BBNet'in Fatih projesi formel görüşü nedir?

Kodla Büyü

Niyazi SARAL

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar,

BBNet'in Fatih projesi formel görüşü nedir? Çok özür dilerim; bu aralar çok yoğunum belki atladım ve ayrı başlık olarak yazdım ama bu önemli. Ciddi ses getirecek bir basın etkinliği için size sormak gereği duydum. Projeyi bildiğim kadarı ile, ayrıca sektörü ve toplumu tanımanın sonucu olarak sonucun ne olacağını görüyorum. İnsanların bu sonucu bilerek isteyerek arzu etmediklerinin de farkındayım, ama pompalamanın topluma neye mal olacağını da görebiliyorum.

Bildiğiniz gibi birçok bilişim STK'sı ile ilişkim var. Onların da ne olduğunu biliyorum ve tamamını hareket de ettirebilirim ama benim temel bir prensibim var: Eğitime harcanan paraya karşı çıkmam, sonucu ne olursa olsun. Eğer sizlerin bir konsensüsü ver ise bunu da değiştirebilirim.

Çok ciddi bir etkinlikten bahsediyorum :)

Selamlar.

İş sınıflara projeksiyon, dizüstü, akıllı tahta vs ile bitmiyor. Tamam okullara sınıflara bu kadar teknolojik makina vermek güzel, hiç gelene hayır dermiyiz fakat fatih projesinden öte başka sıkıntılar var.

Öğretmen sayısı yeterli mi?
Okullarda temizlik görevlisi var mı? Benim okulumda 3 yıldır yok.
Mevcut derslikler, binaların fiziki şartları yeterli mi?
Öğrenme nesneleri, içerikler hazır mı?
Bu proje için öğretmenlerin hizmet içi eğitimleri verildi mi, veriliyor mu?
Küstürülen bt öğretmenleri bu projenin neresinde?
Okullardaki bt sınıfları BDE için ne kadar kullanılmış? Bu projeyle sınıflarda ne kadar kullanılacak bunun araştırması fizibiletisi var mı?
Fatih projesiyle eğitimde yeni bir çığır açılacak mı, yoksa bu halde öğretmenler internetten 2 tıklamayla buldukları hazır sunuları görselleri animasyonları tık tık izletecek mi? Bilinçli bir şekilde kullanılmazsa yine tek taraflı öğrenme olmaz mı?

Şahsen ben sonucun iyi olması sadece ümit etmek istiyorum ama bu dediğime kendim de inanmıyorum

the_korsan' Alıntı:
İş sınıflara projeksiyon, dizüstü, akıllı tahta vs ile bitmiyor. Tamam okullara sınıflara bu kadar teknolojik makina vermek güzel, hiç gelene hayır dermiyiz fakat fatih projesinden öte başka sıkıntılar var.

Okullardaki bt sınıfları BDE için ne kadar kullanılmış? Bu projeyle sınıflarda ne kadar kullanılacak bunun araştırması fizibiletisi var mı?
Fatih projesiyle eğitimde yeni bir çığır açılacak mı, yoksa bu halde öğretmenler internetten 2 tıklamayla buldukları hazır sunuları görselleri animasyonları tık tık izletecek mi? Bilinçli bir şekilde kullanılmazsa yine tek taraflı öğrenme olmaz mı?

Şahsen ben sonucun iyi olması sadece ümit etmek istiyorum ama bu dediğime kendim de inanmıyorum

Çok güzel açılamışsın hocam ellerine sağlık kesinlikle sana katılıyorum.

