istediğiniz başlıkları hakkında bilgilendirmeyi burada hepimize yapar mısınız? bir de vereceğiniz bilgiler hangi döneme ait olacak? malum dilimizde "benim orda olduğum zamanlar" diye bir tabir var :)
Hocam 2-3 haftada bir Balıkesir'e ve Edremit'e gidiyorum. Metropol olmamak kaydıyla büyükşehir koşullarını arıyorsanız Balıkesir gerçekten iyidir. Ayrıca denize kıyısı olan ilçelerine de 80-100 km rahatlıkla gidebilirsiniz (Edremit, Bandırma, Erdek, Burhaniye, Ayvalık). Aydın'ı görmedim. Yukarıda öğretmen arkadaşımızın affına sığınarak yorumuna istinaden yazdım.

Merhaba.Ben de buraya yazayım dedim.Ankara...Akyurt mu Çubuk mu? Ev kiralama, sakin küçük bir ilçede yaşam açısından soruyorum.

1) devlet veya özel sağlık sisteminden faydalanma olanakları nasıldır? Komşu illere mi gitmek gerekiyor yoksa problemi çözebiliyor muyuz?
2) Çocukları okula yazdırmak gerektiğinde özel ve devlet seçenekleri geniş mi?
3) Hadi çıkıp piknik yapalım yahut biraz dışarda dolanalım cümlesinin sonu sabit 1-2 yer dışında maalesef yok şeklinde mi bitiyor yoksa nefes alacak gezilecek yerler var mı? (bazı iller için "sadece 1 caddesi var. herkes orada bi de 1 avm var başka birşey yok" gibi değerlendirmeler yapılıyor ya)
4) toplu taşıma hizmeti sorunu var mı?
5) havası nasıldır? buz gibi soğuk mu cehennem gibi sıcak mı bol nemli mi?
6) sinema tiyatro konser vb etkinlikler, ailelerin rahatça gidebildiği kafeler filan gibi seçenekler nasıldır?
7) şehiriçi trafik nasıldır? iş - ev arası yorucu bir trafik olur mu? (ör: yalova merkez ile çınarcık arası inanılmaz derecede yormuştu. haritada baktığınızda çok yakın ama gidince o kadar da değil. bol bol zikzaklı)
8) site yaşamı var mı? yoksa hepsi mustakil binalar mı? (örnek: istanbul için vaktiyle arkadaşlar mustakil bina 1milyonsa onu siteli yerden aldığında 3milyondan aşağı değil. kiralar da aynı... demişlerdi)
9) evler genelde kaç katlı?
10) kalıcı olarak kalınmak istendiğinde çoluk çocuk büyüdüğünde çalışmaya karar verilirse iş bulma imkanı nasıl?
11) kiralık ev bulma kolay mı ve kiralar genelde nasıl? (deprem etkisini söylemiyorum. geçici olarak tüm türkiyede saçma bir dönem yaşanıyor. genel olarak soruyorum)
Hocam ben balıkesirliyim sorularınıza cevap vermeye çalışayım.
1) Şehir hastanesi ve devlet hastanesi var merkezde, bir tane özel hastane var.
2) Özel okul seçenek olarak yeteri kadar var ama kalite konusu soru işareti.
3) Dediğiniz gibi 1-2 yer dışında piknik yapılacak yer sorunu var. 3-4 caddesi dışında merkezde dolaşılacak yer sorunu var. Son yıllarda Avlu ve Çamlık projeleri şehir içinde nefes alma olanağı sağlıyor.
4) Toplu taşıma sorunu çok sorun değil. aşırı yoğunluk olduğunu gözlemlemedim.
5) Havası ne buz gibi soğuk ne de çok sıcak.
6) Tiyatro ve konser etkinlikleri çok az, ailelerin gidebildiği kafeler de az da olsa var diyebiliriz.
7) Çarşı kısmı hariç trafik yoğunluğu pek yok.
8) Site yaşamı bahçelievler ve paşaalanı mahallelerinde site yaşamı var. şehirde genel olarak 3-4 katlı apartmanlar var.
10) İş imkanı tabi ki var ama çok geniş değil. metropollerde olan iş imkanı Balıkesir de maalesef yok. yani çocukların seçeceği mesleğe göre daha sonra şehir değiştirme veya çocuklardan ayrılma sorunu olabilir.
11) Kiralık ev bulma şu an ülkenin her yerinde olduğu gibi bir problem ama kiralık ev bulamıyoruz denecek kadar değil.

