Bakanlıktaki Görüşmemin Sonucu

Kodla Büyü
pardon ama ne bt rehber öğretmenliği??? üniversitede okurken, öğretmen olmak, derse girmek için okudum ben... öğretmenlere değil, öğrencilere ders anlatmak benim görevim.... lütfen işi formatörlüğe dönüştürmeyin yine... burada birçok kişi DERSİNİ, ÖĞRENCİSİNİ, SINIFINI istiyor....

bu arada elinden geleni yapan arkadaşıma teşekkür ediyorum...emeğinize sağlık..mutlaka bir sonuca ulaşacaktır...

ist_koord' Alıntı:
mfk' Alıntı:
EĞİTEK'ten Tunay Bey çalışma var demişti. Bunlar yok diyor. Öğretmen kalmak isteyenlerin ahını aldı formatörler. Bu işin sonu "15 saati olmayan formatör de olsa norm fazlası olur"a kadar gider. Gidişat aksini gösteriyor diyenin de aklına şaşarım.

Sayın Hocam;

bu alanda düşünülen genel bir yanılgı bakanlığın tek bir kurum olarak değerlendirilmesidir. Oysa bakanlık farklı yerlerdeki farklı birimlerden oluşur basit iki örnekle açıklayayım

eğitim araçları bir okula bilgisayar gönderdiğinde bundan bakanlığın diğer birimlerinin haberi bile olmaz mesela aynı okula eğitekte bir laboratuar gönderebilir.

Okullarımızı düşünelim Fen ve Teknoloji öğretmeninin ders işlerken ne yaptığını biliyormusunuz, sizin anlattığınızla tezat birşeyler anlatabilirmi eğitim tekniği olarak farklı bir teknik gösterebilirmi , sonunda öğrenci A öğretmeni ile B öğretmeni farklı farklı şeyler yapıyor demezmi

Bir ilin içindeki şubelerde bile biri diğerinin ne yaptığını bilmeyebilirken Bakanlık birimlerinin biri çalışırken diğeri biz çalışmıyoruz diyebilir.

Eğitek BT öğretmenlerinin mağdur olmaması için Formatör Öğretmenliğin şartlarını iyileştirebilir ancak ertesi hafta PGM ben BT öğretmenlerini okuldan aldım diyebilir iki birimde kendi iş tanımları içinde işlerini yaparken okul zümredaşlar gibi birbirleri ile haberleşmezler.
İronik ama bu böyledir.

Gelelim başlıkla ilgili diğer kısma;

Öncelikle giden arkadaşımın ayaklarına sağlık,
Eğitek Genel Müdür Yardımcısı ile randevu ayarlamıştım Kasım da farklı illerden 5 arkadaşımız orada kendisi ile görüşmüş ancak şikayetin ötesinde dayanakları ile sıkıntıları ifade edememişlerdi.

Şimdi de bir Öğretmen arkadaşımız sorunlarımızı dillendirmek adına İlköğretim Genel Müdür Yardımcısı ile görüşmüş ancak yapılan ihlallerde ve haksızlıkta olması/olmaması gerekenlerle ilgili Anayasadaki dilekçe hakkı hariç - ki bu da maddesi ile belirtilmemiş- resmi mevzuatla ilişkilendirilmiş bir destek göremedim. Daha ziyade bir şikayetname gibi düzenlenmiş, keşke 10000 kişiyi temsil için hazırlanan belge önce bir avukat, bir akademisyen tarafından incelense ve kanunlarla ilişkilendirilseydi, mesela orada formatör kavramının tarifi yapılmış hangi akademisyen tarafından yapılmış bu tanım alıntı ile beliritlseydi.

Şimdi buradakiler kızacak, yükseklerden konuşuyorsun diye; ama lütfen sağduyulu olun tek KAYGIM size kapağı için güzelmiş diyen kişinin dökümanı okurken aman sadece şikayet etmişler dayanağı yok diye dökümanı önemsememesi.
Bunu kendi ilimiz de yaşadık; gelen şikayet mailinde isim ilimizden birine ait değil diye idarecilerimiz "bak sorunlar önemliymiş, dikkat edelim" falan demedi ne ciddiyetsiz birşey bu dedi ve geçti.

