bütçemi yönetebiliyorum semineri

Kodla Büyü

ersan3333

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar teb ve meb işbirliği ile böyle bir seminer varmış benide resen almışlar.semineri aldıktan sonra ilçemizdeki halka bütçe danışmanlığı ve finansal okuryazarlık danışmanlığı yapacakmışız varmı bu seminere katılan

Öncelikle her ilden bir şube müdürü bilgilendirme toplantısına alındı.
http://hbogm.meb.gov.tr/www/butcemi-yon ... icerik/486

Daha sonra her ilden formatör öğretmenler belirlendi ve bu formatör öğretmenlere eğitim verildi. Hedef 3 Yılda 5 milyon kişiye bu eğitimi vermek.
http://hbogm.meb.gov.tr/www/butcemi-yon ... icerik/500

Şimdi bu illerdeki formatör öğretmenler her halk eğitimden bir öğretmene 1 günlük eğitim verecek. Sonrasında bu kişiler bulundukları yerlerdeki öğretmenlere yada kursiyerlere eğitim verecek sanırım.

Projenin hedefi:
Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Ekonomi Bankası Bütçemi Yönetebiliyorumişbirliğinde, 5 milyon kişiye yönelik finansal okuryazarlık seminerlerini içeren “Bütçemi Yönetebiliyorum” projesi başlatıldı. Proje kapsamında eğitim alacak bin öğretmen, talep edenlere halk eğitimi merkezinde finansal konularda danışmanlık verecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) iş birliğinde, 5 milyon kişiye yönelik finansal okuryazarlık seminerlerini içeren “Bütçemi Yönetebiliyorum” projesi başlatıldı.

“Bütçemi Yönetebiliyorum” projesi toplamda 5 milyon kişiye finansal okuryazarlık seminerleri verilecek. 1,5 milyon lira bütçeli projenin 3 yılda tamamlanması öngörülüyor.

Hedef kitlesi bütçe yönetimi konusunda sıkıntı yaşayan aileler olan proje kapsamında, Türkiye genelinde halk eğitimi merkezlerindeki yaklaşık bin öğretmen, finansal okuryazar eğitmeni olarak yetiştirilecek. Bu öğretmenler sayesinde 5 milyon kişinin eğitimi sağlanarak, her halk eğitimi merkezinde, talep edenlere finansal okuryazarlık ile ilgili danışmanlık verilecek.

İstanbul’un pilot bölge olarak seçildiği proje, sonraki adımında TEB işbirliğinde ülke geneline yaygınlaştırılacak. Projenin tanıtımı için ekim ayı başında İstanbul’da basın toplantısının düzenlenmesi planlanıyor. Halk eğitim merkezlerindeki eğitimlerin ise öğretmen eğitimlerinin tamamlanmasının ardından, gelecek yıl şubat ayında başlatılması hedefleniyor.

Başarılı öğretmenler ödüllendirilecek

Finansal okuryazarlık eğitimi çerçevesinde kursiyerlere, içinde yaşadıkları dünyanın finansal kısmını yani ceplerindeki paranın değerini anlayabilmeleri, bütçelerini daha iyi yönetebilmeleri, aynı zamanda daha bilinçli yatırımlar yapabilmeleri için gerekli bilgiler verilecek.

Bütçe yapma, gelir gider dengesini sağlama, tasarruf, yatırım yapma, borçlanma, finansal hak ve yükümlülüklerini bilme gibi temel kavramlar konularında verilecek seminerler birebir eğitimin yanında MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü uzaktan eğitim portalı “e-ogrenme.gov.tr” internet adresinden de yapılacak.

Başarılı öğretmenlerin ödüllendirileceği projede, içerikler yurt içi ve yurt dışı incelemelerle zenginleştirilirken, finansal okuryazarlıkla ilgili araştırmalarla desteklenecek.
Türkiye’nin finansal okuryazarlık endeksi 59,4

TEB ve Boğaziçi Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen Finansal Okuryazarlık ve Erişim Endeksi’ne 2014’de 840’ı erkek, 798’i kadın olmak üzere toplam bin 638 kişi katıldı. Türkiye’yi, finansal okuryazarlığın göstergeleri olarak bilinen üç ana kriterde inceleyen çalışmada, finansal bilgi, finansal tutum ve finansal davranış kriterlerindeki puanlar toplanarak Türkiye’nin finansal okuryazarlık endeks değeri 59,4 olarak hesaplandı.

Finansal okuryazarlık konusunda 2003 yılında farkındalık çalışmalarına başlayan ilk ülkelerden biri İngiltere olurken, Çek Cumhuriyeti ve Avustralya’da da bu konuda çeşitli çalışmalar yapıldı. Türkiye’de ise 2009’da Merkez Bankası’nın finansal okuryazarlık çalışmaları başladı.
http://e-okul-meb.gen.tr/meb-butce-yone ... biliyorum/

hocam semineri almadım ama,
az önce çay aldım 21,99
şeker aldım 18,99
köftelik bulgur 2
kırmızı mercimek 4,99
fasulye 5,25
nohut 11,9
ihtiyacım olduğundan değil de hani dolar 3,5 iken alayım dedim. bakarsın yarın 4 tl olur fiyatlar ne olur bilmem.
ben ev alırken de dolar 1,7 idi... külüstür bir ev hamdolsun.
ev ikiye katladı mı hayır, benim ev 160 etmez simdi.. ama sıfır dairelere o fiyatları çekiyorlar...
dolar yükseldikçe bu tarz seminerlere ihtiyac var.. yolunuz açık olsun mübarekler.

mse' Alıntı:
hocam semineri almadım ama,
az önce çay aldım 21,99
şeker aldım 18,99
köftelik bulgur 2
kırmızı mercimek 4,99
fasulye 5,25
nohut 11,9
ihtiyacım olduğundan değil de hani dolar 3,5 iken alayım dedim. bakarsın yarın 4 tl olur fiyatlar ne olur bilmem.
ben ev alırken de dolar 1,7 idi... külüstür bir ev hamdolsun.
ev ikiye katladı mı hayır, benim ev 160 etmez simdi.. ama sıfır dairelere o fiyatları çekiyorlar...
dolar yükseldikçe bu tarz seminerlere ihtiyac var.. yolunuz açık olsun mübarekler.
Hocam imzan her şeyi anlatıyor :)

yarın ben de bu seminere katılacağım
yarın öbür gün asgari ücretle ev idare edebilen insanlara bu semineri vereceğiz
bence bu seminer onlara değil devlet büyüklerine verilmeli

dolar dolsa ne olur dolmasa ne olur lafından sonra bütçe yönetimi seminerinden anladığım şu:kötü günler yaklaşıyor bütçenizi yönetmeyi öğrenin

Ben yatırım aracı olarak litre ile benzin aliyorum. Bozulma, kokma derdi yok ayrıca sürekli de fiyatı artıyor kazandırdı sürekli bana. 10 sene de çok güzel karlar elde ettim. Herbiri 10 tonluk olmak üzere 5 tane depom var. 2 tane daha sipariş ettim. İyi günler.

Geri