Banka altın günü hesaplaması.

Kodla Büyü

kodyaz

Üye
Arkadaşlar merhaba, geçen günü düğünden takılan altınları bankarın altın günü uygulamasından yararlanarak gr altın olarak hesabıma geçirdim. Bu işlemi yapmadan önce internetten birçok araştırma yaptım ancak hesaplamaya yönelik birşey bulamadım. Yapılan işlemi buradan sizlere aktarmak istedim. Belki bu konuda bilgiye ihtiyacı olan arkadaş olabilir.
Öncelikle ben işlemimi KuveyTürk bankasından gerçekleştirdim.
1 çeyrek altın 22 ayar olarak 1.75gr gelirken bunu sizin hesabınıza 24 ayar olarak aktarım yapıyorlar ve buda 24 ayar 1,59 gr olarak hesabınıza geçiyor. (Katsayı ise şöyle katsayı = 905 / 995 çıkan değer ile 22 ayar kaç gram altınınız varsa çarpılıyor ve 24 ayara dönüşmüş oluyor.)
Yarım altın ise 3.5gr olarak hesaplanıyor. 3,18gr 24 ayar olarak geçiyor hesaba.
Tam altın 7gr olarak hesaplanıyor. 6,36gr 24 ayar olarak geçiyor hesaba.
Ata lira ise 7,21gr olarak hesaplanıyor. 6,55gr 24 ayar olarak geçiyor hesaba.
Aynı şekilde bilezik hesaplama yapılıyor ve 22 ayar gram altınınız 905/995 katsayısı ile çarpılıyor.

Belirmek gerekirse iş bankasında bu değer biraz düşüktü. Çeyrek altın için verilen değer 1,56gr dı.

Hayırlı günler.

Bankalar altını her zaman piyasadan düşük fiyata alır. Bu altın günü kandırmacalarına aldanmamakta fayda var. Geçen yıl biz de direkten döndük. Bankaya bozdursaydık neredeyse bin Liraya yakın kaybımız olacaktı :-1:

yataylimit' Alıntı:
Bankalar altını her zaman piyasadan düşük fiyata alır. Bu altın günü kandırmacalarına aldanmamakta fayda var. Geçen yıl biz de direkten döndük. Bankaya bozdursaydık neredeyse bin Liraya yakın kaybımız olacaktı :-1:

+1

Birisi altını yüksek fiyattan alır hesap işletim ücreti döşer, diğeri düşük fiyattan altın alır, komisyon ekler, kimisi Türkiye ... bankası der, kimisi Kuveyt... der. Sonuçta giren çıkan hep bize olur.

Fiziki altını bankaya vermenin hiçbir anlamı yok. Ha nakit para vardır altına endeksli kalsın param dersin, o zaman altın hesabına gram almak olabilir.

Bence altını bankada gr altın olarak tutmak daha mantıklı. Birincisi zaten evde tutmak imkansız. "Hırsızlar" biliyorsunuz dedektör ile geliyorlar. Diğer seçenek bankalarda kasa kiralamak. Ki bununda yıllık maliyeti 300-600 arası gibi bir değeri var.
Ayrıca altını fiziki olarak elde tutmanın şöyle bir dezavantajı da olduğunu düşünüyorum. Malum altının ne zaman ne hareket yapacağı belli olmaz. Eğer bankada gr altın olarak tutyorsanız anlık olarak altın alım/satım işlemi yaparak değerlendirebilirsiniz. Bahsettğiniz gibi bu işlemi kuyumcudan yapamazsınız çünkü alım satım arasında ciddi farklar vardır. Ancak bankarda bu fark 0,7-0,9 TL arası değişir.
Aradan geçen zamanı da kıyaslarsak ben banka hesabına geçirdiğimde altının gr değeri 82TL idi. Şimdi ise 90TL. Ve anlık olarak banka üzerinden bozdurup tekrar altın alma işlemlerini yapabiliyorum. (Bu işlemeler için ekstra bir komisyon alınmaz. Sadece alım satım arasındaki bankaya göre değişen 07-09 kuruşluk bir fark ödersiniz.)
(Tabi bu şekilde değerlendirmek istemeyen arkadaşlar kasada tutabilriler ancak kasa fiyatlarıda sizin bozdurduğunuzda vereceğiniz komisyon tutarından az değil.)

faktan84' Alıntı:
Kurşat ev alacam yaklaşık 470 gr altın verirsen alıyorum
Biz evi aldıkta sen kaldın kardeş :-1:

Saygılar.

yataylimit' Alıntı:

Burada kişinin amacına göre değişiyor. Eğer elindeki altını biran evvel paraya çevirip kullanacaksa dediğinde haklısın. Kuyumcu nakite dönüşte bankaya kıyasa biraz daha yüksek verebilir. Ancak bir yatırım aracı olarak tutacaksa ve Al/Sat işlemleri gerçekleştirecekse banka uygulaması bence oldukça makul.
(Senin belirttiğin şekilde kuyumcuda bozdurup geri kuyumcudan altın alma yoluna gidilirse bankaya kıyasla ciddi zarar edersin.)

Saygılar.

http://www.altinpiyasa.com/

yukarıdaki sitede anlık verilere göre çeyrek altını bankanın aldığı fiyatı hesaplayınca 143,025 çıktı
aynı listede çeyrek altının bozdurulma fiyatı 148,13 olarak gözüküyor çeyrek başına 5 tl kayıp mı var ben mi yanlış hesapladım

Hocam altının fiyat olarak alım / satım birbirinden farklıdır. Fiyat olarak daha belirleyici olması için http://www.altinkaynak.com/Altin/Kur/Guncel sitesini kullanabilirsin.
Şuan için fiyat 143.15 dir. Bankaya göre hesaplayınca örneğin kuveyttürk de çeyrek altını yatırıp (ki banka bunu senin hesabına 1,59gr olarak aktarır.) bugün nakit olarak geri çekersen 141.96TL alırsın. Yani yaklaşık 1TL gibi bir fark vardır.

Geri