Başka Branşların Formatörlüğünün İptali İçin Dava

Kodla Büyü
farklı branştan olupta bu işi gerçekten çok özverili yapan arkadaşlar var ancak mevcut durum şunu gösteriyor ki okul formatörlüğü kullanılmaya çok açık bir müessese haline gelmiştir. Okul formatörlüğünün devamı ne yazık ki btci olan biz bilişim tek. öğrt. gerçek anlamda çok zarar vermektedir.

Hatta biraz daha ileri gidersem bir eğitici olarak söylüyorum. (ilçe memleri bu dediğimden tenzih ederim. Eğiticiler onların eli ayağı) Hizmetiçi kurslar olmadığında( Veremediğimiz için) Eğitici formatörlük bile çok elzem bir birim olmaktan çok ötedir.

Nedense insanlar okulda Bt öğretmeni olsa dahi okulda formatör öğretmen görevlendirilmese okul bt lablarının harap olacağını sanıyor. Formatörlük müessesi gelmeden öncede bizler vardık (2002..2005) arasını söylüyorum. Yinede okulu ve laboratuarı çekip çeviriyorduk. Bunun için bize verdikleri ekders 7ye 1 saat ekdersti ki normalde bunu yapan hiçbir BT öğretmeni burada ekdersi düşünmez. Zaten idarede senin labın senin sorumluluğunda olduğunu bilirdi.

Arkadaşlar okul formatörlüğü çok anlamlı bir birimdi ancak çok yanlış kullanıdı. Amacından saptı. Formatörlük kursu almadan dahi okullarında insanlar artık bt Öğretmeni veya formatör yoksa formatör olarak görevlendirilebiliyorlar.

BT Labları atıl kalır deniliyor.

Kalsın diyorum. Atıl kalsın.
Neden mi hesaplayalım.
bir öğretmen var ve 15 saat dersi var okulda formatör oldu 18 saat de ekders alacak

haftalık 18 den ayda 72 saat
72 x 12 aydan = 864 saat ekders yılda
864 x 7 TL (diyelim) = 6048 TL yıllık.

Bakanlık diğer girmediği branş dersi için görevlendiriği öğretmeni veya ücretli öğretmeni düşünürsek
nereden baksa bir lab için yıllık 10 - 15 bin TL masraf

bu para zaten bir BT lab parası. Formatörlük ne kadar elzem siz düşünün.

therock kardeş bt rehber öğretmen veya tarzı bir kadro yok oluşturulmayacakta. PGM bu işe sıcak bakmıyor. He nemi yapar tüm BT cileri ders olmadığından zorunlu formatör yapar aynen devam eder. Ama bu Fatih projesi 1-2 seneyede çakar.

togius öğretmenim yanlış hesay yapmışsın.Hem 15 saat hem de 18 saat almıyor bt Formatör öğretmeni.
BT sınıfı neden atıl kalsın ki.Devlet en güzel sistemde laboratuvarı açmış.Bunlar kullanılmalı.çocukları internet kafelerinden kurtarmış oluyoruz.
Bilgisayar öğretmen kadrosu olmayan okullarda bt sınıfları var ve bunların hiç biri kullanılmıyor.Ama BT okul formatörü olunca bu sınıfı hem öğrenciler kullanıyor hem de öğretmenler kullanıyor.Bt okul foratörü bu işi teşfik ediyor ve onları bu konuda cesaretlendirip dersleri o sınıfta işliyor.Orayı kullanıyorlar.Bunu kendimde yaşadım ve çevremde de görüyorum.Okulda Bt formatör olmayınca okul idarecileri onları açmıyor ve kendilerine angarya olarak görüyor o sınıfın açılıp kapanmasına.Bunları bizler bilakis yaşadık ve yaşıyoruz.
Diğer branşlarda ki Bt formatörlerine Bilgisayar öğretmenleri bizlere çok haksızlı yapıyor bu sitede onu gördüm.Sizlerin dersini kaldıran bt formatör öğretmenleri değil.Bizler sizin yerinize de geçmek istemiyoruz.Sizler bilgisayar konusunda bizlerden de iyisiniz amenna.Ama siz yokken de bizler varız.Amaç öğrenciye faydalı olmaktır. Olayları böyle düşünelim arkadaşlar.