Niyazi Bey, şöyle bir hareketimiz var desteğinizi bekliyoruz... > okul-formator-ve-bilgisayar-ogretmeni-f28/bilisimde-gelecek-var-basin-bildirisi-eklendi-t53078.html

Eğitime harcanan paraya tabii ki karşı çıkmamalıyız ama eğitimde paranın öncelikli harcanacağı yerler vardır, bunlar tespit edilmeden para harcamak için para harcanmaz diye düşünüyorum... Okulun fotokopi makinesine ihtiyaç varken gidip herhangi bir sınıfa bilgisayar almanın anlamı yoktur... Eğitimde de öncelikler vardır...

hocam siz karnınız açken yeni bir elbise almayı düşünür müsünüz bu ona benziyor bir çok okulda fiziki şartlar çok kötü önce onlar düzeltilsin

öncelikle binalar yetersiz üstüne basa basa söylüyorum proje güzel tamam ama altyapı yok . Benim sınflarım 45 kişilik ben çocukları oturtcak yer bulamazken akıllı tahta olsa ne olur olmasa ne olur .

Acaba diyorum bina şartları düzeltilirse öğretmen ihtiyacı da artacak yeterince öğretmen atayamayacakları için bu tür projelerle göz boyamaya mı çalışıyorlar demeden duramıyorum. Gecen gun tartısıyorlar dı fatih projesi seçim projesi mi çözüm projesi mi ? diye... çözüm projesi ihtiyaçlara yönelik olur ama bilemicem...

Evrensel Hizmeti Fonunda biriken paralar birike birike nereye kadar.Sonuçta harcanması lazım:) Niyet iyi ama o akıllı tahtayı kullanacak kaç tane akıllı öğretmen var. Ben az sonra Proteus-ISIS anlatacağım kendi labımda akıllı tahta var ama genelde kullanmıyorum. Projeksiyon ithal edip şu fatih ihalesine mi girsek :)

"Proje nedir?
Önceden belirlenmiş bir süre içerisinde;
Değişim yaratmayı hedefleyen,
Birbiriyle ilişkili amaç ve hedefleri olan,
Uygulanması sonucunda çeşitli ürünlerin elde edildiği bir çalışmadır.

Proje çalışması merak ve gözlemle başlar.

Bilimsel bir çalışma olan projede,
Gözlem yaparak bilgi toplama,
Elde edilen bilgilerin düzenlenmesi,
Bilgiler arasında neden-sonuç ilişkisinin araştırılması,
Gelecek nesillere bilgilerin ve sonuçların aktarılması söz konusudur."

Fatih Projesi imza gününde bende bulundum evet güzel bir proje uzaktan dinleyince kulağa hoş geliyor. Ancak bir projede olması gereken gözlem yaparak bilgi toplama ve bunları düzenleme kısmında kafamda soru işaretleri var. Çocuk gelişimi öğretmenlerinden bile bu imza gününde bahseden Sayın Başbakanımız Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinden ve bu projedeki yerlerinden hiç bahsetmedi.

Okullara verilecek bu hizmet için yeterli alt yapı oluşturuldu mu?
Örneğin Keçiörende Eğitimde İyi Örnekler Projesi var öğretmenler yaptıkları projelerin tanıtım yazısını bile kağıda yazıp getirirlerken, ve bunu taratıp atalım derlerken (kara mizah diye bir başlık vardı trajikomik halimiz orda çok güzel anlatılıyo isteyen onları tekrar okusun) projeksiyona, bilgisayara bu kadar uzakken, "bilgisayar destekli eğitim nedir "adlı seminer vermek istediğimse ise gelip "ya ben bu seminere katılmasam olur mu ben bilgisayarı çok iyi biliyorum" diyen öğretmenlerimiz acaba akıllı tahtalara dizüstü bilgisayarlara ne gözle bakacaklar nasıl kullanacaklar, çıkacak olan sorunlara okullarda normu 1 bile olmayan 0 görünen adı hiç bir toplantıda geçmeyen BİLİŞİM Öğretmenleri mi koşacak?

işte aslında tam da bu noktada bizlerin önemi ortaya çıkıyo BİZCE, ama bunu bizden başka gören yok.
öğretmenlere gerekli eğitimler verilmeden, bilgisayar okuryazarlığı nedir bildirmeden, okullardaki eksiklikler giderilmeden bu projeler ne kadar başarıya ulaşır bilemiyorum .. umarım harcanan paralara değer..
bunları merak ediyorum...

