bel fıtığı

Kodla Büyü

yildiray75

Süper Üye
Süper Üye
belimde biraz sıkıntı başladı mr çektirdim bel fıtığı ve kayması varmış. ama çok ileri seviyede değilmiş. aramızda böyle sıkıntısı olanlar varmı neler yapıyosunuz bunu iyileştirmek için?
doktor yüzme tavsiye etti

ameliyatlık bir fıtığım olmadığını söylemişti doktor. ben üniverste yıllarımda bir çantayı evime çıkarırken rahatsızlanmıştım, ufak bir kayma vardı ama röntgende açık seçik görünüyordu. ertesi gün yataktan kalkamamıştım ve annem beni yatağın içinde soldan sağa döndürmek zorunda kalmıştı. bazen yürürken belimde oluşan baskı(daha doğrusu his kaybolması diyelim) nedeniyle birden yere düşüyordum olduğum yerde. bir nevi anlık felç gibi birşey. çünkü belim boşa gelip yere yığılıyordum. ama nadir olan birşeydi. şimdi hiç yok; yaptığım hareketlerden dolayı sanırım iyileşti.

o yıllarda doktorun verdiği fizik tedavi hareketlerini uzun süre yapmadım. ama o hareketler ne idi derseniz öne eğilmekten ziyade yüzmeye benzeyen ve genellikle ayağı kullanarak yapılan itme-çekme hareketleriydi. sanırım vücudu ve sonrasında da omurları esnetmeye yarıyordu. bu nedenle yüzmeyi tavsiye ediyorlar sanırım. yürümek, hareketli ama ağır şartları olmayan bir yaşam sürmek, belden eğilmemek,... gibi bir doktor ne tavsiye ediyorsa harfiyen uymanızı tavsiye ederim. şu sıralar biraz da mevsimden kaynaklı olarak hareketsiz olduğumdan(ev-iş sürekli araba içindeyim) kireçlenme var; doktor söyledi. eski halime kesinlikle dönemeyeceğimi ancak dikkatli bir yaşam sürersem yaşam kalitemin daha iyi olacağını söyledi. şimdi kireçlenme için de tedavi var, benim doktora gidişim de yakındır. çünkü bu aralar hareketlerimin kısıtlandığını hissediyorum. sabah çoraplarımı giyerken ayaklarımı göğsüme tam çekemiyorum. önceleri ayaktayken ayaklarıma kadar eğilebilirken şimdi özellikle sol tarafa eğilemiyorum. -ki bu zaten bildiğiniz fıtık belirtisi.

sevgili hocam, aldığın nefes gibi doktorun senden istediklerini hergün,unutmadan ve ihmal etmeden uygulamanı tavsiye ederim.
...ve mutlaka yüzme !

NOT: http://www.imaret.com.tr/bel-fitigi-egz ... le,71.html

bu adreste biraz aşağıda mavi renkli egzersizler var hocam. doktor böyle bir kitapçık vermiş ve sen bu egzersizlerden bazılarını yapıp, bazılarını kesinlikle yapmayacaksın demişti. böyle bir program isteyebilir ya da fizik tedavi merkezine gidebilirsiniz hocam zannedersem.

bende de bel fıtığı başlangıcı var. şu an için hiç bir sıkıntım yok. inşallah da olmaz.

Geri