çok doğru ve güzel yorumlar var aslında, biz formatör olmasak da işleri zaten yapıyorduk, lab da bakım, okul işleri, site işleri zaten bizler tarafından yapılıyordu, formatörlük çıktı, yaptığımız işin hakkını alabileceğiz derken, herkeste bi formatörlük merakı başladı, ya başka branştaki adamın ne işi var bilgisayarla, kendi alanında geliştirsene kendini, sanane bilgisayardan.. o, başkasının branşı, başkasının işi.. bunu bile anlamamakta ısrar ediyor insanlar. bu formatörlüğün kadrosu olursa o zaman başka branşlardan kesinlikle alınmamalı, büyük haksızlık olur, her öğretmen aynı değildir, aynı olsa üniversiteye giriş puanları da aynı olurdu, bölümü sonra seçerdik, sınıf öğretmeniysen sınıfına gir, matematiksen, git matematikle ilgilen, müzik öğretmeniysen git eksersiz yap..vs ha hobi olarak bilgisayarla ilgilen, ama burda ben olmasam lab çalışmaz, ben çok iyi bilirim geyiği yapma, git kendi işine bak.

bilgisayar okur yazarlığına gerek yok, herkes biliyor, yapıyor, ileri seviye bilgisayar dersi anlatalım diyen arkadaş, heralde gelişmiş bir yerde yaşıyor, valla benim çalıştığım okoullarda 4. sınıflara 2 ay fare klavye anlatıyorum, görmemiş ki çocuklar,, haftada ancak 2 saat kullanabiliyor, öyle ileri seviye web tasarımı, yok animasyon yapımı filan imkansız, laf aramızda fatih projesi gibi saçmalıkların işlemesi de imkansız, hakkımızda hayırlısı..

Ben ankarada çalışıyorum, konuyu tam anlayabilmiş değilim. vaktim olmadığı için başlığı çk izleyemedim. Bilişim tek. öğretmnym. Eğer yapabileceğim bişi varsa yaparım.

bana özellikle özelden yazarsanız sevinirim...

nohcoy dostum hesap yanlış değil sadece yanlış anlamışsın Bt formatörlüğü yapan bir öğretmen maaş karşılığı 15 saat derse girdiğini varsayarak yazdım. Tabiki bu 15 saati ekders olarak almıyor ama 18 saat de ekders alıyor.

Benim yukarıda demek istediğim Bir BT labı atıl olmasın diye ( Ki idareci adam gibi adamsa olmaz.) 1 yılda Bir BT lab parasını görevlendirme öğretmene vermek saçma. Ayrıca BT öğretmenleri bu formatörlük işlerini Formatörlükten önce yapıyordu. Ama dersimize de giriyorduk adımız öğretmendi. Hatta okulumda 2006 ilk dönemi bir formatör öğretmen görevlendirildi. ( O zamanlar BT ciler formatör olamıyordu) O arkadaşla diğer öğretmenler epey dalga geçmişlerdi. Hatta o da sınıfçı bizde sınıfçıyız biz derse girelim o yatsın gibi tepkileri vardı. Ben yine BT deki bilgisayarları kuruyordum ayrıca 22 tane sınıfa 22 saat derse giriyordum. Ortalama 800-900 öğrencim vardı.

Geçen seneye dönelim okulunda BT formatörü olan çoğu okul balıkesirde bilgisayar dersi seçmedi (ihtiyacını gördüğü için) ve il içi tayinlerde neredeyse hiç okul açılmadı. Merkezde bt öğretmeni olmadığı halde bt labı olan ve norm göstermeyen pek çok okul biliyorum. İşte burada diğer branştan olan arkadaşlar istemedende olsa bizleri mağdur ettiler.

Ben o branş şu branş değil top yekün bu işe karşıyım. He okula dönsem formatör olmammı olurum ancak tamamen duygusal sebeplerden ama bunu torpil için kullanmam. Ayrıca atıyorum yarın öbürgün farklı bir branşın formatörlüğü çıksa inanın tenezzül etmem dersim olmasa dahi. O zamanda ek iş yaparım (web sitesi, program yazarım) o da yine branşımla alakalı olur.

Saygılarımla...

imsiyat' Alıntı:
evet arkadaşlar dava açılacak. son noktaya geldik. kısa vade de kendimizi düşünüyor (yani atanmamışları) gibi gözükse de bu olayın gazete ilanından fazla dikakt çekeceği kesin. bu davayı kazanırsak 4. ve 5. sınıf derslerine 75 saatlik kurslarla sınıf öğretmenlerinin girmesi için de dava açabiliriz emsal göstererek. bu konuda daha duyarlı olmanızı bekliyoruz. facebook grubumuz aşağıda. oradan bize eşlik edebilirsiniz.