Soğuk kış aylarında yeterli yakıt olmadığı için montlarla atkılarla ders yapmak zorunda olan öğretmenler ve öğrencileri ısıtacaksa, birleştirilmiş sınıfları ayıracaksa, öğretmen eksiğini giderecekse, okulların temizlik problemlerini halledecekse, öğretmen hakettiği değeri görecekse, velilerden okulun giderleri için toplanmak zorunda olan aidatları ödeyecekse fatih projesinin eğitime katkısı olur. Eğer bu problemler problem değilse fatih projesi ile eğitim ve öğretimde çağ atlarız.

Trabzon'un Sürmene ilçesinde yapılan projeler var bilmiyorum haberiniz oldumu. İlçeye akıllı sınıflar kuruldu. Sınıfların sıcaklığı bile belli dereceler arasına ayarlanıyor, gören herkes insanın öğrenci olası geliyor diyor.

Proje Tanıtımı için: http://surmene.gov.tr/?p=konu_Surmene_K ... konuid=367

Basındaki haberleri
http://www.sabah.com.tr/Gundem/2010/10/ ... ama_ayari#
http://surmene.meb.gov.tr/haberler/2010 ... ilisi.html
http://www.karadenizgazete.com.tr/defau ... er&id=3021

BT öğretmenlerinin, okul formatörlerinin, eğitici formatörlerin özlük hakları ile, BT dersinin haftalık ders saatleri iyileştirilsin istiyoruz. Bu projenin sağlıklı yürütülebilmesi burdan geçiyor.

Aslında öncelikli soru "Fatih Projesi nedir?" olmalı bence.
Eğer proje her sınıfa bir bilgisayar, bir projeksiyon cihazı, bir akıllı tahta ve hatta internet bağlantısı ise, şu an benim okulumda bunların hepsi mevcut. Ama mevcut donanımın ancak 1/4'ü aktif kullanılabiliyor. Mebvitamin bu anlamda okulumuzdaki öğretmenler tarafından beğenilmekte fakat yetersiz internet bağlantı hızı nedeniyle sadece beğeni olarak kalmakta maalesef.
Şu an proje tam olarak ne getiriyor biliyor muyuz? Örneğin,
* Her sınıfa bilgisayar ve diğer bileşenler kurulacak; peki bunları işlevsel hale getirecek yazılımlar neler?
* İnternet bağlantısı şu an bile okullarda yetersiz kalmakta, bu proje için okullardaki internet altyapısı gözden geçirilecek mi?
* Projede öğretmenlerin yeri tam olarak ne? Yazılım ve donanım sorunu ortadan kaldırılsa bile, öğretmenlerimiz projeyi işlevsel hale getirecek yeterliliğe nasıl ulaşacak?
* BT öğretmenlerinin projede bir yeri var mı? Şu anki şartlarda bizden bir şey beklemesinler açıkça söylüyor ve sevk, rapor, sürekli tayin isteme gibi yöntemlerle tehdit ediyorum.
Niyazi Bey, çalışmalarınızı fırsat buldukça takip ediyorum. Özverili çalışmalarınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum, samimi ve kocaman bir :alkis:

evet ayrıca da sınıflarda olan bir bilgisayar ve akıllı tahtayla yapılan yapılacak olan eğitim Bilgisayar destekli eğitim değildir!

bu sadece araç olarak kullanmaktır.. gösterip yatırma yöntemine yardımcı olacak bir araç..

the_korsan hocam çok güzel açıklamış katılıyorum.. bizlerden birilerini de bu projeye dahil etselerdi sorsalardı keşke....

ebfo45' Alıntı:
Evrensel Hizmeti Fonunda biriken paralar birike birike nereye kadar.Sonuçta harcanması lazım:) Niyet iyi ama o akıllı tahtayı kullanacak kaç tane akıllı öğretmen var. Ben az sonra Proteus-ISIS anlatacağım kendi labımda akıllı tahta var ama genelde kullanmıyorum. Projeksiyon ithal edip şu fatih ihalesine mi girsek :)
aslında bu konuda da size katılıyorum akıll ı sınıfı kullanacak akıllı demyeelim de yeterli bigliye sahip öğretmen yok.Ben okuldaki sınıf öğretmenlerine e okula kitap girmeyi öğretmeye çalışıyorum mesela ve word u acmayı bilmeyen bir sürü öğretmen var okulda..