O sebeple hep söyledim sorunlara çözüm için ciddi alınmak, ciddi alınmak içinde kendinizi ve bu işi ciddi almanız gerekir.
Basın aracılığı ile geçen sene yaşanan olaylar ne peki. Sayın hocam geçen sene iller arası atamalarda yönetmelikte olmayan atanma hakkı gazetelerde çıkan haberler yüzünden basın açıklaması ile verildi

eeeee' Alıntı:
pardon ama ne bt rehber öğretmenliği??? üniversitede okurken, öğretmen olmak, derse girmek için okudum ben... öğretmenlere değil, öğrencilere ders anlatmak benim görevim.... lütfen işi formatörlüğe dönüştürmeyin yine... burada birçok kişi DERSİNİ, ÖĞRENCİSİNİ, SINIFINI istiyor....
:+1:

Kolemans' Alıntı:
Çoğunun istediği BT rehber öğretmenliği felan değil. Öğretmen arkadaşlarımızın geneli dersleri geri istiyor. Çalışmalara destek vermiyorsanız yapılmasını eleştirmeyin. Kendi çalışmanızı yapın gönderin.

Sanırım bi anlayış sorunu var arkadaşım ben diyorum ki o çalışmalar yapan arkadaşlar Tüm BT öğretmenlerinin talepleri diye bişeyler gönderiyor ya ben ders falan istemiyorum gayet açık ve net değilmi her türlü görüşe saygı duyun ve eminimki bu tartışmaların başladığı ilk günlerdede söyledim dersler bugün olmasa yakın bi zamanda zaten kalkacak bizim sorunumuz çözecek Rehber öğretmenlik benzeri kadrolu çalışma saatler ve şekilleri belli olan bir çözüm

eeeee' Alıntı:

O zaman Rehber Öğretmenlerde boşuna Eğitim Fak. okudu onlarda öğretmen değil. Ya istersen öğretmenliğinide yaparsın illa dersmi olması gerekiyor öğrencilerle birebirde ilgilenebilirsin ama gönüllü öğrencilerle kalkıpta bi öğrenciye zorla photoshop excel öğretmenin n mantığı var demek adam ilgi duymuyor istemiyor.

ben sıf küçük çocuklara verimli bilgisayar eğitimi vermenin önemli olduğunu düşündüğümden ve bu işi seve seve üstlenebileceğimi bildiğimden atandığım sene tercihlerime sadece ilköğretim okulları yazan ve 6 yıldır da ilköğretim de bütün özverisiyle çalışan bir TEF çıkışlı öğretmenim. Norm fazlası olduğum gün dilekçe verip meslek lisesine geçebilirim. Şartlarım tutuyor. Hatta eş durumundan da geçebiliyorum. Bütün meslek liseleri açık görünüyor. Ama ders için, çocuklar için savaşmaya çalışıyorum. "Çocuklar artık kendi öğreniyor" diyen akıl fukaralarına karşı savaşmak istiyorum. Ama olmuyor öyle 5-10 kişiyle malesef.

hhtc' Alıntı:
Kolemans' Alıntı:
Çoğunun istediği BT rehber öğretmenliği felan değil. Öğretmen arkadaşlarımızın geneli dersleri geri istiyor. Çalışmalara destek vermiyorsanız yapılmasını eleştirmeyin. Kendi çalışmanızı yapın gönderin.

Sanırım bi anlayış sorunu var arkadaşım ben diyorum ki o çalışmalar yapan arkadaşlar Tüm BT öğretmenlerinin talepleri diye bişeyler gönderiyor ya ben ders falan istemiyorum gayet açık ve net değilmi her türlü görüşe saygı duyun ve eminimki bu tartışmaların başladığı ilk günlerdede söyledim dersler bugün olmasa yakın bi zamanda zaten kalkacak bizim sorunumuz çözecek Rehber öğretmenlik benzeri kadrolu çalışma saatler ve şekilleri belli olan bir çözüm
Hocam sizce Bt öğretmeni diye bir sınıflandırma olsa, görevi ne olacak, çalışma şartları nasıl olacak merak ediyorum

hhtc' Alıntı:
Kolemans' Alıntı:

Hocam görüşünüze saygım var. Ama ben öğretmen olmak için okudum. Dersin bugün kaldırılıyor olması bizim teslim olup madem kaldırdınız ozaman bizim saatleri düzenleyin biz tamircilik yaparız dememiz anlamına gelmiyor. Evet ders kaldırılıyor olabilir bu bizim mücadele etmeyeceğimiz anlamına gelmez. Sesimizi daha da yükselteceğiz. Çünkü biz öğretmeniz.

deftones' Alıntı:
hhtc' Alıntı:
Kolemans' Alıntı:

Hocam sizce Bt öğretmeni diye bir sınıflandırma olsa, görevi ne olacak, çalışma şartları nasıl olacak merak ediyorum

Aslında hocam mevzuatıda çok basit bir şekilde halledilir. İlla BT Rehber öğretmenliğide denmesine gerek yok Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri ÇAlışma esasları diye bişey düzenlersin orada Normal formatörlükte yaptığımız görevleri sıralarsın çalışma saatleri kısmınada normal öğretim yapan okullarda ders saatleri süresince yani tatilleride kapsamayacak şekilde İkili öğretim yapan okullardada hem sabahcı gruba hem öğlenci gruba rehberlik yapacak şekilde 9-15 ya 9-16 neyse çalışma saatleri belirlenir onun dışındada ek ders yönetmeliğinde 18 saat ek ders diye madde eklenir

Kolemans' Alıntı:

Çoğunluğun bt rehber öğretmenliği gibi bir konumu istemediğini nerden çıkardınız hocam,

işte size anket bakın sonuçlara nasıl: anketler-f68/2-maddeli-anket-bt-ogretmenlerinin-konumu-t49042.html hep beraber bunun için mücadele etsek belki sonuç farklı olacak.

6. yılımdayım hep 2 okul dolaştım ama formatör olmadım. Derslerimizin geri gelmesi saygınlığımızı alabilmemiz için olmazsa olmazdır. Ama dersimizin nispeten iyi durumda olduğu zamanları da hatırlıyorum. Yine de ikinci sınıf öğretmen muamelesi görüyorduk. Bu hiç değişmeyecek. Madem yüksek puanla geldik, nitelikliyiz, madem böte okuduk, daha saygın bir konumu hakediyoruz.

Hem eğitimcilik vasfımızı köreltmeyecek hem de bize tamircilik yaptıramayacakları kadar şartları açık olan bir pozisyon bizim için en iyisi, en azından ben böyle düşünüyorum.

SÖYLEYE SÖYLEYE DİLİMDE TÜY BİTTİ BU FORUMDA. TALİM TER İYE KURULUNDA BİZİM İŞİMİZİ İLE İLGİLENEN KİŞİNİN TELEFON NUMARASINI VERDİM. KİMSE ARAMADI BİLE. ÇÖZÜM TTK DADIR . DERS PROGRAMLARINI ONLAR HAZIRLIYORLAR ÇÜNKÜ

hhtc' Alıntı:
deftones' Alıntı:
hhtc' Alıntı:
Kolemans' Alıntı:

Aslında hocam mevzuatıda çok basit bir şekilde halledilir. İlla BT Rehber öğretmenliğide denmesine gerek yok Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri ÇAlışma esasları diye bişey düzenlersin orada Normal formatörlükte yaptığımız görevleri sıralarsın çalışma saatleri kısmınada normal öğretim yapan okullarda ders saatleri süresince yani tatilleride kapsamayacak şekilde İkili öğretim yapan okullardada hem sabahcı gruba hem öğlenci gruba rehberlik yapacak şekilde 9-15 ya 9-16 neyse çalışma saatleri belirlenir onun dışındada ek ders yönetmeliğinde 18 saat ek ders diye madde eklenir
Hocam olaya çok pozitif yaklaşıyorsunuz. Belkide buna sebeb bulunduğunuz okulda idarecilerin iyi diye ifade edebieceğimiz türden olması. Bizim dediğimiz her zaman bu gruptan idarecilerle çalışmayacaksınız. Elinizde tornavida ile, derse girmeden , öğrenci ile diyolog içinde olmadan ben öğretmenim deseniz ne olur. DÜşünün derse girmiyorunuz ve öğretmenler her sııkıntıı yaşadığında öğrenciye "Hadi bilgisayarcıyı çağır "dedi. Öğrenciler size öğretmenim niye desin. Rehber öğretmen ile bizler farklıyız. Hangi öğretmen öğrenciye "hadi rehberciyi çağır" diyebiliyor

eeeee' Alıntı:

Arkadaşlar nasıl rehber öğretmenlerde Eğitim Fakultesi bitirip öğrenciye ders anlatmıyor, sınıfa girmiyor, bilgisini rehberlik boyutuyla paylaşıyorsa , biz Bilhassa BÖTE mezunları da aynı işleri yapabiliriz. Zaten Eğitim Fakultesi BÖTE bölümlerinin açılış amacı ve ders içeriğine bakarsanız, bizleri ders anlatacak öğretmen değil rehberlik edecek öğretmen olarak yetiştirmek.(eğitim yazılımı hazırlamak veya hazırlayana rehberlik etmek, öğrencilere Bt konusunda rehberlik etmek vs...)

Sonuç olarak Bizler için en iyisinin BT Rehber Öğretmenliği olduğunu ve gerçekten Mezun olduğumuz bölümün o zaman hakkını vereceğimizi düşünüyorum.(Fatih Projesi iyi bir fırsat)

Hocam emeğinize sağlık.
Formatörlük sevdalıları yine formatör olsun biz dersimizi geri istiyoruz.

deftones' Alıntı:
ist_koord' Alıntı:
mfk' Alıntı:
EĞİTEK'ten Tunay Bey çalışma var demişti. Bunlar yok diyor. Öğretmen kalmak isteyenlerin ahını aldı formatörler. Bu işin sonu "15 saati olmayan formatör de olsa norm fazlası olur"a kadar gider. Gidişat aksini gösteriyor diyenin de aklına şaşarım.

Sayın Hocam;

bu alanda düşünülen genel bir yanılgı bakanlığın tek bir kurum olarak değerlendirilmesidir. Oysa bakanlık farklı yerlerdeki farklı birimlerden oluşur basit iki örnekle açıklayayım

eğitim araçları bir okula bilgisayar gönderdiğinde bundan bakanlığın diğer birimlerinin haberi bile olmaz mesela aynı okula eğitekte bir laboratuar gönderebilir.

Okullarımızı düşünelim Fen ve Teknoloji öğretmeninin ders işlerken ne yaptığını biliyormusunuz, sizin anlattığınızla tezat birşeyler anlatabilirmi eğitim tekniği olarak farklı bir teknik gösterebilirmi , sonunda öğrenci A öğretmeni ile B öğretmeni farklı farklı şeyler yapıyor demezmi

Bir ilin içindeki şubelerde bile biri diğerinin ne yaptığını bilmeyebilirken Bakanlık birimlerinin biri çalışırken diğeri biz çalışmıyoruz diyebilir.

Eğitek BT öğretmenlerinin mağdur olmaması için Formatör Öğretmenliğin şartlarını iyileştirebilir ancak ertesi hafta PGM ben BT öğretmenlerini okuldan aldım diyebilir iki birimde kendi iş tanımları içinde işlerini yaparken okul zümredaşlar gibi birbirleri ile haberleşmezler.
İronik ama bu böyledir.

Gelelim başlıkla ilgili diğer kısma;

Öncelikle giden arkadaşımın ayaklarına sağlık,
Eğitek Genel Müdür Yardımcısı ile randevu ayarlamıştım Kasım da farklı illerden 5 arkadaşımız orada kendisi ile görüşmüş ancak şikayetin ötesinde dayanakları ile sıkıntıları ifade edememişlerdi.

Şimdi de bir Öğretmen arkadaşımız sorunlarımızı dillendirmek adına İlköğretim Genel Müdür Yardımcısı ile görüşmüş ancak yapılan ihlallerde ve haksızlıkta olması/olmaması gerekenlerle ilgili Anayasadaki dilekçe hakkı hariç - ki bu da maddesi ile belirtilmemiş- resmi mevzuatla ilişkilendirilmiş bir destek göremedim. Daha ziyade bir şikayetname gibi düzenlenmiş, keşke 10000 kişiyi temsil için hazırlanan belge önce bir avukat, bir akademisyen tarafından incelense ve kanunlarla ilişkilendirilseydi, mesela orada formatör kavramının tarifi yapılmış hangi akademisyen tarafından yapılmış bu tanım alıntı ile beliritlseydi.