şu an için vekalet verecek ve ankara'da bu davayı takip edebilecek birileri iyi olur. haa derseniz ki ankara'da hiç bilişim öğretmeni yok veya hepsinin keyfi yerinde o zaman bende eyvallah derim geçerim.

http://www.facebook.com/?ref=logo#!/hom ... 8931485135
Demedi demeyin bu dava baştan dayanaksız.BT öğretmenliği bir branş ama formatörlük bir görevlendirmedir.Zaten öncelik BT öğretmenlerindir.Onların istek ve bulunmadığı hallerde bu görevlendirme oluşmaktadır.Kaldıki bu görevi almamak maaşta değil ek ücrette bir kayba uğratmaktadır.Hukuk maaş ve norm kadro kaybını gözönüne alır gerisini görmez.
Avukat bu idari davada kuvvetli emsal bulamassa bu dava baştan sakat derim.
Ayrıca her avukat kazanacağız der.Borsacıların borsa yükselir deyip düşer demediği gibi.Tersini hiç bir zaman görmedim.
Bağımsız olarak fikrimi ve tecrübelerimi satırlara döktüm.Darılmaca yok...

acer50' Alıntı:
çok doğru ve güzel yorumlar var aslında, biz formatör olmasak da işleri zaten yapıyorduk, lab da bakım, okul işleri, site işleri zaten bizler tarafından yapılıyordu, formatörlük çıktı, yaptığımız işin hakkını alabileceğiz derken, herkeste bi formatörlük merakı başladı, ya başka branştaki adamın ne işi var bilgisayarla, kendi alanında geliştirsene kendini, sanane bilgisayardan.. o, başkasının branşı, başkasının işi.. bunu bile anlamamakta ısrar ediyor insanlar. bu formatörlüğün kadrosu olursa o zaman başka branşlardan kesinlikle alınmamalı, büyük haksızlık olur, her öğretmen aynı değildir, aynı olsa üniversiteye giriş puanları da aynı olurdu, bölümü sonra seçerdik, sınıf öğretmeniysen sınıfına gir, matematiksen, git matematikle ilgilen, müzik öğretmeniysen git eksersiz yap..vs ha hobi olarak bilgisayarla ilgilen, ama burda ben olmasam lab çalışmaz, ben çok iyi bilirim geyiği yapma, git kendi işine bak.

bilgisayar okur yazarlığına gerek yok, herkes biliyor, yapıyor, ileri seviye bilgisayar dersi anlatalım diyen arkadaş, heralde gelişmiş bir yerde yaşıyor, valla benim çalıştığım okoullarda 4. sınıflara 2 ay fare klavye anlatıyorum, görmemiş ki çocuklar,, haftada ancak 2 saat kullanabiliyor, öyle ileri seviye web tasarımı, yok animasyon yapımı filan imkansız, laf aramızda fatih projesi gibi saçmalıkların işlemesi de imkansız, hakkımızda hayırlısı..

Sayın hocam ben müzik öğretmeniyim. Geçen sene çalıştığım okulda Bt öğretmeni vardı. Defalarca formatör olacak mısın diye sordum ikna etmeye çalıştım olmadı. Okulumuzunda formatöre çok ihtiyacı vardı. Bt sınıfı yanında her sınıfta akıllı tahta, bilgisayar, projeksiyon, kablosuz internet vardı. Böyle olunca sürekli sorun çıkıyordu ve birinin ilgilenmei şarttı. Biz müzik öğretmenlerininde sizden farklı bir durumu yok. Derslerimiz ilköğretimde birer saat. Lisede iki saatti bir saate düştü ve görsel sanatlarla birlikte seçmeli hale getirildi. Ben kendi okulumda 6 saat derse giriyorum. Maaş karşılığı ders saatini yani 15 saati doldurmak için 2 farklı okula daha gitmek zorunda kalıyorum. Ek ders ücreti alamadığım gibi diğer okullara gitmek için bir o kadar da cepten harcama yapıyorum.

Sonuç olarak formatörlük gibi bir hakkım var ve bunu kullanıyorum. Çok zor şartlarda ilçeden il merkezine formatörlük kursuna gittim ve gerçekten öğrenmeye çalıştım. İyi veya kötü öğrendiklerimi uygulamak içinde bu görevi yapıyorum. Hem okulum, öğrencilerim faydalanıyor bu durumdan hem de ben. Başka okula gitmiyorum kendi okulumda 8-5 çalışıyorum. Müzik derslerime giriyorum. Her türlü etkinliği yapıyorum. Bt sınıfı ve diğer bilgisayar vb. ile ilgileniyorum. Web sitesini yapıyorum vb... Şimdi soruyorum size okula, öğrenciye, topluma faydalı olmak suç mu?