Benim anlamadığım ve sürekli de söylediğim bir fikir var..Bir anda birileri konuşur ve karar verir ülkemizde.. Sonucu ne olur doğru noktada mıyız, doğru bir iş mi yapıyoruz bu hiç tartışılmaz. Sonrasında siyasi malzeme haline de gelir. İnsanlar dışardan iyi görür ama akıllı tahta ile işin bitmeyeceğini, eğitimin çok daha ciddi sorunları olduğunu sadece bu işin içindekiler bilir. Ama bu projelerde işin içinden kimseye fikir sorulmaz. Formatörlük için yüzyıllardır genelge hazırlanır ama bizim gariban formatörlerden ikisine üçüne danışılmaz. Bir kaç abi karar verir milyonlar sonucuna katlanır. :(

Özellikle İstanbul'un bazı semtlerindeki sınıflar +60 kişi. Eğer eğitim için bir kaynak varsa öncelikle bu bölgelerde boş bulunan bütün arazilere okul inşa edilmeli diye düşünüyorum.
ve garantisi sona eren pc ler. Ödenekten bahsediliyorsa donanımsal arızaları onarmak için her okula BT ödeneği ayrılmalı. Şu an benim okulumda bir bilgisayar ram arızası yüzünden yatıyor. Cebimden verip almam yakışacak mı Fatih projesine doğru ilerleyen ülkeme?

Proje dışardan bakıldığında gerçekten çok güzel görünüyor. Ama bir de işin uygulama kısmı var. Benim okulumda 3 yıldır tüm sınıflarda bilgisayar,internet ve projeksiyon var. Fakat aktif olarak bu aletleri kullanan öğretmen sayısı çok az. bütün desteklerimize rağmen kullanmamakta ısrar eden öğretmenler var. Kimi üşendiğinden, kimi de kullanmayı bilmediğinden kullanmıyor bu aletleri.
Göndericekleri cihazların özellikleri de önemli. 2 sene sonra atıl duruma düşüp okulları teknoloji çöplüğüne dönüştürecek cihazlar göndermezlerse ve öğretmenler için ayrıca özel hizmet içi eğitimler düzenleyip, bu cihazların kullanılmasını teşvik edici uygulamalar yapılırsa ve tabiki formatör öğretmenlerin çalışma koşulları da düzeltilirse bu proje ile güzel bir çalışma olur.

Tabi bir de the_korsan hocamın söyledikleri var :

the_korsan Hocam çok güzel açıklamış..
Açıkçası fiziki şartları geçtim..henüz öğretmenlerimiz bde yapacak seviyede değiller ne yazık ki..

Bakın arkadaşlar ben anlatamıyorum size kendimi :(

Bunların hepsini biliyorum Hatta işin arkasında kimler var kim pompalıyor da biliyorum. Benim sormak istediğim tek tek insanların fikirleri değil! Formel bir düşünce. Yani sizler formel olarak Fatih projesi hakkında BBNet görüşlerimiz bunlardır diyebiliyor musunuz?
Konuyu çok fazla içselleştirmeden, kısa cümlelerle, vurucu maddeler ile... Bunu formel bir mesaj olarak bana verebiliyor musunuz?

"Bilişimde Gelecek var" hareketinize zaten katıldım, imza verdim ama dost acı söylermiş eğer siz konuyu bana anlatamamışsanız insanlara nasıl anlatırsınız? Ben o başlık ile o bildirinin içeriğini birleşitremedim ve günlerce (utanıyorum bunusöylerken ama gerçektir) konuyu algılayamayıp okumadım.