bilgilendirme için çook teşekkürler
Hocam ben balıkesirliyim sorularınıza cevap vermeye çalışayım.
1) Şehir hastanesi ve devlet hastanesi var merkezde, bir tane özel hastane var.
2) Özel okul seçenek olarak yeteri kadar var ama kalite konusu soru işareti.
3) Dediğiniz gibi 1-2 yer dışında piknik yapılacak yer sorunu var. 3-4 caddesi dışında merkezde dolaşılacak yer sorunu var. Son yıllarda Avlu ve Çamlık projeleri şehir içinde nefes alma olanağı sağlıyor.
4) Toplu taşıma sorunu çok sorun değil. aşırı yoğunluk olduğunu gözlemlemedim.
5) Havası ne buz gibi soğuk ne de çok sıcak.
6) Tiyatro ve konser etkinlikleri çok az, ailelerin gidebildiği kafeler de az da olsa var diyebiliriz.
7) Çarşı kısmı hariç trafik yoğunluğu pek yok.
8) Site yaşamı bahçelievler ve paşaalanı mahallelerinde site yaşamı var. şehirde genel olarak 3-4 katlı apartmanlar var.
10) İş imkanı tabi ki var ama çok geniş değil. metropollerde olan iş imkanı Balıkesir de maalesef yok. yani çocukların seçeceği mesleğe göre daha sonra şehir değiştirme veya çocuklardan ayrılma sorunu olabilir.
11) Kiralık ev bulma şu an ülkenin her yerinde olduğu gibi bir problem ama kiralık ev bulamıyoruz denecek kadar değil.

Bir Balıkesirli olarak merkez ve 16 ilçeden 12 tanesi oldukça ucuz pazarı olan,sakin trafik yoğunluğu olmayan sabah deniz kıyısına gidip akşam dönebileceğiniz,havası ılıman yazın çok sıcak olmayan kışın doğru düzgün kar bile yağmayan asude bir şehirdir. Şehrin bir başından diğer başına 20-25 dakikada ulaşabilirsiniz.Yalnız son zamanlarda bir çok kişiden duyduğum kadarıyla yeni taşınan kişilerdenkiraların yüksek olduğu şikayeti, kira fiyatları 5 ila 8 bin arasında değişiyor deprem etüdlü binalarda ama bunun yanında çok daha ucuz kirayla oturabileceğiniz binalarda mevcuttur.Şehir İzmir Bursa Çanakkkale'ye 1,5 ila 3 saat arasındadır.

deniz kenarı sahil ilçelerini araştır bir tanesine git yaşa. deniz olsun deniz medeniyet demektir. chp oy oranı en yüksek sahil ilçesine tayin iste.

kuşadası ve didim en yüksek oran burada, düşünmeden hızlı gonzales gibi git. 😃🚀
Oldu pirim.medeniyete bakış açınız akşam akşam gulumsetti.herhalde Türkiye sartlarinda çe ha pe medeniyet bekçisi😁iç Anadolu konya aksehirliyim.medeniyet insanın zihninde takoz her herde takoz farketmiyor kuru yada ıslak olması😆.para varsa her yer cennet bu dünya böyle bı arsız dünya...amacım satasmak değil siyasi polemik hiç değil altında buzagi aramasın kimse...param olsa bı dakka durmam memlekette geniş anlamda(Türkiye).

Geri