Bunun yanında yapılan yorumlarda bahsedilen formatörlük görevinin amacının dışına çıktığı durumlar yok değil. Ama bu konuda BT formatörlük görevini hakkıyla yerine getirmeye çalışanların bir suçu olduğunu veya siz değerli BT öğretmenlerine karşı bir haksızlık yaptığımızı düşünmüyorum.

Ortadaki tek gerçek BT öğretmenlerimizin durumunun ve Formatörlük görevinin net bir çerçeveye oturtulmasıdır. Umarım MEB en kısa zamanda bu duruma ve eğitim alanında yaşanılan benzeri sıkıntılara çözüm bulacaktır. Saygılar.

Harun BARIŞ' Alıntı:
acer50' Alıntı:

Sayın hocam ben müzik öğretmeniyim. Geçen sene çalıştığım okulda Bt öğretmeni vardı. Defalarca formatör olacak mısın diye sordum ikna etmeye çalıştım olmadı. Okulumuzunda formatöre çok ihtiyacı vardı. Bt sınıfı yanında her sınıfta akıllı tahta, bilgisayar, projeksiyon, kablosuz internet vardı. Böyle olunca sürekli sorun çıkıyordu ve birinin ilgilenmei şarttı. Biz müzik öğretmenlerininde sizden farklı bir durumu yok. Derslerimiz ilköğretimde birer saat. Lisede iki saatti bir saate düştü ve görsel sanatlarla birlikte seçmeli hale getirildi. Ben kendi okulumda 6 saat derse giriyorum. Maaş karşılığı ders saatini yani 15 saati doldurmak için 2 farklı okula daha gitmek zorunda kalıyorum. Ek ders ücreti alamadığım gibi diğer okullara gitmek için bir o kadar da cepten harcama yapıyorum.

Sonuç olarak formatörlük gibi bir hakkım var ve bunu kullanıyorum. Çok zor şartlarda ilçeden il merkezine formatörlük kursuna gittim ve gerçekten öğrenmeye çalıştım. İyi veya kötü öğrendiklerimi uygulamak içinde bu görevi yapıyorum. Hem okulum, öğrencilerim faydalanıyor bu durumdan hem de ben. Başka okula gitmiyorum kendi okulumda 8-5 çalışıyorum. Müzik derslerime giriyorum. Her türlü etkinliği yapıyorum. Bt sınıfı ve diğer bilgisayar vb. ile ilgileniyorum. Web sitesini yapıyorum vb... Şimdi soruyorum size okula, öğrenciye, topluma faydalı olmak suç mu?

Bunun yanında yapılan yorumlarda bahsedilen formatörlük görevinin amacının dışına çıktığı durumlar yok değil. Ama bu konuda BT formatörlük görevini hakkıyla yerine getirmeye çalışanların bir suçu olduğunu veya siz değerli BT öğretmenlerine karşı bir haksızlık yaptığımızı düşünmüyorum.

Ortadaki tek gerçek BT öğretmenlerimizin durumunun ve Formatörlük görevinin net bir çerçeveye oturtulmasıdır. Umarım MEB en kısa zamanda bu duruma ve eğitim alanında yaşanılan benzeri sıkıntılara çözüm bulacaktır. Saygılar.

yaptığınız emekler için teşekkürler, ancak; meb eğer sistemde bir yanlış veya eksik görüyorsa bunu zorunlu tutar, der ki bilgisayar öğretmenlerinin hepsi formatör olacak, bitti. işi yapacak, işin ehli, o iş için okumuş adam varken, o yapmazsa sen yap diye başkalarına görev vermez, vermemeli. Okulumuzda müzik öğretmeni yok, girecek öğretmen de yok, ee dersler boş gitmesin, ufaktan konuları işlesin, şarkı söyletsin diye derslere hizmetliyi sokalım, sistem yürüsün, hatta öğretmen eksikliğinden nöbet tutulamayan yerlere de diğer hizmetliyi nöbetçi olarak koyalım, boş derslere memur girsin, boş kalmasın, amaç ne sistem yürüsün, iyi veya kötü yeterki olsun...bu şekilde olmaz. Herkes sadece görevini yapsa herşey mükemel olur, ama sen fazlasını yaparsan diğeri de bunu kullanır eksik yapar. sadece sistem yürüsün diye a kişisine b kişinin görevi verilmez. topluma faydalı olmak için kendi alanınızla ilgili etkinlikler yapın eksersiz yapın, özel dersler verin, korolar kurun, şarkılar yazın, kendi alanınızda topluma faydalı olun ki, işler profesyonel yürüsün, herkes kendi alanını, okuduğunu, uzmanlığını topluma versin. Benden başkası istemiyor, ben bu işi yaparım diye her işe atlamak çözüm değil, çok çok hevesli iseniz önceki msjlarımda da yazdım, kazanın bilgisayar öğretmenliği bölümünü okuyuverin bi zahmet..