Bakın günümüz insanı için ilk 3 saniye herşeydir. Ne yazık ki tüketim ekonomisi bizler de dahil tüm toplumu bu hale getirmiştir. İlk 3 saniyede okuyanı tuttunuz tuttunuz. Yoksa geçmiş olsun. Bu açıdan o başlık yanlış. Daha uzun vadeli bir vizyonu anımsatıyor ki okuma ve yazma alışkanlığı hiç olmayan bizler için dezavantaj.

Ben Fatih projesi hakkında bir formel görüş istiyorum. Tabii ki bu görüşün içinde hayat boyu eğitimi aksamış, özlük hakları, ders sayısı azaltılmış bilişim öğretmenleri gerçeği de bir madde olacaktır. Ama %100 doğru da olsa "Hademesi olmayan okula öğrencilerin 6 ay içinde yarısını zaten bozacağı bilgisayarlara ne gerek var?" diyemezsiniz. Birileri öyle pompalayacak ki bugün o bilgisayarları 1/3 fiyatına satacaklar devlete. İkna edecekler. Bir kez girsin evlere o bilgisayarlar.

the_korsan' Alıntı:

katılıyorum ayrıca senelerdir uygulamaya çalıştıkları yapılandırmacılık yönteminin yerine takrar başa dönerek birçok öğretmenin düz anlatım yöntemini seçmesine neden olacaktır bence.
büyük bir okulda çalısıyorum bizim okulda her sınıfta projeksiyon hemen her öğretmende de okula ait laptop var çoğu nasıl kullanacağını bilmiyor eski metotlara devam kafa değişmedilçe çocukların ellerine laptop versenzde bişey değişmez, bi akıllı tahtadan çok sey bekliyorlar ama bekledikleri kadar etkili olup eğitimde devrim yapacak bişey olduğunu düşünmüyorum.

- teknik altyapısı eksik
- personel yeterliliği eksik
(not: proje karşı değilim ama yukarıdaki nedenlerden ötürü kaynağın bir bölümünün ziyan olacağı kanaatindeyim)

the_korsan' Alıntı:

Söyleyenecek söz bırakmamışsın hocam - aynen katılıyorum..
Pilot bölgelerden gelen veriler olumlu galiba ki - bütün okullara uygulanacak . Diye olumlu bakmak istiyorum

formatörlük sebebiyle şimdiye kadar 9 farklı okulda çalışma imkanım oldu. gördüklerimi söylemem gerekirse birçok arkadaşlarımın dediği gibi okullarında imkan olupta kullanmayan öğretmen arkadaşlarım var ancak teknolojiden çok uzak olan öğretmenler bile sınıflarına projeksiyon bilgisayar ve eğitim programı verildiğinde bunu kullanmaya çalışıyorlar.
bahsettiğim eğitim programları vitamin gibi netten girip saatlerce beklemek zorunda kalmadıkları programlar. içlerinde işleri kolaylaştıracak her türlü evraklarıda bulunduran programlar. işlerini kolaştıran her yenilik yaş ne olursa olsun öğretmenler tarafından kullanılıyor arkadaşlar.
fatih projesiyle ilgili ne denirse densin sonuçta sınıflarımızdaki teknolojik eksikleri giderek bir projedir bence. haa daha öncelikli eksiklikler hali hazırda beklemesine rağmen.
bizim tarafımızdan bakarsak fatih projesi bize ne getirecek. benim sahşi fikrim bizi kalıcı formatörlüğe mahkum edebilir. bence bu süreçte yapmamız gereken; bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği mezunu olduğumuzda düşünüldüğünde, bizi okullarımıza formatör olarak değil bu projeyle kurulacak sınıfların etkin kullanımı için eğitim teknoloğu olarak atanmamız sağlamak olacaktır.

Niyazi SARAL' Alıntı:

Bunların hepsini biliyorum Hatta işin arkasında kimler var kim pompalıyor da biliyorum. Benim sormak istediğim tek tek insanların fikirleri değil! Formel bir düşünce. Yani sizler formel olarak Fatih projesi hakkında BBNet görüşlerimiz bunlardır diyebiliyor musunuz?
Konuyu çok fazla içselleştirmeden, kısa cümlelerle, vurucu maddeler ile... Bunu formel bir mesaj olarak bana verebiliyor musunuz?