Şimdi buradakiler kızacak, yükseklerden konuşuyorsun diye; ama lütfen sağduyulu olun tek KAYGIM size kapağı için güzelmiş diyen kişinin dökümanı okurken aman sadece şikayet etmişler dayanağı yok diye dökümanı önemsememesi.
Bunu kendi ilimiz de yaşadık; gelen şikayet mailinde isim ilimizden birine ait değil diye idarecilerimiz "bak sorunlar önemliymiş, dikkat edelim" falan demedi ne ciddiyetsiz birşey bu dedi ve geçti.

O sebeple hep söyledim sorunlara çözüm için ciddi alınmak, ciddi alınmak içinde kendinizi ve bu işi ciddi almanız gerekir.
Basın aracılığı ile geçen sene yaşanan olaylar ne peki. Sayın hocam geçen sene iller arası atamalarda yönetmelikte olmayan atanma hakkı gazetelerde çıkan haberler yüzünden basın açıklaması ile verildi

Sayın Hocam;

Söylediğinizi tam anlıyamadım benim sözlerimi alıntı yapmışsınız hangi kısma cevabınız biraz daha açıklarsanız sevinirim...

En azından durumumuzu tartışıyoruz artık. Belki bir gün ortak bi tema etrafında hep beraber; dernekse dernek, sendikaysa sendika, başbakanlığa ise oraya, TTK ise oraya da ...

Mesajını yeni okudum tmancar abi. Bir arkadaşımın da dediği gibi renkli çıktı alıp 2 defa yerinden kalkıp gidip görüştün. Gayretlerin için çok teşekkürler. Tabii bu dökümanların hazırlanmasında ve bu tür girişlerde bulunan bütün arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Umarım İÖ genel müdürü TTKB başkanı ile görüş ve senin hazırladığın kitapçığı verir ve mevcut durumun nasıl olduğu anlaşılır. Hakkımızda hayırlısı olsun.

derse girmek istemeyen, dersimiz olmasa da olur diyen adı öğretmen olan formatörleri tebrik ediyorum :alkis: eğitim derslerinden muaf tutuldu bu kişiler sanırım okudukları fakültelerde ya da görev yaptıkları okullarda öğrencilerin bilgisayar bilgisi şahane (internet kullanmak, oyun oynamak bilgisayar kullanmak değildir, bunu bt öğretmeni bile algılayamıyorsa susmak gerekir diye düşünüyorum)

arkadaşlar ne formatörlüğü ne bt rehberliği yaaa en güzeli derse girmek. zaten böyle kararsızlıklarımız yüzünden dersimizi geri alamıyoruz. beden eğitiminde de var formatörlük kaç bedenci arkadaş formatör oluyo?? teknoloji tasarımda da war. kaç teknoloji tasarmcı formatör oluyo?? ama biz baştan hazırlandk tamirciliğe baştan derse girmemeye konsantre olduk. ewt belki bazılarımız sırf maddi sebeplerden oldu hiç istemeye istemeye. ama şimdi uğruna senelerimizi harcadığımız branşımız elimizden gidiyo. adı ne olursa olsun tamirci olduk çıktık. daha da kolay kolay düzelmicek hiçbirşey...

sizin burada bahsettiğiniz beden, teknoloji tasarım formatörleri bizim eğiticiler gibi çalışıyor diye biliyorum ben. ilçeye de bir tane ya da 2-3 tane yeter elbette,
görevlendirme bt formatörlüğüne, formatörlük işlerine karşıyım ama bt sınıflarının ayakta durabilmesi için bt sınıfından sorumlu birilerinin olması gerekiyor ama illerin keyfine bırakılmamalı, uygulama bütünlüğü sağlanmalı artık.
lavinia_7' Alıntı:
arkadaşlar ne formatörlüğü ne bt rehberliği yaaa en güzeli derse girmek. zaten böyle kararsızlıklarımız yüzünden dersimizi geri alamıyoruz. beden eğitiminde de var formatörlük kaç bedenci arkadaş formatör oluyo?? teknoloji tasarımda da war. kaç teknoloji tasarmcı formatör oluyo?? ama biz baştan hazırlandk tamirciliğe baştan derse girmemeye konsantre olduk. ewt belki bazılarımız sırf maddi sebeplerden oldu hiç istemeye istemeye. ama şimdi uğruna senelerimizi harcadığımız branşımız elimizden gidiyo. adı ne olursa olsun tamirci olduk çıktık. daha da kolay kolay düzelmicek hiçbirşey...