bilgisayar öğretmeniyim ve formatörüm, çoğu zaman keşke başka branştan olsam da formatör olsam diyorum. benim gördüğüm, başka branştan formatör olanlara bizlere yüklenildiği kadar yüklenilmiyor, onların bir kaçış yolu oluyor, bilmiyorum, kendi alanım değil diyebiliyor ya da yöneticiler öyle düşünebiliyor, formatör ne de olsa kendi alanı değil diye açık bir kapı bırakılıyor. bizim öyle bir hakkımız yok, sadece bilgisayar değil elektronik olan herşeyi bilmek zorunda gibiyiz, keşke başka branştan olup formatör olsaydım..

acer50' Alıntı:
Harun BARIŞ' Alıntı:
acer50' Alıntı:

yaptığınız emekler için teşekkürler, ancak; meb eğer sistemde bir yanlış veya eksik görüyorsa bunu zorunlu tutar, der ki bilgisayar öğretmenlerinin hepsi formatör olacak, bitti. işi yapacak, işin ehli, o iş için okumuş adam varken, o yapmazsa sen yap diye başkalarına görev vermez, vermemeli. Okulumuzda müzik öğretmeni yok, girecek öğretmen de yok, ee dersler boş gitmesin, ufaktan konuları işlesin, şarkı söyletsin diye derslere hizmetliyi sokalım, sistem yürüsün, hatta öğretmen eksikliğinden nöbet tutulamayan yerlere de diğer hizmetliyi nöbetçi olarak koyalım, boş derslere memur girsin, boş kalmasın, amaç ne sistem yürüsün, iyi veya kötü yeterki olsun...bu şekilde olmaz. Herkes sadece görevini yapsa herşey mükemel olur, ama sen fazlasını yaparsan diğeri de bunu kullanır eksik yapar. sadece sistem yürüsün diye a kişisine b kişinin görevi verilmez. topluma faydalı olmak için kendi alanınızla ilgili etkinlikler yapın eksersiz yapın, özel dersler verin, korolar kurun, şarkılar yazın, kendi alanınızda topluma faydalı olun ki, işler profesyonel yürüsün, herkes kendi alanını, okuduğunu, uzmanlığını topluma versin. Benden başkası istemiyor, ben bu işi yaparım diye her işe atlamak çözüm değil, çok çok hevesli iseniz önceki msjlarımda da yazdım, kazanın bilgisayar öğretmenliği bölümünü okuyuverin bi zahmet..

Hocam bu konuda size hak veriyorum. Yalnız hizmetli veya memur örneği pek uygun değil. Sonuçta farklı branşlardan olsa da görev eğitimcilere teslim ediliyor. Ayrıca görevin verildiği eğitimciler seçiliyor hizmetiçi eğitime alınyor ve yeterli görüldükleri takdirde görevlendiriliyor. Görevde yetersiz görülenlerin görevlendirmesi iptal ediliyor ve bir daha aynı görev verilmiyor vs...Ben istemez miyim müzik dersi 2 saat olsun da kendi branşımda derse gireyim... İşin içinde olduğum için zorluklarını biliyorum ve sizlere çok büyük saygı duyuyorum. Sıkıştığım noktalarda başta bu sitenin değerli üyeleri olmak üzere sizin gibi Bt öğretmenlerinden yardım alıyorum.Diğer mesajlarımda belirttiğim gibi kendimizi siz değerli Bt öğretmenleri ile kıyaslayamayız. Benim karşısında olduğum konu başka branşlardaki formatörlerin Bt öğretmenlerine karşı bir haksızlık yaptığı ve onları mağdur ettiği konusu. Bt öğretmenlerinin düştüğü bu duruma en az sizler kadar üzülüyorum. Ortada bir haksızlık varsa yasalar dahilinde savunulmasından tarafım. Ama sistemin içinde böyle bir görev oluşmuş ve şartlarımızda bu görev için uygun. Ben ve benim gibi başka branşlarda olan arkadaşlar elde ettikleri bu hakkı kullanıyor. Ayrıca bu hak her zaman için Bt öğretmenlerinin. Öncelikli olan sizlersiniz. Bt öğretmeni olupta formatör olarak görev almak istemeyen öğretmen sayısınıda bir düşünün lütfen. Bu arada niyetim bir tartışmaya taraf olmak değil. Olaya başka bir pencereden bakmak istedim. Dediğim gibi sizler, özellikle teknoloji çağında, eğitim için en vazgeçilmez branşın üyelerisiniz. Saygılar.