"Bilişimde Gelecek var" hareketinize zaten katıldım, imza verdim ama dost acı söylermiş eğer siz konuyu bana anlatamamışsanız insanlara nasıl anlatırsınız? Ben o başlık ile o bildirinin içeriğini birleşitremedim ve günlerce (utanıyorum bunusöylerken ama gerçektir) konuyu algılayamayıp okumadım.

Bakın günümüz insanı için ilk 3 saniye herşeydir. Ne yazık ki tüketim ekonomisi bizler de dahil tüm toplumu bu hale getirmiştir. İlk 3 saniyede okuyanı tuttunuz tuttunuz. Yoksa geçmiş olsun. Bu açıdan o başlık yanlış. Daha uzun vadeli bir vizyonu anımsatıyor ki okuma ve yazma alışkanlığı hiç olmayan bizler için dezavantaj.

Ben Fatih projesi hakkında bir formel görüş istiyorum. Tabii ki bu görüşün içinde hayat boyu eğitimi aksamış, özlük hakları, ders sayısı azaltılmış bilişim öğretmenleri gerçeği de bir madde olacaktır. Ama %100 doğru da olsa "Hademesi olmayan okula öğrencilerin 6 ay içinde yarısını zaten bozacağı bilgisayarlara ne gerek var?" diyemezsiniz. Birileri öyle pompalayacak ki bugün o bilgisayarları 1/3 fiyatına satacaklar devlete. İkna edecekler. Bir kez girsin evlere o bilgisayarlar.

Niyazi Bey, formel bir görüş istemişsiniz de; bunca üyesi olan bir forumdan tek tip bir görüş çıkarmak gerçekten zor. Hatırlarsanız CeBit öncesi hazırlıklarda da tek bir görüşte birleşme konusunda zorlanmıştık. Projeyi biçimsel yönünden değerlendirecek kadar bilgi sahibi olduğumuzu da düşünmüyorum ben.

Konuyu içselleştirmeyelim demişsiniz ama, ben yine şahsi görüşümü belirteyim; tabiri yerindeyse bu proje için ok yaydan çıkmış. Birilerinin belirlediği şartlarda bu donanımsal yapı bir şekilde satılacak devlete. Bunun dönüşü yok sanırım. İşin yazılımsal yönüyle ilgili ise hemen hiç bilgi sahibi değiliz ki esas projenin verimli olması konusunda kaygılanılması gereken tarafı burasıdır diye düşünüyorum. Hele biz BT öğretmenleri formatörlüğe bile soğuk bakarken, böyle bir projenin bize getireceği yük nedeniyle projeye büyük oranda olumsuz yaklaşıyoruz. Küskünlük bizim ayıbımız değil ama.

Öğretmeni Eğitebildiniz de kaldı öğrenciyi mi eğiteceksiniz?

Lafım size değil arkadaşlar. Yanlış anlaşılmasın. Ama daha e-okul notunu giremeyen öğretmen akıllı tahta ve bilgisayar ile ne yapacak? Boş geçen derslerde öğrenciler akıllı tahtada adam asmaca mı oynayacak? 40 kişilik sınıflarda ideal sınıf hareketleri ne kadar faydalı olacak? Öğretmen yapısalcı anlayış yerine davranışçı yaklaşımlara itilmeyecek mi? Kendi hazırladığı sunular yerine kopya içeriklerle boğuşmayacak mı? Konu uzmanı olmayanlar sadece güzel görünsün diye, konu uzmanı olanlar da sadece konu anlaşılsın diye içerik hazırlayıp, süper içerik hazırladıkladıklarını düşünmeyecekler mi? Öğrenciler mavi hapı seçtikleri için Neo gibi bir anda uyanıp evet ya her şey bizim için yapıldı deyip hemen SBS OKS LGS yada her ne olacaksa o andaki ismi puanlarını bir anda %33 artıracaklar mı? Kaybolan istekleri, vurdumduymazlıkları, adam sendecilikleri, huysuzlukları bir anda güzel huylara mı dönüşecek?

