Beelink BT3 Mini PC İnceleme

Kodla Büyü

Parhelion

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
ÖN TANITIM
Beelink BT3, gündelik ihtiyaçları karşılamak üzere geliştirilmiş Windows 10 Home işletim sistemine sahip bir mini bilgisayardır.
Özelliklerini sıralarsak (http://www.bee-link.com/portal.php?mod= ... ent&id=351) ;

İşlemci: Intel Atom x5-Z8300 (14nm quad core 1.44 Ghz, 1.84 Turbo, 2MB Cache)
RAM: 2 GB DDR3
GPU: Intel HD Graphics
HDD: 60 GB eMMC
Ethernet: 1 Gbps
Wifi: 802.11a/b/g/n 2.4+5.8 Ghz
Bluetooth 4.0
128 GB'a kadar SD kart desteği
1x HDMI
1x USB 3.0, 2x USB 2.0
1x Gigabit Ethernet
1x Audio Portu (Hem Hoparlör Hem Mikrofon)

İnternet Sitesi: http://www.bee-link.com/Beelink-MiniPC-TV-BOX-20-1.html

1. SATIN ALIM VE SEVKİYAT
Ürünü Banggood.com'da indirimdeyken her şey dahil 260 TLye aldım.
Şu an 430 TL civarında. 200 TL civarında Wintel Pro ve Z83 gibi muadilleri de mevcut.
Sevkiyat gayet hızlıydı. 10 ekimde verdiğim sipariş 20 ekimde elime ulaştı.
http://www.banggood.com/Beelink-BT3-Win ... 29194.html

2. KUTU AÇILIMI
Kutudan PC yanında 1 adet adaptör, 1 adet HDMI kablosu ve kullanım kılavuzu çıkıyor:

0fc285daa0.jpg

0fc2ae58b6.jpg

3. MALZEME KALİTESİ, BOYUTLAR
Malzeme kalitesi beklediğimin ötesinde. Boyutları 12x12x3 cm. Ağırlığı 250gr civarında.
Sağlam ve güzel dokulandırılmış bir plastik kasası var. Üst kısım pürüzlü alt kısımlar ise parlak.
Altta ise hava delikleri ve kaymaması için lastik pabuçlar var.

0fc29ea2c9.jpg

4. PORTLAR
Portlar görüldüğü üzere 1x Micro SD, 2x USB 2.0, 1x USB 3.0, 1x HDMI,
1x Gigabit Ethernet, 1x Audio, 1x Adaptör olarak belirlenmiş.

0fc2b456cf.jpg

0fc2e1df1c.jpg

5. DONANIM
Özelliklerde belirtilen donanım aynen mevcut:

0fc30b80d7.png

0fc3091c80.png

6. YAZILIM VE PERFORMANS
Ürün lisanslı Windows 10 Home İngilizce ile geliyor.
Single Language olmadığı için Windows ayarlarından Türkçe dil paketi indirebiliyorsunuz.

0fc2ec6dda.jpg

0fc2eea78f.jpg

Dahili depolama eMMC olmasına ve antivirüs ve programlar yüklenmiş olmasına rağmen Windows açılışı süresi yaklaşık 20 sn olarak gayet tatminkar.
60 GB depolamanın 40'ı C için, 20'si ise D için ayrılmış.
Tarayıcılar, ofis programları vb açılış hızları da gayet iyi. 2 GB RAM'in eksikliğini hissetmiyorsunuz.
Intel HD Graphics gündelik grafik işlerinde fazlasıyla yeterli. Kendim yapmadım fakat sitesinde belirtilen3D Mark 11 puanı 2500 civarındaydı.
Normal kullanımda işlemci sıcaklığı 40-50 C civarında. Yükte ise 80'lere çıkabiliyor.
Fakat bunu kasasına yansıtmıyor ve o kadar yüklenmeme rağmen kapanma, kilitlenme vs karşılaşmadım.
Performans beklediğimin üzerinde.

Ama HDD benchmark yaptım sonuçları şu şekilde:
0fc3140ec4.png

7. DEĞERLENDİRME
- Her ne kadar tatminkar olsa da eMMC yerine SSD çok daha iyi olabilirdi
- Monitör arkasına asma aparatı olsa iyi olurmuş. Sitesinde gösteriyor ama banggood vermiyordu.
- Power ledi biraz fazla parlak yanıyor
- Antenleri dahili olduğu için wifi çekimi pek iyi sayılmaz
- Fiyatı ancak indirime girdiğinde çok uygun. Diğer türlü 430+ TL oluyor. Bu durumda muadillerine bakılabilir.

+ Üst düzey taşınabilirlik sağlıyor
+ Lisanslı Windows 10 ile geliyor. Diğer muadil markalarda korsan veya deneme sürümü veriyorlar
+ Fan sesi olmadan çalışmak bir başka
+ Bir tasarruf ampülü misali bekleme modunda 6-7, yükte ise 12-15 w/saat arasında bir enerji tüketimi var
+ Intel Cherry Trail 14nm teknolojili en yeni teknoloji Atom x5 işlemci
+ Önceki Atom işlemcilere göre geliştirilmiş 4K destekli GPU her işinizi görüyor
+ Kaliteli malzeme
+ Üretici gayet ilgili görünüyor ve forumlarında sıklıkla sürücü ve imaj güncellemesi yayınladığını gördüm
+ Beklenenin üzerinde bir performans sergiliyor

Evinde boş monitörü olanlara veya TV box olarak kullanmak isteyenlere tavsiye ederim :wink:

gümrük vergisi ödemesini nasıl yaptınız?
eve kağıt geliyor en yakın pttye gidiyor ödüyorsunuz ve sonra gümrükten geçirip adrese mi yolluyorlar?

75 euroya kadar gümrük vergisi yok. benim de yaklaşık o fiyatlara geldiği için vergi çıkmadan elime ulaştı. ama çıktığı durumda size en yakın şubeye kadar geliyor orada vergisini ödeyip teslim alıyorsunuz diye biliyorum.

Geri