Harun hocam,
Başka branştan bt formatörünün olması ile bazı idareciler "Bilişim Teknolojileri" dersini seçmiyor. Ders seçilmeyince BT normu azalıyor, il içi, il dışı ve hatta ilk atamalarda gerçekten problem oluyor bizim için. İlk atamalarda ilk 3te olan bt branşındaki öğretmen ataması sayısının giderek azaldığının farkına varmışsınızdır umarım.

acer50 adlı arkadaşımızın başka branştakinin ne işi var bilgisayarla sözüne katılmıyorum. başka branştaki öğretmenler de bilgisayar destekli eğitim ve bilgisayarın eğitimde kullanımı için bilgisayarı çok iyi kullanmalı. biz şikayetçi değil miyiz öğretmenler bilgisayar kullanımında yetersiz diye? MEB niye ofis kursu düzenliyor?(bkz. kursiyernet projesi falan işte)
Harun BARIŞ' Alıntı:
acer50' Alıntı:
Harun BARIŞ' Alıntı:
acer50' Alıntı:

Hocam bu konuda size hak veriyorum. Yalnız hizmetli veya memur örneği pek uygun değil. Sonuçta farklı branşlardan olsa da görev eğitimcilere teslim ediliyor. Ayrıca görevin verildiği eğitimciler seçiliyor hizmetiçi eğitime alınyor ve yeterli görüldükleri takdirde görevlendiriliyor. Görevde yetersiz görülenlerin görevlendirmesi iptal ediliyor ve bir daha aynı görev verilmiyor vs...Ben istemez miyim müzik dersi 2 saat olsun da kendi branşımda derse gireyim... İşin içinde olduğum için zorluklarını biliyorum ve sizlere çok büyük saygı duyuyorum. Sıkıştığım noktalarda başta bu sitenin değerli üyeleri olmak üzere sizin gibi Bt öğretmenlerinden yardım alıyorum.Diğer mesajlarımda belirttiğim gibi kendimizi siz değerli Bt öğretmenleri ile kıyaslayamayız. Benim karşısında olduğum konu başka branşlardaki formatörlerin Bt öğretmenlerine karşı bir haksızlık yaptığı ve onları mağdur ettiği konusu. Bt öğretmenlerinin düştüğü bu duruma en az sizler kadar üzülüyorum. Ortada bir haksızlık varsa yasalar dahilinde savunulmasından tarafım. Ama sistemin içinde böyle bir görev oluşmuş ve şartlarımızda bu görev için uygun. Ben ve benim gibi başka branşlarda olan arkadaşlar elde ettikleri bu hakkı kullanıyor. Ayrıca bu hak her zaman için Bt öğretmenlerinin. Öncelikli olan sizlersiniz. Bt öğretmeni olupta formatör olarak görev almak istemeyen öğretmen sayısınıda bir düşünün lütfen. Bu arada niyetim bir tartışmaya taraf olmak değil. Olaya başka bir pencereden bakmak istedim. Dediğim gibi sizler, özellikle teknoloji çağında, eğitim için en vazgeçilmez branşın üyelerisiniz. Saygılar.

yuci81' Alıntı:
acer50 adlı arkadaşımızın başka branştakinin ne işi var bilgisayarla sözüne katılmıyorum. başka branştaki öğretmenler de bilgisayar destekli eğitim ve bilgisayarın eğitimde kullanımı için bilgisayarı çok iyi kullanmalı. biz şikayetçi değil miyiz öğretmenler bilgisayar kullanımında yetersiz diye? MEB niye ofis kursu düzenliyor?(bkz. kursiyernet projesi falan işte)
acer50' Alıntı:
[/quote]

haklısın hocam, şimdi okuyunca tam ifade edememişim, tabi ki sizin gibi düşünüyorum keşke herkes teknolojiyi kendi alanında çok iyi kullansa, benim söylemek istediğim alanın müzikse git müzikle ilgili muhteşem siteler kur, parçalarını internette paylaş, bilgisayar ve teknoloji bilgini kendi branşınla birleştir, ama okuldaki bilgisayar işlerine karışma, iş yürümezse bile görevin olmayan işe karışma.