Daha önemlisi öğretmen ne biliyor da bunları ne kadar kullanabilecek? Yüzde kaçı bunları hakkını vererek kullanabilecek? Ne kadarı bu işekendisini adayacak?

Başka bir boyutu; ha bire bize bozuk bilgisayarları tamir etmek mi, yoksa öğretmenlik yapmak mı düşecek?

Arkadaşlar ben işin fiyat/performans oranındayım. Bence bu para öğretmene, sınıfları tenhalaştırmaya, fiziksel imkanlara, hizmetliye vs vs vs harcansa daha iyi sonuç alınır.

Son olarak neden her sınıfa yapıyoruz bunu. 5 sınıf seçip bunları düzenlesek, isteyenler randevu alıp bu sınıflarda ders işlese ne olur? Öğrenemezler mi yoksa o zaman?

Görüş mü istiyorsunuz? Paranızı daha güzel şeylere harcayın. Araba alacak paranız yoksa ev beğenmeye çalışmayın.

Niyazi hocam, hiç kimse eğitimde teknolojinin ne kadar faydalı olabileceğini bizim kadar bilemez. Ama teknolojinin önemi ve değeri özellikle yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayan insanlar tarafından abartılmaktadır. Bu kişiler teknolojinin eğitim hizmetlerinde sadece bir araç olduğunu unutmaktadırlar.

Yeterli donanım ve ağ alt yapısı yokken, eğitsel yazılımlar tamamlanmamışken, daha da önemlisi teknolojiyi ve uygun yazılımları kullanabilecek kişiler olmadıktan sonra bu teknolojilerden yeteri kadar verim alınamayacaktır.

Diğer bir konu da önceliklerdir.

Okullarımızda sınıflar 45 - 50 kişilikken, okullarımıza doğru düzgün ödenek bile gönderilmezken (her ihtiyacınızı sivil kaynaklar ile çözün denilir genellikle), tuvaletler bakımsızlık içinde iken, tuvaletlerde tuvalet kağıdı onu geçtim sabun bile yokken, hangi ihtiyaçların giderilmesi hangi teknolojinin artırılması.

Öncelikle halledilmesi gereken sorunlar vardır. Öğretmen ve sınıf ihtiyacı gibi ama bunlar görmezden geliniyor ve sınıflara bilgisayarlar girdiğinde tüm sorunlar hallolacak, öğrencilerimiz dünya başarıları alacak gibi gösteriliyor.

Kısacası benim fikrim öncelik olan temel ihtiyaçlar karşılansın (sınıf, öğretmen, bakım gibi) daha sonra bu projeler yapılsın. Yoksa yapılanlar havada kalacak ve çökecektir.

unknownrealmman' Alıntı:
Niyazi Bey, formel bir görüş istemişsiniz de; bunca üyesi olan bir forumdan tek tip bir görüş çıkarmak gerçekten zor. Hatırlarsanız CeBit öncesi hazırlıklarda da tek bir görüşte birleşme konusunda zorlanmıştık. Projeyi biçimsel yönünden değerlendirecek kadar bilgi sahibi olduğumuzu da düşünmüyorum ben.

Konuyu içselleştirmeyelim demişsiniz ama, ben yine şahsi görüşümü belirteyim; tabiri yerindeyse bu proje için ok yaydan çıkmış. Birilerinin belirlediği şartlarda bu donanımsal yapı bir şekilde satılacak devlete. Bunun dönüşü yok sanırım. İşin yazılımsal yönüyle ilgili ise hemen hiç bilgi sahibi değiliz ki esas projenin verimli olması konusunda kaygılanılması gereken tarafı burasıdır diye düşünüyorum. Hele biz BT öğretmenleri formatörlüğe bile soğuk bakarken, böyle bir projenin bize getireceği yük nedeniyle projeye büyük oranda olumsuz yaklaşıyoruz. Küskünlük bizim ayıbımız değil ama.