hhtc' Alıntı:
Hocam emeklerini anlıyoruz ama ben dersleri falan geri istemiyorum BT rehber öğretmenliği istiyorum lütfen bişeyler yapıyorsanız kendi adınıza yapın
Acaba siz bu isteğiniz için burada canla başla uğraşanlara cevap yazmak dışında ne yapıyorsunuz merek ettim.

muhalif33' Alıntı:
eeeee' Alıntı:

Arkadaşlar nasıl rehber öğretmenlerde Eğitim Fakultesi bitirip öğrenciye ders anlatmıyor, sınıfa girmiyor, bilgisini rehberlik boyutuyla paylaşıyorsa , biz Bilhassa BÖTE mezunları da aynı işleri yapabiliriz. Zaten Eğitim Fakultesi BÖTE bölümlerinin açılış amacı ve ders içeriğine bakarsanız, bizleri ders anlatacak öğretmen değil rehberlik edecek öğretmen olarak yetiştirmek.(eğitim yazılımı hazırlamak veya hazırlayana rehberlik etmek, öğrencilere Bt konusunda rehberlik etmek vs...)

Sonuç olarak Bizler için en iyisinin BT Rehber Öğretmenliği olduğunu ve gerçekten Mezun olduğumuz bölümün o zaman hakkını vereceğimizi düşünüyorum.(Fatih Projesi iyi bir fırsat)

göz var nizam var. olaylara nasıl bakıyorsunuz anlamıyorum.
gerçekten rehberlik etsek tamam dediğiniz doğru.
Ama bizim bt rehber öğretmeni olmamız demek tornavida ile rehberlik yapmamız demek.Yine bütün angaryalara devam demek.
Sen bizim bt rehber öğretmeni olunca farklı birşey olacağını mı zannediyorsun.
Siz gidip de müdüre hocam benim görevim rehberlik mi diyeceksiniz.Hadi ordan diyecektir. Zaten şu anda da görmüyorsunuz ama çoğu arkadaşımız aynı sorunla karşı karşıya...
Bt Öğretmeni:
Benim fikrim dersler kaldırılmamalı ve içeriği düzenlenmelidir.4-5 lere dersler geri getirilmeli ve 2.kademede de 2 saate çıkarılmalıdır.
Şu anda en iyi rehberlik geleceğimizdir.
Teknolojinin bu kadar hızlı ilerlediği dünyamızda çocuklarımızı bilinçlendirip onları bilgilendirmeliyiz.
Bt dersi ile ilgili çocuklarımız belki de bu bölümü lisede de seçmek isteyeceklerdir.
Bu dersin kaldırılması ile Bilgisayar müh, Grafikerlik, Yazılım,Bt Öğretmenliği vs öğrencilerimizi kayıp ediyoruz.
Sen bu dersi kaldırırsan çocuk sadece bilgisayarın oyun oynamaktan başka işe yaramadığından ileri gidemeyecektir.
Bizim bu dersle amacımız herkese bilgisayar eğitimi vermekten öte teknoloji ile ilgili onlara rehberlik yapmaktır.
Biz bunun temelini baştan iyi atarsak gençlerimiz ileride daha sağlam adımlarla ilerleyebilirler.
Tabi ki bu müfredatla olacak iş değil.
BT Rehber Öğretmeni:
Ayrıyeten Bt formatörlüğü alanında kadro çıkarılıp her ilçeye okul bazında kadro verilmelidir.
Mesela Bt formatörleri 2-3 okula görevlendirilebilmedir ki sevdikleri işlerini diğer okullarda da göstermelidirler.
Ayriyeten devlet tarafından tornavida ve matkap takımları temin edilmeli, kablo çekimleri, projeksiyon yerlerini değiştirme gibi işlerde mesela Fatih projesi aktif görev almalıdırlar.
Çalışma saatleri rehber öğretmeni gibi olmalıdır.

sisss' Alıntı:
Hocam emeğiniz için tşekkür ederim, pek düzelecek gibi durmuyor umarım yaz tatiline kadar güzel bi düzenleme olur
İnşallah Hakkımızda hayırlısı olması temennisiyle...

Geri