çok bilmişler adamı çıldırtıyor, müdür yardımcımın bilgisayarı sürekli sorun çıkartıyordu, kendisi shine xp yi netten indirmiş, kurmuş, işin çok kolay olduğundan, herkesin formatı yapabileceğinden filan konuşuyordu. donanım eski olduğu için bi süre sonra yavaşlama ve kilitlenmeler oluyor, neyse uğraştım tekrar ham xp cd si ile formatladım, driver lar programlar, gayet iyi oldu, ama mal adam beğenmemiş gitmiş üstüne tekrar shine xp basmış, neymiş bu daha iyiymiş, renkliymiş bilmem ne, ya sanane sen kendi işine baksana, en zoru okumuş cahille uğraşmak...

zaaydin' Alıntı:
Bt öğretmeni değilim (başka) branştan formatörüm. Kendi çabalarımla bilgisayarın ıcığını cıcığını bilirim. En kral bt öğretmeniyle bu konuda yarışırım. Kendi hakkımızı arayacağız derken başka branşlar falan diye ayrımcılık yaparsanız haklarınızın karşılığını daha çoook beklersiniz....
En kral bt öğretmeniyle bu konuda yarışırım. DEMİŞSİN CANIM SEN BİLGİSAYARIN TOZUNU ALAN MÜDÜR YARDIMCISININ İŞLERİNİ YAPAN KENDİ BRANŞINDA YETERLİ OLMAYAN rahat iş deyip onun bunun işlerini üstlenen öğretmenciksin(ıcığını cıcığını)

zaaydin' Alıntı:
Bt öğretmeni değilim (başka) branştan formatörüm. Kendi çabalarımla bilgisayarın ıcığını cıcığını bilirim. En kral bt öğretmeniyle bu konuda yarışırım. Kendi hakkımızı arayacağız derken başka branşlar falan diye ayrımcılık yaparsanız haklarınızın karşılığını daha çoook beklersiniz....

haddinizi bilin biraz.bilişimle ilgili istediğiniz bir konuda yarışalım.fen, matematik fizik v.b. öğretmeniysenizde sizin konularda da yarışabiliriz.% 99.99 öss veya öss/öys sisteminde bizim branştan hiç kimsenin netini geçememişsinizidir.size gülüyorum şu an ama yan yana gelsenizde bunu fark edemezsiniz.çünkü ağzımla gülmüyorum.terbiyesizliği siz başlattınız.

bu arada birlik olmayıp (beden eğitimi öğretmenleri gibi) ağzı olanı konuşturuyoruz bu durum çok üzücü aslında.

erdoganince' Alıntı:
Harun BARIŞ' Alıntı:
Arkadaşlar ben müzik öğretmeniyim. Yaklaşık iki senedir 180 saatlik BİTEFO kursu sertifikası ile çalıştığım okullarda formtörlük yapıyorum. Bildiğim kadarıyla Bt derslerine girmiyoruz-giremiyoruz. Ben sadece kendi branş derslerime giriyorum. Onunda süresi belli... Geçen seneye kadar en az 6 en çok 10 saat branş dersimize giriyorduk. Bu seneden itibaren maaş karşılığı kadar yani en çok 15 saat girebiliyoruz. Bu görevi yapmam okulumdaki Bilişim Teknolojileri Öğretmen normunu etkilemiyor. Hatta bir sene okulda Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olduğu halde formatörlük yaptım. Formatörlükte BT öğretmenleri önceliklidir. BT öğretmeni arkadaşım başvursa öncelik ona ait olduğundan okulda formatör olarak görev alabilirdi ama kendisi istemediği için ben yaptım. Şunu da kabul etmek lazım bizler hiç bir zaman siz BT öğretmenleri gibi olamayız. Hatta kıyaslamak bile yanlış olur. Bunun yanında Bt öğretmeni olmayan bir okulda başka branştan da olsa bir formatörün olması gerekiyor. Kendi adıma söylüyorum yetersiz kaldığım birçok konu var. Ama elimizden geldiğince çalışıyoruz. Gittiğim toplantılarda benim gibi başka branştan olan formatörler için yeni eğitimler düzenlenmesini gerektiğini söylüyorum.

Diğer bir konu formatörlüğün kadrolu hale gelesi olayı...Gittiğimiz toplantılarda Bilişim Teknolojileri Öğretmenliğinin ve Formatörlüğün gelecekteki öneminden bahsediliyor. Fatih Projesi ile ayrı bir önem kazanacak. Bakanlık bu konuya önem veriyor. Belirsizlikler en kısa zamanda çözülecektir diye ümit ediyoruz. Başka branştan formatörün kadrolu olması ise bir gereklilik olacak. Çünkü Fatih Projesi ile branşlara yönelik e-kaynaklar hazırlanacak, öğrencilerin e-kitapları olacak vs. Yani okullarda Bilgisayar Formatörü ile Branş Formatörlerine ihtiyaç duyulacak. Hem kendi branşında hem bilgisayar alanında kendini yetiştirmiş formatörlere ihtiyaç duyulacak.