Katılmıyorum. Farklı düşünceler de olsa bir "görüş" belirlenebilir. Belki %100 karşı çıkılmaz ama kaygılarımızdan bahsedilebilir. Buraya bu para harcanacağına öğretmenlerin şu..şu hakları verilmeli denilebilir.

Ayrıca ok ve yay konusunda ise yine farklı düşünüyoruz. Bu işin harcaması yapılmadan her an durarbilir. Arayın bakalım YouTube yasağına karşı çıkan ilk kişilerden biri kimmiş? Hürriyetten beni telefon ile arayıp görüş sormuştular. Provakatif konuşmayı bilirim.

Reklamdan öte birşey değil. Herkes reklam peşinde biz şöyle yaptık, biz böyle yaptık. Gerçek anlamda eğitimi düşündükleri yok. Halkımızda sanacakki gerçekten eğitim için iyi birşeyler yapılıyor. Tamam, kısmen doğru ama tamamen doğru değil.
Kalabalık okullar
Sınıf mevcutları
Eğitim-Öğretim Ortamı (fiziki koşullar)
Şuan bile bizler BT sınıflarında bir bilgisayara 4 kişi oturturken 40 dk boyunca çocuk bilgisayara dokunamadan kalkabiliyor.
BT sınıfları için kaynak ayrılmıyor, garantisi biten bilgisayarlar için parça teminini kim yapacak! Senelerdir kendi imakanlarımızla yapmaya çalışıyoruz.
Okullar velilerden toplanacak üçkuruşu dört gözle bekliyor. Toplarkende ne rezillikler çekildiğini anlatmayacağım bunu tüm öğretmenler biliyor. Kayıt parası toplanmayacak diyor okullara temizlik görevlisi gönderilmiyor. Peki bu okullar hergün temizlenmesi gereken sınıfları,koridorları nasıl temizleyecek! Bizler BT öğretmenleri Laboratuarı sürekli kendimiz temizlemiyormuyuz. Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri hademe mi, teknik eleman mı yoksa öğretmen mi!

Gerçekleştirilmeye çalışılan fatih projesinde kullanılacak olan projeksiyon ve bilgisayardır. Bunlarıda kullanıcak olan öğretmen sayısı çok değildir.
Şuan BT öğretmenlerine soracak olursak kaçınız akıllı tahtayı kullanıyor veya buna ihtiyaç duyuyormusunuz. Kullandıkları hiç sanmıyorum.
Çoğu Laboratuarda projeksiyon bile yok. Çıkın bir kaç okul gezin bakalım. Arkadaşlarımız senelerdir zor durumda bırakıldı. Laboratuar olmayan okula Bilişim Teknolojileri Öğretmeni atandı. Bilgisayarı olmayan sınıflara Dyned dayatıldı.

Bilemiyorum bu konuda ben karamsarım umarım iyi olur. :sleep:

Niyazi SARAL' Alıntı:
Niyazi SARAL' Alıntı:

**** Öğretmenlerin, teknolojiyi kullanım adına bilgileri yetersiz. Buradaki kullanımdan projeksiyonun açılıp kapatılması, bilgisayarın açılıp kapatılması anlaşılmamalı. Kısada olsa 4 yıllık tecrübelerime dayanarak genel anlamda bizdeki öğretmen profili; powerpointte çokta etkili olmayan düz metin ve grafiklerle oluşturulmuş sunumları sunmak, derste çözülecek test soruları v.s. projeksiyonla perdeye yansıtmaktan öteye geçemez... Belki kullanım adına demek yerine derslere entegresi anlamında bilgileri yetersiz diye söylemek uygun olabilir.

Siz bu işte bizden daha fazla bilgi sahibisiniz muhakkak. Umarım dediğiniz gibi olur.
Buradan bir görüş çıkacaktır muhakkak ama biraz zorlanırız demek istemiştim ben.

Geri