Aylıksız izinle askerlik saçmalığı

Kodla Büyü

welwet

Site Gezgini
Selamlar.
Öncelikle şunu belirteyim ki; başlık biraz dikkat çekmek için kullanılmıştır.

Konuya gelirsek:
Aklıma takılan bir durumdur memurların askerliği. Şöyle ki; ülkemizde askerlik erkeklere zorunlu. Fakat memurlara da zorunlu.

Şimdi sorun şu: Diyelim; ben bir memurum ve askerlik zamanım geldi. Fakat gitmedim. Öyle ki hiç gitmiyorum. Bu arada memuriyetime devam ediyorum. Peki beni yol çevirmesinde falan zorla askere alsalar ne olacak? Yani demem o ki ben aylıksız izin almayacağım ama askere alacaklar. Sonuç ne olacak?

Durumu bir de böyle açıklayayım. Memuruz ve aylıksız izin ile ZORUNLU askerlik yapıyoruz. Peki aylıksız izne başvurmasak ne olur? Zorla askere alınma durumu bir devlet memurunun göreve gitmesine engel olmuş olmaz mı. Yani devletin iki kurumunun bir diğerindeki memuru zorla alıkoyması olmuyor mu bu durum.

Hem zorunlu askerlik, hem de kendimiz aylıksız izne çıkmak için izin alıyoruz. Saçma değil mi. İzne ayrılıp askere giden kimse olur mu hiç? Zorunlu ise izin almak nedir yani? Bana çok saçma geliyor.

Bu konuda düşünceleriniz neler arkadaşlar.

Not: Bu arada askerliğimi Ankara Güvercinlik'te jandarma lojistik kısa dönem olarak yaptım.(sövmeye bahane aramayın diye yazdım) :)
(Bir de askerlik süresi malumunuz üzere bize maaş ve hizmet süresi olarak zarar veriyor.)

Askerlik yapan birinin bunu sorması bana komik geldi. Gittiniz hocam geldiniz ŞİMDİ SORU ŞU? MANTIĞI ASKERLİĞİN NERESİNE KOYDUN :+1:

lonely2134' Alıntı:
Askerlik yapan birinin bunu sorması bana komik geldi. Gittiniz hocam geldiniz ŞİMDİ SORU ŞU? MANTIĞI ASKERLİĞİN NERESİNE KOYDUN :+1:
:+1:

Ya orası öyle de durum çok saçma geliyor sonuçta. Farklı düşünceleri de merak ettim. Belki durum saçma değildir ama bana öyle geliyordur mesela. :)

Eğer kendi rızan ile izine ayrılmazsan işe kasten gitmemiş olacağından bir inzibatın sizi alıkoyması memuriyetten atılmanıza sebep olabilir. Onun için herkes paşa paşa izne ayrılıp askere gitmelidir. Siz zaten gitmişsiniz. Üzerinize alınmayınız.

Misugi' Alıntı:
Eğer kendi rızan ile izine ayrılmazsan işe kasten gitmemiş olacağından bir inzibatın sizi alıkoyması memuriyetten atılmanıza sebep olabilir. Onun için herkes paşa paşa izne ayrılıp askere gitmelidir. Siz zaten gitmişsiniz. Üzerinize alınmayınız.

süpersin.

aklıma bir soru geldi buradan hocam.

askere zorla alırlarsa eğer; yani aylıksız izin almadan yakaladılar diyelim. "askerden kaçsan suç, kaçmasan suç" durumuna maruz kalıyorsun.

Devletin iki kurumu arasında çarklara sıkışmış parça gibi oluyor. :)

Bu durumda kalırsak askerden mi kaçalım yoksa memuriyetten mi kaçalım. :))

Ya hocam ben de şu yönden hak veriyorum sana. Benim önceki görev yerim olan Yozgat Yenifakılı'ya iki beden eğitimi öğretmeni arkadaş atandı. Arkadaşlardan biri erkek biri bayan. Bu arkadaş askere gitti kısa dönem tabi o arada aylıksız izinde. Tunceli Ovacık'ta yapmasına rağmen ve 30 puanı 3 kere haketmesine rağmen 7 puan verdiler ona. Ne oldu diğer bayan arkadaş aldı puanları. Bir haber geldi ki askere giden arkadaş fazlalık oldu.
Bayanlara doğum yaparken aylıklık izinler, hizmet puanları tam. Askere gidene eyvallah.
Mantığın bittiği yer askerlik işte ne olacak.

murat_124' Alıntı:
Ya hocam ben de şu yönden hak veriyorum sana. Benim önceki görev yerim olan Yozgat Yenifakılı'ya iki beden eğitimi öğretmeni arkadaş atandı. Arkadaşlardan biri erkek biri bayan. Bu arkadaş askere gitti kısa dönem tabi o arada aylıksız izinde. Tunceli Ovacık'ta yapmasına rağmen ve 30 puanı 3 kere haketmesine rağmen 7 puan verdiler ona. Ne oldu diğer bayan arkadaş aldı puanları. Bir haber geldi ki askere giden arkadaş fazlalık oldu.
Bayanlara doğum yaparken aylıklık izinler, hizmet puanları tam. Askere gidene eyvallah.

:))

Hocam ben de askerlik yüzünden o sorunu yaşadım. Halen de zorunlu hizmetim bitmedi. Ve tam tersine normalde 4 yılda bitecek olan hizmetim şu an tayin olduğum için 6 yıla çıktı. Halbuki askerliği saymaları ve hak kaybını önlemeleri gerekiyordu.

Bir de ben hizmetimi silopide yaparken beni ankaraya (jandarma er) yazıcı olarak almanın da; mantıksızlığın askerlikte değil de bu coğrafyanın tamamında görüldüğüne dalalettir herhalde. :)

bende Doğu affından 2 ay sonra atandım. doğu görevi 5 yıl olan bir yerde 4 yıl görev yaptım. 3.5 sayıldı.
Bende 2 yıl daha beklemedim doğu görevi 7 yıl olan yere tayin istedim. Bu yıl 7 yıl doluyor ama askerlikten dolayı 8 YIL doğu görevi yapacağım.
Arkadaş bedelli yaptı benden daha az maliyetle kurtardı.

murat_124' Alıntı:

Dediklerinin noktasına kadar katılıyorum. Ancak bunun askerlik ile ilgisi yok. Sorun MEB'in adaletsizliği. Benim de normalde şu an 4. senem ve kısa dönem askerliğimi yaptığım için 3,5 senem bitmiş olacak. Almam gereken 6 ayda 13 puan yerine sadece 6-7 puan aldım ve zorunlu hizmetimin bitmemesi de cabası.

mehmet33

Hocam kesinlikle doğru söylüyorsun. Bedelli yapınca çok maliyetli gibi görünüyor fakat aslında toplamda daha karlı.

Misugi

Haklısın hocam. Bana 5 veya 4 puan vermişlerdi.

Geri