Bunun dışında hangi branş olursa olsun yapılan bir haksızlık varsa yasalar çerçevesinde herkesin hakkını araması gerektiğini düşünüyorum ve destekliyorum.
çok güzel açıklama olmuş bence:)anlayana..

merak etmeyin hocam meb adam gibi iş yaparsa başka branşlara gerek kalmaz. atanmayı bekleyen ve mezun olacak olan bir sürü böte li var onlar bu işi layıkıyla yapar sizde kendi branşınızda devam edersiniz.

zaaydin' Alıntı:

(ıcığını cıcığını)
idiyot

Arkadaşlar ben de sınıf öğretmeniyim mecburiyetten evime yakın olmak amacıyla formatörlük yapıyorum 2007 yılından beri daha sınıf öğretmenliği kadromu yakına getiremedim kadromu yakına getirsem zaten bu iş yapılmaz herkes bu konu etrafında birşeyler söylüyor direkt olarak ne olabilir bunu kesin dille açıklayacak yokmu. branş dışı olanlar formatör olaamıyacakmı yoksa kadro mu verilecek hiçbir şey belli değil

zaaydin' Alıntı:
Bilgisayarı yeni öğrenenler genelde herşeyi bildiğini zanneder. Bu durumu bütün bilgisayarcılar yaşamıştır. Öğrendikçe ne kadar az şey bildiğinin farkına varır insan. En kral bt öğretmenine taş çıkarmayı bırakın ama toz alma yarışına girebilirsiniz bence.

Bazı arkadaşlara şaşırıyorum doğrusu.Formatörlük=hizmetli+tekniker+teknisyen+memur karışımından oluşan bir pozisyon benim gördüğüm kadarıyla.Bunun için mi tartışıyoruz.Kimisi Bt Rehber Öğretmen diyor.Bu düz liseyi anadolu lisesi yapmak gibi bir şey olur bence.Adı değişince ne olacakki.En fazla mesai saatleri değişecek.O da belki.Rehberlik yapalım derken ayakçılık yapacağız aslında.Kime ne konuda rehberlik edeceğiz allahaşkına.İdereci alacaksan iyi bir ücret ver cazip hale getir ki teknolojiyi iyi kullanan yetenekli öğretmenler gelsin idareci olsun.(Kendi adamları değil).Öğretmeni BT alanında sınava sok.Yetersiz olanlara adam gibi hizmetiçi eğitim ver.Olmuyorsa, eğitimde teknolojiyi kullanmamakta ısrar ediyorsa malulen emekli et veya ücretini düşür.Çocuklar kendi kendine öğreniyor diye dersi kaldır.Koca koca öğretmenler beceremiyorlar diye özel formatör tut.Bu nasıl iştir.Formatörlük ya da rehber öğretmenlik bana hiç mantıklı gelmiyor açıkçası.İl ve ilçelerde teknikerlerden oluşan ekipler kurmak çok mantıklı geliyor ama.Son 10 yıla baktığımızda hiçbir şey teknoloji kadar insan yaşamını etkilememiştir.Bu kadar önemli bir konunun dersinin olmaması büyük bir talihsizlik olur kanaatimce.1 saat dahi olsa müfredatı güncellenmiş(bilgisayar kullanmasını öğretme şeklinde değil de daha kapsamlı genel kültür içerikli) zorunlu bir ders olmalıdır mutlaka.Diğer çözümler sorun yaratmaktan öteye gitmeyecektir bence...

yuci81' Alıntı:
Harun hocam,
Başka branştan bt formatörünün olması ile bazı idareciler "Bilişim Teknolojileri" dersini seçmiyor. Ders seçilmeyince BT normu azalıyor, il içi, il dışı ve hatta ilk atamalarda gerçekten problem oluyor bizim için. İlk atamalarda ilk 3te olan bt branşındaki öğretmen ataması sayısının giderek azaldığının farkına varmışsınızdır umarım.

Bunu bir türlü insanlara anlatamadık anlamakta istemiyorlar. Onun için çıkar ve siyasetin oyuncağı olmuş bu okul formatörlüğü olayı tamamen kaldırılmalıdır.

xodeda krallık olayına sende girmişsin senide adaya gönderelim memleket rahat bir nefes alsın

Hala bakanlığın kendisinin karar kıldığı konuda boş tartışan bir çok arkadaşım var neredeyse... yok bt öğretmeni yok başka branştan formatör öğretmen... dünya dönüyor beyler siz hala aynı yerde sayıklıyorsunuz... herkes hakkını arasın savunsun elbette...burası bence bu platform değil...

Geri